PersonerPlatser
!:a Södra Smedjebacken, Örebro Nikolai
   Erik Wilhelm Jansson (1862 - 1864)
   Gunilla Wilhelmina Jansdotter (1865 - )
   Nils Andersson Barner (1886 - 1941)
"död och begraven i Waxholm2
   Eric Bo (1804 - 1856)
"Herksand", Sweden
   Johan Nordenson (1860 - )
   Mary Christine Bergstrom (1871 - 1950)
   Petter Larsson (1794 - 1874)
"hos Anna Andersdotter"
   Anna Sophia Landberg (1833 - 1841)
"Husvilla", Längbro
   Nils Olsson (1788 - 1843)
(Belteberga Gård Säteri, Ottarp) Örja (M)
   Hilda Lundqvist (1867 - )
(Brohammars by, Norra gården) Kärsta ägor
   Brita Catrina Ersdotter (1827 - 1827)
(Hamre?) Nr 1, Långsele
   Enok Larsson (1619 - 1694)
(Jakob och )Johannes, Stockholm
   Erik Verner Kindblad (1898 - 1992)
(Kyrkefalla) Hästekulla, Ransberg
   Johan August Frithioff (1850 - 1928)
(Målilla med) Gårdveda
   Gustafva Isaksdotter (1841 - )
(Skarke),Varnhem (R)
   Stina Jonsdotter (1760 - )
(Ularp Södregård, Angelstad) Växjö
   Ida Christina Nägling (1864 - )
(Östra) Gerum, Hångsdala
   Greta Andersdotter (1828 - )
   Johan Hagström (1849 - 1896)
   Lisa Andersdotter (1818 - )
   Sara Andersdotter (1822 - )
   Stina Larsdotter (1773 - 1837)
???
   Carl Wilhelm Pettersson (1872 - 1944)
?
   Albert Dillon (1894 - 1978)
   Alfred Hagquist (1904 - 1940)
   Allen Carlson (1888 - 1972)
   Anna Charlotta Karlgren (1869 - )
   Anna Eleonora Bjur Hansén (1865 - 1952)
   Anna Larsdotter (1757 - )
   Anna Lovisa Sääf (1863 - 1896)
   Anna Stina Tallroth (1817 - )
   Arthur Swanson (1889 - 1967)
   Beverly Jean Peterson (1929 - 2007)
   Brita Henrietta Räf (1901 - 1956)
   Cajsa Gunnarsdotter (1750 - )
   Carl Fredrik Lindström (1764 - )
   Carol Anne Syrén (1946 - )
   Catarina Persdotter (1752 - )
   Christina Persdotter (1820 - 1903)
   Clara Persdotter (1699 - )
   Clarence Swanson (1899 - 1974)
   David Gunnar Syrén (1933 - )
   Dorothy Bertram (1916 - 2009)
   Elin Fredrika Teodora Nilsson (1888 - 1959)
   Elin Jönsdotter (1700 - 1779)
   Elof Gustav Green (1911 - 1998)
   Emma Johanna Jansdotter (1856 - 1880)
   Eric Larsson (1778 - 1812)
   Erich Erichsson (1702 - )
   Erik Hansson Östling (1833 - 1900)
   Ester Linnéa Syrén (1935 - )
   Frans Oscar Häggman Flur (1862 - 1921)
   Gotfred Johnson (1899 - 1961)
   Gustaf Adolph Hall (1850 - 1934)
   Gustaf Jonsson Lind (1841 - 1919)
   Harriet Swanson (1930 - 2000)
   Johan Efraim Andersson Häggman (1864 - 1938)
   Johanna Andersdotter (1841 - )
   Johannes Eriksson (1844 - )
   Kjersti Rae Hagman (1975 - )
   Kyle Stephen Hagman (1977 - )
   Lars Jan Lindström (1766 - )
   Madeline Hanson (1902 - 1954)
   Maja Stina Larsdotter Sturk (1783 - )
   Maria Christina Isaksson (1857 - )
   Maria Persdotter (1761 - )
   Marija Larsson (1944 - )
   Myrtle Jacobs (1915 - 1999)
   Nannie Elizabeth Green (1900 - 1995)
   Paul Dillon (1925 - 2010)
   Pehr Johan Andersson Almqvist (1809 - 1876)
   Pär Pärsson (1702 - 1773)
   Ruth Karolina Syrén (1909 - 2001)
   Shirley Hagquist (1936 - 1974)
   Stina Olsdotter (1781 - )
   Westley Dillon (1923 - 2010)
   Victor Carlson (1898 - 1983)
   Victor Harold Gustav Syrén (1941 - )
   William Carl (Carl Gustaf) Forsberg (1898 - 1975)
   Viola Winnifred Ruth Syrén (1938 - )
   Violet Josephine Johnson (1936 - 2006)
?arsta
   Lars Larsson (1777 - )
1:sta Qvarteret Östra delen, Gävle
   Kristina Maria Malmqvist Jernström (1854 - )
   Lars Petter Jernström (1847 - 1892)
11 Johannes smala gränd, Jakob och Johannes
   Lars Johan Jakobsson (1846 - )
   Maria Kristina Kullberg (1847 - )
16 N, Örebro
   Mathilda Johanna Lindqvist (1844 - )
1769-05-09 Slagåla, Lillhärdal
   Beata Wilhelmina Adlerwall (1753 - 1790)
   Mikael Hammarskjöld (1732 - 1802)
1804
   (- 1847)
   Olof Olsson Forsberg (1778 - 1857)
1821
   Eric Nilsson (1788 - 1841)
1860
   Nils August Gustafsson (1831 - )
1sta huset, Smedjebacken, Stenestad (M,L)
   Kjerstin Persdotter
1sta huset, Smedjebacken, Stenestad
   Gunnel Persdotter
20 N Desplaines h(ouses) 15 Janssen av
   Albert Theodor Bergström (1866 - 1940)
2520 NW 195th Place, Seattle
   Austin I Forsberg (1901 - 1972)
2617 W Division St, Chicago, ILL
   Elise Olsson (1884 - )
3:e matroskompaniet, Karlskrona amiralitetsförsamling
   Anna Lisa Lundström (1918 - 1998)
   Ethel Maria Amalia Westerlund (1917 - 2005)
   Maj Beatrice Tollin (1915 - 1991)
   Stig Walter Andersson (1921 - 1921)
4:e Qvarteret, Gävle
   Catharina Enqvist (1748 - 1825)
4:e roten, Gävle Heliga Trefaldighet, Gävle kn
   Anna Christina Westberg (1770 - 1852)
   Peter Olof Östrand (1800 - 1805)
4641 Magnolia Ave. Chicago, Illinois
   Arthur Theodore Bergstrom (1897 - 1992)
55317 Chanhassen, Carver, Minnesota, USA
   Doris Louise Hedeen (1910 - 2008)
6:e kvarteret 1, Göteborgs Masthugg
   Hilma Carolina Larsson (1873 - 1952)
617, East 26th Street, Minneapolis, Hennepin, Minnesota
   Axel Persson Svärd Lindborg (1902 - )
   Ingeborg Persdotter Svärd Lindborg (1897 - )
68506 Lincoln, Lancaster Nebraska, USA
   William Carl (Carl Gustaf) Forsberg (1898 - 1975)
749, S Decker Avenue, Baltimore City, USA
   Christina Romecki (1921 - 1977)
77th Div 308th Inft
   Herbert Ludwig Hall (1891 - 1922)
8:e kvarteret, Härnösand
   Erik Walfrid Sjödrén (1858 - )
83 Söder, Örebro
   Johannes Eriksson (1814 - 1884)
Aachen, Tyskland
   Karl den Store (742 - 814)
   Magnus Ulfsparre af Broxvik (1716 - 1746)
Aarhus, Danmark
   Marie Alvilda Kalleso (1869 - 1942)
Abbekås no 15, Skivarp (M)
   Elsa Thomasdotter (1760 - 1821)
   Karna Josefsdotter (1793 - )
   Kjerstina Josefsdotter (1802 - )
   Zacharias Josefsson (1804 - 1850)
Abbekås no 22, Skivarp (M)
   Anna Mårtensdotter (1786 - )
   Lars Nilsson Lindström (1786 - 1828)
Abbekås, Skivarp (M)
   Jacob Josefsson (1798 - )
   Josef Andersson (1767 - )
Abborrtorp, Tunaberg (D)
   Abraham Nicolasson Oudart (1642 - 1720)
Aberdeen, Brown County, South Dakota, USA
   Joy Carlene Hansen (1951 - )
Aborremåla, Jämshög, Blekinge län
   John Hindriksson (1770 - 1825)
Abrahamsdal, Svenarum (F)
   Johannes Nilsson (1757 - 1811)
   Neklaës Johannesson (1790 - )
Acklinga, Skaraborgs län
   Ada Sofia Roth (1883 - 1918)
Acktjära 4:18, Hanebo, Gävleborgs län
   Karin Westling (1941 - 1948)
Acktjära under no 1, Hanebo
   Elsa Katrina (Andersson) Westling (1907 - 1980)
   gosse Westling (1874 - 1874)
   Gunvor Birgitta Hellberg (1929 - )
   Johan Evert Andersson (1902 - 1949)
   Märta Teresia (Andersson) Westling (1905 - 1972)
   Nils Westling (1838 - 1921)
   Per Sigvard (Andersson) Westling (1913 - 2004)
   Rut Emilia (Andersson) Westling (1911 - 1987)
Acktjära utanvids, Hanebo
   Kerstin Nilsdotter Westling (1832 - 1897)
Acktjära, Hanebo, Gävleborgs län
   Anna Jansdotter (1821 - )
   Anna Nilsdotter Westling (1828 - )
   Eric Westling Braf (1797 - 1866)
   Gertrud Jansdotter (1824 - )
   Gertrud Nilsdotter (1842 - )
   Hans Jansson (1827 - 1850)
   Kerstin Hansdotter Westling (1788 - 1852)
   Lars Westling (1807 - 1881)
   Nils Westling (1801 - 1876)
   Nils Westling (1871 - 1938)
Acktjära, Hanebo
   Anna Persdotter Wall (1763 - 1825)
   Brita Westling (1868 - 1965)
   Gertrud Persdotter (1794 - 1866)
   Hans Jansson Westerling (1752 - 1819)
   Henry (Hans) Westling (1866 - )
   Johan Evert Andersson (1902 - 1949)
   Johan Westling (1863 - 1865)
   Jonas Westling (1864 - )
   Nils Westling (1861 - 1868)
Acktjära
   Brita Andersdotter (1798 - 1864)
AD Onliine Glanshammar AI:8 1805-1810 Bild 86/sid 81
   Eric Ersson (1756 - 1809)
Adelsö
   Ingrid Abjörnsdotter Sparre med liljor (1220 - 1310)
   Nils Sixtensson Sparre av Tofta (1188 - )
Adelöf
   Jonas Bengtssson (1805 - 1851)
   Laura Maria Nathorst (1828 - )
Adelöv
   Axel August Svensson (1848 - 1921)
   Brita Stina Svensdotter (1804 - )
   Jacob Petersson (1809 - 1820)
   Jonas Bengtssson (1805 - 1851)
   Lovisa Svensdotter (1836 - 1874)
Adlerskog, Eneby, Söderköping
   Jonas Gyllenadler (1645 - 1727)
   Maria Catharina Leijonfelt (1660 - 1703)
Adlerskog, V Eneby (E)
   Klas Didrik Breitholtz (1712 - 1783)
   Samuel Nicolai Enander Gyllenadler (1607 - 1670)
Adolf Fredrik, Stockholm (rote 18)
   Wilhelmina Ersdotter (1856 - )
Adolf Fredrik, Stockholm
   Amanda Charlotta Christina Lindahl (1863 - 1922)
   Anna Brita Löndahl (1759 - 1828)
   Anna Sofia Albertina Forsström (1865 - 1892)
   August Emil Hallmén (1880 - )
   Carl Johan "Charles" Andersson Törner (1858 - 1931)
   Carl Johan Persson Lundvik (1866 - )
   Clara Henrika Seger (1880 - )
   David Svensson (1876 - 1953)
   Einar Persson Gustafsson (1893 - 1918)
   Engla Paulina Hildegard Hagtorn Almqvist (1870 - 1941)
   Fredric Adolph Wacano (1799 - )
   Jöns Larsson Samzelius (1809 - 1886)
   Karl Arne Lindström (1901 - 1967)
   Margaretha Lovisa Neikter (1789 - 1863)
   Mathilda Johanna Lindqvist (1844 - )
   Nils Kristian Samuelsson (1892 - )
   Olof Yngve Andersson (1900 - 1970)
   Sven Johanneson (1833 - 1909)
   Ture Antonius Engelbrekt Hagtorn Almqvist (1876 - 1964)
   Tycho Emanuel Aurén Erikson (1870 - 1955)
Adolf Fredrik, Stockholms stad
   Gustaf Fredrik Vilhelm Pettersson (1882 - 1958)
   Hilma Josefina Augusta Wahlberg (1881 - 1965)
   Karl Hjalmar Branting (1860 - 1925)
   Margaretha Emerentia Zethelius (1782 - 1876)
   Nils Fredrik Herman Granlund (1900 - )
Adolfsbergshemmet, Örebro
   Viola Frideborg Eriksson (1914 - 2012)
Afrika
   Per Gustaf Persson Tegner (1842 - 1881)
Agghult Storgård, Traryd, Kronobergs län
   Andreas Petersson (1814 - 1882)
   Gustaf Petersson (1841 - 1904)
   Jonas Alfrid Petersson (1853 - )
   Stina Andersdotter (1819 - 1859)
   Stina Charlotta Petersson (1859 - )
   Ulrika Petersson (1855 - )
Agnesberg 1, Gränby ägor, Kumla
   Erik Arvid Evertz (1887 - 1914)
Agnesberg, Kumla
   Brita Stina Jonsdotter (1848 - 1912)
   Erik Arvid Evertz (1887 - 1914)
Agnesund, Ed (AB)
   Carl Gustaf Almqvist (1768 - 1846)
Agnetorp
   Johanna Kristina Malmqvist (1828 - 1912)
   Maria Kajsa Jonsdotter (1851 - 1912)
Agunnaryd (G)
   Carl Amund Branting (1718 - 1783)
   Regina Elisabeth Klöfwerfeldt (1690 - 1774)
Ahleviken, Göteborgs och Bohus län
   Anna Carolina Andersdotter (1878 - 1942)
Ahlsborg, Vetlanda (F)
   Anna Virginia Linncranz (1876 - )
   Per Elias Linncranz (1878 - )
Aitkin County, Minnesota
   Bruce Robert McKay (1934 - 2005)
   Charlotte Geraldine Hegman (1932 - )
   David Stanley Hegman (1932 - )
   Earnest Anders Green (1894 - 1977)
   Herman Harvey Hegman (1926 - 1997)
   Laurel Annette Hegman (1939 - )
   Paul John Hegman (1957 - 1957)
Aitkin, Aitkin County, Minnesota
   Agnes Severina Jacobson (1898 - 1986)
   Arnold Swanson (1918 - )
   Arthur Emmanuel Green (1913 - 1983)
   August Helmer Häggman (1892 - 1968)
   Beverly Ann Green (1937 - 1937)
   Chester Arthur Swanson (1922 - 1982)
   Dennis Hagquist (1931 - 2007)
   Donald Carlson (1930 - )
   Doris Johnson (1930 - )
   Dorothy Bertram (1916 - 2009)
   Ellen Charlotte Green (1902 - 1993)
   Elof Gustav Green (1911 - 1998)
   Elsie Victoria Green (1908 - 1987)
   Elwood Earl Swanson (1927 - )
   Harold Carlson (1928 - )
   Harold William Hagman (1925 - )
   Harriet Swanson (1930 - 2000)
   Hulda Augusta Green (1904 - 1965)
   Irene Swanson (1935 - 1999)
   James Elwood Swanson (1926 - 1978)
   Jerome Charles Green (1955 - )
   Judith Ann Green (1941 - )
   Karen Lorraine Green (1938 - )
   Kathryn Alice Green (1953 - )
   Lilly Adelia Green (1906 - 1977)
   Lorraine Margaret Klatt (1931 - 2008)
   Nannie Elizabeth Green (1900 - 1995)
   Rose Johnson (1931 - )
   Ruth Elizabeth Green (1945 - )
   Shirley Hagquist (1936 - 1974)
   Stella Viola Forsmark (1901 - 1991)
   Steven Michael Green (1959 - 1959)
   Violet Josephine Johnson (1936 - 2006)
Aitkin, Minnesota
   August Helmer Häggman (1892 - 1968)
   August Termenius Andersson Hagman (1872 - 1963)
   Ezra Anselm Hegman (1896 - 1974)
   Gustaf Ernst Andersson Gren (1863 - 1954)
   Henning Ferdinand Hegman (1895 - 1982)
   Johan Efraim Andersson Häggman (1864 - 1938)
Aitkin, the USA
   Anna Ulrika Wiklund (1869 - 1926)
Aitkin?
   Dennis Hagquist (1931 - 2007)
   Kenneth Carlson (1934 - )
   Richard Francis Swanson (1931 - 1992)
Ajaccio
   Jérôme Bonaparte (1784 - 1860)
Akademiska sjukhuset i Uppsala
   Alf Ruben Gustafsson (1916 - )
   Ragna Astrid Maria Olryd (1915 - 2001)
Akershus
   Brynhild Rasmussen (1639 - )
Ala (I)
   Viran Dagny Henriksson (1933 - 2009)
Alafors Väf och Spinnfabriker, Starrkärr, Älvsborgs län
   Emma Kristina Söderström (1865 - 1947)
Alafors, Starrkärr
   Emma Kristina Söderström (1865 - 1947)
   Maja Harriet Josefina Söderström (1923 - 2007)
Alanäs, Jämtlands län
   Rosa Karolina Björk (1919 - )
Alberta, Canada
   Johan Oskar Häggman (1891 - 1970)
Albertsdal, Örebro
   Oskar Alfred Nägling (1871 - 1951)
Albo, Gnosjö
   Lars Branting (1684 - 1725)
Aldernäs, Tåsjö, Jämtlands län
   Anders Harry Lindholm (1916 - 2003)
   Anna Elisabeth Eliasdotter (1845 - 1888)
   Anna Kristina Lindholm (1878 - )
   Elias Emanuel Lindholm (1911 - )
   Elias Salomon Sederwall Lindholm (1871 - 1876)
   Hans Sigvard Nikolaus Lindholm (1913 - )
   Johan Magnus Lindholm (1915 - )
   Johanna Albertina Lindström (1881 - 1925)
   John Erik Reinhold Lindholm (1908 - )
   Lars Olof Lindholm (1881 - )
   Nils Torsten Lindholm (1921 - 1922)
   Per Gösta Torsten Lindholm (1925 - )
   Sara Kristina Lindholm (1918 - )
   Tora Albertina Lindholm (1923 - )
Aldernäset, Tåsjö
   Sara Katarina Lindholm (1875 - 1946)
Aldersbo, Kumla (U)
   Anders Larsson (1727 - )
   Anders Larsson (1757 - 1766)
   Anna Larsdotter (1727 - 1763)
   Anna Larsdotter (1777 - 1777)
   Brita Ersdotter (1746 - 1777)
   Cajsa Larsdotter (1777 - 1777)
   Cherstin (1687 - 1761)
   Cherstin Larsdotter (1725 - )
   Erik Larsson (1710 - )
   Erik Larsson (1765 - 1823)
   Gustav Larsson (1781 - 1785)
   Johan Larsson (1722 - )
   Johan Wilhelm Gelin (1860 - 1922)
   Lars Ersson (1691 - 1762)
   Lars Larsson (1719 - 1799)
   Margareta Andersdotter (1738 - 1775)
Aldersbo, Kumla, Västmanlands län
   Christina Andersdotter (1805 - 1855)
   Christina Brita Larsdotter (1827 - 1861)
   Edla Christina Gelin (1853 - 1858)
   Gustav Larsson (1781 - 1785)
   Johan Gelin (1827 - )
   Maria Eugenia Gelin (1856 - )
Alderwood Manor, Seattle
   Josefina Albertina Israelsson (1868 - 1958)
Alfta (X)
   Anders Andersson (1794 - )
   Anna Hamberg (1706 - 1786)
   Bengt Svala (1731 - 1801)
   Christina Hedlund (1793 - 1822)
   Erik Andersson Säll (1797 - )
   Jonas Andersson (1789 - )
   Kersti Ersdotter (1756 - 1757)
   Kerstin Ersdotter (1763 - 1763)
   Margreta Andersdotter (1786 - 1818)
   Margreta Ersdotter (1725 - 1809)
   Margta Hedlund (1800 - )
   Nils Broman (1739 - 1816)
   Olof Broman (1704 - 1764)
   Olof Broman (1735 - )
   Olof Hedlund (1792 - 1792)
   Per Andersson (1800 - 1810)
Alfta?
   Sven Johan Ström (1919 - )
Alfta
   August Båth (1867 - )
   Erik Jansson (1705 - )
   Helena Matilda Olsson (1891 - )
   Karin Ersdotter (1832 - )
Algrena hammare, Askersund
   Johan Långström (1775 - )
Algö, Överselö
   Gustaf Reinhold Petersson (1881 - )
Alingsås stadsförsamling, Älvsborgs län
   Anna Matilda Johansdotter (1870 - 1893)
Alingsås stadsförsamling
   Ida Fredrika Johansdotter (1874 - )
Alingsås
   Eggart Isidor Englund (1898 - )
Alkmaar i Nord-Holland-fylk, Holland
   George Hendricus van Asperen (1888 - 1958)
Alkärrsvägen 12, Örebro Olaus Petri
   Anna Maria Svärd (1905 - 1932)
   Gustaf Albert Eriksson (1903 - 1981)
Allarpsv box 620, 295 00 Bromölla
   Judith Almina Olsson (1920 - 1984)
Allerum (M)
   Anders Hansson (1634 - 1701)
   Anders Persson (1704 - )
   Anna Nilsdotter (1640 - 1710)
   Bengt Andersson (1785 - )
   Bengta Andersdotter (1776 - 1836)
   Bengta Persdotter (1731 - 1732)
   Berta Andersdotter (1773 - )
   Boel Andersdotter (1748 - 1791)
   Boel Andersdotter (1781 - )
   Boel Olsdotter (1803 - )
   Elna Andersdotter (1737 - )
   Elna Bengtsdotter (1703 - 1775)
   Elna Håkansdotter (1638 - 1710)
   Elna Olsdotter (1814 - )
   Gunnel Persdotter (1745 - 1748)
   Gunnor Jönsdotter (1749 - )
   Ingar Christensdotter (1681 - 1755)
   Jöns Olofsson (1723 - 1778)
   Jöns Olsson (1810 - )
   Jöns Persson (1740 - )
   Jöns Tufvesson (1720 - 1772)
   Karna Andersdotter (1777 - 1777)
   Karna Andersdotter (1779 - 1780)
   Kirsti Andersdotter
   Kjerstin Olsdotter (1808 - )
   Kristina Persdotter (1734 - )
   Lars Olsson (1747 - 1793)
   Lars Olsson (1804 - 1865)
   Maria Persdotter (1815 - )
   Måns Pederson (1631 - 1707)
   Måns Persson (1739 - )
   Nils Persson (1744 - 1745)
   Ola Larsson (1776 - 1852)
   Pehr Olsson (1811 - )
   Per Andersson (1670 - 1711)
   Per Andersson (1771 - 1771)
   Rigel Andersdotter (1728 - 1793)
   Rigel Månsdotter (1680 - 1710)
   Sone Persson (1737 - )
   Sven Persson (1742 - )
   Svend (1639 - 1710)
   Tuve Persson (1752 - 1753)
   Tuve Persson (1755 - 1755)
   Tuve Persson (1758 - )
Allerum no 5, Allerum (M)
   Anders Gresson (1725 - 1787)
Allerum
   Anna Maria Persson (1885 - 1969)
   Nils Magnus Olsson (1817 - 1895)
Allgutsbeda
   Johan August Jonasson (1843 - )
Allhelgona församlings prästgård, Stenbro, Nyköping
   Carolus Nicolai Lithman (1612 - 1686)
Allhelgona, Östergötlands län
   Oskar Henrik Johansson (1873 - 1943)
Allhelgona
   Anders Ersson (1814 - )
Allmäna BB, Maria Magdalena, Stockholm
   Anders Reinhold Sederwall (1818 - 1905)
Allmänna barnhuset i Stockholm
   Catharina Antonia Marschall (1812 - 1813)
   Nils Israel Odén (1787 - )
Allmänningbo, Hjulsjö, Örebro län
   Elisabet Margareta Gellström Mässing (1827 - 1896)
Allmänningen, Häggum
   Lars Olofsson (1799 - 1860)
Allmänningen, Kvistbro, Örebro län
   Anna Sofia Svärd (1851 - )
   Carl August Sånell (1859 - )
   Clara Lovisa Svärd (1855 - 1856)
   Erik Johan Stellin (1857 - )
   Ida Lovisa Svärd (1863 - )
   Kristina Beata Svärd (1853 - )
Allmänningen, Nytthöjden, Väse, Värmlands län
   Anna Cajsa Olsdotter (1857 - )
   August Olsson (1865 - )
   Christina Olsdotter (1854 - 1858)
   Christina Olsdotter (1859 - )
   Emil Olsson (1862 - )
   Lovisa Olsson (1867 - )
   Olof Fredric Olsson (1868 - 1876)
   Petter Gustaf Olsson (1872 - )
Allstakan, Gunnarskog (S)
   Anders Bengtsson (1867 - )
   Anders Hagström (1845 - 1845)
   Anna Eugenia Bengtsson (1894 - )
   Bengt Bengtsson (1822 - 1911)
   Brita Bryntesdotter (1739 - 1792)
   Brita Nilsdotter (1773 - )
   Brynte Nilsson (1766 - )
   Catharina Ersdotter (1803 - 1883)
   Elof Nilsson (1771 - )
   Emma Kristina Bengtsson (1892 - )
   Karin Nilsdotter (1763 - )
   Magnus Svensson Hagström (1835 - 1869)
   Maria Nilsdotter (1768 - )
   Maria Svensdotter Hagström (1823 - 1917)
   Nils Bryntesson (1731 - 1775)
   Nils Nilsson (1762 - 1803)
   Sven Hagström (1799 - 1893)
   Sven Hagström (1845 - )
   Viktor Emanuel Bengtsson (1900 - 1946)
   Vilhelm Bengtsson (1890 - 1895)
   Vilhelmina Bengtsson (1896 - )
Alm, Hallsberg, Örebro län
   Catharina Persdotter (1793 - )
Almby by no 1 västra gården, Almby, Örebro län
   Eric Andersson (1844 - 1860)
   Henric Andersson (1846 - 1857)
   Lovisa Jansdotter (1815 - )
   Victor Andersson (1851 - 1852)
Almby kyrka
   Signe Lovisa Becker (1891 - 1969)
Almby, Örebro län
   Anders Ersson (1814 - )
   Anna Maja Andersdotter (1793 - )
   Augusta Josefina Wall (1871 - 1952)
   Augusta Linnéa Johansson (1888 - 1946)
   Axel August Bengtsson Kämpe (1875 - 1952)
   Carl Otto Karlsson (1867 - 1936)
   Christina Bose (1557 - 1620)
   Christina Persdotter (1813 - )
   Jan Petter Jansson (1830 - 1885)
   Johan Erik Persson (1884 - 1955)
   Karl Gunnar Karlsson (1909 - )
   Klara Sofia Axelina Andersdotter (1876 - 1935)
   Lars Åke Karlsson (1936 - )
   Lovisa Carolina Olsdotter (1832 - )
   Lovisa Jansdotter (1815 - )
   Olof Daniel Westling (1973 - )
   Olof Olsson (1805 - 1839)
   Otto Botvid Larsson (1871 - 1937)
   Per Artur Trygg (1921 - 2001)
   Petrus Rudbeckius (1578 - 1629)
   Petter Nilsson (1785 - )
   Robert Gunnar Becker (1897 - 1979)
   Sven-Gunnar Pettersson (1944 - )
   Tommy Peter Broström (1972 - )
Almby, Örebro Nikolai
   Anders Wennerberg (- 1750)
   Zåffia Persdotter Åhberg (1697 - 1764)
Almby, Örebro stad
   Elin Birgitta Aldevik (1915 - 2008)
   Ester Kristina Ljungqvist Tiselius (1885 - 1973)
   Hans Gunnar Aldevik (1943 - )
   Hildur Elisabet Norberg (1888 - 1927)
   Johanna Liljeblad (1825 - 1908)
   Nelly Josefina Ljungqvist Allard (1891 - 1976)
   Per Adolf Persson (1865 - 1949)
Almby, Örebro
   Erik Eriksson (1876 - 1952)
   Erik Johan Johansson (1854 - 1935)
   Ernst Ingvar Lyvander (1920 - 2002)
   Johanna Margareta Johansson (1886 - 1972)
   Sonja Märta Viola Ström (1923 - 2008)
Almby
   Astrid Maria Andersson (1907 - 1980)
   Catharina Svensdotter (1777 - 1833)
   Emil Reimar Törnqvist (1941 - )
   Eric Johan Orrfelt (1821 - )
   Erik Jakobsson (1832 - 1905)
   Hedvig Maria Larsdotter (1808 - )
   Ingeborg Linnéa Andersson (1904 - 1988)
   Karin Maria Gustavsson (1978 - )
   Pehr Ersson (1789 - 1795)
   Sofia Albertina Andersdotter (1843 - )
   Stina Cajsa Ersdotter (1795 - )
   Stina Lisa Orrfelt (1823 - )
   Stina Olsdotter (1767 - )
Almesåkra, Jönköpings län
   Anders Andersson Almqvist (1819 - 1885)
   Anders Johan Andersson Almqvist (1840 - 1841)
   Anders Johan Svensson (1817 - 1870)
   Anders Nicolausson Almqvist (1785 - 1839)
   Anna Lena Jonasdotter (1813 - 1839)
   Daniel Nilsson (1743 - )
   Ingrid Danielsdotter (1783 - 1852)
   Jonas Magnus Andersson Gran (1805 - )
   Jonas Magnus Svensson (1810 - )
   Lena Cathrina Andersdotter Almqvist (1822 - 1905)
   Lena Jonasdotter (1782 - 1851)
   Lovisa Almqvist (1835 - 1835)
   Pehr Johan Andersson Almqvist (1809 - 1876)
   Peter Magnus Håkansson (1815 - 1874)
   Sara Lisa Almqvist (1819 - 1891)
   Sara Lisa Svensdotter (1812 - 1875)
   Stina Johannesdotter (1819 - 1889)
   Sven Gustaf Andersson Almqvist (1816 - 1896)
Almhult, Seglora (P)
   Olof Larsson (1730 - 1793)
Almond, Big Stone County, Minnesota, USA
   Paul Otto Huselid (1929 - 2001)
Almundsryd, Kronobergs län, Småland
   Anna Cathrina Svensdotter (1853 - )
   August Svensson (1855 - )
   Carl Johan Svensson (1852 - )
   Carolina Svensdotter (1866 - )
   Ida Christina Svensdotter (1860 - )
   Johanna Pehrsdotter (1827 - )
   Nils Magnus Svensson (1850 - )
   Olof Svensson (1863 - )
   Sven Håkansson (1806 - 1869)
Almunge (C)
   Jan Ersson (1745 - 1829)
Almunge, När (I)
   Anna Greta Hansdotter (1825 - )
Almunge
   Carl Robert Lundström (1812 - )
Alnängsgatan 7, Örebro
   Matilda Gustafva Johansson (1869 - 1941)
Alnö (Y)
   Brita Margareta Jonsdotter (1844 - 1883)
Alnö, Sundsvall, Västernorrlands län
   Märta Kristiernsdotter Djäkn (1441 - 1500)
Alnö
   Anna Ulrika Wiklund (1869 - 1926)
   Johan Efraim Andersson Häggman (1864 - 1938)
   Johan Oskar Häggman (1891 - 1970)
   Karl Leo Jonsson (1921 - )
   Karl Oskar Verner Häggman Flur (1890 - )
   Ottilia Eugenia Elisabet Häggman Flur (1886 - 1908)
   Per Gustaf Nordström (1861 - 1900)
Alphyddan no 2, Götlunda, Örebro län
   Dora Teresia Elisson (1911 - 1988)
   Ellen Maria Carolina Elisson (1910 - 2006)
   Evert Verner Elisson (1907 - 1988)
   Gustaf Ejnar Elisson (1914 - 1981)
Alseda, Jönköpings län
   Johan Wilhelm Isaksson (1851 - 1939)
   Peter Martialis Räf (1897 - )
Alsen (Z)
   Carl Michael Planting-Bergloo (1694 - 1744)
   Hedvig Magdalena Carlsdotter Hammarskjöld (1693 - 1764)
Alsen, Vången (Z)
   Carl Gustaf Hammarskjöld (1662 - 1729)
Alsheda, Småland
   Adolf Fredrik Krusell (1721 - 1781)
Alsheda
   Hilda Christina Strahl (1855 - )
Alsike (C, AB)
   Brita Stina Jansdotter (1797 - )
   Catharina Westerberg (1801 - )
   Erik Jansson (1794 - )
   Jan Olsson (1766 - )
   Johan Petter Jansson (1816 - )
   Maja Jansdotter (1787 - )
Alsike
   Johan Reinhold Holmström (1839 - 1901)
Alsta 2:50, Västra Vingåker, Södermanlands län
   Abel Valdemar Längheim (1894 - 1960)
Alster
   Christina Nilsdotter (1861 - )
Altomta, Tensta (C)
   Anders Andersson (1794 - 1841)
Altomta, Tensta, Uppsala län
   Johanna Andersdotter (1841 - )
Altona, Röddinge (M)
   Boel Nilsdotter (1823 - )
   Hanna Nilsdotter (1820 - )
   Karna Nilsdotter (1823 - )
   Karna Nilsdotter (1825 - )
   Mats Nilsson (1816 - 1816)
   Matts Nilsson (1822 - )
   Nils Mattsson (1789 - )
   Sven Nilsson (1818 - 1884)
Altsarbyn, Rättvik
   Anna Jansdotter (1704 - )
Altuna (C)
   Anders Henrich Hertzell (1804 - 1815)
   Catharina Ulrica Hertzell (1801 - 1832)
   Erik Hertzell (1798 - )
   Gustaf Arvid Altén (1853 - )
   Jan Jansson Thorsell (1793 - 1844)
   Johanna Beata Kjellström (1775 - 1828)
   Jöns (Joan) Hertzell (1747 - 1821)
   Lars Fredric Hertzell (1809 - 1816)
   Oschar Elias Hertzell (1812 - 1814)
Altuna by, Altuna (C)
   Anders Henrich Hertzell (1804 - 1815)
   Beata Ulrica Waldius (1754 - 1797)
   Erik Hertzell (1798 - )
   Joan Magnus Hertzell (1796 - )
   Lars Fredric Hertzell (1809 - 1816)
   Oschar Elias Hertzell (1812 - 1814)
Altuna
   Jöns (Joan) Hertzell (1747 - 1821)
Alunda, Uppsala län
   Anders Andersson (1818 - )
   Anna Christina Andersdotter (1850 - )
   Bror Karl Johan Oskar Blomgren (1892 - )
   Elin Henrietta Blomgren (1885 - )
   Elsa Cecilia Elisabet Blomgren (1895 - )
   Greta Andersdotter (1793 - )
   Gösta Jansson (1900 - )
   Johan Otto Andersson (1862 - )
   Karl Albert Blomgren (1886 - 1889)
   Mathilda Andriette Andersdotter (1855 - 1930)
   Olaus Johansson Blomgren (1856 - 1937)
   Selma Teresia Andersdotter (1865 - )
   Stina Cathrina Malmlund (1823 - )
Alunda, Uppsala
   Carl Gustaf Johansson Blomgren (1859 - )
Alunverket
   Helena Jonsdotter (1751 - )
Alva (I)
   Catharina Mårtensdotter Fisk (1800 - 1800)
   Helena Catarina Jacobsdotter Alfqvist (1826 - )
   Jacob Herman Alfqvist (1837 - )
   Jacob Mårtensson Fisk (Alfqvist) (1799 - )
   Jacob Mårtensson Fisk (1788 - 1789)
   Jacobina Maria Alfqvist (1834 - 1915)
   Johan Halfvander (1760 - 1807)
   Johan Niclas Alfqvist (1829 - 1832)
   Mallena Pehrsdotter (1771 - 1854)
   Margareta Catharina Mårtensdotter Fisk (1794 - 1794)
   Margareta Mårtensdotter Fisk (1791 - 1791)
   Martin Johan Alfqvist (1842 - )
   Mårten Mårtensson Fisk (1791 - 1791)
   Nicolaus Mårtensson Fisk (1792 - 1804)
Alvastra kloster, Skaraborg
   Helena Sverkersdotter (1186 - 1240)
   Karl Sverkersson (1135 - 1167)
   Sverker Karlsson d y (1164 - 1210)
Alvastra klosterkyrka
   Benedikta Ebbesdotter (1170 - 1199)
Alvastra, Alebäcks bro, Östergötland
   Sverker I d ä Kolson (Siik) (1100 - 1156)
Alvastra, Alvastra kungsgård, Östergötland
   Ulvhild Håkansdotter (1095 - 1148)
Alvesta
   Börje Amandus Andersson (1914 - 2007)
Alvås, Götlunda
   Carl Emil Larsson (1872 - 1852)
Alväng, Götlunda/Å förs.
   Josef Waldemar Larsson (1894 - 1920)
Alväng, Götlunda
   Alma Carolina Jansdotter (1856 - 1937)
   Arvid Larsson (1868 - 1936)
   Jan Erik Andersson (1845 - 1885)
   Johanna Gustafsson (1832 - 1889)
   Johanna Sophia Jansdotter (1844 - 1911)
   Lars Fredric Jonsson (1836 - 1921)
   Lars Gustaf Albert Larsson (1859 - 1937)
   Milda Gunilla Cecilia Larsdotter (1887 - 1926)
Alväng, Lillkyrka
   Lars Gustaf Albert Larsson (1859 - 1937)
Amalienborg, Köpenhamn
   Lousie Josephine Eugenie av Sverige (1851 - 1926)
Ambjörntorp, Värö
   Anna Göransdotter Friis (1655 - 1716)
   Elisabeth Memsen (- 1721)
   Erik Addicksson Memsen
   Henrik Memsen (1657 - 1712)
   Margareta Addichsdotter Memsen (1669 - 1715)
   Maria Memsen (1668 - 1718)
Ambricka, Älvkarleby, Uppsala län
   Anna Augusta Frisk (1890 - 1970)
America
   Carl Johan Eriksson (1854 - )
   Eric Nilsson (1875 - )
   Erik Victor Eriksson (1857 - 1938)
   Nils Gustaf Nilsson (1869 - )
American Consulate, Bristol, England
   Arthur Theodore Bergstrom (1897 - 1992)
Amerika
   Alma Matilda Pettersdotter (1870 - )
   Amandus Reinhold Boström (1861 - 1938)
   Anders Gustaf Andersson Skog (1820 - 1898)
   Anders Nilsson (1858 - )
   Anders Olofsson
   Anna Lovisa Ersdotter (1861 - )
   Anna Maria Olsson (1861 - )
   Anna Nilsdotter (1797 - )
   August Alfred Andersson (1859 - )
   August Holger Svärd (1902 - 1977)
   August Termenius Andersson Hagman (1872 - 1963)
   Augusta Mathilda Wetterlind (1864 - )
   Augusta Pettersdotter (1863 - )
   Axel Oskar Boström (1857 - )
   Brita Lundqvist (1853 - 1928)
   Carl Gustaf (Charley) Lindahl (1857 - 1944)
   Carl Johan Forsberg (1853 - )
   Carl Peter Jonsson (1844 - )
   Elin Charlotta Blom (1877 - )
   Elna Persdotter (1843 - )
   Elna Åkesdotter (1850 - )
   Emilia Kristina Josefsdotter (1867 - )
   Erik Gustaf Elisasson (1849 - )
   Erik Gustaf Karlsson (1856 - )
   Frans Oskar Eliasson (1882 - )
   Gustaf Adolf Magnusson (1849 - )
   Gustaf Ernst Andersson Gren (1863 - 1954)
   Hanna Sofia Löf (1877 - )
   Henrik Svensson (1876 - )
   Hulda Eleonora Norén (1881 - )
   Israel Ersson (1846 - )
   Johan August Munter (1850 - )
   Johan Svensson (1884 - )
   Johanna Charlotta Johansdotter (1863 - )
   Johanna Maria Larsson (1862 - )
   Johannes Johansson (1854 - )
   John Mattisson (1846 - )
   Jonas Hanséus Nolén (1886 - 1925)
   Jonas Jonsson Westring (1841 - )
   Joseph O'Neill (1869 - 1954)
   Judit Matilda Elisabet Nilsson (1898 - 1925)
   Jöns Olofsson
   Karl August Johansson (1855 - )
   Karl Gustaf Herbert Örnell (1893 - )
   Karl Pettersson (1861 - )
   Karl Robert Wallin (1875 - 1954)
   Karna Persdotter (1837 - )
   Karolina Josefsdotter (1862 - )
   Kjersti Nilsdotter (1862 - )
   Kristina Sofia Löf (1845 - )
   Lars Peter Larsson (1842 - )
   Lovisa Forsberg (1844 - 1926)
   Lovisa Nilsdotter (1862 - 1886)
   Magnus Nilsson (1868 - )
   Maria Ersdotter (1863 - )
   Maria Larsdotter (1829 - )
   Maria Lovisa Persdotter (1861 - )
   Maria Regina Gabrielsdotter (1828 - )
   Mathilda Sophia Munter (1855 - )
   Nils Ersson Bolén
   Nils Nilsson (1864 - )
   Nils Peter Nilsson (1874 - )
   Olof Svensson (1880 - 1969)
   Otto Munter (1853 - )
   Paul Vilhelm Svärd (1896 - 1971)
   Pehr Christian Sjöberg (1870 - )
   Per Eriksson Sjödin (1828 - )
   Per Gustaf Nordström (1861 - 1900)
   Per Johan Persson (1852 - )
   Per Johan Persson (1864 - )
   Per Victor Persson Bjur (1868 - )
   Peter Jonas Josefsson (1857 - )
   Petronella Nilsdotter (1853 - )
   Petter Hallbäck (1848 - 1929)
   Salomon Olofsson
   Sofia Ulrika Karlsdotter (1869 - )
   Sven Andersson (1822 - )
   Sven August Josefsson (1860 - )
   Werner Peterson (1867 - )
Amiralsgatan 82, kv Visheten, Sofielund (M)
   Kerstin Marianne Engwall (1929 - 2002)
Ammer, Ragunda (Z)
   Christina Salomonsdotter (1843 - 1901)
   Lars Persson Amrin (1750 - 1816)
   Olof Holmberg (1793 - 1874)
   Per Andersson (1828 - 1831)
Ammer, Ragunda, Jämtlands län
   Anders Johan Persson (1852 - 1857)
   Anders Johan Persson (1859 - 1862)
   Christina Fredrika Amrén (1881 - )
   Esbjörn Larsson (1842 - )
   Ingrid Märtha Amrén (1879 - )
Ammer, Ragunda
   Anders Johan Amrén (1825 - 1894)
   Anders Johan Persson (1859 - 1862)
   Brita Stina Andersdotter (1820 - 1894)
   Christina Märta Planting-Bergloo (1788 - 1863)
   Christina Paulina Andersdotter (1863 - )
   Ebba Josefina Eriksson (1905 - )
   Erik Eriksson (1897 - )
   Erik Larsson (1852 - )
   Gerda Erika Eriksson (1891 - )
   Ingrid Christina Larsdotter (1847 - 1878)
   Jonas Jönsson (1851 - )
   Jöns Olof Jonsson (1887 - )
   Lars Andersson (1811 - 1887)
   Lars Olofsson (1763 - 1842)
   Magnus Amrén (1833 - )
   Nils Eric Amrin (1823 - )
   Nils Herbert Eriksson (1899 - )
Ammor, Västergarn (I)
   Johan Stenberg (1785 - 1874)
Amnehärad, Skaraborgs län, Västergötlannd
   Anna Greta Olofsdotter (1855 - )
   Augusta Elisabet Söderström (1873 - )
   Carl Gustaf Malm (1856 - )
   Carl Johan Söderström (1868 - )
   Emma Kristina Söderström (1865 - 1947)
   Erik Einar Söderström (1894 - 1958)
   Hilma Carolina Söderström (1860 - )
   Jan Andersson (1789 - )
   Lotta Svensdotter (1845 - )
   Maija Svensdotter (1812 - 1858)
   Nils Benjamin Larsson (1918 - 1977)
   Olga Maria Söderström (1890 - 1895)
   Stina Nilsdotter (1828 - )
   Stina Svensdotter (1805 - 1878)
   Sven Johansson (1812 - )
Amnehärad, Skaraborgs län
   Brita Kristina Larsson (1916 - )
   Catharina Larsdotter (1750 - 1839)
   Fredrik Lindbom (1738 - 1807)
   Jan Andersson (1748 - 1816)
   Olof Olsson (1780 - 1811)
Amsterdam, Holland
   Anna Sophia Andres (1824 - )
   Catharina Andres (1863 - )
   Christina Hendrika van der Maal (1831 - )
   George Hendricus van Asperen (1888 - 1958)
   Helena Alberdina Elisabeth Boers (1890 - 1930)
   Johann Georg Andres (1828 - )
   Pernette Philippine Schimmel (1793 - 1849)
Amsterdam, Noord-Holland
   Bernardus Johannes Maria Jansen
   Cornelia van Asperen (1887 - 1949)
   Cornelia Elisabeth Adriana Johanna Boers
   Henriëtte Adriana Boers
   Johan Carel Friedrich Grabandt (1897 - )
   Lucas Dangremond
Amundsberg, Stora Tuna
   Erik Leonard Pettersson (1851 - )
Amundtorp, Skövde landsförsamling, Skaraborgs län
   Alfrid Pettersson (1858 - )
Anders Persgården, Kestad (R)
   Johannes Jonsson Grönlund (1822 - )
Andersbo, Ingatorp, Jönköpings län
   Catharina Samuelsdotter (1771 - )
   Lars Almqvist (1759 - 1835)
Andersby ägor, Dannemora (C)
   Per Persson Moberg (1737 - 1772)
Andersby, Dannemora (C)
   Andreas Jansson (1788 - )
   Anna (1717 - 1793)
   Brita Stina Nilsdotter (1806 - 1821)
   Jan Nilsson (1745 - 1790)
   Margreta Catharina Nilsdotter (1816 - )
   Maria Ericsdotter (1747 - 1821)
   Nils Jansson (1707 - 1781)
   Nils Jansson (1773 - 1825)
   Olof Olofsson Lundberg (1756 - 1817)
   Sophia Nilsdotter (1818 - )
Andersgården, Fritsla (P)
   Johannes Andreasson (1811 - 1851)
Andershybbeln, Åtvid, Östergötlands län
   Stina Andersdotter (1776 - )
Anderslöv, Skåne
   Ernst Edvin Tornblad (1879 - 1918)
Anderstorp, Lerbäck
   Anders Petter Jonson (1820 - )
Anderstorp, Skälf, Norrköpings Borg
   Ingalill Cecilia Karlsson (1938 - )
Andickala, Mietoinen, Finland
   Henric Johansson (1788 - )
Andr.
   Anna Olsdotter (1821 - 1897)
Andrarum (L)
   Elna Nilsdotter (1792 - )
   Ingar Håkansdotter (- >1750)
Andrarum
   Anna Johansdotter (1819 - )
   Bengta Nilsdotter (1735 - 1817)
Anered, Naglum, Älvsborgs län
   Anders Johan Olofsson (1821 - )
   Anna Catharina Olofsdotter (1818 - )
   Brita Maja Olofsdotter Skogsberg (1829 - )
   Catharina Magnusdotter (1791 - 1830)
   Catharina Olofsdotter (1842 - )
   Charlotta Olofsdotter (1839 - )
   Eric Magnus Olofsson (1823 - )
   Johannes Olofsson (1838 - )
   Lars Magnus Olofsson (1814 - 1941)
   Olof Larsson (1783 - 1846)
   Olof Petter Olofsson (1826 - )
Anga (I)
   Anna Larsdotter Spanjor (1748 - 1825)
   Lars Spanjor (1727 - )
Angelstad (G)?
   Märtha Cathrina Abrahamsdotter (1814 - )
Angelstad (G)
   Anders Larsson (1826 - )
   Anna Johansdotter (1821 - 1879)
   Anna Nilsson (1870 - )
   Hedvig Sophia Söderberg (1831 - 1909)
   Johan Gustaf Abrahamsson (1826 - )
   Johan Peter Larsson (1823 - )
   Jonas Jönsson (1783 - )
   Maja Lena Ericsdotter (1835 - 1879)
   Maria Christina Nägling (1862 - 1864)
   Martha Bengtsdotter (1744 - 1772)
   Nils Månsson (1743 - 1786)
   Peter Månsson (1761 - 1839)
   Salomon Abrahamsson (1823 - )
   Sven Johan Jacobsson (1829 - )
Angelstad Olofsgn, Angelstad, Kronobergs län
   Carl Edvard Nägling (1867 - 1867)
Angelstad Olofsgn, Angelstad
   Carl Edvard Nägling (1867 - 1867)
Angelstad Olofsgård (G)
   Anna Johansdotter (1821 - 1879)
   Johannes Niklasson Nägling (1820 - 1895)
Angelstad södergården, Angelstad (G)
   Ellen Maria Fries (1858 - 1914)
   Hedvig Sophia Söderberg (1831 - 1909)
Angelstads Mårtensgården
   Erik Johannes Larsson (1816 - )
Angelstads Olofsgård
   Cajsa Ericsdotter (1838 - 1838)
   Christina Ericsdotter (1837 - 1839)
   Sara Kajsa Ericsdotter (1840 - )
Angered
   Claus Olof Einar Nerdrum (1954 - 2004)
   Lars Ove Olsson (1932 - 2007)
   Lilly Linnea Nilsson (1939 - )
Angwin, California
   Roy Eugene Stotz (1919 - 1993)
Ankarskatav 85 C, 941 34 Piteå
   Rose-Marie Björk (1959 - )
Ankarsrums bruk, Hallingeberg, Kalmar län
   Lars Erik Hilding Larsson (1904 - )
   Maja Klara Lovisa Larsson (1905 - )
Annedal, Göteborgs och Bohus län (O)
   Alice Ottilia Henriksson (1881 - 1972)
Annedal, Göteborgs och Bohus län
   Barbro Margareta Söderström (1943 - )
   Bertil Gunnar Engelbrektsson (1932 - )
   Claus Nerdrum (1878 - 1957)
Annefors, Säfsnäs (W)
   Johan Tångring (1747 - 1750)
   Jonas Tångring (1750 - 1801)
Annefors
   Hilma Katarina Frisk (1882 - )
Annelund, Hallsberg
   Carolina Albertina Andersdotter (1848 - 1917)
   Pehr Gustaf Hallberg (1849 - 1906)
Annelund, Norrby ägor, Hallsberg
   Carolina Albertina Andersdotter (1848 - 1917)
Annelund, Rådene
   Emma Christina Johansdotter (1848 - 1930)
Annelöv församling
   Elna Andersdotter (1833 - )
   Elna Persson (1850 - )
   Kjerstina Andersdotter (1830 - 1910)
Annelöv no 8, Annelöv församling
   Jöns Andersson (1836 - 1891)
Annelöv
   Sven Andersson (1840 - 1926)
Anoka County, Minnesota
   Bruce Robert McKay (1934 - 2005)
   Tonya Laurel McKay (1968 - )
   Valerie Jean McKay (1966 - )
Ansbach
   Dorothea Friederike von Brandenburg-Ansbach (1676 - 1731)
   Johann Friedrich von Brandenburg-Ansbach (1654 - 1686)
Ansjö, Hällesjö (Z)
   Brita Nilsdotter (1751 - 1821)
   Lars Persson Amrin (1750 - 1816)
Ansjö, Hällesjö
   Anders Larsson Amrin (1786 - 1875)
Antuna, Ed
   Agneta Katarina Altén (1789 - 1837)
Antwerpen, Belgien
   Inger Ulla Birgitta Svärd (1945 - )
Anundsjö (Y)
   Armika Maria Planting-Bergloo (1748 - 1788)
   Katarina Lundman (1725 - 1791)
Apoteket, Värnamo, Jönköpings län
   Carl Arvid Nyqvist (1880 - )
Apoteksgatan 4 B, 643 00 Vingåker
   Karl Gösta Lennart Andersson (1910 - 2008)
   Signe Sofia Becker (1912 - 1999)
Appanoose County, Iowa
   Nimrod Emanuel Hall (1893 - 1925)
Appanoose county, Jefferson, Iowa
   Martha (Mattie) O Hall (1889 - 1907)
Applarp, Flisby (F)
   Anny Elvira Annell Storck (1891 - 1985)
   Axel Napoleon Annell (1879 - )
   Brita Catarina Jönsdotter (1823 - 1889)
   Carl Oskar Hjalmar Annell (1877 - )
   Emma Matilda Leontina Johansdotter (1850 - 1883)
   Emma Naemi Katharina Annell (1883 - 1898)
   Gossebarn Annell (1893 - 1893)
   Johan Axel Annell (1849 - 1906)
   Nils Magnus Annell (1818 - 1883)
   Tyra Helga Annell (1881 - )
Applerum, Torsås (H)
   Christina Mattiasdotter (1804 - 1879)
   Maja Nilsdotter (1776 - )
   Nils Svensson Holm (1738 - 1784)
   Peter Nilsson Lambert (1771 - 1805)
Appuna, Östergötlands län
   Henry Magnus Nilsson (1937 - )
Araiši, Latvia
   Carl Gottlieb Basler (1754 - 1835)
   Johann Ludwig Heerwagen (1743 - 1819)
Araskoga, Öved (M)
   Anders Fredriksson (1823 - 1891)
Araslövs gård, Färlö
   Abraham Lundsten (1786 - 1868)
Arbetshuset, Jönköpings Sofia, Jönköpings län
   Pehr Johan Andersson Almqvist (1809 - 1876)
Arbetshuset, Stockholm
   Gustaf Johansson (1848 - )
Arbetshuset, Örebro Nikolai
   Karl Edvard Nägling (1868 - 1931)
   Oskar Alfred Nägling (1871 - 1951)
Arbetsinrättningen No 60a, Örebro
   Johan August Hagelin (1825 - 1878)
Arbetsinrättningen, Ystad
   Elin Kristina Jönsson (1894 - 1934)
Arboga Gjuteri, Arboga stadsförsamling
   Carl Gustaf Gustafson (1868 - 1936)
Arboga landsförsamling, Västmanlands län
   Erik Alfred Filling (1882 - )
   Fredrik Pettersson (1859 - )
   Per Johan Arvid Persson (1861 - 1936)
Arboga landsförsamling
   Erik Jansson (1735 - )
   Erik Roland Tyrfors (1959 - )
   Ester Eleonora Larsson (1898 - )
   Helga Maria Jonsson (1906 - 1983)
   Johanna Wilhelmina Andersdotter (1859 - 1937)
   Karl Axel Ingemar Becker (1917 - 1991)
   Ragnhild Birgitta Tyrfors (1956 - )
   Sten-Erik Tyrfors (1963 - )
Arboga Stadsförsamling, Västmanland
   "Stora" Rut Ingeborg Becker (1907 - 1977)
   Ester Elisabet Becker (1901 - 1970)
   Knut Erik Becker (1902 - 1964)
   Ruth Ingeborg Fallkvist Frischenfeldt (1918 - 2003)
   Sven Arne Konrad Johansson (1920 - 1920)
   Vendela Maria Becker (1897 - 1897)
   Vendela Maria Becker (1898 - 1942)
Arboga stadsförsamling, Västmanlands län
   Anette Helen Karlsson (1964 - )
   Anna Maria (Pettersson) Eriksson (1872 - 1953)
   Anna Pernilla Karlsson (1970 - )
   Axel Leonard Fältström (1901 - )
   Birgit Cecilia Andersson (1923 - 1983)
   Carl Gustaf Malm (1856 - )
   Carl Viktor Andersson (1890 - 1966)
   Elisabet Karina Strandmar (1955 - )
   Ellen Ingeborg Pettersson (1898 - )
   Elna Margareta Steen Wahlström (1907 - 1969)
   Fredrik Pettersson (1859 - )
   Ivar Gustaf Rudolf Gustafsson (1896 - 1977)
   Johan Alfred Filling (1858 - )
   Karl Artur Wahlström (1897 - 1979)
   Leif Jonas Nilsson (1962 - )
   Lovisa Ramberg (1859 - 1912)
   Nils Sigvard Nilsson (1920 - 1999)
   Per Johan Arvid Persson (1861 - 1936)
   Sven Roger Karlsson (1966 - )
   Sven Roland Karlsson (1941 - )
   Tage Oskar Hjalmar Fältström (1899 - )
Arboga Stadsförsamling, Västmanlands län
   Agnes Maria Örman (1892 - )
   Bengt Erik Karlsson (1947 - )
   Ejvor Kristina Elisabet Örman (1912 - 2002)
   Erik Lennart Karlsson (1944 - )
   Fanny Margareta Örman (1902 - 1952)
   Johan Wilhelm Orrfeldt (1899 - 1978)
   Kristina Elisabet Örman (1898 - )
   Kurt Gösta Gullhard Örman (1913 - 1915)
   Per Arne Örman (1916 - 1996)
Arboga Stadsförsamling
   Anna Cecilia Pettersson Smedberg (1900 - 1928)
   Anna Elisabet Fallkvist (1910 - 1974)
   Augusta Johanna Jakobsdotter (1837 - 1917)
   Augusta Karlsdotter (1864 - 1943)
   Axel Sigfrid Bergström (1911 - )
   Bengt Krister Ekmark (1977 - )
   Camilla Maria Gustavsson (1980 - )
   Carl Wilhelm Orrfeldt (1860 - 1936)
   Emma Sofia Johansson (1878 - 1934)
   Erik Hjalmar Karlsson (1888 - 1963)
   Ernst Vilhelm Fallkvist (1905 - 1966)
   Gustav Bernhard Becker (1886 - 1964)
   Hanna Elisabeth Carlsson (1885 - 1974)
   Hanna Mathilda Karlsson (1876 - )
   Ida Linnéa Fallkvist (1908 - 1987)
   Ida Matilda Myrberg (1880 - 1915)
   Ingrid Marianne Becker Jonasson (1943 - )
   Ivar Egon Fallqvist (1930 - )
   Karin Margareta Bergström (1906 - )
   Kerstin Margareta Ekmark (1974 - )
   Nils Lennart Karlsson (1919 - 1974)
   Per Axel Becker (1952 - )
   Sven Nicklas Johansson (1973 - )
Arboga stadsförsamling
   Anna Viktoria Persson (1899 - 1965)
   Erik Gunnar Jonsson (1938 - )
   Erik Vilhelm Jonsson (1904 - 1995)
   Jonas Rickard Jonsson (1902 - 1980)
   Karl Vilhelm Jonsson (1881 - 1972)
   Kerstin Margareta Jonsson (1940 - )
   Knut Roland Jonsson (1907 - 1986)
   Per Johan Arvid Persson (1861 - 1936)
   Rut Katarina Jonsson (1903 - 1985)
   Tyra Johanna Jonsson (1903 - 1998)
   Åsa Margareta Jonsson (1964 - )
Arboga, Västmanlands län
   Berta Wilhelmina Filling (1901 - )
   Dorotea Maria Wilhelmina Björkman (1900 - 1987)
   Ebba Katarina Elisabet Örman (1894 - )
   Erik Bertil Karlsson (1914 - 1976)
   Erik Herbert Gustafsson (1898 - 1976)
   Ester Linnéa Sofia Söderholm (1912 - 2000)
   Evert Verner Elisson (1907 - 1988)
   Fanny Margareta Örman (1902 - 1952)
   Frans Albert Örman (1862 - )
   Hilda Vilhelmina Ramberg (1882 - )
   Mauritz Rudolf Vilhelmsson Schultz (1869 - 1929)
   Nenni Conceria Fröjd (1895 - 1980)
   Olof Emil Nesser (1909 - 1985)
   Oskar Leonard Fältström (1875 - )
   Petter Olsson (1765 - )
   Teodora Cecilia Fröjd (1891 - 1982)
Arboga
   Alfrida "Frida" Maria Bergström (1875 - 1955)
   Anna Lena Ersdotter (1838 - 1893)
   Anna Viktoria Persson (1899 - 1965)
   Augusta Johanna Jakobsdotter (1837 - 1917)
   Axel Ivar Fallkvist (1907 - 1948)
   Axel Sigfrid Bergström (1882 - 1945)
   Carl Frithiof Carlsson (1879 - 1969)
   Carl Gerhard Orfield (Orrfeldt) (1893 - 1962)
   Carl Johan Bäcker (1862 - 1947)
   Carl Johan Hilder Andersson (1885 - 1954)
   Carl Wilhelm Pettersson (1872 - 1944)
   Elsa Vilhelmina Orrfeldt (1889 - 1983)
   Eva Margareta Becker (1947 - )
   Fanny Margareta Örman (1902 - 1952)
   Gunilla Elisabeth Wrangå (1955 - )
   Gustaf Ivar Lund (1895 - 1965)
   Gustav Conrad Andersson (1893 - 1989)
   Harald Johan Adolf Johansson (1918 - 1996)
   Ingrid Helena Fallkvist Johansson (1917 - 1974)
   Ingrid Maria Karlsson (1916 - 2001)
   Johan Alfred Filling (1858 - )
   Johan Wilhelm Orrfeldt (1899 - 1978)
   Johanna Desideria Eriksson (1887 - )
   Karl Axel Becker (1914 - 1986)
   Karl Axel Fallkvist (1913 - 1965)
   Karl Gunnar Becker (1885 - 1955)
   Karl Helge Gustafsson (1905 - 1987)
   Karl Yngve Karlsson (1890 - 1957)
   Klara Aqvilina Ersdotter (1865 - 1953)
   Lars Albert Larsson (1867 - 1899)
   Lars Erik Eriksson (1919 - 1979)
   Lars Peter Larsson (1807 - 1849)
   Margit Elisabet Becker (1913 - 1914)
   Maria Wilhelmina Hammarlund (1858 - )
   Olga Maria Orrfeldt (1897 - 1965)
   Per Axel Becker (1952 - )
   Per-Erik Gustavsson (1952 - )
   Per Jonas Becker
   Per Thomas Becker (1976 - )
   Sigrid Maria Karlsson (1911 - 2000)
   Stig Charles Tallrot (1922 - 1989)
Arbroath, Scotland
   Adam Patricksson Lyell (1623 - 1686)
Arbrå, Gävleborgs län
   Anders Andersson (1820 - 1884)
   Anders Larsson (1764 - )
   Anders Norgren (1807 - 1886)
   Anna Eriksdotter (1749 - 1838)
   Anna Jonsdotter (1788 - )
   Anna Kristina Eva Westling (1944 - )
   Anna Matsdotter (1736 - 1805)
   Brita Hansdotter (1769 - )
   Brita Jonsdotter (1758 - 1795)
   Brita Olsdotter (1840 - 1876)
   Erik Eriksson Printz (1787 - )
   Hans Jonsson (1742 - 1819)
   Hans Nilsson (1670 - )
   Jonas Andersson (1744 - 1806)
   Karin Hansdotter (1816 - 1906)
   Kjerstin Jonsdotter (1853 - )
   Margreta Persson (1884 - 1973)
   Margta Ersdotter (1832 - 1876)
   Nils Hansson (1700 - )
   Sigrid Olofsdotter (1701 - 1775)
Arbrå, Hälsingland
   Anders Olofsson (1740 - 1758)
   Karin Olofsdotter (1733 - )
   Olof Andersson (1769 - )
Arbrå?
   Göran Jansson (1800 - )
Arbrå
   Anders Eriksson (1857 - )
   Anders Ersson (1793 - 1832)
   Anders Kristoffersson (1706 - 1772)
   Anders Pehrsson (1772 - )
   Anna Kristina Westring (1906 - )
   Anna Linnéa Samuelsson (1905 - )
   Anna Martina Borg (1902 - )
   Anna Olsdotter (1769 - )
   Artur Valfrid Olsson (1914 - 1986)
   Brita Eliadotter (1852 - )
   Bror Erik Samuelsson (1910 - )
   Bror Ragnar Napoleon Samuelsson (1911 - 1964)
   Carin Olsdotter (1781 - 1856)
   Edla Linnéa Westring (1905 - )
   Emanuel Samuelsson (1896 - )
   Erik Herbert Westring (1915 - )
   Ernst Johan Vestring (1890 - )
   Ernst Samuel Westring (1911 - )
   Evert Ingvar Westring (1921 - )
   Gerda Elfrida Westring (1910 - 1910)
   gossebarn Samuelsson (1863 - 1823)
   gossebarn Samuelsson (1863 - 1823)
   Göran Jansson (1800 - )
   Gösta Edgar Valdemar Samuelsson (1909 - )
   Gösta Elvin Westring (1926 - )
   Ingrid Elsy Westring (1926 - 1985)
   Johan Edvin Åberg
   Johan Gregorius Vestring (1879 - )
   Johanna Lovisa Svärd (1894 - 1918)
   Jonas Jonsson (1817 - 1870)
   Jöns Vestring (1849 - 1894)
   Karin Ersdotter (1832 - )
   Karin Hansdotter (1816 - 1906)
   Karin Viola Westring (1908 - )
   Kerstin Andersdotter (1795 - 1868)
   Kerstin Andersdotter (1857 - 1914)
   Kerstin Mårtensdotter (1862 - )
   Kerstin Nilsdotter (1726 - 1806)
   Kerstin Persdotter (1702 - 1787)
   Knut Ellert Westring (1920 - )
   Lars Borg (1874 - )
   Lennart Samuel Åberg (1936 - )
   Margta Hansdotter (1812 - )
   Margta Olsdotter (1791 - 1868)
   Marta Katrina Borg (1900 - )
   Märta Ingegärd Westring (1917 - )
   Nils Konrad Borg (1906 - )
   Olof Andersson (1813 - )
   Pehr Andersson (1801 - )
   Pehr Andersson (1862 - )
   Per Persson (1850 - )
   Rut Elvy Westring (1923 - )
   Samuel Andersson (1794 - 1866)
   Samuel Samuelsson (1832 - )
   Samuel Samuelsson (1858 - 1935)
   Stina Jonsdotter (1827 - 1872)
   Svea Emilia Samuelsson (1916 - )
Arby (H)
   Abraham Jonsson (1730 - 1819)
   Brita Månsdotter (1753 - 1789)
   Christina Andersdotter (1810 - 1890)
   Elin Jonsdotter (1777 - )
   Ida Augusta Johansson (1875 - )
   Lena Petersdotter (1771 - 1844)
   Lena Svensdotter (1788 - )
   Marje Olofsdotter (1726 - 1797)
   Olof Abrahamsson (1766 - )
   Peter Petersson Nyström (1787 - )
   Peter Speleman (1762 - 1833)
   Stina Johansdotter (1751 - 1811)
   Sven Persson (1749 - 1827)
Arby
   Anna Charlotta Olsdotter (1857 - 1871)
   Erik Jonsson (1860 - 1881)
   Kristina Jonsdotter (1849 - 1867)
Arfwaby, Vintrosa församling, Örebro län
   Anna Lovisa Ersdotter (1846 - 1847)
   Brita Maja Ersdotter (1838 - )
   Eric Abrahamsson (1799 - 1867)
   Erland Ersson (1841 - )
   Lovisa Landström (1800 - 1857)
Aringsås, Ängelholm
   Eleonora Koskull (1729 - 1781)
Arkelstorp 1, Oppmanna (L)
   Alma Granqvist (1885 - 1980)
   Anton Granqvist (1894 - )
   Axel Bernhard Granqvist (1904 - )
   Ivar Albin Granqvist (1904 - )
   Oskar Vilhelm Granqvist (1902 - )
Arken, Axberg, Örebro län
   Anna Carolina Karlsdotter (1867 - )
   Carl Johan Karlsson (1861 - )
   Christina Albertina Karlsdotter (1864 - 1927)
   Stina Lotta Kumlin (1830 - 1870)
Arnäs, Västernorrlands ln
   Anna Augusta Degerman (1875 - 1959)
   Eva Albertina Lindqvist (1859 - 1867)
   Matthias Lindqvist (1820 - 1863)
   Ulrica Albertina Lundqvist (1821 - 1870)
Arnäs, Örnsköldsviks kn
   Rolf Ivan Nilsson Engerot (1930 - 2006)
Arolsen
   Georg Viktor zu Waldeck und Pyrmont (1831 - 1893)
Arras, Flandern, Frankrike
   Grégoire Francois du Rietz (1602 - 1682)
Arras
   Baudouin I av Flandern (- 879)
Arrie, Malmöhus län
   Kersti Rasmusson Persson (1877 - 1946)
Arvika landsförsamling (S)
   Viktor Emanuel Bengtsson (1900 - 1946)
Arvika stadsförsamling (S)
   Astrid Viola Rydén (1903 - 1976)
   Karin Olsdotter (1863 - )
   Viktor Emanuel Bengtsson (1900 - 1946)
Arvika stadsförsamling
   Julia Sundqvist (1970 - 1921)
   Ruben Morgan Albinsson (1938 - )
   Uno Matteus Johansson (1895 - 1982)
Arvika, Värmlands län
   Karl Gustaf Harald Blomgren (1889 - 1965)
Arvika
   Kristina Elvina Ekengren (1906 - 1930)
   Oskar Birger Söderkvist (1896 - 1976)
Asarum
   Bengt Ingvard Olsson (1934 - )
   Hans Ivar Petter Olsson (1930 - )
   Judith Almina Olsson (1920 - 1984)
   Julius Hansson (1868 - )
   Kerstin Trufvedsdotter (1804 - )
   Lars Ove Olsson (1932 - 2007)
   Maja Kajsa Paulina Olsson (1928 - )
   Mildred Verona Olsson (1923 - 1994)
   Paul James Olsson (1922 - )
   Rolf Göran Olsson (1950 - )
   Stig Verner Olsson (1933 - 2012)
Asarums församling, Bräkne kontrakt, Lunds stift, Blekinge län
   Per Åke Olsson (1927 - 2011)
Asby (E)
   Elisabet Sofia Rääf (1697 - 1790)
   Jonas Adam Duse (1691 - 1751)
Asby kyrka, Östergötlands län
   Carl Fredrik Ridderborg (1758 - 1807)
   Hedvig Ulrika Hvitfeldt (1764 - 1844)
Asby sn, Ekäng
   Agneta Patkull (1629 - 1702)
   Olof Armsköld (1614 - 1686)
Asby, Dämshult
   Adam Johan Rääf i Småland (1705 - 1761)
   Brita Greta Oldenburg (1717 - 1795)
   Dorotea Maria Duse (1681 - 1755)
Asby, Östergötland
   Maria Stråle af Sjöared (1684 - 1769)
Aska, Hägerstad (E)
   Anna Helena Österman (1807 - )
Askarboda, Axberg, Örebro län
   Cathrina Ersdotter (1796 - 1846)
   Clara Kumlin (1842 - 1846)
   Pehr Kumlin (1846 - 1849)
Asker, Örebro län
   Agnes Amalia Becker (1890 - 1949)
   Alfhild Maria Andersson (1905 - 1993)
   Anders Gustaf Andersson (1856 - )
   Anders Hartvigsson Tupp (1700 - 1761)
   Anders Larsson Öberg (1817 - )
   Anders Tejler (1847 - )
   Anna Alfrida Andersson (1883 - )
   Anna Charlotta Andersson (1865 - )
   Anna Lovisa Larsson (1867 - 1916)
   Anna Lovisa Olsdotter (1825 - )
   Anna Olsdotter (1804 - 1878)
   Anna Sofia Tejler (1846 - 1846)
   Anna Stina Jonsdotter Wahl (1819 - 1901)
   August Wahl (1857 - 1930)
   Axel August Bengtsson Kämpe (1875 - 1952)
   Bertil Ragnar Svedberg (1904 - )
   Brita Cajsa Carlsdotter (1840 - )
   Brita Cajsa Pehrsdotter (1825 - )
   Carl August Wall (1859 - )
   Carl Gustaf Melin (1857 - 1924)
   Carl Jakob Andersson (1795 - )
   Carl Johan "Charles" Andersson Törner (1858 - 1931)
   Carl Johan Wahl (1826 - 1894)
   Catharina Andersdotter (1796 - )
   Catharina Jansdotter (1790 - )
   Emerentia Sundbom (1753 - 1835)
   Eric Adolf Andersson (1860 - )
   Erik Jansson (1748 - )
   Erik Larsson (1712 - 1767)
   Erik Oskar Lennart Svedberg (1922 - 2005)
   Ester Sofia Johansson (1887 - )
   Folke Gustaf Bertil Svedberg (1917 - 1935)
   Gerd Sigrid Elisabet Svedberg (1915 - )
   Gurli Elisabet Bergqvist (1906 - )
   Gustaf Ivar Svedberg (1917 - 2004)
   Gustaf Larsson (1836 - )
   Gustaf Sundbom (1754 - 1786)
   Gustaf Wall (1863 - )
   Ida Christina Larsson (1869 - )
   Ingeborg Persdotter (1760 - )
   Johan Eric Pehrsson (1828 - )
   Johan Wahl (1851 - 1878)
   Johanna Wall (1854 - )
   John Edvin Hammarlund (1903 - 1981)
   Jonas Jonsson (1796 - )
   Karin Edit Margareta Gustafsson (1908 - )
   Karl Adolf Askerblom (1866 - 1945)
   Kerstin Olofsdotter (- 1757)
   Kerstin Persdotter (1747 - 1810)
   Kerstin Persdotter (1766 - 1796)
   Klas Rone Svedberg (1899 - 1915)
   Lars August Larsson Bergqvist (1862 - 1936)
   Lars Larsson Öberg (1813 - )
   Lars Larsson (1761 - )
   Lars Peter Larsson (1831 - )
   Lovisa Jacobsdotter (1818 - )
   Maja Stina Carlsdotter (1831 - )
   Maja Stina Ersdotter (1826 - )
   Maria Catrina Persdotter (1826 - 1870)
   Maria Charlotta Larsdotter (1827 - 1899)
   Maria Jansdotter (1713 - 1751)
   Maria Josefina Andersson (1863 - )
   Markus Gunnar Svedberg (1894 - )
   Mathilda Wall (1857 - )
   Nils Nilsson (1742 - 1811)
   Pehr August Andersson (1854 - 1866)
   Pehr Hansson Askerman (1728 - )
   Per Johan Wall (1852 - )
   Per Wallin (1854 - 1917)
   Rolf Edvin Becker (1924 - 1991)
   Signe Lovisa Becker (1891 - 1969)
Asker
   Anders Peter Nilsson (1829 - )
   Augusta Josefina Wall (1871 - 1952)
   Emil Isaksson (1866 - )
   Ingeborg Andersdotter (1711 - 1790)
   Johanna Maria Larsdotter (1865 - )
   Kerstin Andersdotter (1795 - )
   Maja Stina Olsdotter (1823 - )
   Olof Jönsson (1802 - 1856)
   Stina Cajsa Olsdotter (1828 - )
   Stina Jonsdotter (1798 - 1855)
Askers sn
   Lars Persson (1693 - 1780)
Askersund landförsamling (T)
   Anna Mattsdotter (1642 - 1698)
   Anna Svensdotter
   Arvid Haraldsson (1723 - 1785)
   Brita Nilsdotter
   Harald Tyresson (1685 - 1768)
   Kerstin Brynilsdotter (1680 - 1746)
   Kerstin Mattsdotter (1723 - 1797)
   Lars Jönsson (1720 - 1758)
   Lars Larsson (1711 - 1785)
   Maria Andersdotter (1718 - 1789)
   Mattis Karlsson (1673 - 1754)
   Nils Olofsson
   Petter Ersson (1716 - 1797)
   Stina Larsdotter (1761 - )
   Sven Hansson
Askersund landsförsamling, Örebro län
   Brynil Månsson (1635 - 1690)
   Elin Ingmarsdotter (1714 - 1793)
   Jonas Nilsson (1740 - 1810)
   Karin Andersdotter (1754 - 1825)
   Nils Olofsson
Askersund, Örebro län
   Anders Hansson (1788 - )
   Anders Jansson (1790 - )
   Anders Jonsson (1790 - 1837)
   Anna Jansdotter (1785 - )
   Anna Jönsdotter (1757 - 1822)
   Anna Larsdotter (1805 - )
   Anna Nilsdotter (1719 - 1802)
   Asta Maria Gustafsson (1912 - 1979)
   Astrid Alida Pettersson Winberg (1892 - 1984)
   Barbro Ann-Marie Pettersson Plånborg (1923 - 2001)
   Brita Hansdotter (1786 - )
   Brita Stina Svensdotter (1796 - 1840)
   Catharina Ersdotter (1782 - 1844)
   Cherstin Linnardsdotter (1723 - )
   Clara Gustafva Andersdotter (1822 - )
   Elin Ingmarsdotter (1714 - 1793)
   Gottlieb Leander Frischenfeldt (1794 - )
   Jacob Jonsson (1796 - )
   Jacob Otto Andersson (1824 - )
   Jan Jansson (1756 - 1794)
   Jan Jansson (1792 - )
   Johan Artur Emanuel Pettersson (1907 - 1964)
   Johan Theodor Andersson (1819 - 1832)
   Johanna Andersdotter (1829 - )
   Karin Andersdotter (1754 - 1825)
   Lisa Eriksdotter (1786 - 1861)
   Maria Hansdotter (1785 - )
   Maria Svensdotter (1797 - 1855)
   Nils Larsson (1716 - 1790)
   Per Bengtsson (1761 - 1839)
   Reinhold Erhard Frischenfeldt (1788 - )
   Rolf Lennart Plånborg (1917 - 1987)
   Stina Cajsa Andersdotter (1817 - )
   Ulla Danielsdotter (1779 - )
Askersund?
   Clara Andersdotter (1830 - )
Askersund
   Brita (1703 - 1785)
   Carl Johan Gustafsson (1869 - 1949)
   Eva Lovisa Jonsdotter (1802 - 1837)
   Gustaf Gustafsson Örn(ell) (1853 - 1939)
   Maja Stina Larsdotter (1799 - )
   Selma Augusta Nyman (1868 - )
   Stina Larsdotter (1729 - 1756)
Askersunds landsförsamling, Örebro län
   Bengt Jonsson (1733 - 1799)
   Brita Jönsdotter (1750 - 1832)
   Carin Persdotter (1735 - 1818)
   Johanna Maria Jacobsdotter (1844 - )
   Jöns Andersson (1721 - 1806)
   Lars Linnardsson (1740 - 1809)
   Sven Svensson (1752 - )
Askersunds socken
   Brita Philipsdotter (1765 - )
Askersunds stadsförsamling, Örebro län
   Anna Viktoria Andersson (1909 - 1992)
   Claes Aron Persson Frischenfeldt (1785 - 1861)
Askersunds stadsförsamling
   Curt Lennart Conning (1942 - )
   Maja Elisabet Becker Tallroth (1926 - 2009)
   Torsten Charles Örnell (1911 - 2005)
Askeryd, Askeryd fs
   Göran Patkull (1575 - 1676)
Askeryd, Jönköpings län
   Anders Andersson (1833 - )
Askeryd
   Anna Dorotea Patkull (1629 - 1664)
   Sven Johan Zakrisson (1828 - )
Askim
   Israel Johannes Noraeus Norfeldt (1606 - 1677)
   Julia Paulina Persdotter (1846 - )
   Paulina Mariana Augusta Lind (1851 - )
Askrike backstuga, Östra Ryd (AB)
   Brita Magdalena Fröberg (1792 - )
Asmundtorp 1, Malmöhus län
   Ingar Maren Olsen (1855 - 1933)
Asmundtorp 1
   Olof Persson (1859 - 1903)
Asmundtorp?
   Rasmus Ohlsson (1740 - )
Asmundtorp
   Boel Jönsdotter (1810 - 1846)
   Jöns Persson (1775 - 1831)
   Kjerstina Andersdotter (1830 - 1910)
   Olof Svensson (1866 - 1940)
   Sissa Jönsdotter (1809 - )
Asmuntorp no 12, Näs socken, Gullarp (M)
   Ola Persson (1825 - )
   Sven Persson (1819 - )
Asmuntorp, Näs socken, Gullarp (M)
   Anders Persson (1822 - 1833)
   Anna Jönsdotter (1788 - )
   Anna Persdotter (1815 - )
   Bengta Jönsdotter (1784 - )
   Jöns Jönsson (1780 - )
   Jöns Lassasson (1743 - )
   Nils Persson (1817 - )
   Sissa Svensdotter (1751 - )
   Sven Jönsson (1781 - )
Asmuntorp, Näs, Gullarp (M)
   Per Jönsson (1774 - )
Aspa Bruk med 2 härdar, Hammar
   Mathilda Adolfina Hassel (1852 - 1931)
Aspa no 1, Lindesberg
   Anders Andersson (1851 - 1852)
   Anders Andersson (1861 - 1861)
   Anders Theodor Andersson (1853 - 1854)
   Anna Christina Ersdotter (1824 - 1888)
   Anna Lovisa Eriksson (1887 - )
   Anna Mathilda Andersson (1858 - )
   Anna Stina Andersdotter (1852 - 1852)
   Anna Stina Andersdotter (1854 - 1855)
   Carl Andersson (1863 - 1863)
   Carl Andersson (1864 - 1864)
   Christina Jansdotter (1784 - 1859)
   Emil Konrad Eriksson (1888 - )
   Hilda Elisabet Eriksson (1882 - )
   Ivan Leonard Andersson (1888 - )
   Lovisa Andersson (1857 - )
   Maria Emilia Andersdotter (1855 - 1857)
   Mats Persson (1777 - 1852)
   Per Matsson (1805 - 1863)
Aspa no 1, Lindesbergs landsförsamling
   Christina Elisabeth Andersson (1856 - )
Aspa no 4, Lindesberg
   Lars Eric Andersson (1844 - 1848)
Aspa, Björskog, Västmanlands län
   Axel Lundroth (1865 - 1945)
Aspa, Lindesberg
   Anders Andersson (1848 - 1849)
   Anders Matsson (1819 - )
   Anna Mattsdotter (1813 - 1888)
   Annie Maria Aronsson (1898 - )
   Christina Jansdotter (1784 - 1859)
   Christina Matsdotter (1815 - )
   Karl Gustaf Mathias Aronsson (1884 - )
   Lars Ersson (1812 - 1861)
   Mats Persson (1777 - 1852)
   Per Matsson (1805 - 1863)
Aspbo, Skinnskatteberg (U)
   Greta Bagge (1807 - 1889)
   Johanna Enochina Bergqvist (1855 - 1870)
   Margareta Larsdotter (1696 - 1771)
Aspebacken, Marum (R)
   August Johansson (1855 - 1857)
   Emma Johansdotter (1863 - )
   Fredrik Johansson (1858 - )
   Ida Johansdotter (1860 - )
   Inga Bengtsdotter (1817 - 1894)
   Johannes Andersson (1810 - 1893)
   Lotta Johansdotter (1844 - )
Aspeboda (W)
   Erik Leonard Pettersson (1851 - )
Aspelunda
   Vilhelm Keldunck Jernsköld (1617 - 1690)
Aspenäs, Lerum, Västra Götaland
   Knut Jonsson Aspenäs (1303 - 1345)
Aspenäs, Lännäs
   Per Victor Karlsson (1860 - 1886)
Aspenäs, Malexander, Östergötland
   Sigrid "den fagra" Magnusdotter (1250 - 1289)
Aspenäs, Älvsborgs län
   Magnus Knutsson Aspenäs (1299 - 1366)
Asphagen, Glanshammar
   Carl Gustaf Andersson (1819 - )
   Erik Frithiof Karlsson (1859 - 1930)
Asphagen, Torshälla (D)
   Anna Sofia Persson (1865 - 1866)
   Augusta Mathilda Persson (1872 - )
   Johan Persson (1865 - 1866)
   Per Alfred Persson (1864 - 1864)
   Per Alfred Persson (1867 - 1867)
Asphagen, Torshälla landsförsamling, Torshälla (D)
   Maria Charlotta Persson (1870 - )
Asplund, Lillkyrka
   Lars Gustaf Albert Larsson (1859 - 1937)
Aspvik, Örebro
   Olof Sköld (1831 - )
Aspåsen, Ramsele
   Gunnar Eugen Olsson (1913 - 1937)
   Per Erik Fälldin (1883 - 1950)
Assertorp soldatboställe, Borgunda
   Johannes Svensson Lack (1825 - 1852)
Assertorp, Borgunda (R)
   Anders Johansson (1800 - 1808)
   Anders Johansson (1812 - 1814)
   Anna Håkansdotter (1741 - 1817)
   Christoffer Jönsson (1745 - 1809)
   Johannes Christoffersson (1773 - )
   Jonas Johansson (1805 - 1825)
   Maria Johansson (1803 - 1805)
Assertorp, Borgunda
   Carl Svensson Lack (1833 - 1870)
   Johannes Andersson (1752 - 1791)
   Olof Andersson Lätt (1782 - 1842)
   Pehr Svensson Lack (1828 - 1829)
   Per Svensson Lack (1830 - 1831)
   Sven Jonsson Lack (1796 - 1837)
Atlantic Union College in South Lancaster, MA
   William Albert (Bill) Stotz (1955 - )
Atlantis, Palm Beach County, Florida, USA
   Larry Curtis Olson (1957 - 2008)
Atlas 6, Sankt Nikolai, Stockholms stad
   Elin Charlotta Blom (1877 - )
Attarp, Bankeryd
   Anna Carolina Räf (1860 - 1936)
   Erik Andersson Räf (1858 - 1923)
   Erik Julius Räf (1881 - )
   Josef Wilhelm Räf (1899 - 1900)
   Karl Edvard Räf (1892 - 1928)
Attevadsmölla, Kverrestad
   Olof Persson (1723 - 1782)
   Per Persson (1685 - 1751)
Attmar
   Alma Natalia Larsson (1890 - )
Attorp, Älvsborgs län
   Anna Magdalena Grubbe (1765 - 1835)
   Klaus Pedersson Fleming (1360 - 1427)
   Mauritz Salomon von Krusenstierna (1746 - 1810)
Auerbach
   Luise Henriette Karoline von Hessen-Darmstadt (1761 - 1829)
auf der Comburg, Schwäbisch Hall
   Friedrich Karl August von Württemberg (1808 - 1870)
Augsburg Lutheran Church cemetery, Porter, Indiana
   August Wahl (1857 - 1930)
Aumunds, Roma (I)
   Annika Christoffersdotter (1714 - 1762)
   Catharina Christoffersdotter (1710 - )
   Christopher Hansson (1663 - 1731)
   Hans Kristoffersson (1700 - )
   Jacob Kristoffersson (1708 - )
   Jöran Christophersson (1704 - )
   Kristoffer Kristoffersson (1712 - )
   Maria Kristoffersdotter (1716 - 1733)
Aurora, Dearborn County, Indiana, USA
   Leila L Bascom (1927 - 2007)
Austergårds, Stenkyrka (I)
   Annika Mårtensdotter
   Annika Mårtensdotter (1675 - 1733)
   Catharina Mårtensdotter (1665 - 1708)
   Hans Mårtensson (1672 - 1722)
   Mallena Mårtensdotter (1685 - 1742)
   Margareta Olofsdotter (1644 - 1730)
   Mårten Hansson (1636 - 1722)
   Mårten Mårtensson (1660 - 1710)
   Olof Mårtensson (1674 - 1704)
   Per Mårtensson (1666 - 1751)
   Thomas Mårtensson (1680 - 1757)
Austers, Hangvar (I)
   Petronella Persdotter (1709 - 1776)
Australien
   Eva Marianne Becker (1950 - )
   Olof Axel Eriksson (1925 - 1977)
Austris, Tingstäde (I)
   Thomas Mårtensson (1680 - 1757)
Ausås (L)
   Fritz Edvin Hallbäck (1875 - 1921)
   Gundar Olsdotter (1659 - 1708)
   Jöns Nilsson (1651 - 1730)
   Karna Svensdotter (1622 - 1693)
   Ola Jönsson (1694 - 1767)
   Olof Jönsson (1613 - 1695)
   Selma Amalia Hallbäck (1880 - )
   Selma Kristina Hallbäck (1873 - 1874)
   Tuve Jönsson (1685 - 1747)
   Willman Edmund Hallbäck (1877 - )
Ausås
   Anders Carlsson (1859 - 1892)
   Christoffer Hallbeck (1817 - 1880)
   Maria Hallbäck (1850 - )
Avaträsk, Dorotea
   Per Dahlberg Olofsson (1794 - 1871)
Avd 63 (hjärt-), hus L, Örebro Regionssjukhus
   Per Åke Olsson (1927 - 2011)
Avd 93, Medicinska kliniken USÖ, PAL på sjukhuset: Christer Lundin, läkare Wafa Kamal
   Mary Ragnhild Svärd (1931 - 2009)
Avesta, Kopparbergs län, Dalarna
   Alfred Karlsson (1864 - 1932)
   Anders Gustaf Ström (1827 - )
   Anders Petter Westlund (1815 - )
   Anders Ström (1805 - )
   Anna Lovisa Engberg (1872 - 1956)
   Anna Stina Andersdotter (1836 - )
   Anna Stina Andersdotter (1850 - 1905)
   August Ström (1842 - )
   Augusta Eugenia Engberg (1879 - )
   Carl Eric Ström (1835 - )
   Carl Manfrid Engberg (1891 - )
   Edit Ingeborg Karlsson (1907 - 1986)
   Elin Lovisa Karlsson (1901 - )
   Elsa Margreta Karlsson (1903 - )
   Eric Jansson Westlund (1779 - 1841)
   Ernst Gustaf Karlsson (1909 - )
   Ingrid Elisabet Karlsson (1912 - 1913)
   Jan Eric Ström (1830 - )
   Jan Eric Westlund (1811 - )
   Jan Fredrik Ström (1838 - )
   Johan Leonard Westlund (1857 - )
   Karolina Viktoria Engberg (1885 - 1885)
   Klas Oskar Uno Karlsson (1904 - )
   Per Eric Ström (1832 - )
   Per Gustaf Engberg (1876 - )
   Petter Planting (- 1672)
   Signe Matilda Engberg (1886 - )
Avesta, Kopparbergs län
   Elisabeth Eriksdotter (1653 - 1726)
   Margareta Christina Nyström (1820 - )
   Signe Wilhelmina Wernström (1883 - 1969)
Avrieux
   Karl den Skallige av Frankrike (823 - 877)
Axberg, Örebro kn
   August Eriksson (1879 - )
   Carl August Lätt (1830 - 1831)
   Johan Gustaf Lätt (1828 - 1886)
   John Harald Larsson (1922 - 2007)
   Olof Olsson (1746 - )
Axberg, Örebro län
   Anders Gustaf Kumlin (1854 - )
   Anders Peter Kumlin (1836 - )
   Anna Jansdotter (1754 - )
   Anna Olofsdotter (1733 - 1756)
   Carl Kumlin (1834 - )
   Carolina Kumlin (1832 - )
   Clara Kumlin (1842 - 1846)
   Clara Maria Karlsdotter (1876 - )
   Erik Leonard Pettersson (1851 - )
   Jan Jansson (1717 - 1764)
   Johan Kumlin (1850 - )
   Johanna Kumlin (1839 - )
   Per Andersson (1726 - 1775)
   Peter Jansson Qvick (1780 - 1848)
   Sara Kumlin (1842 - )
Axberg
   Anna Greta Ersdotter (1836 - )
   Carl August Lätt (1830 - 1831)
   Carl Johan Gustafsson (1869 - 1949)
   Carl Johan Jansson (1851 - 1919)
   Cathrina Jansdotter (1813 - 1881)
   Erik Eriksson (1876 - 1952)
   Erik Ersson (1842 - 1922)
   Hilda Maria Jacobsdotter Lätt (1835 - )
   Ida Johanna Eriksson (1887 - )
   Jacob Lätt (1832 - )
   Jan Jansson (1717 - 1764)
   Johan Eriksson (1873 - 1903)
   Johanna Ersdotter (1842 - 1909)
   Lars Andersson Hellberg (1763 - 1810)
   Lars Eric Johansson (1837 - 1924)
   Laurentius Nicolai Gravius (- 1657)
   Lovisa Carolina Ersdotter (1839 - )
   Susanna Ersdotter (1849 - )
Axbergshammar, Axberg, Örebro län
   Hulda Amalia Karlsdotter (1872 - )
Axtorna hed, Halland
   Knut Hand d ä (Håkansson) (- 1565)
Axtorna, Falkenberg, Hallands län
   Esbjörn Kristiernsson Djäkne (1365 - 1414)
Aztec, N.M
   William Albert (Bill) Stotz (1955 - )
B.bruket
   Olof Olofsson (1744 - )
Babenberg slott, Bamberg, (nuvarande Oberfranken), hertigdömet Bayern, Ostenfrankenreich
   Hadwig von Sachsen (855 - 903)
Back, Fredsberg (R)
   Anders Larsson (1786 - 1859)
Backa lasarett
   Johan Algot Andersson (1898 - 1919)
   Lars Eric Mathsson Granlöf (1866 - 1912)
Backa u Högsjö
   Lars Larsson (1751 - )
Backa, Sköllersta
   Carl Hjalmar Bock (1855 - 1931)
Backa, Varnhem (R)
   Pehr August Andersson (Wallgren) (1857 - )
Backa, Varnhem
   Stina Bengtsdotter (1764 - )
Backa, Visnum (S)
   Gustaf Salomonsson (1839 - 1839)
Backa, Visnum
   Jonas Bengtsson (1761 - 1763)
   Maria Bengtsdotter (1746 - )
   Sven Andersson (1731 - )
Backa, Värö, Halland
   Elsa Schleppegrell (1629 - 1699)
Backa, Västra Vingåker (D)
   Olof Larsson (1755 - 1776)
Backe länslasarett, Borgvattnet, Jämtlands län
   Erik Andersson Seflin (1883 - 1932)
Backe, Edsele
   Abram Sellstedt (1859 - 1859)
   Anna Dea Sellstedt (1864 - 1865)
   Anna Nilsdotter (1835 - 1881)
   Jonas Abraham Sellstedt (1862 - )
   Margaretha Elisabeth Sellstedt (1867 - )
Backe, Fjällsjö
   Ada Sjölén (1910 - 1985)
   Anders Reinhold Sederwall (1818 - 1905)
   Per Nikolaus Gjersvold (1906 - 1996)
Backe, Ramsele
   Jonas Pålsson (1780 - )
   Karin Johansdotter (1734 - 1822)
Backe
   Abraham Persson
   Brita Ingelsdotter (1642 - )
   Göle Pålsdotter (1775 - )
   Ingel Abrahamsson (1609 - 1689)
   Karin Ingelsdotter (1640 - 1720)
Backen lägenhet, Borgunda
   Ellen Viktoria Eriksson (1886 - 1915)
Backen, Askersund landsförsamling, Örebro län
   Ingrid Andersdotter (1720 - )
Backen, Borgunda
   Anna Olivia Eriksson (1892 - 1924)
   Erik Andersson (1818 - 1899)
   Hilda Elisabet Eriksson (1895 - 1896)
   Hilda Karolina Elisabet Thorvald (1896 - 1996)
   Johanna Svensdotter Lack (1821 - 1889)
   Maria Katarina Eriksdotter (1857 - 1933)
Backen, Brunflo (Z)
   Lovisa Christina Törnsten (1765 - 1815)
Backen, Dala
   Emma Pettersdotter (1855 - 1932)
Backen, Hova (R)
   Ingrid Jansdotter (1755 - 1821)
   Jan Peter Jansson (1823 - )
   Jan Petersson (1791 - 1844)
   Kersti Larsdotter
   Peter Thorstensson (1747 - 1819)
   Torsten Persson
Backen, Häggum
   Cajsa Ericsdotter (1828 - 1828)
   Inga Ericsdotter (1822 - )
   Maria Ericsdotter (1825 - )
   Petter Ericsson (1819 - )
   Stina Ericsdotter (1830 - )
Backen, Skållerud (P)
   Brynolfus Hesselroth (1668 - 1734)
Backgården (född där?), Hallsberg, Örebro län
   Lars Persson (1683 - 1759)
Backgården soldattorpet, Stenstorp
   Johanna Larsdotter Bredin (1831 - )
Backgården, Finnerödja (T,R)
   Greta Olofsdotter (1759 - 1819)
Backgården, Hångsdala, Skaraborgs län
   Anders Gustaf Andersson (1833 - )
   August Levin Andersson (1868 - )
   Carl Emil Andersson (1871 - 1873)
Backgården, Hångsdala
   Matilda Josefina Andersson (1866 - 1892)
Backgården, Istrum (R)
   Maria Wallgren (1876 - 1955)
Backgården
   Fredrika Charlotta Björkelund (1808 - 1887)
Backsboda, Kil
   Olof Olsson (1812 - 1891)
Backstuga Lugnet, Stenby ägor, Eskilstuna Fors
   Anna Broström (1764 - 1839)
Backstugan Andersbo, Ingatorp, Jönköpings län
   Lars Almqvist (1759 - 1835)
Backstugan Myrkullen, Beta ägor, Kättilstad (E)
   Anders Magnus Jonsson Kindbom (1809 - 1889)
Backstugan under Hultaby
   Peter Johansson Movitz (1807 - 1868)
Backstugan, Marielund, Boo
   Lena Wallgren (1740 - 1813)
Bad Kissingen
   Wilhelm I Georg August Heinrich Belgus zu Nassau (1792 - 1839)
Bad Lobenstein, Thüringen, Tyskland
   Heinrich Friedrich Heerwagen (1717 - 1773)
Badelunda, Västmanlands län
   Johan Fredrik Lundqvist (1807 - 1903)
Badelunda?
   Johanna Larsdotter Bredin (1831 - )
Baden-Baden
   Ludwig Wilhelm Karl Friedrich Berthold von Baden (1865 - 1888)
   Luise Marie Elisabeth von Preußen (1838 - 1923)
Baden
   Marie Anna Wilhelmina von Baden-Rodemachern (1655 - 1702)
Badenweiler
   Friedrich II Wilhelm Ludwig Leopold August von Baden (1857 - 1928)
   Hilda Charlotte Wilhelmine von Nassau (1864 - 1952)
Badstugatan 19, Maria Magdalena, Stockholms stad
   Elis Herman Benckert (1881 - 1913)
Baggbäcken
   Anna Bondesdotter (1719 - )
   Anna Larsdotter (1747 - 1747)
   Erik Larsson (1744 - )
   Ingeborg Larsdotter (1739 - 1811)
   Kerstin Larsdotter (1748 - )
Baggböle, Umeå (AC)
   Brita Andersdotter (1490 - )
   Olof Klementsson (1465 - )
Baggböle, Umeå landsförsamling
   Petrus Kenicius (1655 - 1636)
Baggegård, Sköllersta, Örebro län
   Carl Jansson (1800 - 1810)
Baggemåla no 93, Jämshög, Blekinge län
   Hanna Sunesdotter (1779 - 1845)
Baggetorp 225, Västra Vingåker (D)
   Josias Ersson Gröning (1698 - )
Baggetorp i Svarttorp, Västra Vingåker, Södermanlands län
   Per Erik Persson (1835 - 1898)
Baggetorp, Kroppa (S)
   Anna Jansdotter (1766 - 1840)
   Carl Mathsson (1722 - 1787)
   Ellika Carlsdotter (1755 - 1791)
   Ellika Jonsdotter (1725 - 1803)
   Jonas Carlsson (1769 - 1847)
Baggetorp, Kvistbro
   Brita Olsdotter (1791 - 1827)
Baggetorp, Västra Vingåker (D)
   Bengt
   Brita Josiasdotter (1667 - 1748)
   Brita Persdotter (1673 - 1743)
   Dotter Jönsdotter (- 1709)
   Ingeborg Jönsdotter (1699 - )
   Ingrid Josiasdotter (1675 - 1741)
   Josias Bengtsson (- 1694)
   Josias Jönsson (1705 - 1709)
   Josias mor (- 1686)
   Jöns Josiasson (1669 - 1739)
   Kerstin (- 1714)
   Kerstin Josiasdotter (- 1699)
   Kerstin Jönsdotter (1694 - )
   Per Jönsson (1710 - )
Baggetorps ägor, Kvistbro
   Brita Olsdotter (1791 - 1827)
   Samuel Engholm (1784 - 1816)
Bagshot Park, Surrey, England
   Margaret Victoria Augusta Charlotte Norah av Connaught (1882 - 1920)
Bahlsna, Glanshammar
   Anders (1815 - )
Baileytown, Indiana
   Vernon Rudolph Charlson (1909 - 2009)
Baillytown, Porter Co, Indiana, USA
   Edna Lynch (1900 - 1982)
   Herman Wallin (1893 - 1976)
   Oscar Charles Wallin (1897 - 1980)
Bajegården, Norra Härene (R)
   Anders Olofsson (1773 - )
Bakersfield, Ca, USA
   Carl Gustaf Räf (1859 - 1930)
Baldringe
   Hanna Sofia Persdotter Svärd Lindborg (1887 - )
   Per Svensson Svärd Lindborg (1857 - 1933)
   Sven Persson Svärd Lindborg (1888 - )
Bali
   Carl Ludvig Olsson (1980 - )
   Carl Philip Svärd Olsson (1987 - )
   Lucy Elizabeth Smith (1990 - )
Balkåkra (M)
   Anna Mårtensdotter (1786 - )
   Elsa Larsdotter (1820 - 1821)
   Lars Nilsson Lindström (1786 - 1828)
Balkåkra no 3, Balkåkra (M)
   Anders Nilsson (1792 - )
   Bengta Nilsdotter (1795 - )
   Elsa Nilsdotter (1797 - )
   Hanna Nilsdotter (1784 - )
   Lars Nilsson Lindström (1786 - 1828)
   Mårten Nilsson (1788 - )
   Nils Nilsson (1803 - )
Balladgatan 11, 702 73 Örebro (Broström)
   Asta Christina Elisabeth Syrén Broström Nyberg (1952 - )
Baltak, Skaraborgs län
   Johanna Charlotta Johansdotter (1863 - )
   Karl August Larsson (1865 - )
Baltimore, USA
   Helen Romecki Bartholomey (1915 - 2006)
Bamberg
   Katharina Charlotte Georgine Friederike Sophie Therese von Sachsen-Hildburghausen (1787 - 1847)
Banarp, Norra Solberga, Jönköpings län
   Anders Christiansson (1749 - )
   Christian Eriksson (1718 - 1776)
   Ingrid Christiansdotter (1749 - )
   Nicolaus Fredrik Christiansson (1764 - 1808)
Bandelunda grund, Burs (I)
   Petter Johannes Lindström (1849 - )
Bandhagen
   Anna Maria Larsson (1898 - 1991)
   Bert Olof Raul Lidén (1935 - 2003)
   Ingrid Elsy Westring (1926 - 1985)
   Johan Folke Jonsson (1915 - 1984)
   Josef Harry Böhmig Wik (1929 - 1992)
   Svea Fernadina Fredlund (1908 - 2000)
Bankeryd, Jönköpings län
   Helga Susanna Rydell (1860 - 1886)
   Viktor Fagrell (1856 - 1888)
Bankeryd
   Dagmar Bengta Claudia Attonia Kristina Stolley (1899 - 1978)
   Josef Wilhelm Räf (1899 - 1900)
Banvaktsstugan, Närkes Marieberg
   Axel Folke Andersson (1899 - 1967)
Banvaktstuga på Valsberga mark, Åker, Södermanlands län
   Christina Augusta Fransson (1850 - 1928)
Barkansjö, Almesåkra, Jönköpings län
   Anders Magnus Jonasson Gran (1831 - )
   Christina Jonasdotter (1756 - 1832)
   Johannes Gustaf Jonasson Gran (1835 - )
   Nicolaus Fredrik Christiansson (1764 - 1808)
Barkansjö, Almesåkra
   Augusta Sofia Almqvist (1853 - 1901)
   Johannes Almqvist (1839 - 1842)
   Johannes August Almqvist (1848 - 1848)
   Lotta Lovisa Almqvist (1846 - 1847)
   Lovisa Charlotta Almqvist (1849 - )
   Pehr Johan Andersson Almqvist (1809 - 1876)
   Thilda Christina Almqvist (1843 - )
Barkarö/Svedvi?
   Carl Carlsson (1816 - )
Barkarö
   Christina Ersdotter (1739 - 1793)
   Jan Nilsson (1867 - 1814)
Barkeryd, Almesåkra
   Christina Jonasdotter (1756 - 1832)
   Nicolaus Fredrik Christiansson (1764 - 1808)
Barkeryd?
   Cathrina Svensdotter (1814 - )
Barksäter, Östra Vingåker (D)
   Anna Katarina Lindgren (1703 - )
Barkåkra no 7
   Bengt Håkansson (1822 - )
   Bengt Persson (1781 - 1818)
   Håkan Sånesson (1780 - 1828)
Barkåkra, Kristianstads län
   Anders Nilsson (1752 - 1808)
   Anna Andersdotter (1780 - )
   Anna Andersdotter (1784 - )
   Anna Niklasdotter (1745 - 1809)
   Anna Nilsdotter (1777 - )
   Annis Mårtensdotter (1703 - )
   Bengt Persson (1781 - 1818)
   Bengta Andersdotter (1796 - )
   Bengta Persdotter (1787 - )
   Elna Andersdotter (1799 - )
   Elna Äbbasdotter (1716 - 1738)
   Hanna Andersdotter (1787 - )
   Hilda Maria Bengtsdotter (1858 - )
   Ingeborg Mårtensdotter (1701 - 1759)
   Johannes Persson (1796 - 1797)
   Jöns Mårtensson (1697 - )
   Jöns Mårtensson (1705 - )
   Karena Pålsdotter (1754 - 1821)
   Lars Mårtensson (1709 - )
   Margaretha Nilsdotter (1756 - 1813)
   Margaretha Siunnesdotter (1725 - 1797)
   Mårten Pålsson Möller (- 1720)
   Nils Andersson (1790 - 1859)
   Per Mårtensson (1715 - )
   Per Svensson (1760 - )
   Per Torkelsson (1746 - 1804)
   Pernilla Persdotter (1789 - )
   Petter Persson (1791 - )
   Siunne Mårtensson (1699 - 1768)
   Sven Larsson (1719 - 1799)
   Sven Persson (1784 - )
Barkåkra
   Ana Bengtsdotter (1810 - )
   Anders Bengtsson (1812 - )
   Gudmund Persson (1796 - )
   Kersti Persdotter (1803 - )
   Margreta Bengtsdotter (1814 - )
   Maria Andersdotter (1782 - 1835)
   Nils Persson (1799 - )
   Nils Svensson (1747 - 1807)
   Pernilla Bengtsdotter (1807 - )
   Sisela Persdotter (1809 - )
   Stina Andersdotter (1831 - 1868)
   Sven Persson (1805 - )
Barlingbo (I)
   Niels Lauritzen Brönsinus (1596 - 1680)
Barnarp (F)
   Nils Erik Valdemar Fries (1890 - 1959)
Barnhus Väderqvarn no 13, Adolf Fredrik
   Hanna Mathilda Karlsson (1876 - )
Barrskogsv 7, Örebro
   Frank Valdemar Nilsson (1940 - 1985)
Barrö, Näshulta (D)
   Brita Knutsdotter (1771 - )
   Erik Knutsson (1775 - 1825)
   Jonas Knutsson (1771 - )
   Stina Knutsdotter (1779 - )
Barsele, Stensele (AC)
   Anna Greta Johansdotter (1836 - )
   Cajsa Johanna Johansdotter (1827 - )
   Clara Carolina Johansdotter (1838 - )
   Eric Johan Norman (1833 - )
   Erica Lovisa Johansdotter (1839 - )
   Eva Agatha Johansdotter (1828 - 1853)
   Johan Gustaf Andersson (1806 - 1862)
   Jonas August Johansson (1846 - )
   Josephina Albertina Johansdotter (1841 - )
   Pehr Christian Johansson (1844 - )
   Sara Samuella Johansdotter (1842 - )
   Sophia Gustafva Johansdotter (1830 - )
   Stina Lisa Johansdotter (1831 - )
Barsele, Stensele
   Georg Valdemar Johansson (1907 - 1921)
Barshage gård, Othem (I)
   Anders Weström (1812 - 1881)
Barshage, Othem (I)
   Anna Lovisa Pettersson (1840 - 1916)
   Carl Hugo Ericsson (1874 - )
   Christina Jacobina Ericsson (1871 - )
   Gustaf Victor Ericsson (1876 - 1914)
   Jacob Lorentz Larsson Westerlund (1849 - 1944)
   Jacob Theodor Ericsson (1874 - )
   Oscar Fredrik Ericsson (1879 - )
Barva (D)
   Jean Robert Pettersson (1896 - 1935)
Barva
   Brita Lisa Ersdotter (1773 - )
Baske, Vik
   Petronella Leth (1817 - )
Baskemölla no 4, Gladsax
   Helena Persdotter (1843 - 1916)
Baskemölla, Gladsax
   Christina Svensdotter (1868 - 1870)
   Helena Persdotter (1843 - 1916)
   Per Mårtensson (1871 - 1871)
Bast Ödegården, Norra Härene (R)
   Johannes Andersson (1818 - )
   Olof Andersson (1816 - )
   Stina Andersdotter (1821 - )
Bastugatan 43 IV, 117 25 Stockholm
   Siv Astrid Yvonne Persson (1945 - )
Batavia (i dag Jakarta)
   Johan Kees van Asperen (1921 - 1975)
Bathesda, Maryland
   David William Babcock (1973 - )
Bathgate, ND
   Martha Dawn Soli (1985 - )
Bathgate, North Dakota
   Nathaniel Sharpe (1990 - )
Bayern, Tyskland
   Christoffer Schildt (1556 - )
   Sofia Wilschau (1556 - )
Bayreuth
   Wilhelmine von Preußen (1709 - 1758)
BB, Tysslinge, Örebro län
   Sara Jonsdotter (1755 - )
Beataberg
   Ester Johanna Maria Johansdotter (1887 - 1968)
Beate Christinae Alunverk, Tysslinge, Örebro län
   Carl Johansson Boberg (1788 - )
   Helena Jonsdotter (1751 - )
   Johan Jonsson Boberg (1741 - 1810)
   Jonas Johansson Boberg (1783 - 1807)
   Lars Johansson Boberg (1779 - )
   Maria Johansdotter Boberg (1794 - 1795)
Beck, Esterna (AB)
   Erik Gustaf Jansson (1775 - )
Beckaskog
   Håkan Hansson Hellström (1817 - )
Beijby, Fellingsbro-Amerika
   Gus (Gustaf) Forshey (Forsberg) (1859 - 1932)
Beijing
   Carl Philip Svärd Olsson (1987 - )
   Lucy Elizabeth Smith (1990 - )
Bekarp, Tjärstad (E)
   Anders Carlsson (1788 - )
   Anna Brita Bong (1820 - )
   Carl Boman (- 1800)
   Carl Carlsson (1800 - )
   Inga Bong (1818 - 1899)
   Jonas Bong (1811 - 1826)
   Lena Larsdotter (1768 - 1813)
   Maja Brita Carlsdotter (1785 - 1862)
   Petter Carlsson (1797 - )
   Samuel Bong (1778 - 1854)
Belgien(?)
   Lovisa Tillman (1628 - 1711)
   Nicolas Tillman (1605 - 1675)
Belgien
   Dorotea de Besche (1592 - 1697)
   Jean Colas Gillet (1605 - 1663)
   Pocel Pierro (1610 - 1665)
   Thomas Pettersson von der Lücht
Belgium
   Pierre Lusset (Le Galan) (1570 - )
Bell Educational Trust, Bury St Edmunds, GB
   Carl Ludvig Olsson (1980 - )
Bell Educational Trust, Eton, GB
   Carl Fredrik Svärd Olsson (1977 - )
Bellfors/Beateberg?
   Anders Sturk (1786 - 1864)
Bellfors
   Johannes Sturk (1791 - )
   Petter Larsson Sturk (1780 - )
Bellmansro, Hedvig Eleonora, Stockholms stad
   Johan Svensson Almén (1857 - 1925)
Bellsås
   Anna Ersdotter (1760 - )
Bellvik, Dorotea
   Anna Albertina Wiklund (1866 - )
   Brita Gustava Wiklund (1869 - 1904)
   Henrik Eriksson (1808 - 1844)
   Katarina Kristina Johansdotter (1801 - 1868)
   Katarina Regina Zakrisdotter (1829 - 1830)
   Katharina Mathilda Wiklund (1859 - 1923)
   Kristina Albertina Zakrisdotter (1828 - )
   Kristina Johanna Wiklund (1861 - 1895)
   Lars Johan Wiklund (1854 - 1940)
   Lars Samuel Larsson Wiklund (1821 - 1892)
   Maja Kajsa Zakrisdotter (1831 - 1831)
   Marta Johanna Zakrisdotter (1831 - 1831)
   Marta Lovisa Wiklund (1851 - 1935)
   Sara Erika Wiklund (1864 - 1945)
   Zackarias Petter Wiklund (1853 - 1932)
   Zakarias Berndt Arndt (1802 - 1857)
Belse, Hanebo
   Anders Larsson (1833 - 1885)
   Inga Cajsa Hällman (1806 - 1888)
   Lars Andersson (1762 - 1862)
   Lars Andersson (1805 - 1880)
   Lars Andersson (1864 - )
   Nils Andersson (1867 - 1868)
Belse, utanvids, Hanebo
   Brita Nilsdotter Westling (1830 - )
Benestad
   Ivar Andersson (1814 - )
   Per Persson (1685 - 1751)
Benestads säteri, Aringsås (Alvesta) (G)
   Axel Björkman (1749 - 1761)
   Elisabeth Catharina Björkman (1753 - 1818)
   Maria Margareta Björkman (1743 - 1760)
Bengtesfall af Gusselhytta no 11, Lindesberg, Örebro län
   Gus (Gustaf) Forshey (Forsberg) (1859 - 1932)
Bengts, Östergarn (I)
   Per Lingström (1794 - 1834)
Bengtsbo, Björklinge, Uppsala län
   Anna Ersdotter (1805 - )
   Anna Mattsdotter (1780 - 1816)
   Brita Ersdotter (1808 - )
   Brita Ersdotter (1811 - )
   Caisa Ersdotter (1807 - )
   Eric Ersson (1814 - 1819)
   Lars Ersson (1803 - )
   Matts Ersson (1810 - )
Bengtsfors, Nora, Örebro län
   Brita Stina Jacobsdotter (1818 - )
   Carl Gustaf Jacobsson (1837 - )
   Catharina Sofia Jacobsdotter (1823 - )
   Erik Jacobsson (1820 - 1820)
   Fredrik Lindbom (1738 - 1807)
   Magdalena Jacobsdotter (1811 - 1839)
   Sara Gretha Jacobsdotter (1827 - 1827)
Bengtsgård, Finnerödja (T,R)
   Andreas Jacobsson (1805 - )
   Brita Lisa Jacobsdotter (1801 - 1802)
   Catharina Jacobsdotter (1795 - )
   Jacob Olofsson (1753 - 1826)
   Jan Jacobsson (1798 - )
   Lars Jacobsson (1807 - )
   Maria Jacobsdotter (1795 - )
   Stina Bengtsdotter (1757 - 1801)
   Stina Jacobsdotter (1793 - )
Bengtstorp, Amnehärad (R)
   August Svensson (1851 - )
   Carl Fredrik Svensson (1842 - )
   Edvard Henning Svensson (1863 - )
   Maija Svensdotter (1812 - 1858)
   Maja Stina Svensdotter (1849 - 1850)
   Maja Stina Svensdotter (1853 - )
   Mathilda Svensdotter (1868 - )
   Niclas Svensson (1844 - )
   Otto Svensson (1871 - )
   Per Gustaf Alfred Svensson (1861 - )
   Regina Svensdotter (1866 - )
   Sven Svensson (1847 - )
   Wilhelm Svensson (1859 - )
Bengtstorp, Amnehärad, Skaraborgs län, Västergötlannd
   Maja Stina Svensdotter (1849 - 1850)
Bengtstorp, Lerbäck, Örebro län
   Johan Olsson (1857 - 1860)
   Olaus Persson (1805 - 1860)
Bengtstorp, Nora, Örebro län
   Maria Lindbom (1768 - 1816)
   Sara Gretha Jacobsdotter (1827 - 1827)
Bengtstorp, Täby, Örebro län
   Carl Eric Larsson (1823 - )
Bengtstorp, Täby
   Carl Eric Larsson (1823 - )
   Maja Greta Johansdotter (1824 - 1869)
   Pehr Eric Carlsson (1848 - )
Bengttjärnsfallet, Kvistbro
   Carl Fredrik Sköld (1841 - 1859)
Bennarby ägor, Dannemora (C)
   Maja Persdotter Moberg (1772 - 1849)
Bennarby, Dannemora (C)
   Anders Ekengren (1787 - )
   Johan Andersson Ekengren (1757 - 1820)
Bennarbyängen, Dannemora (C)
   Anders Ekengren (1819 - )
   Anna Ekengren (1821 - )
   Johan Ekengren (1814 - )
   Margareta Persdotter (1760 - 1817)
   Maria Ekengren (1824 - )
Bennbo ägor, Dannemora (C)
   Anna Greta Söderbom (1782 - )
   Christina Söderbom (1779 - 1855)
   Eric Söderbom (1744 - 1791)
Bensbyn 3, Luleå landsförsamling (BD)
   Hans Larsson (1724 - )
   Henrik Hansson Benslin (1754 - )
Berg (U)
   Brita Larsdotter (1755 - 1826)
   Brita Persdotter (1814 - 1871)
   Carolina Engström (1839 - )
   Eric Matsson Kohlberg (1722 - 1813)
   Lars Fredric Engström (1810 - 1847)
   Pehr Ersson (1761 - 1813)
Berg (Z)
   Catharina Planting-Bergloo (1686 - 1691)
   Christina Elisabet Planting-Bergloo (1702 - 1750)
   Hedvig Magdalena Carlsdotter Hammarskjöld (1693 - 1764)
   Magdalena Åman (1733 - 1791)
Berg, Borgunda (R)
   Cathrina Svensdotter (1769 - )
Berg, Galhammar (Z)
   Carl Michael Planting-Bergloo (1694 - 1744)
Berg, Hovermo (Z)
   Carl Gustaf Hammarskjöld (1662 - 1729)
Berg, Jämtlands län
   Valborg Margareta Persson (1923 - 2001)
Berg, Nysund (T,S)
   Anders Månsson (1712 - 1765)
   Anna Persdotter (1790 - 1800)
   Catharina Jonsdotter (1681 - 1747)
   Catharina Persdotter (1788 - 1862)
   Elias Persson (1793 - 1877)
   Elin Arvidsdotter (1690 - 1759)
   Elisabeth Jonsdotter (1697 - 1760)
   Isak Johansson (1724 - )
   Jan Persson (1783 - 1860)
   Joen Olsson (1647 - 1710)
   Johan Johansson (1721 - )
   Johan Jonsson (1692 - 1748)
   Kerstin Johansdotter (1718 - 1793)
   Kerstin Svensdotter (1648 - 1731)
   Lars Billing (1671 - )
   Lars Johansson (1733 - 1750)
   Lars Persson Fernström (1797 - 1861)
   Lisa Persdotter (1795 - )
   Lisken Johansdotter (1730 - 1818)
   Magnus Andersson (1762 - 1764)
   Maria Jonsdotter (1685 - 1764)
   Maria Persdotter (1782 - 1827)
   Olof Johansson (1726 - 1751)
   Olof Jonsson (1689 - )
   Petter Andersson (1759 - 1764)
   Petter Persson (1786 - 1859)
Berg, Sköllersta, Örebro län
   Maria Persdotter (1768 - )
   Stina Catharina Persdotter (1776 - 1846)
Berg
   Amelie Wallgren (1883 - 1956)
   August Wallgren (1860 - 1869)
   Bolla Nilsdotter (1780 - 1814)
   Bror Gustaf Walfrid Wallgren (1889 - 1956)
   Cajsa Lisa Nilsdotter (1836 - 1773)
   Carl Agust Wallgren (1871 - 1951)
   Carl Alfrid Wallgren (1869 - 1869)
   Catharina Andersdotter (1783 - 1850)
   Christina Nilsdotter (1847 - 1919)
   Emma Sofia Wallgren Ståhl (1866 - 1955)
   Frans Oskar Wallgren (1881 - 1951)
   Johan Gustaf Wallgren (1862 - )
   Johannes Gustafsson Wallgren (1827 - 1916)
   Stina Jonsdotter (1767 - )
Berga Knista, Viby, Örebro län, Närke
   Anna Sofia Johansson (1864 - 1941)
Berga Mellangård, Österåker (D)
   Brita Olsdotter (1799 - 1819)
   Ingrid Olsdotter (1797 - 1718)
   Ingrid Persdotter (1766 - 1822)
   Karin Olsdotter (1807 - 1866)
   Olof Olsson (1810 - )
   Olof Persson (1766 - 1822)
Berga no 1, Vissberga
   Anders Andersson (1872 - 1957)
Berga no 2, Öja (D)
   Beata Elisabet Fredriksson (1895 - )
Berga Södergård no 2, Västra Vingåker, Södermanlands län
   Anna Persdotter (1858 - 1873)
   Carl Erik (Persson) Pettersson (1855 - 1921)
   Johanna Jansdotter (1822 - 1886)
   Johanna Persdotter (1863 - 1869)
   Per Arne Pettersson (1915 - 1982)
Berga, Danderyd
   Eric Ersson Lindahl (1824 - 1889)
Berga, Fellingsbro
   Cathrina Jansdotter (1802 - )
   Jan Pehrsson (1767 - )
Berga, Floda (D)
   Anders Persson (1789 - )
   Anna Persdotter (1716 - 1794)
   Anna Persdotter (1776 - )
   Annika Nilsdotter (1744 - 1812)
   Brita Nilsdotter (1751 - )
   Brita Persdotter (1786 - )
   Cajsa Nilsdotter (1755 - )
   Catharina Persdotter (1780 - )
   Christina Persdotter (1778 - )
   Ingrid Larsdotter (1731 - )
   Lars Larsson (1691 - 1743)
   Lars Nilsson (1759 - )
   Marit Nilsdotter (1694 - 1762)
   Marit Nilsdotter (1746 - )
   Nils Larsson (1716 - 1769)
   Nils Persson (1765 - 1853)
Berga, Gunnarskog (S)
   Märta Nilsdotter (1798 - )
Berga, Hanebo (X)
   Karin Matsdotter (1726 - 1758)
Berga, Hardemo
   Britta Bengtsdotter (1714 - 1788)
Berga, Knista, Örebro län, Närke
   Agnes Ottilia Ottosdotter (1895 - 1982)
Berga, Torbjörntorp (R)
   Anna Julia Edvinsson (1906 - )
Berga, Tumbo (D)
   Sofia Elisabet Lindqvist (1887 - )
Berga, Västra Vingåker (D)
   Olof Larsson (1729 - 1780)
Berga, Örebro Nikolai
   Carl Johan Sten (1864 - 1935)
   Einar Hjalmar Sten (1905 - 1905)
   Signe Linnéa Sten (1901 - 1902)
   Signe Viktoria Sten (1905 - 1982)
Berga
   Abraham Jönsson (1793 - )
   Brita Stina Jonsdotter (1789 - )
   Christina Ericsdotter (1712 - 1782)
   Lars Ersson (1711 - 1762)
   Martha Larsdotter (1743 - 1823)
Bergaby, Hed (U)
   Kathrina Olsdotter (1804 - 1887)
Bergas ägor, 'Gunnarskog (S)
   Nils Bryntesson (1731 - 1775)
Bergastugan, Västra Vingåker (D)
   Ingeborg Persdotter (1728 - 1753)
Bergatorp, Flen, Södermanlands län
   Anders Nilsson (1703 - )
   Gustaf Nilsson (1709 - 1772)
   Johan Nilsson (1711 - )
   Jon Nilsson (1700 - )
   Jöns Nilsson (1698 - )
   Nils Jonsson (- 1712)
   Nils Nilsson (1707 - )
   Per Nilsson (1705 - )
Bergby, Gävleborgs län
   Karl Folke Englund (1906 - 1987)
Berge, Lockne (Z)
   Christen Olofsson (1786 - )
Berge, Tuna (Y)
   Dagmar Kristina Andersson (1916 - )
   Johan Ivar Andersson (1915 - )
Bergen, Norge
   Joachim Henrik Svendsen (1819 - 1895)
   Thora Jonsdotter (1054 - )
Berget (Bergstugan), Ekeby (T)
   Kerstin Persdotter (1747 - 1810)
Berget, Borgunda (R)
   Henrik Larsson (1825 - 1914)
Berget, Brunnhem (R)
   Cajsa Magnusdotter (1818 - 1886)
Berget, Norra Lunger
   Anders Persson (1817 - )
Berget
   Lars Larsson (1763 - )
Bergkvara
   Ture Arvidsson Trolle (1490 - 1555)
Berglunda torp, Lerbäck
   Anna Sofia Olsdotter (1844 - 1921)
   Carl Arvid Svensson (1883 - 1950)
Berglunda, Blåberga, Lerbäck
   Anna Sofia Olsdotter (1844 - 1921)
   Emil Conrad Svensson (1879 - 1960)
Bergs ägor, Sköllersta (T)
   Johan Emil Hall (1869 - 1951)
Bergsbron, Sälven Hidinge
   Carl Albert Carlsson (1846 - 1929)
Bergsgården, Sil (R)
   Anders Olofsson (1770 - 1773)
   Anna Olofsdotter (1763 - )
   Lars Olofsson (1766 - 1773)
   Olof Olofsson Jette (1728 - 1780)
Bergsjö
   August Båth (1867 - )
Bergsklippan större
   Catharina Planting-Bergloo (1786 - 1855)
Bergstugan, Björnlunda
   Christina Andersdotter Sundström (1732 - 1809)
   Erik Oljeqvist (1738 - 1809)
Bergstugan, Ekeby (T)
   Anna Olofsdotter (1707 - 1775)
   Kerstin Persdotter (1747 - 1810)
   Per Johansson (1713 - 1755)
Bergv 14, 353 44 Växjö
   Knut Benny Walldoff (1938 - )
Berkinge
   Johanna Tillman (1660 - 1737)
Berlin
   Alma Olivia Cathrina Strahl (1871 - )
   Anna Amalie von Preußen (1723 - 1787)
   Anna Elisabeth Luise von Brandenburg-Schwedt (1738 - 1820)
   August Wilhelm von Preußen (1722 - 1758)
   Aurora Mathilda Ebeling (1826 - 1851)
   Britt Mary-Ann Swärd (1948 - )
   Carl Heinrich Benckert (1750 - 1826)
   David Litzmann (1674 - 1757)
   Dorothea von Brandenburg (1446 - 1519)
   Ferdinand von Preußen (1730 - 1813)
   Friedrich II. von Preußen (1712 - 1786)
   Friedrich Wilhelm I. (1688 - 1740)
   Heinrich von Preußen (1726 - 1802)
   Luise Marie Elisabeth von Preußen (1838 - 1923)
   Luise Ulrike von Preußen (av Sverige) (1720 - 1782)
   Maria Catharina Litzmann (1724 - 1772)
   Marie Friederike Franziska Hedwig von Preußen (1825 - 1889)
   Philippine Auguste Amalie von Brandenburg-Schwedt (1745 - 1800)
   Rahel Graeve (- 1737)
   Samuel David Christian Eckardt (1743 - 1806)
   Samuel Gotthilf Eckardt (1718 - 1778)
   Sophie Dorothea Marie von Preußen (1719 - 1765)
Berliner Stadtschloss
   Friedrich I von Baden (1826 - 1907)
   Luise Marie Elisabeth von Preußen (1838 - 1923)
Bernstorp, Asker, Örebro län
   Gossebarn Larsson (1879 - 1879)
Bernstorp
   Greta Svensdotter (1791 - 1841)
Bestorp, Medelplana (R)
   Brita Eriksdotter (1710 - 1765)
   Erik Påvelsson (1679 - 1759)
   Lars Eriksson (1711 - 1782)
Bestorp, Vårdnäs, Östergötlands län
   Olof Persson Kämpe (- 1674)
   Samuel Olofsson (1642 - 1697)
Betesda., Viby
   Frans Ludvig Gahm (1873 - 1959)
Bexheda(?)
   Anna Christina Carlsdotter (1827 - 1908)
Biebrich, Wiesbaden, Tyskland
   Hilda Charlotte Wilhelmine von Nassau (1864 - 1952)
   Oskar II Fredrik Bernadotte (1829 - 1907)
   Sophia Wilhelmina Mariana Henrietta av Nassau (1836 - 1913)
Bieåsen 19, Bie, Katrineholm
   Erik Agne Pettersson (1942 - )
   Sonja Margareta Fredlund (1912 - 1979)
Bifve, Glanshammar?
   Catharina (1704 - 1771)
   Olof Nilsson (1693 - )
Bifve, Glanshammar
   Anders Andersson (1776 - 1833)
Bifverud, Glanshammar?
   Nils Ersson (1788 - 1831)
Bifverud, Glanshammar
   Anders Andersson (1770 - 1773)
   Anders Andersson (1776 - 1833)
   Anders Jonsson (1733 - 1799)
   Anna Jonasdotter (1802 - )
   Anna Stina Andersdotter Hassel (1810 - 1897)
   Brita Cajsa Jonsdotter (1794 - )
   Catrina Andersdotter (1807 - 1808)
   Catrina Jonasdotter (1799 - )
   Eric Ersson (1785 - )
   Eric Olofsson (1755 - 1792)
   Jonas Jonsson (1797 - )
   Maja Stina Ersdotter (1791 - 1848)
Bifveruds egor, Glanshammar
   Anders Andersson (1776 - 1833)
   Anders Jonsson (1733 - 1799)
   Anna Catrina Becker (1832 - 1867)
   August Becker (1834 - 1840)
   Carl Fredrik Becker (1834 - 1840)
   Carl Gustaf Andersson (1819 - )
   Eric Andersson (1814 - 1819)
   Fredrik Pettersson Becker (1838 - 1887)
   Johan Erik Becker (1829 - 1913)
   Olof Andersson (1815 - 1818)
   Per Johan Andersson (1821 - 1827)
   Samuel Becker (1840 - 1840)
Bifveruds ägor, Glanshammar
   Anders Andersson (1776 - 1833)
   Anders Jonsson (1733 - 1799)
   Anna Ersdotter (1778 - 1867)
   Petter Ersson Becker (1806 - 1885)
Billa Södergård, Hemmesjö
   Elisabeth Catharina Björkman (1753 - 1818)
Billeberga (M)
   Dan Henry Stefan Rexéus (1964 - )
Billeberga by, Billeberga
   Ingar Rasmusdotter (1802 - 1874)
Billen, Viksjö (Y)
   Lars Billström (1803 - )
Billestorp no 1, Starby (L)
   Jöns Nilsson (1823 - 1893)
Billingetorp, Aringsås (Alvesta), Kronobergs län, Småland
   Karl Gustaf Johansson (1873 - )
   Martina Johansdotter (1871 - )
   Rhebecka Christina Johansdotter (1875 - )
Billingsro, Skultorps kn, Skaraborgs län
   Karl Girenius Roth (1885 - 1965)
Billsbro Östergårds soldattorp no 166, Västra Vingåker, Södermanlands län
   Per Gustaf Persson Blom (1826 - )
Billsbro Östergårds soldattorp, Västra Vingåker, Södermanlands län
   Emma Augusta Blom (1872 - )
   Eva Stina Persdotter Hjelm (1823 - 1867)
   Ida Charlotta Blom (1869 - )
   Maria Augusta Blom (1862 - 1865)
   Stina Lotta Claesdotter (1831 - 1874)
Billsbro, Västra Vingåker, Södermanland
   Anders Ersson (1724 - 1791)
   Anna Ersdotter (1719 - )
   Bengt Persson (1674 - 1719)
   Erik Ersson (1724 - )
Billsta, Sollefteå med köping, Västernorrlands län
   Emma Elisabeth Olofsdotter (1866 - )
Bilstorp, Östra Vingåker (D)
   Lars Tillberg (1750 - 1809)
   Magdalena Christina Lindgren (1736 - 1802)
Bilstorp, Östra Vingåker
   Claes Eric Tillberg (1775 - )
   Gustav Salomon Tillberg (1777 - )
   Helena Maria Lindström (1768 - )
   Magdalena Christina Lindgren (1736 - 1802)
   Maria Eriksdotter Thuréen (1709 - 1762)
   Maria Margareta Lindgren (1739 - )
   Ulrica Tillberg (1779 - )
   Ulrika Eleonora Tillberg (1773 - 1855)
Birdgeport, Fairfield, Connecticut, USA
   Charles W Larson (1883 - )
Birger Jarlsgatan 49, Jakob och Johannes, Stockholm
   Greta Daga Elisabeth Palmaer Almqvist (1901 - 1918)
Birgittagatan 11, Örebro
   Sigvard Harald Becker (1909 - 1966)
Birgittagatan 8 C, Arboga
   Maja Elisabet Becker Tallroth (1926 - 2009)
Birka, Björkö-Arholma (AB)
   Olof Björnsson (885 - 955)
Birkagatan 21/2 4 tr ög, Stockholm
   Bror Karl Edvard Nägling (1904 - 1990)
Birmingham (dog CC)
   Britt Mary-Ann Swärd (1948 - )
Birmingham, Ia.
   Nettie A Bailey (1883 - )
Birmingham, Iowa
   Andrew I Bailey (1881 - )
Birmingham, Jefferson, Iowa
   Gustaf Adolph Hall Jr (1879 - )
   Nettie A Bailey (1883 - )
Birmingham, Van Buren Co., Iowa
   Andrew I Bailey (1881 - )
   Anna Elisabeth Hall Bailey (1882 - )
Bischhoffsheim
   Johann Reinhard III von Hanau (1665 - 1736)
Biskopsbyn, Lima (W)
   Jonas Jansson Sjungare (1757 - )
Biskopsgården, Göteborgs och Bohus län
   Birgitta Elisabeth Engelbrektsson (1958 - )
Biskopskulla (C)
   Carolina Mattsdotter Thorsell (1832 - 1870)
Bispgården, Fors (Z)
   Maria Christina Planting-Bergloo (1810 - 1810)
Bissjön, Lövånger (AC)
   Anders Andersson Löfbom (1783 - 1854)
   Catharina Persdotter (1790 - 1851)
Bistorp, Västra Vingåker (D)
   Anders Larsson (1732 - )
   Anna Andersdotter (1707 - 1788)
   Anna Larsdotter (1738 - 1816)
   Brita Larsdotter (1741 - )
   Ingeborg Larsdotter (1744 - 1744)
   Lars Bondesson (1706 - 1783)
Bitterna, Skaraborgs län, Sweden
   Anders Johansson (1824 - 1897)
Bitterna, Skaraborgs län
   Anders Larsson (1832 - 1848)
   Catharina Andersdotter (1789 - )
   Johan Hagström (1849 - 1896)
   Maja Stina Larsdotter (1839 - )
   Matilda Josefina Andersson (1866 - 1892)
   Sven Larsson (1835 - )
Bitterna/Vedum (?), Skaraborgs län
   Bengt Bengtsson (1752 - )
Bitterna/Vedum?
   Anders Bengtsson (1781 - )
   Katrina Andersdotter (1790 - 1825)
Bittinge ägor, Stora Mellösa, Örebro län
   Anna Sofia Blom (1860 - 1863)
   Elin Charlotta Blom (1877 - )
   Emma Björkman (1871 - 1872)
   Erik Axel Björkman (1863 - 1890)
   Kristina Lovisa Björkman (1857 - )
   Per Erik Jonsson Blom Björkman (1834 - )
Biverud, Glanshammar
   Catharina (1704 - 1771)
   Catharina Andersdotter (1773 - )
   Catharina Ersdotter (1796 - 1885)
   Eric Olofsson (1755 - 1792)
Biveruds ägor, Glanshammar
   Maria Andersdotter (1763 - 1805)
Biärsta, Kuddby
   Johan Böriesson
Bjerges, Eksta (I)
   Adic Memsen (1773 - )
   Anders Westberg (1809 - 1883)
   Anna Elisabeth Eriksdotter (1806 - 1871)
Bjergesgård, Eksta (I)
   Caisa Olofsdotter Klintberg (1779 - )
   Eric Ericsson Norrgård Silker (1781 - )
Bjers ägor, Hernum (I)
   Jacob Jacocbsson Nykommen (1775 - 1818)
Bjurbäck (F/P/R)
   Adolfina Emilia Lovisa Fock (1850 - )
Bjurfors, Avesta (W)
   Anders Ersson Nyman (1777 - )
   Anna Ersdotter Nyman (1784 - )
   Cajsa Ersdotter Nyman (1776 - )
   Christina Ersdotter Nyman (1787 - )
   Eric Ersson Nyman (1780 - )
   Per Karlbom (1791 - 1831)
Bjurskog
   Gustaf Jakobsson (1841 - )
Bjurstorp no 89, Boo
   Per August Bjur (1836 - 1876)
Bjurstorp, Bo, Örebro län
   Amalia Sofia Bjur (1872 - 1917)
   Anna Eleonora Bjur Hansén (1865 - 1952)
   Carl August Pettersson (1863 - 1939)
   Per Victor Persson Bjur (1868 - )
Bjurström?
   Anna Lovisa Gustafsson (1858 - )
Bjurtjärn, Värmlands län
   Anders Nilsson (1829 - 1894)
   Anders Valentin Karlsson (1899 - )
   Anna Viktoria Karlsson (1907 - 1996)
   Annicka Olofsdotter (1714 - 1797)
   Annika Jonsdotter (1755 - )
   Axel Ludvig Karlsson (1866 - 1926)
   Cajsa Svensdotter (1793 - )
   Catharina Jonsdotter (1751 - 1787)
   Catharina Svensdotter (1723 - 1769)
   Clara Svensdotter (1768 - )
   David Valdemar Karlsson (1912 - )
   Ingrid Jonsdotter (1753 - 1823)
   Jon Olofsson
   Jonas Ersson (1724 - 1812)
   Jonas Jonsson (1758 - )
   Jonas Svensson (1721 - 1761)
   Jonas Svensson (1783 - 1828)
   Josef Jonsson (1787 - 1865)
   Karin Persdotter (1699 - 1761)
   Karl David Karlsson (1895 - 1899)
   Karl Simon Karlsson (1901 - )
   Klara Sofia Karlsson (1897 - )
   Lars Olsson Ågren (1753 - )
   Maria Jonsdotter (1768 - )
   Maria Svensdotter (1770 - )
   Olof Svensson (1732 - )
   Peter Jonsson (1752 - )
   Stina Ersdotter (1749 - 1773)
   Stina Svensdotter (1742 - )
   Stina Svensdotter (1786 - )
   Sven Jonsson (1698 - 1759)
   Sven Jonsson (1744 - 1825)
   Sven Jonsson (1763 - )
   Sven Svensson (1788 - )
   Åsa Veronica Jern (1981 - 2008)
Bjurtjärn, Örebro län
   Peter Linncranz (1845 - )
Bjuv
   Carl Edvin Persson (1884 - )
   Julia Persdotter (1888 - )
   Per Olsson (1839 - 1903)
Bjälbo, Östergötland
   Birger Bengtsson Brosa Jarl (1134 - 1202)
   Birger jarl Magnusson (1210 - 1266)
   Ingrid Ylva Sunesdotter (- 1251)
   Karl den Döve (1165 - 1220)
   Magnus Minnesköld Bengtsson (1150 - 1210)
   Sigrid Björnsdotter Lakman (- 1177)
Bjällerup (M)
   Bereta Rasmusdotter (1727 - 1766)
   Bereta Åkesdotter (1768 - )
   Hanna Åkesdotter (1754 - )
   Marna Andersdotter (1744 - )
   Mätta Åkesdotter (1757 - 1830)
   Åke Larsson (1725 - 1794)
Bjällsta, Indal
   Märta Lisa Dahlström (1770 - 1806)
Bjäragården, Segerstad (R)
   Inga Christina Pettersdotter (1846 - 1934)
   Per Johan Persson Seger (1849 - 1907)
Bjärby, Skaraborgs län
   Anders Erik Johansson (1906 - )
   Ester Gerda Maria Johansson (1890 - )
   Hildur Kornelia Johansson (1895 - )
   Ingegerd Johansson (1936 - )
   Johan Sigfrid Johansson (1898 - 1959)
   Märta Linnea Johansson (1904 - )
Bjäre 7, Slottsstaden, Malmö
   Carl Edmund Nilsson (1881 - 1953)
Bjäresjö
   Per Svensson Svärd Lindborg (1857 - 1933)
Bjärka (R)
   Ida Josefina Wetterlind (1873 - 1940)
Bjärred
   Amanda Karolina Björklund (1897 - 1978)
   Gerd Anitha Mariana Sköld Hefvelin (1944 - 1988)
   Johan Persson (1891 - 1981)
Bjärs, Endre (I)
   Rasmus Larsson (1700 - )
Bjärsgårdsmölla, Gråmanstorp (Klippan)
   Påhl Lagasson (1759 - 1804)
   Sigrid Jönsdotter (1765 - 1826)
Bjärsgårdsmölla, Gråmanstorp
   Sigrid Jönsdotter (1765 - 1826)
Bjärsjölagård, Östra Kärrstorp (M)
   Adolph Gustaf Hovold (1845 - 1846)
   Elisabeth Roliman (1809 - 1872)
   Fredrik August Hovold (1843 - )
   Johan Ludvig Hovold (1808 - 1850)
   Johanna Margareta Hovold (1847 - )
   Maria Bina Howald (1849 - )
Bjärsätterstorp, Björkvik (D)
   Catharina Larsdotter (1776 - )
   Eva Larsdotter (1799 - 1865)
   Lars Olsson (1738 - 1808)
   Ulrica Larsdotter (1797 - )
Bjärte, Brunflo (Z)
   Erik Bernhard Jakobsson (1882 - 1969)
   Signe Märta Botilda Ajax (1891 - 1975)
Bjärtrå, Västernorrlands län
   Amanda Nilsson (1870 - 1938)
   Anders Teodor Norman (1853 - 1925)
   Anna Margareta Gårding (1874 - )
   Cajsa Dea Olofsdotter (1855 - 1921)
   Ellen Anna Kristina Vedin (1917 - 1917)
   Emma Elisabeth Olofsdotter (1866 - )
   Hedvig Alice Karolina Vedin (1915 - )
   Hilda Elisabeth Norman (1889 - 1890)
   Hilding Teodor Norman (1892 - 1906)
   Karl Oskar Helmer Vedin (1914 - 1989)
   Magdalena Priska Flylander (1899 - 1984)
   Nils Lundholm (1860 - )
   Valborg Fride Margareta Vedin (1921 - )
Bjärtrå
   Hedda Amanda Sundlöf (1876 - 1949)
   Hilda Elisabeth Norman (1889 - 1890)
   Hilding Teodor Norman (1892 - 1906)
   Johan Tage Vedin (1907 - )
   Karin Johanna Vedin (1913 - )
   Karl Hildebert Mild (1884 - )
Björby, Åland
   Christina Carlsdotter (1795 - 1860)
   Christina Wilhelmina Lindqvist (1829 - 1905)
   Wilhelm Lindqvist (1798 - 1846)
   Wilhelm Lindqvist (1828 - )
Björka no 4, Ekeby, Örebro län
   Johan Olsson Ekstrand (1841 - )
Björka Norrgård, Höreda
   Johan Peter Movitz (1836 - 1916)
Björka ägor, Glanshammar
   Fredrik Pettersson Becker (1838 - 1887)
Björka ägor
   Lars Gustafsson Björk (1833 - 1906)
Björka, Ekeby (T)
   Anna Larsdotter (1726 - )
   Ingeborg Svensdotter (1707 - )
   Lars Svensson (Väst) (1701 - 1770)
Björka, Ekeby
   Rut Ester Olsson (1889 - 1977)
Björka, Kumla, Örebro län
   Anders Gustaf Olsson (1846 - )
   Anna Stina Olsdotter (1840 - )
   Brita Cajsa Olsdotter (1827 - )
   Eric Olsson (1829 - )
   Ingri Ersdotter (1805 - 1806)
   Johanna Olsdotter (1832 - 1846)
   Jonas Olsson (1824 - )
   Lars Victor Olsson Wirén (1843 - )
   Peter Olsson (1838 - )
Björka, Kumla
   Olof Olsson Wirén (1835 - 1914)
Björka
   Lars Gustafsson Björk (1833 - 1906)
Björke (I)
   Christina Jonsdotter (1741 - 1791)
Björkeberg 56d, Växjö stadsförsamling, Kronoborgs län
   Ester Märta Viktoria Almén Holm (1896 - 1970)
Björkeberg 56d, Växjö
   Fredrik Wilhelm Holm (1874 - 1934)
Björkebol, Rudskoga, Värmlands län
   Maja Lisa Jonsdotter (1820 - 1888)
Björkekulla, Ärla, Södermanlands län
   Catharina Ersdotter (1800 - 1853)
   Gustaf Ersson (1785 - )
   Lars Ersson (1808 - )
   Maria Ersdotter (1803 - 1810)
   Nils Ersson (1806 - 1830)
   Stina Ersdotter (1796 - 1805)
Björkelid, Vimmerby
   Birger Persson (1805 - 1850)
   Carl August Birgersson (1846 - )
   Maja Lisa Månsdotter (1807 - 1899)
Björkelund Borgunda
   Johanna Andersdotter Pilt (1830 - 1917)
Björkelund, Fullösa i Forshem (R)
   Jan Johansson (1796 - 1852)
Björkeryd Södergård, Björkö (F)
   Anna Beata Petersdotter (1828 - 1899)
   Bengt Harald Lindqvist (1903 - 1903)
   Ester Maria Lindqvist (1895 - )
   Frida Maria Emilia Strahl (1866 - 1945)
   Helge Jonas Wilhelm Lindqvist (1898 - )
   Karl Simon Natanael Lindqvist (1896 - )
   Olga Amalia Lindqvist (1900 - )
   Sven Olof Lindqvist (1901 - )
Björkeskogs, Martebo (I)
   Anna Persdotter (1739 - 1812)
Björkhult Örkened
   Sissa Svensdotter (1766 - )
Björkhult, Ransberg (R)
   Anders Andersson
   Anders Enman (1678 - 1743)
   Anders Persson (1762 - )
   Annika Andersdotter (1724 - )
   Annika Larsdotter (1735 - 1769)
   Annika Persdotter (1787 - )
   Catharina Andersdotter (1721 - )
   Catharina Persdotter (1775 - 1775)
   Elisabeth Andersdotter (1732 - )
   Lars Andersson (1720 - )
   Lisa Persdotter (1790 - )
   Margaretha Olofsdotter (1749 - 1816)
   Maria Andersdotter (1726 - )
   Maria Persdotter (1768 - )
   Nils Persson (1776 - )
   Olof Persson (1770 - 1828)
   Peter Andersson (1735 - 1816)
   Sara Larsdotter Wollin (1691 - 1730)
   Sven Persson (1764 - 1779)
   Sven Persson (1780 - )
Björkhyddan, Nora
   Erik Bernhard Karlsson (1898 - 1979)
Björkhyttan, Lindesbergs landsf
   Maja Ersdotter (1726 - 1805)
   Wilhelmina Johansdotter (1854 - )
Björkliden, Björkvik, Södermanland
   Gustav Emil Lindberg (1878 - 1941)
Björkling
   Eric Ersson (1789 - 1827)
Björklinge, Uppsala län
   Anders Ahl (1800 - )
   Anders Gustaf Eklund (1860 - )
   Anna Ersdotter (1799 - )
   Anna Mattsdotter (1780 - 1816)
   Brita Andersdotter (1778 - )
   Brita Andersdotter (1792 - )
   Cajsa Persdotter (1802 - )
   Catharina Ersdotter (1794 - )
   Emma Christina Eklund (1854 - 1865)
   Eric Larsson (1779 - )
   Frans Persson (1823 - )
   Greta Billström (1787 - )
   Hedda Christina Jansdotter (1825 - )
   Hedvig Charlotta Eklund (1850 - 1866)
   Johan Eric Eklund (1846 - )
   Lars Ersson (1797 - 1804)
   Lotta Persdotter (1816 - )
   Maria Christina Ersdotter (1819 - )
   Maria Ersdotter (1802 - )
   Maria Stark (1765 - )
   Per Erik Skog (1822 - )
   Per Svärd (1828 - 1854)
   Stina Cajsa Skog (1820 - )
Björklund, Ringarum (E)
   Anton Fredrik Henriksson (1850 - )
   Frantz Theodor Henriksson (1854 - )
Björklunda no 13, Örebro
   Oskar Robert Bäcker (1866 - 1912)
   Wilhelmina Andersdotter (1844 - 1915)
Björklunda, Almby, Örebro län
   Otto Botvid Larsson (1871 - 1937)
Björklunda, Björkvik, Södermanland
   Adolf Ludvig Johanson (1844 - 1926)
Björkmo, Karlskoga, Värmlands län
   Jonas Jonsson (1751 - 1812)
Björkome, Lummelunda (I)
   Anna (Annika) Jacobsdotter (1715 - 1799)
   Anna Margaretha Rasmusdotter (1748 - )
   Hindrich Hindrichsson Eek (1687 - 1746)
   Hindrich Hindriksson (1744 - )
   Jacob Hindriksson (1738 - )
   Maria Hindriksdotter (1736 - 1788)
   Per Hindriksson (1741 - )
   Rasmus Persson (1722 - 1776)
   Sven Hindriksson (1745 - )
Björksjön, Hjulsjö, Örebro län
   Anders Andersson Jerlström (1776 - 1851)
   Anders Jerlström (1796 - )
   Anna Bengtsdotter (1774 - 1836)
Björksjönäs (Skirsjön), Tåsjö
   Märta Stina Andersdotter (1784 - 1867)
Björksta, Kumla (T)
   Nils Jonsson (1742 - 1793)
Björksta, Västmanlands län
   Andreas Georgi Schedvimontanus (- 1652)
   Maria Mattsdotter (1799 - 1868)
Björksta?
   Hilma Augusta Wedman (1866 - 1928)
Björktjära?
   Samuel Jonsson (1751 - 1818)
Björkvattnet, Borgvattnet, Jämtland
   Anna Elina Andersson (1899 - 1962)
   Anna Magdalena Andersson (1887 - 1973)
   Brita Johanna Andersson (1901 - 1916)
   Erik Andersson Seflin (1883 - 1932)
   Gerda Margreta Andersson (1907 - 1993)
   Gunhild Andersson (1909 - 1998)
   Gunnar Andersson (1910 - 1988)
   Jonas Valfrid Andersson (1903 - 1994)
   Karolina Jonsdotter (1877 - 1960)
   Kristina Andersson (1888 - 1966)
   Lars Olov Andersson (1905 - 1980)
   Martha Justina Andersson (1886 - 1985)
Björkvattnet, Borgvattnet, Jämtlands län
   Anders Johan Andersson (1854 - 1919)
   Anders Jönsson (1825 - )
   Andrietta Andersdotter (1873 - )
   Anna Charlotta Persdotter (1856 - 1898)
   Anna Margretha Andersdotter (1865 - )
   Astrid Maria Seflin (1909 - 1909)
   Brita Ingeborg Andersson (1918 - )
   Brita Johanna Andersson (1901 - 1916)
   Christina Andersdotter (1865 - )
   Dagny Terése Seflin (1917 - )
   Ebba Hildegard Eriksson (1919 - 1921)
   Ebba Karolina Eliasson (1922 - 1925)
   Edit Elvira Seflin (1920 - )
   Elisabeth Johanna Andersson (1884 - )
   Emma Charlotta Andersson (1900 - 1900)
   Erik Axel Henning Seflin (1915 - )
   Ernst Johan Konrad Seflin (1910 - )
   Greta Ingeborg Eliasson (1925 - )
   Hulda Elisabet Eliasson (1924 - 2000)
   Johan Andersson (1912 - 2001)
   Jonas Andersson (1867 - )
   Jonas Arne Eliasson (1921 - 1921)
   Jöns Isak Månsson (1853 - )
   Jöns Magnus Andersson (1857 - )
   Karl Esten Ture Seflin (1918 - )
   Karl Hilding Andersson (1913 - 2009)
   Katharina Elisabeth Andersdotter (1861 - )
   Kjell Valfrid Seflin (1925 - )
   Klara Charlotta Seflin (1913 - )
   Knut Ragnar Andersson (1917 - 2012)
   Lars Petter Andersson (1859 - )
   Maria Andersdotter (1823 - 1867)
   Marry Elvira "Elva" Andersson (1916 - )
   Märta Karolina Andersson (1912 - 1915)
   Nils Oskar Andersson (1914 - 2004)
   Olof Haqvin Andersson (1875 - )
   Oskar Andersson (1878 - )
   Ragnhild Charlotta Andersson (1914 - )
   Rune Herbert Emanuel Seflin (1921 - )
   Sally Maria Seflin (1912 - )
   Sara Justina Andersdotter (1871 - )
   Stig Yngve Seflin (1924 - )
Björkvattnet, Borgvattnet
   Karolina Jonsdotter (1877 - 1960)
Björkvattnet
   Anna Isacsdotter (1827 - )
Björkvik (D)
   Anna Olsdotter (1742 - )
   Anna Persdotter (1710 - )
   Kerstin Olsdotter (1737 - )
   Lars Olsson (1738 - 1808)
   Maria Olsdotter (1755 - )
   Olof Olofsson (1711 - )
   Peter Hanberg (1733 - )
   Stina Persdotter (1758 - )
Björkvik/Ålkärr, Karlskoga, Värmlands län
   Jonas Jonsson (1820 - )
   Lovisa Mathilda Jonsdotter (1850 - )
Björkvik?
   Lars Tillberg (1750 - 1809)
Björkvik
   Anders Fredric Finnman (1810 - )
   Petter Finnman (1775 - 1828)
   Petter Wik (1768 - 1850)
Björkviken, Skinnskatteberg (U)
   Anders Ersson (1751 - 1819)
   Anders Sjöblom (1785 - 1830)
   Anna Brita Persdotter (1754 - 1787)
   Brita Andersdotter (1778 - )
   Erik Andersson (1780 - )
   Petter Andersson (1781 - )
Björkäng, Skaraborgs län
   Johan Johansson Stenberg (1863 - )
Björkäng
   Agda Olofsdotter (1709 - 1795)
   Dordi Jonsdotter (1734 - 1797)
   Erik Hansson (1722 - 1800)
   Jon Hansson (- 17)
   Lisa Eriksdotter (1761 - 1834)
Björkö-Arholma, Stockholms län
   Lars Åke Karlsson (1948 - )
Björkö-Arholma
   Erik Väderhatt Emundsson (849 - 890)
Björkö (F)
   Annicka Elversdotter (1732 - 1812)
   Ingeborg Bengtsdotter (1701 - )
   Ingrid Månsdotter (1738 - )
   Johannes Andersson (1786 - 1852)
   Jonas Hultström
   Jonas Månsson (1729 - )
   Magnus Månsson (1742 - )
   Margareta Elisabet Mörtling
   Sven Månsson Brånberg Björk (1733 - 1811)
Björkö, Jönköpings län
   Anna Beata Petersdotter (1828 - 1899)
   Anna Maria Emilia Lindqvist (1865 - )
   Carl August Lindqvist (1863 - )
   Claes Reinhold Lindqvist (1869 - )
   Jonas Carlsson Lindqvist (1805 - 1893)
   Wiktor Emanuel Åstrand (1885 - 1964)
Björkö, Sjöryd
   Christer Samuel Duse (1656 - 1711)
Björkö, Skuru
   Brita Greta Oldenburg (1717 - 1795)
Björkö,Sjöryd
   Margareta Armsköld (- 1728)
Björkö
   Dorotea Maria Duse (1681 - 1755)
   Kristian Henrik Oldenburg (1718 - )
Björna, Västernorrlands län
   Karl Ivar Sagefors (1925 - )
Björnbacken, Öglunda (R)
   Lars Petter Gustafsson (1841 - 1883)
   Mathilda Gustafsdotter Wallgren (1843 - 1894)
Björnberget, Edsele
   Anders Larsson (1807 - 1890)
   Cajsa Brita Larsdotter (1825 - 1846)
   Gabriel Larsson (1805 - 1843)
Björneborg Östra, Visnum
   Jan Persson (1794 - )
Björneborg, Visnum (S)
   Mathilda Christina Skog (1853 - )
Björnekulla, Kristianstads län
   Anders Persson (1848 - 1933)
   Ernst Uno Hallbäck (1901 - 1967)
   Fritz Edvin Hallbäck (1875 - 1921)
   Iris Maria Hallbäck (1918 - 2006)
   Nils Einar Hallbäck (1902 - 1992)
   William Idof Hallbäck (1904 - 1986)
Björnekulla, Åstorp, Kristianstads län
   Nils Einar Hallbäck (1902 - 1992)
   William Idof Hallbäck (1904 - 1986)
Björnfallet, Finnerödja (T,R)
   Anders Gustafsson (1753 - )
   Brita Gustafsdotter (1764 - 1852)
   Gustaf Gustafsson (1755 - 1827)
   Gustaf Svensson (1714 - 1797)
   Jonas Gustafsson (1758 - )
   Karin Jonsdotter (1721 - 1810)
   Maria Gustafsdotter (1760 - )
   Nils Gustafsson (1745 - )
   Petter Gustafsson (1747 - )
   Stina Gustafsdotter (1743 - )
   Sven Gustafsson (1751 - 1832)
Björnlunda (D)
   Adolf Fredrik Persson (1832 - )
   Anders Peter Persson (1822 - )
   Anna Brita Persdotter (1816 - )
   Anna Persdotter (1792 - )
   Carl Erik Persson (1824 - )
   Johanna Catharina Persdotter (1819 - )
   Regina Pehrsdotter (1826 - )
   Vilgerd Karola Matilda Henriksson (1909 - 1997)
Björnlunda
   Stina Pärsdotter (1717 - )
Björnsgård, Borgunda (R)
   Anders Isacsson (1801 - )
   Christoffer Christoffersson (1793 - 1793)
   Christopher Håkansson (1747 - 1793)
   Johanna Isacsdotter (1798 - )
   Johannes Isacsson (1795 - )
   Karin Christoffersdotter (1784 - 1790)
   Karin Christoffersdotter (1790 - 1808)
   Lars Christoffersson (1781 - 1847)
   Maria Christoffersdotter (1787 - )
   Sara Isacsdotter (1798 - )
Björnstorp, Gödelöv (M)
   Stina Maja Söderskants (1778 - )
Björnstorpshus, Gödelöv (M)
   Johanna Söderskants (1781 - )
Björnängen
   Christina Josefina Andersdotter (1861 - )
Björskog, Västmanlands län
   Anna Maria (Pettersson) Eriksson (1872 - 1953)
   Anna Viktoria Persson (1899 - 1965)
   Gustaf Ivar Lund (1895 - 1965)
   Oskar Robert Bäcker (1866 - 1912)
Björskog
   Johan Erik Becker (1829 - 1913)
Björsäter (E)
   Anders Alfred Jarl (1842 - 1913)
   Anna Jönsdotter Bröms (1477 - )
   Carl Erik Henning Karlsson (1887 - 1964)
   Dorotea Matilda Visell (1845 - 1912)
   Gerda Viktoria Landelius (1886 - 1980)
   Jöns Bröms (1450 - )
   Nils Peter Landelius (1847 - )
   Signe Matilda Landelius (1881 - )
   Sofia Wilhelmina Carlsdotter (1866 - 1892)
Björsäter (R)
   Anders Carlgren (1765 - 1828)
Blackeberg, Bromma
   Kjell Erik Olryd (1946 - 1998)
Blacksta, Kumla, Glanshammar
   Christina Jonsdotter (1851 - 1892)
Blacksta, Kumla, Örebro län
   August Vilhelm Lundin Svärd (1870 - 1955)
   Birgit Nilsson Hedengren (1917 - 1996)
   Lars Persson (1801 - )
   Pär Jonsson (1727 - 1783)
Blacksta, Ärla (D)
   Erik Jonsson (1762 - 1813)
   Stina Gustafsdotter (1764 - 1746)
Blackstahyttan, Kil (T)
   Bengt Svensson Werelius (1772 - 1834)
   Stina Jönsdotter (1768 - 1847)
Blankens rote no 23, Österbybruk, Uppsala län
   Catharina Bodau (1762 - 1812)
   Thomas Baude (Bodau) (1733 - 1800)
Blankens rote, Österbybruk, Uppsala län
   Catharina Gille (1732 - 1810)
Blankens rote, Österbybruk
   Abraham Gille (1723 - 1781)
   Catharina Bouvin (1736 - 1810)
   Claes Gille (1735 - 1805)
   Jacob J Gille (1730 - 1764)
Blankhult, Kil, Örebro län
   Peter Persson (1772 - )
Blaxmo,Visnum (S)
   Salomon Larsson Blixt (1810 - 1899)
Blekholmen Södra No 12, Kungsholm, Stockholm
   Mathilda Johanna Lindqvist (1844 - )
Blekinge
   Joachim Palmblad (1695 - 1764)
   Jonas Johnsson (1820 - 1849)
Blekninge, Vårdnäs, Östergötlands län
   Per Christersson (1700 - 1758)
Blekvattnet, Lit
   Olof Olofsson Breman (1760 - 1830)
Blekviken, Amnehärad, Skaraborgs län, Västergötlannd
   Johannes Svensson (1840 - )
Blindinstitutet vid Tomteboda, Solna
   Viktor Fagrell (1856 - 1888)
Blinnestad, Tåby (E)
   Anna Holstensdotter (1738 - )
   Anna Månsdotter (1762 - )
   Brita Holstensdotter (1728 - )
   Elisabeth Holstensdotter (1731 - 1796)
   Maria Nilsdotter (1700 - 1756)
   Nils Holstensson (1735 - )
   Pehr Pehrsson (1761 - )
Blinstad, Tåby (E)
   Holsten Pärsson (1698 - 1781)
Blinäs, Karlskoga, Värmlands län
   Maria Staffansdotter (1677 - 1766)
   Staffan Larsson (1633 - 1719)
Blomsterhall, Kumla
   Karl Gunnar Örnell (1890 - 1973)
Blyberga
   Maja Stina Ersdotter (1791 - 1848)
Blåberga Berglunda, Lerbäck
   Emil Conrad Svensson (1879 - 1960)
Blåberga, Lerbäck, Örebro län
   Lovisa Albertina Persdotter (1832 - )
Blåberga, Lerbäck
   Anna Andersdotter (1788 - 1792)
   Anna Chatarina Andersdotter (1795 - )
   Anna Sofia Olsdotter (1844 - 1921)
   Anna Sofia Persdotter (1818 - )
   Anna Stina Pettersdotter (1813 - )
   Brita Stina Persdotter (1825 - )
   Carolina Pettersdotter (1811 - )
   Catarina Persdotter (1752 - )
   Hedda Lotta Pettersdotter (1820 - )
   Johanna Christina Jansdotter (1833 - )
   Johannes Andersson (1793 - )
   Jonas Andersson (1790 - 1792)
   Lena Lotta Persdotter (1828 - )
   Lovisa Pettersdotter (1809 - )
   Maja Catharina Persdotter (1821 - )
   Maja Lena Pettersson (1807 - )
   Maria Lisa Persdotter (1781 - )
   Peter Pettersson (1805 - )
   Petter Persson (1783 - 1833)
Blåsebo, Oppeby (E)
   Catharina Samuelsdotter (1757 - 1809)
   Stina Persdotter (1799 - 1800)
Blåsebo, Stjernevik, Oppeby (E)
   Petter Svensson (1762 - )
Blåvik, Ekeby (E)
   Bo Bosson Natt och Dag (1322 - 1389)
Blädinge
   Johan Petersson (1839 - )
   Maria Carlsdotter (1841 - )
   Maria Jonsdotter (1816 - )
   Peter Jonsson (1814 - )
Bläsinge säteri, Östra Ljungby
   Johanna Söderskants (1781 - )
Bläsinge, Jonstorp (M)
   Anna Nilsdotter (1693 - 1738)
Bläsnungs, Väskinde (I)
   Maria Jönsdotter (- 1712)
Blästorp no 2, Borrby (L)
   Johan Erik Waldemar Jönsson Wallin (1917 - )
Blästorp nr 3 [hfl 1727]
   Nils Persson (1705 - 1765)
Blästorp, Borrby
   Elna Nilsdotter (1747 - 1817)
   Hanna Nilsdotter (1749 - 1780)
   Håkan Nilsson Lundqvist (1752 - 1813)
   Karna Mårtensdotter (1715 - 1756)
   Karna Nilsdotter (1756 - )
   Karna Nilsdotter (1763 - )
   Lars Nilsson (1746 - 1808)
   Nils Persson (1705 - 1765)
   Ola Nilsson (1740 - 1774)
   Per Nilsson (1743 - 1816)
Bo, Örebro län
   Amalia Sofia Bjur (1872 - 1917)
   Amandus Reinhold Boström (1861 - 1938)
   Anna Kajsa Olsdotter (1814 - 1889)
   Axel Oskar Boström (1857 - )
   Ernst Emil Petersson (1874 - )
   Eva Maria Hildeborg Karlsson (1896 - 1980)
   Johan Persson Boström (1816 - 1896)
   Johanna Jansdotter (1822 - 1886)
   Karl Georg Boström (1893 - 1978)
   Mathilda Sofia Lundmark (1819 - 1889)
   Per Gustaf Boström (1852 - )
   Selma Viktoria Bock (1881 - 1962)
Bo
   Adina Elisabet Bock (1892 - )
   Adolfina Albertina Bock (1853 - 1920)
   Anna Cajsa Larsdotter (1796 - )
   Axel Julius Bock (1863 - )
   Brita Larsdotter (1798 - )
   Carl Hjalmar Bock (1855 - 1931)
   David Ekholm (1874 - 1960)
   Edla Georgina Bock (1855 - 1925)
   Georg Emanuel Bock (1879 - 1899)
   Gustaf Robert Bock (1860 - 1918)
   Hanna Sofia Holmström Vennerström Karlsson (1883 - 1968)
   Hilda Karlsdotter (1861 - )
   Jacob Larsson (1802 - 1803)
   Johan Larsson (1892 - )
   Karl Bernhard Karlsson Bock (1884 - 1913)
   Karolina Fredrika Ekenborg (1809 - 1906)
   Kerstin Larsdotter (1766 - )
   Klara Matilda Johansdotter (1848 - 1899)
   Lars Larsson (1790 - )
   Margareta Sofia Vennerström Bock (1910 - 1917)
   Oskar Rudolf Bock (1863 - 1930)
   Per August Bjur (1836 - 1876)
   Rikard Gideon Bock (1887 - 1905)
   Robert Wallentin Bock (1882 - )
   Selma Augusta Carlsdotter (1859 - 1890)
Boarps By, Bosarp (M)
   Per Niclasson (1759 - 1820)
Boberg, Borgvattnet, Jämtlands län
   Anders Petter Sillrén (1885 - 1955)
   Carl Petter Norman (1804 - 1850)
   Christina Olofsdotter (1765 - 1821)
   Daniel Norman (1797 - 1823)
   Lovisa Christina Norman (1811 - 1851)
   Märtha Norman (1799 - 1851)
Bockboda, Kil (T)
   Lars Erik Pettersson (1836 - 1902)
Bockes, Fröjel (I)
   Anna Lisa Memsen (1778 - 1833)
Bockhammar, Gunnilbo, Västmanlands län
   Anna Brita Persdotter (1754 - 1787)
Bocksboda, Kil, från Nora
   Lars Ersson Abrahamsson (1804 - 1872)
Bocksboda, Kil, Örebro län
   Dotter Karlsson (1903 - 1903)
   Erik Waldermar Karlsson (1900 - 1961)
Bocksboda, Nora, Kihl
   Stina Maja Werelius (1804 - 1871)
Bodafors, Nässjö kn
   Axel Edvard Claésson (1896 - 1987)
Bodafors
   Carl Hjalmar Claésson (1896 - 1952)
   Gustaf Elof Conrad Claésson (1894 - 1971)
   Hilda Christina Andersdotter (1866 - 1949)
Bodarna
   Augusta Charlotta Jonsson (1850 - 1905)
Bodarne (Ramundeboda), Örebro län
   Anna Gunhild Eklund (1891 - 1970)
   Christina Jansdotter (1801 - )
   Erik Jansson (1762 - 1843)
   Greta Olofsdotter (1759 - 1819)
   Johan Svensson (1773 - 1815)
   Lars Nilsson Körning (1585 - )
   Nils Arvidsson (1756 - )
   Per Bengtsson (1761 - 1839)
Bodarne, Örebro län
   Agnes Ester Angelika Watz (1869 - 1906)
   Albert Hjalmar Theodor Watz (1871 - 1935)
   Albert Richard Theophron Watz (1868 - 1950)
   Carl Albert Theophil Watz (1867 - 1867)
Bodarne/Ramundeboda, Örebro län
   Agnes Rachel Marie Watz (1874 - 1947)
   Hedvig Högberg (1834 - )
   Hinric Högberg (1831 - )
Boden
   Wiktor Emanuel Åstrand (1885 - 1964)
Bodsjö, Jämtlands län
   Elvy Jonsson (1930 - )
Bodum, Fjällsjö
   Anna Johanna Ludvigsdotter Gjersvold (1896 - 1953)
   Johan Artur Ludvigsson Gjersvold (1901 - 1969)
Bodum, Västernorrlands län
   Anders Jakob Ludvigsson Gjersvold (1887 - )
   Johan Eriksson (1865 - 1951)
   Johan Gabriel Moberg (1850 - )
   Ludvig Andersson Gjersvold (1864 - )
   Maria Kristina Mårtensson (1890 - 1976)
Bofallet, Nysund (T,S)
   Arvid Svensson (1662 - 1734)
   Brita Arvidsdotter (1703 - )
   Elin Arvidsdotter (1690 - 1759)
   Johan Arvidsson (1697 - 1760)
   Kerstin Arvidsdotter (1707 - 1709)
   Kerstin Olsdotter (1660 - 1747)
   Lars Arvidsson (1700 - )
   Nils Arvidsson (1692 - )
   Olof Arvidsson (1694 - )
Boge
   Hildur Anna Amalia Ericsson (1891 - )
Bogesund, Östra Ryd (AB)
   Carl August Zetterberg (1819 - )
   Carolina Charlotta Zetterberg (1813 - 1901)
   Johanna Amalia Zetterberg (1822 - )
Bogesunds säteri, Östra Ryd (AB)
   Johan (Jan) Göransson Zetterberg (1777 - 1823)
Bogla, Bondstorp (F)
   Karin Månsdotter (1728 - 1812)
Boglösa
   Johanna Fredrika Larsdotter (1833 - )
Bohestra, Grönahög (P)
   Sara Sofia Kron (1785 - 1859)
Boholm, Ekenäs, Vetlanda (F)
   Carl Erik Stork (1890 - )
   Carl Richard Stork (1893 - )
   Hildur Maria Stork (1887 - )
Bohuslän
   Nicolaus Påvelsson Nöring (1560 - )
Boken över obefintliga, Götlunda, Örebro län
   Carl Herman Gustafsson (1884 - )
Boken över obefintliga, Stoby (L)
   Nils Svensson (1878 - )
Bokenäs (O)
   Augusta Mathilda Gedda (1826 - )
   Frans Julius Gedda (1828 - )
   Fredrik Lundbom (1790 - )
   Otto Anian Gedda (1821 - 1910)
   Regina Lundbom (1788 - )
   Sara Kristina Lundbom (1786 - 1858)
Bokenäs
   Anna Elisabet Memsen (1747 - 1813)
Bokholmen, Angelstad (G)?
   Anna Beata Larsdotter (1820 - )
   Erik Johannes Larsson (1816 - )
Bol, Morkarla
   Jan Erik Sandberg (1807 - )
Bollebygd, Borås Caroli
   Alfa Maj-Britt Frischenfeldt (1919 - 2006)
Bollebygd
   Gun Margareta Elisabet Becker (1934 - )
Bollerup, Kristianstads län
   Elsa Jeppsdotter (1747 - )
   Gunnar Algot Nilsson (1919 - )
   Hans Olsson (1768 - 1820)
   Håkan Hansson Hellström (1817 - )
   Håkan Persson (1826 - )
   Jöns Larsson (1836 - )
   Karna Göransdotter (1808 - 1880)
   Kerstina Olsdotter (1852 - )
   Lars Håkansson (1792 - 1832)
   Margaretha Olsdotter (1830 - )
   Mats Persson
   Per Hansson (1814 - )
Bollerups kyrka, Bollerup (L)
   Anders Jönsson
   Anna Ingvardsdotter (1716 - 1780)
Bollnäs (X)
   Emma Margareta Brattström (1899 - 1998)
   Olof Emanuel Persson (1894 - 1927)
Bollnäs häradsrätt
   Olof Emanuel Persson (1894 - 1927)
Bollnäs, Gävleborgs län
   Abraham Nordin (1767 - 1847)
   Anders Andersson (1819 - 1897)
   Anders Ersson Strid Hult (1780 - )
   Anders Gustaf Jonsson (1883 - )
   Anders Nilsson Röstling (1800 - 1875)
   Anders Olsson (1752 - )
   Anders Oskar Andersson (1881 - )
   Anders Persson (1787 - )
   Anna Albertina Andersson (1891 - 1893)
   Anna Andersdotter (1822 - 1899)
   Anna Ersdotter (1808 - 1884)
   Anna Eugenia Persson (1896 - 1897)
   Anna Hildur Olsson (1902 - )
   Anna Johansdotter Lindberg (1791 - )
   Anna-Karin Åström (1964 - )
   Anna Kristina Westling (1879 - )
   Anna Margareta Söderström (1894 - 1987)
   Anna Olsdotter (1786 - 1820)
   Anna Persson (1876 - )
   Anna Stina Båth (1819 - )
   Bo Erik Westling (1968 - )
   Brita Andersdotter (1899 - )
   Brita Jonsdotter (1758 - 1795)
   Brita Pehrsdotter (1769 - 1820)
   Brita Pehrsdotter (1786 - )
   Cajsa Greta Bååth (1822 - 1844)
   Caren Lindberg (1781 - )
   Carin Persdotter (1757 - )
   Chersten Jonsdotter (1761 - )
   Cherstin Bengtsdotter (1764 - 1828)
   Cherstin Olsdotter (1770 - 1823)
   Christina Jansdotter Lindberg (1772 - )
   Elida Jonsdotter (1881 - )
   Emma Johanna Flygt (1876 - )
   Eric Båth (1796 - 1844)
   Eric Jansson (1752 - )
   Eric Nilsson (1768 - 1830)
   Erik Emil Hansson (1895 - 1959)
   Erik Gunnar Andersson (1895 - )
   Erik Hansson (1836 - 1911)
   Erik Lax (1740 - 1807)
   Gertrud Elisabet Rönberg (1758 - 1847)
   Greta Viberg (1792 - )
   Göta Paulina Andersson (1908 - )
   Hanna Maria Elisabet Westling (1923 - 2008)
   Hans Anders Åström (1962 - )
   Hans Ejnar Ersson (1901 - 1976)
   Hans Ersson (1867 - )
   Hans Gösta Åström (1937 - )
   Hans Olov Åström (1868 - )
   Helena Ersdotter (1872 - )
   Helge Fritjof Svensson (1916 - 1955)
   Henning Georg Svensson (1909 - 1970)
   Ida Kristina Flygt (1874 - )
   Ingrid Andersdotter (1844 - )
   Jan Ersson (1783 - )
   Jan Jansson Lingberg (Lindberg) (1750 - )
   Johan Helge Olsson (1924 - )
   Johan Viktor Andersson (1896 - 1896)
   Jon Jonsson (1822 - 1898)
   Jon Persson Ståhl (1801 - )
   Jonas Flygt (1840 - )
   Jonas Gösta Hansson (1911 - 1974)
   Jonas Jonsson (1875 - 1927)
   Jonas Lindberg (1794 - 1800)
   Jonas Persson (1880 - )
   Karin Bengtsdotter (1768 - )
   Karin Elvira Svensson (1912 - 1996)
   Karin Persdotter (1804 - 1885)
   Karin Westling (1941 - 1948)
   Kerstin Jonsdotter (1877 - )
   Kerstin Nilsdotter (1771 - )
   Kerstin Svensdotter (1829 - )
   Kristina Persson (1883 - )
   Lars Albert Andersson (1888 - )
   Lars Ersson (1812 - 1867)
   Lars Hällberg (1902 - 1985)
   Lars le Brun (1779 - )
   Margareta Hake (1719 - 1775)
   Margta Andersdotter (1765 - )
   Margta Hansdotter (1793 - )
   Margta Jonsdotter (1839 - 1913)
   Margta Jonsdotter (1853 - )
   Margta Olsdotter (1789 - )
   Margta Olsdotter (1878 - )
   Margta Persdotter (1756 - 1821)
   Margta Persson (1885 - )
   Margta Westling (1875 - 1961)
   Maria Margareta Rönberg (1757 - )
   Marta Emilia Hansson (1894 - 1959)
   Marta Eriksson (1897 - )
   Mickel Jonsson (1765 - 1825)
   Märta Eleonora Andersson (1910 - )
   Märta Teresia (Andersson) Westling (1905 - 1972)
   Nils David Svensson (1906 - 1989)
   Nils Ericksson (1745 - )
   Nils Gunnar (Andersson) Westling (1897 - 1972)
   Nils Olsson (1758 - )
   Nils Sigfrid Hansson (1906 - 1988)
   Olga Kristina Andersson (1886 - )
   Olof Emanuel Jonsson (1884 - )
   Olof Georgius Svensson (1876 - 1957)
   Olof Hult (1759 - )
   Olof Jansson (1779 - )
   Per August Andersson (1907 - )
   Per Erik Persson (1891 - )
   Per Ersson (1856 - )
   Per Flygt (1769 - )
   Per Jonsson (1751 - 1797)
   Per Persson (1896 - 1982)
   Svea Adelia Andersson (1904 - 1982)
   Sven Alfred Andersson (1906 - )
   Verner (Andersson) Westling (1900 - 1985)
Bollnäs, Malexander, Boxholm (E)
   Göran Andersson Armsköld (1580 - 1655)
Bollnäs?
   Anna Larsdotter (1844 - 1880)
   Eric Larsson (1843 - 1886)
   Kristina Orgren (1862 - )
   Lars Fredrik Ruben Danielsson (1901 - 1902)
   Lars Larsson (1847 - )
Bollnäs
   Alma Eugenia Svensson (1886 - )
   Anders (Andersson) Westling (1900 - 1980)
   Anders Andersson (1844 - )
   Anders Emil Persson (1883 - )
   Anders Erik Borg (1879 - 1937)
   Anna Andersson (1849 - )
   Anna Borg (1872 - 1952)
   Anna Kristina Westling (1879 - )
   Anna Ottilia Hugg (1896 - )
   Anna Pehrsdotter (1822 - )
   Artur Valfrid Olsson (1914 - 1986)
   August Båth (1867 - )
   Beda Kristina Cecilia Hugg (1882 - 1959)
   Berta Kristina Hugg Bihl (1908 - 2007)
   Bricken Edit Emilia Hugg (1899 - 1970)
   Brita Ersdotter Hugg (1858 - )
   Brita Larsdotter (1848 - )
   Brita Larsdotter (1872 - )
   Carin Olsdotter (1781 - 1856)
   Carl Petter Båth (1825 - 1873)
   Edit Emmy Hugg (1921 - )
   Edla Kristina Rask (1866 - )
   Elsa Eugenia Borg (1904 - )
   Emma Sofia Båth (1863 - 1948)
   Eric Ek (1830 - )
   Erik Jonas Almqvist (1729 - 1808)
   Frida Berta Elisabet Borg (1913 - 1998)
   Hans Bergman (1740 - )
   Hans Knutsson Berg (1648 - 1711)
   Hedvig (Berg) Possieth (1705 - 1762)
   Hedvig Cecilia Olovsdotter Bergman (1741 - 1819)
   Hilma Katarina Frisk (1882 - )
   Johan Erik Båth (1853 - )
   Johannes Hugg (1855 - 1900)
   John Enar Westring (1913 - 2000)
   Jonas Axel Hugg (1902 - )
   Jonas Jonsson (1873 - )
   Jonas Jonsson (1875 - 1927)
   Jonas Rickard Hugg (1889 - 1893)
   Jonas Rickard Hugg (1894 - 1979)
   Jöns (Joan) Hertzell (1747 - 1821)
   Karin Eugenia Borg (1904 - )
   Karin Nilsdotter (1855 - )
   Karl Gösta Leander Hugg (1907 - )
   Karl Johan Båth (1879 - )
   Karl Johan Westlund (1877 - )
   Katarina Eleonora Bergman (1745 - 1771)
   Kerstin Jonsdotter (1853 - )
   Kristina Jonsdotter (1876 - 1962)
   Kristina Orgren (1862 - )
   Lars Borg (1874 - )
   Lars Henning Borg (1908 - )
   Lars Larsson (1847 - )
   Lars Larsson (1881 - )
   Lisa Ersdotter (1843 - )
   Margta Ersdotter (1810 - )
   Margta Jonsdotter (1812 - )
   Margta Jonsdotter (1860 - )
   Martin Eugen Hugg (1913 - )
   Mary Sofia Hugg (1919 - )
   Mårten Olsson (1823 - 1886)
   Nanny Birgitta Hugg (1916 - 1993)
   Nils Anton Borg (1877 - )
   Nils Borg (1852 - )
   Nils Holger Borg (1911 - )
   Olof Hugg (1851 - )
   Olof Jonsson (Röstberg?) (1805 - )
   Olof Olsson (1816 - )
   Olov Olovsson Bergman (1698 - 1761)
   Pehr Abrahamsson (1803 - )
   Pehr Andersson (1862 - )
   Ruth Carolina Danielsson (1903 - 1997)
   Ruth Gunhild Hugg (1911 - )
   Samuel Jonsson Lind (1850 - )
   Tekla Vilhelmina Hugg (1887 - 1963)
   Tora Dorotea Hugg (1912 - )
Bolmstad säteri
   Anders Petter Johannesson Nägling (1842 - 1888)
Bolmstad, Bolmsö
   Märta Eleonora Gyllensvärd (1701 - 1743)
Bolmstads norrgård, Angelstad (G)
   Catharina Nilsdotter (1776 - )
   Ingeborg Pettersdotter (1788 - )
   Johannes Jonasson (1809 - )
   Jonas Jönsson (1783 - )
   Martha Bengtsdotter (1744 - 1772)
   Martha Larsdotter (1743 - 1823)
   Martha Nilsdotter (1774 - )
   Måns Nilsson (1780 - )
   Märtha Nilsdotter (1772 - 1773)
   Nils Månsson (1743 - 1786)
   Peter Jonasson (1804 - )
   Peter Månsson (1761 - 1839)
Bolmsö kyrka
   Johan Gyllensvärd
   Märta Stierna
Bolshög
   Gertrud Mattsdotter (1710 - 1778)
   Kirstina Mats Olofs (1670 - 1723)
   Mats Thorsson (1712 - 1763)
Bolstadholm, Geta, Åland
   Isak Johansson Backman (1796 - 1833)
Bomarve, Vall (I)
   Lars Hansson
Bomberhult, Koltorp, Ramundeboda, Örebro län
   Henrik Svensson (1777 - 1797)
Bomhus, Jerfsta område, Valbo, Gävleborgs län
   Alfrid Andersson (1859 - )
Bona gård, Munsö
   Joan Magnus Hertzell (1796 - )
Bondeborn, Kil
   Anna Catrina Jansdotter (1819 - )
Bondeborn, Nora bergsförs
   Eric Ersson (1812 - 1813)
   Stina Ersdotter (1806 - )
Bondeborn, Öskevik, Nora
   Eric Larsson (1778 - 1812)
Bondegatan 49, Katarina
   Charlotta Elisabeth Cecilia Vacano (1855 - 1898)
   Edit Augusta Albertina Swensson (1898 - )
   Elin Johanna Elisabeth Swensson Vidgren (1891 - 1988)
Bondeka, Lista (D)
   Anders Andersson (1768 - )
   Kerstin Andersdotter (1778 - )
   Maria Andersdotter (1781 - )
   Olof Andersson (1772 - )
   Olof Andersson (1775 - )
   Olof Andersson (1785 - )
Bonderup
   Anna Rasmusdotter (1726 - 1804)
   Bengta Rasmusdotter (1733 - )
   Boël Månsdotter (1691 - 1776)
   Clemmet Rasmusson (1730 - 1730)
   Clemmet Rasmusson (1731 - )
   Hanna Rasmusdotter (1741 - 1810)
   Karna Rasmusdotter (1735 - 1749)
   Marna Rasmusdotter (1737 - )
   Måns Nilsson (1658 - 1751)
   Mätta Olsdotter (1667 - 1746)
   Nils Rasmusson (1739 - )
   Ola Rasmusson (1728 - )
   Per Rasmusson (1724 - 1785)
   Rasmus Hansson (1702 - 1773)
Bonderyd Norrgård, Höreda (4)
   Jonas Magnus Johansson (1815 - 1817)
Bonderyd Norrgård, Höreda (F)
   Johannes Persson (1761 - 1818)
   Jonas Magnus Johansson (1815 - 1817)
Bondevägen 6, Ryssby
   Bengt Lennart Holm (1938 - )
Bondhyttan, Silvberg
   Carl Östling (1830 - )
   Christina Ulrika Östling (1840 - )
Bondsjö no 3, Säbrå (Y)
   John Magnus Andersson (1882 - 1966)
Bondstorp (F)
   Hans Magnusson Spets (1809 - )
   Ingrid Månsdotter (1720 - )
   Karin Månsdotter (1728 - 1812)
   Kerstin Månsdotter (1724 - )
Bondstorp, Karlskoga
   Jacob Andersson Lätt (1792 - )
Bonn, Tyskland
   Dagmar Sylvia Dorothea Håkansson (1901 - )
Bonstorp, Lanna, Saleby (R)
   Inga Bengtsdotter (1817 - 1894)
Boo, Stockholms län
   Josefina Margareta Aronson (1851 - 1882)
   Lotta Larsdotter (1847 - )
   Oscar Elias Stenius (1879 - )
   Per Olof Westling (1976 - )
Boo, Svennevad
   Lovisa Hellström (1839 - )
Boo, Örebro län
   Lars Larsson (1790 - )
Boo
   Adolphina Boo (1838 - )
   Anders Olsson (1781 - )
   Andreas Björnram (1888 - )
   Anna Kajsa Olsdotter (1814 - 1889)
   Axel Carlsson (1879 - 1879)
   Carl Emil Carlsson (1864 - )
   Carl Gustaf Björnram (1774 - )
   David Carlsson (1869 - )
   Elin Wilhelmina Carlsdotter (1876 - )
   Eric Bo (1804 - 1856)
   Erik Ludvig Sjö (1871 - 1958)
   Fredric Björnram (1780 - )
   Hilda Carlsdotter (1861 - )
   Johan Abraham Björnram (1777 - )
   Johan Theodor Carlsson (1866 - )
   Johanna Larsdotter (1828 - 1918)
   Johanna Sophia Boo (1840 - 1922)
   Lotta Larsdotter (1847 - )
   Maja Stina Larsdotter (1794 - )
   Olof Jansson (1819 - 1887)
   Per August Bjur (1836 - 1876)
   Per Johan Strömberg (1829 - 1914)
   Stina Andersdotter (1782 - )
Booholm, Boo, Örebro län
   Josua Björnram (1734 - 1790)
Bordeaux, Frankrike
   Eleonore (Aliénor) av Akvitanien (de Poitou) (1122 - 1204)
   Isabelle Taillefer av Angouléme (1188 - 1246)
   Johan "utan land" av England (Plantagenét) (1167 - 1216)
Borg, Östergötlands län
   Elf Pierre Christofer Karlsson (1970 - )
   Elin Solvieg Madeleine Karlsson (1953 - )
Borga, Munkeby, Finland
   Kerstin Helviksdotter Stoltefoth (1393 - )
   Ragnhild Bengtsdotter Dufva
Borga
   Pehr Jonsson (1749 - )
Borgeby, Kristianstads län
   Hanna Persdotter (1737 - 1822)
   Jöns Svensson (1815 - 1882)
   Per Christensson (1765 - 1850)
Borgen no 1, Tuna (Y)
   Elsy Ingeborg Andersson Sundberg (1922 - )
   Gunhild Kristina Andersson (1920 - )
   Lars Holger Andersson (1924 - )
Borgen, Oviken
   Ulrika Stadling (1803 - 1846)
Borgen, Östervåla (U,C)
   Anders Ersson (1828 - 1828)
   Erik Andersson (1783 - )
Borgen
   Pehr Jonsson (1749 - )
Borgfors, Skinnskatteberg (U)
   Lars Andersson Jerlström (1747 - )
Borgholm (H)
   Olof Klintberg (1748 - 1805)
Borgholm?
   Margareta Vasa (Eriksdotter) (1558 - 1618)
Borgsjö el Bergsjö?
   Christina Elisabeth Knorp (1859 - 1934)
Borgsjö, Borgvattnet (Östersunds lasarett)
   Anders Magnus Nilsson (1888 - 1932)
Borgsjö, Borgvattnet, Jämtlands län
   Margareta Elisabet Tellström (1883 - 1918)
   Olof Danielsson
Borgsjö, Borgvattnet
   Agda Julia Björk (1912 - 1913)
   Anna Ingeborg Björk (1925 - )
   Brita Hammarberg (1894 - 1973)
   Brita Margareta Björk (1923 - )
   Erik Halvar Bertil Björk (1928 - 2000)
   Erik Otto Björk (1885 - 1940)
   Johan Björk (1831 - 1904)
   Karl Torsten Björk (1937 - )
   Margareta Elisabet Tellström (1883 - 1918)
Borgsjö, Västernorrlands län
   Selma Gustava Mariana Lötgren Aune (1884 - 1959)
Borgsjö
   Johanna Helena Knorp Ödmark (1862 - 1951)
Borguna
   Håkan Pehrsson (1701 - 1778)
Borgunda (R)
   Alfred Johansson Blom (1858 - )
   Anders Jonsson (1752 - 1820)
   Christopher Håkansson (1747 - 1793)
   Erik Johan Andersson (1846 - 1927)
   Erik Valdemar Löfberg (1893 - 1968)
   Henrik Larsson (1825 - 1914)
   Håkan Larsson (1764 - 1823)
   Ingeborg (Bolla) Larsdotter (1758 - 1818)
   Isac Jonsson (1769 - 1818)
   Johan Alfred Johansson (1858 - 1944)
   Johanna Christina Johansdotter (1853 - 1941)
   Johanna Olofsdotter (1828 - 1911)
   Johannes Andersson (1826 - 1904)
   Johannes Andreasson (1824 - 1912)
   Johannes Johansson (1854 - 1902)
   Maria Andersdotter (1771 - 1823)
   Maria Andersdotter (1823 - 1902)
   Maria Andreasdotter (1822 - 1902)
   Olga Martina Johansdotter (1881 - )
   Olof Maurits Johannes Johansson (1898 - )
   Oskar Martin Johansson (1895 - )
Borgunda?
   Johanna Olofsdotter (1835 - 1917)
   Olaus Nilsson (1836 - 1919)
Borgunda
   Anders Johan Lack (1864 - 1864)
   Anders Pilt (1838 - 1921)
   Anna Elisabet Persson Söder (1882 - 1951)
   Anna Nora Maria Blom (1918 - 1992)
   August Johansson (1856 - 1940)
   Augusta Elisabeth Lack (1868 - 1869)
   Carl Svensson Lack (1833 - 1870)
   Ellen Viktoria Eriksson (1886 - 1915)
   Erik Andersson (1818 - 1899)
   Frans Vilhelm Persson (1885 - 1966)
   Gerda Maria Eriksson Blom (1890 - 1958)
   Johan Edvin Nilsson (1874 - 1966)
   Johanna Andersdotter Pilt (1830 - 1917)
   Johanna Lovisa Storm (1856 - 1912)
   Johanna Olofsdotter (1835 - 1917)
   Johannes Svensson Lack (1825 - 1852)
   Kjerstin Olofsdotter (1789 - 1849)
   Margit Ingeborg Viktoria Blom Sund (1910 - 1963)
   Maria Andersdotter (1807 - 1862)
   Maria Katarina Eriksdotter (1857 - 1933)
   Peter Larsson Pilt (1805 - 1884)
   Stina Svensdotter Lack (1823 - 1879)
   Sven Gustaf Eriksson (1853 - 1936)
Borgvattnet, Jämtland
   Anders Eriksson (1867 - )
   Edit Christina Olsson (1966 - )
   Erik Olof Sederwall (1872 - )
   Märta Karolina Jönsson Bergström (1889 - 1930)
Borgvattnet, Jämtlands län
   Agnes Ingeborg Nässén (1905 - 1918)
   Agnes Kristoffersson (1907 - 1995)
   Anders Magnus Nilsson (1888 - 1932)
   Anders Sixten Kristoffersson (1927 - 1928)
   Anna Elina Andersson (1899 - 1962)
   Anna Magdalena Andersson (1887 - 1973)
   Astrid Johanna Björklund (1913 - )
   Astrid Maria Seflin (1909 - 1909)
   Brita Ingeborg Nilsson Falkman (1922 - 2008)
   Brita Kathrina Johansdotter (1876 - 1910)
   Brita Kristina Nässén (1920 - )
   Brita Svensson (1881 - 1962)
   Bror Otto Persson (1895 - 1987)
   Carl Pehrsson (1814 - 1851)
   Edit Rosa Viola Sjölund (1918 - )
   Elin Ersdotter (1850 - )
   Elin Kristina Nilsson (1928 - )
   Ella Nässén (1903 - 1989)
   Erik Arne Nilsson (1924 - 1994)
   Erik Jonsson Hellberg (1873 - )
   Erik Torsten Hellberg (1913 - )
   Erik Valfrid Nässén (1911 - )
   Ester Malvina Hellberg (1909 - 1911)
   Estrid Linnéa Granlöf (1905 - 1964)
   Gerda Erika Nässén (1905 - )
   Gertrud Brita Jonsson (1880 - )
   Hulda Kristina Eliasson (1917 - )
   Ingeborg Eleonora Jonsson (1883 - )
   Ingrid Märtha Mathsdotter Granlöf (1874 - )
   Johan Andersson (1912 - 2001)
   Johan Elis Eliasson (1885 - 1967)
   Johan Otto Jonsson (1858 - )
   John Hellberg (1911 - )
   Jonas Albert Eliasson (1887 - 1926)
   Jonas Jonsson (1825 - 1910)
   Jonas Jonsson (1850 - )
   Jonas Konrad Nässén (1917 - )
   Jonas Peter Nässén (1877 - )
   Karl Hilding Andersson (1913 - 2009)
   Katarina Elisabet Olofsdotter (1883 - )
   Kerstin Marianne Nilsson Sillrén (1927 - 2004)
   Kristina Andersson (1888 - 1966)
   Martha Justina Andersson (1886 - 1985)
   Märta Erika Molander Andersson (1926 - )
   Märtha Norman (1799 - 1851)
   Nils Birger Jonsson (1906 - )
   Nils Erik Andersson (1863 - 1932)
   Nils Oskar Andersson (1914 - 2004)
   Rolf Isidor Seflin (1927 - 2001)
   Signe Erika Seflin (1907 - )
   Stig Henry Hägglund (1933 - )
   Ture Vilhelm Gårding (1925 - )
Borgvattnet, Ramsele
   Lars Olov Andersson (1905 - 1980)
Borgvattnet, Stugun, Jämtland
   Anders Petter Blixt (1906 - 1981)
   Gerda Margreta Andersson (1907 - 1993)
Borgvattnet
   Agda Julia Björk (1912 - 1913)
   Anders Peter Andersson (1882 - 1939)
   Anna Gunhild Irene Björk (1923 - 1938)
   Anna Märta Björk (1876 - )
   Anna Märta Olofsdotter (1890 - )
   Anna Olofsdotter (1844 - )
   Anna Viktoria Björk (1899 - )
   Astrid Kristina Björk (1910 - 1974)
   Brita Justina Björk (1873 - )
   Brita Marry Ingeborg Björk Nilsson (1915 - )
   Dagmar Adéla Björk (1911 - )
   Daniel Nikolaus Björk (1881 - )
   Daniel Norman (1797 - 1823)
   Erik Otto Björk (1885 - 1940)
   Gertrud Ersdotter (1782 - 1851)
   Johan Birger Björk (1913 - 1956)
   Johan Björk (1831 - 1904)
   Kristina Björk (1866 - 1912)
   Lars Albin Björk (1887 - )
   Maria Björk (1878 - )
   Mary Elisabet Nilsson (1899 - 1920)
   Mårten Jönsson Norlander (1867 - 1930)
   Olof Johan Gunnar Björk (1918 - )
   Ruth Ingegerd Björk (1914 - )
   Sven Hilding Björk (1922 - 2005)
   Sven Hilding Hammarberg (1922 - )
Borgvik, Värmland
   Jan Peter Eriksson (1835 - )
   Kristina Andersdotter (1836 - )
   Sven Mikael Hedström (1892 - 1951)
Borgå, Finland
   Alfhild Aurén (1898 - 1994)
Borkhults fabrik, Yxnerum (E, H)
   Elsa Albertina Munter (1888 - )
   Jonas August Munter (1865 - )
Borkhults trämassefabrik, Yxnerum (E, H)
   Ester Ottilia Munter (1892 - 1937)
Borlunda (M)
   Kerstina Jonsdotter (1786 - )
Borlunda
   Hilma Josefina Jönsson (1902 - )
   Nils Jönsson (1873 - 1924)
Borlänge
   Gustaf Joel Vasell (1891 - 1972)
Borna (fd Borgunda), Skaraborg
   Isac Jonsson (1769 - 1818)
   Johannes Bengtsson (1767 - 1830)
Borna, Skaraborg
   Bengt Larsson (1789 - )
   Bengt Larsson (1789 - )
   Johan Andersson (1843 - 1884)
   Maria Jonsdotter Vall (1812 - 1852)
Borna, Skaraborgs län
   Johannes Andersson (1826 - 1904)
Borneo
   Carl Philip Svärd Olsson (1987 - )
   Lucy Elizabeth Smith (1990 - )
Bornholm
   Vagn Ágason (<1008 - )
Bornhöft, Holstein
   Axel Planting-Bergloo (1775 - 1813)
Borrby by, Borrby, Kristianstads län
   Anders Andersson
   Bengta Persdotter (1755 - )
   Elna Persdotter
   Karna Mårtensdotter (1713 - 1713)
   Karna Mårtensdotter (1715 - 1756)
   Kirstina Gummesdotter (1689 - 1766)
   Lars Nilsson (1746 - 1808)
   Nils Fritz (1884 - 1964)
Borrby no 60 [hfl 1697]
   Lars Nilsson
Borrby no 60
   Mårten Larsson (1679 - 1760)
Borrby no 6
   Lars Nilsson (1746 - 1808)
Borrby nr 60 [hfl 1697]
   Hanna Lars Nils (1644 - 1724)
Borrby, Kristianstads län
   Anders Mårtensson (1812 - )
   Bengta Mårtensdotter (1723 - 1724)
   Bengta Persdotter (1755 - )
   Cecilia Jönsdotter (1850 - )
   Elin Håkansdotter (1887 - 1980)
   Eljena Larsdotter (1792 - 1875)
   Eljena Mårtensdotter (1823 - 1864)
   Elna Jeppsdotter
   Elna Larsdotter (1690 - )
   Gumme Mårtensson (1719 - )
   Hanna Lars Nils (1644 - 1724)
   Hanna Mårtensdotter (1732 - )
   Håkan Ingemarsson (1799 - )
   Håkan Nilsson (1840 - 1922)
   Johan Erik Waldemar Jönsson Wallin (1917 - )
   Karna Larsdotter (1789 - )
   Karna Mårtensdotter (1713 - 1713)
   Karna Mårtensdotter (1715 - 1756)
   Kirstina Gummesdotter (1689 - 1766)
   Kjerstina Jönsdotter (1852 - )
   Lars Mårtensson (1726 - 1790)
   Lars Mårtensson (1814 - )
   Lars Nilsson (1746 - 1808)
   Mårten Andersson (1781 - 1827)
   Mårten Håkansson (1828 - )
   Mårten Larsson (1679 - 1760)
   Nils Larsson (1780 - )
   Nils Mårtensson (1819 - )
   Nils Persson (1705 - 1765)
   Per Andersson (1780 - 1852)
   Per Lasson
   Per Mårtensson (1825 - )
   Signe Olsdotter
Borregården, Gudhem, Skaraborgs län, Västergötland
   Selma Charlotta Wallgren (1872 - 1961)
Borrestads gård, Östra Sönnarslöv (L)
   Bengta Andersson (1879 - 1883)
   Karl Andersson (1885 - 1886)
Borstad, Näsby (E)
   Lars Tolfander (1750 - 1772)
Borsätter, Näsby (E)
   Catharina Larsdotter (1772 - )
Bortan, Gunnarskog (S)
   Anders Persson (1726 - )
Borås Gustav Adolf, Älvsborgs län
   Selma Augusta Jagenburg (1872 - 1943)
Borås, Älvsborgs län
   Axel Vennersten (1863 - 1948)
   Ebba Ida Erika Sparre af Söfdeborg (1865 - 1961)
   Zelma Håkansson (1895 - 1995)
Borås
   Anna Matilda Johansson (1884 - 1954)
   Börje Amandus Andersson (1914 - 2007)
   Ester Gunborg Hallberg (1893 - )
   Gustav Adolf Bylow (1884 - 1950)
   Johan Gunnar Bylow (1890 - 1977)
   Roger Donald Wilhelm Larsson (1947 - )
Bosagården, Segerstad (R)
   Artur Bernhard Seger (1886 - )
   Augusta Bernhardina Seger (1891 - )
   Clara Henrika Seger (1880 - )
   Gustaf Edvard Seger (1889 - 1890)
   Helga Axelia Seger (1900 - )
   Inga Christina Pettersdotter (1846 - 1934)
   Johan Albin Seger (1877 - )
   Justina Seger (1876 - 1876)
   Karl Ludvig Seger (1883 - )
Bosarp (M)
   Anders Jönsson (1854 - )
   Anna Catharina Jönsdotter (1852 - )
   Elin Engdahl (1885 - )
   Emilia Persdotter (1860 - )
   Gertrud Nilsdotter (1761 - )
   Hjalmar Engdahl (1882 - 1889)
   Jacob Jönsson (1845 - )
   Johanna Jönsdotter (1849 - )
   Johannes Jönsson (1825 - )
   Jöns Persson (1787 - 1872)
   Kjerstin Olsdotter (1858 - 1895)
   Niclas Persson (1790 - )
   Niclas Persson (1793 - )
   Nils Jönsson Engdal (1858 - )
   Nils Persson (1794 - )
   Pehr Jönsson (1827 - )
   Per Niclasson (1759 - 1820)
   Per Persson (1799 - )
Bosarp no 1, Häglinge, Kristianstads län
   Elise Olsson (1884 - )
   Pehr Olsson (1855 - )
Bosarp no 3, Brösarp (L)
   Anna Andersdotter (1737 - )
   Brita Matthisdotter (1773 - )
   Hanna Hansdotter (1747 - 1814)
   Ingar Andersdotter (1734 - )
Bosarp no 6, Brösarp (L)
   Anders Nilsson (1706 - 1777)
Bosarp, Brösarp (L)
   Anders Hansson
   Brita Matthisdotter Malm (1711 - 1772)
   Elsa Andersdotter (1743 - )
   Elsa Matthisdotter (1777 - )
   Hanna Andersdotter (1746 - )
   Maria Matthisdotter (1780 - )
   Matthis Andersson (1740 - 1802)
   Nils Andersson (1739 - )
   Nils Andersson (1750 - )
Bosarp, Häglinge, Kristianstads län
   Anders Olsson Holm (1874 - )
   Anna Olsdotter (1860 - 1928)
   Bengta Jönsdotter (1795 - 1881)
   Elna Olsdotter (1869 - )
   Else Olsson (1831 - 1903)
   Hanna Olsdotter (1863 - 1926)
   Jöns Olsson (1825 - )
   Marie Olsdotter (1866 - 1947)
   Nils Olsson (1826 - )
   Ola Bengtsson (1828 - 1876)
Bosarp, Häglinge
   Elna Olsdotter (1822 - )
   Nils Olsson (1857 - 1857)
   Nils Olsson (1858 - )
   Ola Bengtsson (1800 - 1845)
Bosebyn, Gunnarskog (S)
   Nils Bryntesson (1731 - 1775)
Bosenån vid Lindesberg
   Carl Silfverin (1861 - 1871)
Boserups gård, Risekatslösa, Malmöhus län
   Jöns Olsson (1834 - 1913)
Bosgården backstugor, Kungslena (R)
   Hedda Carolina Andersdotter (1963 - 1863)
   Maria Kajsa Jonsdotter (1851 - 1912)
Bosgården, Brunnhem (R)
   Anna Christina Dunder (1846 - 1846)
   Clara Fredrika Dunder (1851 - 1853)
   Gustafwa Lovisa Pettersdotter (1863 - 1869)
   Johan August Pettersson (1853 - 1853)
   Lars Dunder (1815 - 1891)
   Lars Gustaf Bergström (1858 - 1923)
   Lars Johan Dunder (1841 - 1842)
   Lars Johan Dunder (1850 - 1850)
   Lars Magnusson Wetterlind (1831 - 1905)
   Lisa Larsdotter (1813 - 1892)
   Magnus Larsson (1787 - 1836)
   Maja Magnusdotter (1826 - 1868)
   Petter Olofsson (1814 - 1893)
Bosgården, Brunnhem, Stenstorp (R)
   Cajsa Magnusdotter (1818 - 1886)
   Ingrid Andersdotter (1737 - 1804)
   Ingrid Jonsdotter (1805 - 1877)
   Jonas Magnusson (1815 - )
   Lars Andersson (1750 - 1810)
   Magnus Jonsson (1777 - 1842)
   Maria Christoffersdotter (1779 - 1845)
   Maria Jonsdotter (1807 - 1809)
   Maria Jonsdotter (1810 - )
Bosgården, Stenstorp (R)
   Jonas Larsson (1777 - 1810)
Bosjöhammar, Kroppa (S)
   Johan Nilsson (1739 - )
   Olof Nilsson Bock (1735 - 1794)
   Peter Nilsson (1737 - 1811)
Bosjökloster
   Amanda Karolina Björklund (1897 - 1978)
   Hanna Olsdotter (1863 - 1926)
Bosjön, Kroppa (S)
   Ellika Nilsdotter (1734 - )
   Stina Nilsdotter (1733 - )
Boskulla, Sköllersta, Örebro län
   Lars Olofsson (1748 - 1785)
Boskullatorp no 88, Boo
   August Emil Boo (1856 - )
   Johanna Sophia Boo (1840 - 1922)
Boskullatorp, Boo
   Anna Mathilda Boo (1850 - )
   Carl Gustaf Boo (1840 - )
   Emma Lovisa Boo (1843 - 1843)
   Eric Malcom Boo (1844 - )
   Johan Ludvig Boo (1848 - )
Bossbro
   Anders Bondesson (1757 - 1786)
   Bonde Bondesson (1715 - 1797)
   Erik Bondesson Åsberg (1744 - 1818)
   Ingeborg Bondesdotter (1763 - 1782)
   Ingrid Bondesdotter (1753 - )
   Ingrid Larsdotter (1720 - 1773)
   Lars Bondesson (1741 - 1788)
   Olof Bondesson (1747 - 1752)
   Olof Bondesson (1760 - )
   Per Bondesson (1750 - )
Boston, Massachusetts, Norra Amerika
   Carl Gerhard Orfield (Orrfeldt) (1893 - 1962)
Boställsv 12, Södertälje
   Inger Ulla Margareta Carlsson (1940 - )
Boteå, Västernorrlands län
   Anna Brita Jansson Holmgren (1897 - 1956)
   Henning Jansson (1891 - 1951)
Boteå, Ångermanland
   Johan Bernhard Lindström (1884 - 1961)
Botilsröd, Krokstad (O)
   Olof Georg Lundbom (1772 - 1844)
Botkyrka (AB)
   Alma Paulina Maria Samzelius (1853 - )
   Seth Samzelius (1856 - )
Botkyrka, Stockholms län
   Axel Verner Söderholm (1882 - )
   Bo Bertil Börje Strandmar (1948 - )
   Karin Cecilia Elisabet Strandmar (1917 - 1995)
Botkyrka
   Sigrid Lucia Regina Vesterström (1878 - 1910)
Bottenbo Bångbro, Ljusnarsberg
   Karl August Pettersson (1869 - 1957)
Bottenbo, Östra Dal, Ljusnarsberg
   Augusta Karlsdotter (1864 - 1943)
Bottner, Östervallskog, Värmlands län
   Amund Amundsson (1742 - )
   Amund Segolsson (1704 - 1780)
   Anders Amundsson (1733 - 1735)
   Anders Amundsson (1738 - )
   Anders Olsson (1819 - )
   Anna Olofsdotter (1798 - )
   Anna Olsdotter (1825 - )
   Brynte Olsson (1831 - )
   Böret Bryngelsdotter (1768 - 1838)
   Böret Olofsdotter (1806 - )
   Böret Olsdotter (1828 - 1911)
   Gunil Amundsdotter (1741 - )
   Gunilla Bengtsdotter (1744 - 1793)
   Ingrid Amundsdotter (1761 - )
   Ingrid Olofsdotter (1790 - )
   Karin Amundsdotter (1766 - )
   Karin Andersdotter (1636 - 1725)
   Karin Olofsdotter (1803 - )
   Kerstin Olofsdotter (1792 - 1854)
   Marit Amundsdotter (1751 - )
   Marit Olofsdotter (1811 - )
   Marit Olsdotter (1816 - )
   Marit Öfvensdotter (1711 - 1758)
   Olof Amundsson (1735 - 1735)
   Olof Amundsson (1763 - )
   Olof Olofsson (1796 - )
   Olof Olsson (1822 - )
   Olof Torstensson (1783 - )
   Torsten Andersson (1736 - 1812)
   Öfven Amundsson (1748 - )
Bournemouth, England
   Ebba Henrietta Munck av Fulkila (1858 - 1946)
   Oscar Carl August Bernadotte (1859 - 1953)
Bouvins rote no 14, Österby (C)
   Catharina Trana (1760 - 1829)
   Eric Andersson Ström (1759 - 1818)
Bouvins rote, Österbybruk, Uppsala län
   Anna Maria Bodau (1771 - )
   Catharina Bodau (1762 - 1812)
   Greta Lena Bodau (1768 - )
   Isac Gille (1738 - 1806)
   Jana Mineur (1742 - )
   Jean Gille (1720 - 1771)
   Johanna Elisabeth Bodau (1765 - )
Bowaln, Munktorp (U)
   Anders Andersson (1814 - )
   Anders Carlsson (1725 - 1798)
   Anna Stina Andersdotter (1798 - 1800)
   Catrina Jansdotter (1769 - 1796)
   Eva Johanna Andersdotter (1809 - )
   Greta Olsdotter (1774 - 1816)
   Helena Greta Andersdotter (1802 - )
   Jan Andersson (1759 - )
   Jan Erik Andersson (1806 - )
   Lars Andersson (1812 - 1812)
   Lars Olsson (1755 - 1805)
   Lena Andersdotter (1766 - 1769)
   Per Andersson (1812 - 1812)
   Sara Engelbrechtsdotter (1727 - 1815)
Bovik, Grythyttan, Örebro län
   Carin Håkansdotter (1781 - 1868)
   Johan Silfverin (1850 - 1853)
Box 16121, Ud kurirexp., 103 23 Stockholm
   Peder Olof Hjalmar Å-son Hammarskjöld (1923 - 1994)
Box 3, 760 10 Bergshamra, Länna
   Guy Viktor Bäcker (1945 - )
Box 336, Vingåker
   Signe Sofia Becker (1912 - 1999)
Box 4, 760 10 Bergshamra
   Guy Viktor Bäcker (1945 - )
Box 5239, Kumla
   Frank Holger Kämpe (1911 - 1993)
Box 92, Granvägen 18, 680 50 Ekshärad, Värmlands län
   Kjell Tore Tysk Petersson (1950 - )
Box 94, Nälden, Jämtlands län
   Jonas Runo Jonsson (1918 - 2001)
Boxboda ägor, Kil
   Anders Abrahamsson (1807 - 1880)
   Catharina Olsdotter (1805 - 1869)
   Erik Andersson (1829 - )
Boxboda, Kil, Örebro län
   Anders Andersson (1771 - 1771)
   Anders Persson (1786 - 1792)
   Carl August Andersson (1853 - 1854)
   Carolina Larsdotter (1833 - 1896)
   Frans Andersson (1851 - 1851)
   Helena Olofsdotter (1745 - 1784)
   Jan Larsson (1740 - )
   Johan Emauel Andersson (1858 - 1858)
   Johan Fransson (1817 - 1841)
   Johan Verner Karlsson Werner (1873 - 1929)
   Lars Abrahamsson (1741 - 1804)
   Lars Andersson Väster (1767 - )
   Lars Fransson (1826 - 1839)
   Magdalena Persdotter (1802 - 1803)
   Oskar Alfred Karlsson (1873 - )
   Peter Fransson (1811 - 1841)
   Sabina Ersdotter (1840 - )
   Sara Andersdotter (1769 - )
   Stina Lotta Andersdotter (1845 - 1845)
   Wilhelmina Larsdotter (1845 - )
Boxboda, Kil
   Abraham Abrahamsson (1740 - 1795)
   Abraham Carlsson (1714 - 1796)
   Abraham Larsson (1772 - 1809)
   Abraham Persson (1778 - )
   Anders Ersson (1843 - )
   Anders Olsson (1824 - )
   Anders Pettersson (1825 - )
   Brita Abrahamsdotter (1752 - 1754)
   Brita Maria Olsson (1817 - )
   Brita Olsson (1812 - 1812)
   Brita Persdotter (1774 - )
   Brita Stina Abrahamsdotter (1802 - )
   Carl Abrahamsson (1756 - 1756)
   Carl Johan Pettersson (1843 - 1843)
   Carl Victor Olsson Werelius (1857 - 1857)
   Carolina Ersdotter (1829 - )
   Carolina Pettersdotter (1829 - 1832)
   Cathrina Ersdotter (1777 - 1819)
   Christina Carolina Pettersdotter (1835 - 1835)
   Christina Olsson (1803 - 1803)
   Dordi Andersdotter (1675 - 1758)
   dödfött flickebarn Johansson (1891 - )
   Emilia Augusta Olsdotter (1852 - )
   Eric Ersson (1827 - )
   Eric Larsson (1778 - 1812)
   Eric Olsson (1801 - )
   Erich Jansson (1686 - 1766)
   Gustaf Emanuel Karlsson (1899 - 1900)
   Israel Ersson (1846 - )
   Johan Olsson (1819 - )
   Karl Erik Karlsson (1832 - 1895)
   Lars Ersson Abrahamsson (1804 - 1872)
   Lars Olsson (1813 - )
   Margareta Ersdotter (1744 - 1823)
   Maria Ulrica Pettersdotter (1827 - )
   Mathilda Lovisa Olsdotter (1855 - )
   Olof Olofsson (1746 - 1811)
   Olof Olofsson (1772 - 1825)
   Olof Olsson (1804 - )
   Olof Olsson (1812 - 1891)
   Oluf Jansson (1678 - 1741)
   Per Pettersson (1832 - 1837)
   Sara Abrahamsdotter (1754 - 1772)
   Sara Brita Werelius (1812 - 1875)
   Sara Persdotter (1782 - )
   Stina Ersdotter (1738 - 1812)
   Stina Lotta Pettersdotter (1840 - )
   Stina Olsdotter (1810 - 1821)
   Susanna Ersdotter (1849 - )
   Teresia Karlsdotter (1898 - 1899)
Boxerud Dalbäcken, Väse, Värmlands län
   Lars Petersson (1829 - 1831)
   Lars Petersson (1839 - 1839)
   Sara Petersdotter (1838 - 1838)
Boxerud, Väse, Värmlands län
   Anders Olsson (1851 - )
   August Olsson (1849 - 1850)
   Christina Olsdotter (1854 - 1858)
   Lars Olsson Johansson (1847 - 1910)
   Maria Lena Olsdotter (1844 - )
   Petter Larsson (1786 - 1848)
Boxholms bruk, Ekeby (E)
   Peter Tångring (1789 - 1837)
Boxsboda, Nora, Kihl
   Lars Ersson Abrahamsson (1804 - 1872)
Bragernes, Norge
   Helmer Valfrid Persson (1918 - 1984)
Brandröret mindre no 4, Hedvig Eleonora, Stockholm
   Fredrik Ludvig Ebeling (1832 - )
Brandsnäs, Torpa
   Hedvig Charlotta Grönhagen (1756 - 1810)
Brandstad (M)
   Alfred Andersson (1884 - )
   Anders Andersson (1810 - )
   Anders Andersson (1860 - )
   Carl Fredrik Andersson (1893 - )
   Edvard Andersson (1889 - )
   Hilda Ekelund (1877 - )
Brandstorp no 1, Väsby (M)
   Kirstina Nilsdotter (1687 - 1765)
Brandstorp soldattorp no 18, Gunnarsökna rote, Lillkyrka
   Eric Carlsson Brånn (1771 - 1837)
Brandstorp ägor, Lillkyrka
   Cathrina Ersdotter (1795 - 1827)
   Greta Ersdotter (1800 - 1802)
Brandstorp, Lillkyrka
   Catharina Andersdotter (1825 - 1906)
Brandstorps ägor, Lillkyrka
   Eric Ersson (1797 - 1861)
   Greta Ersdotter (1800 - 1802)
   Greta Ersdotter (1803 - 1876)
   Petter Ersson Becker (1806 - 1885)
Brannekeby, Nyköpings Sankt Nicolai
   Johan Peter Landberg (1804 - 1846)
   Maria Christina Landberg (1828 - 1848)
Branstorp soldattorp no 18, Gunnarsökna rote, Lillkyrka
   Eric Carlsson Brånn (1771 - 1837)
Brasilien?
   Anna Brita Björk (1874 - )
   Aron Björk (1872 - )
   Carl Magnus Björk (1878 - )
   Johan Daniel Björk (1876 - )
   Olof Albanus Björk (1868 - )
   Oscar Björk (1881 - )
Brasilien
   Anna Charlotta Gårding Karlsdotter (1887 - )
   Carl Magnus Gårding Karlsson (1885 - )
   Greta Johanna Magnusdotter (1847 - )
   Johan Peter Gårding Karlsdotter (1878 - )
   Johanna Karolina Gårding Karlsdotter (1876 - )
   Karl Johan Gårding Jönsson (1851 - )
   Olof Eriksson Björk (1835 - 1906)
Brattbergstorp
   Knut Valdemar Orrfeldt (1901 - 1919)
Brattbäcken no 6, Tåsjö
   Brita Greta Eliasdotter (1848 - )
   Brita Jonsdotter (1808 - 1834)
   Elias Eliasson (1800 - 1854)
   Elias Johan Eliasson (1831 - )
   Eva Carolina Eliasdotter (1842 - )
   Gertrud Eliasdotter (1840 - )
   Hans Eliasson (1835 - )
   Jonas Petrus Eliasson (1833 - )
   Maria Eliasdotter (1838 - )
   Nils Salmon Eliasson (1846 - )
   Stina Cajsa Eliasdotter (1828 - )
Brattbäcken, Tåsjö
   Emma Catharina Eliasdotter (1869 - )
Brattfors (S)
   Anna Lena Brattström (1731 - 1803)
   Christina Brattström (1760 - )
   Erland Brattström (1799 - )
   Halvard Brattström (1701 - 1776)
   Jan Peter Brattström (1798 - )
   Lisa Brattström (1767 - 1767)
   Lisa Brattström (1770 - 1770)
   Maria Brattström (1758 - )
   Maria Rundqvist (1687 - 1756)
   Petter Brattström (1756 - 1757)
Brattfors, Garpenberg
   Anna Augusta Vestlund (1864 - )
   Anna Mathilda Westlund (1854 - )
   Carl Leonard Westlund (1855 - 1856)
   Per Wilhelm Westlund (1859 - )
Brattfors, Värmland
   Henrik Brattström (1796 - )
Brattfors
   Anna Brattström (1763 - )
   Bengt Bengtsson (1839 - 1880)
Bratthöjden, Gustafsström, Gåsborn, Värmlands län
   Hanna Maria Tångring (1906 - 1923)
   Hulda Eugenia Tångring (1903 - 1997)
   Johanna Matilda Tångring (1862 - 1941)
   Johannes Olofsson Tångring (1829 - 1906)
   Maria Lisa Petersdotter Kruse (1830 - 1917)
   Per Gustav Tångring (1834 - 1888)
   Sven August Tångring (1866 - 1930)
Bratthöjden, Gåsborn (S)
   August Tångring (1864 - 1865)
   Margareta Elisabet Tångring (1798 - 1870)
Brattägen, Kall
   Kierstin Larsdotter (1772 - )
Brattäggen, Kall
   Agnes Jacobsdotter (1739 - 1820)
   Per Andersson (1742 - 1815)
Braunschweig
   Auguste Karoline Friederike Luise von Braunschweig-Wolfenbüttel (1764 - 1788)
Bredegården, Ranstad, Stenstorp (R)
   Cathrina Persdotter (1779 - )
   Johannes Bengtsson (1767 - 1830)
Bredsjö Fridhem, Hjulsjö, Örebro län
   Sven Oskar Henry Norelius (1925 - )
Bredsjö station, Hjulsjö, Örebro län
   Anna Matilda Norelius (1916 - )
   Karin Margareta Norelius (1917 - 1920)
Bredstorp, Borgunda
   Sven Gustaf Carlberg Lack (1859 - 1928)
Bredsäter (R)
   Inga Charlotta Jonsdotter (1848 - )
Bredsätter, Hallsberg
   Erik Larsson (1796 - )
   Ingeborg Larsdotter (1787 - )
   Lars Larsson (1790 - )
Bredsättra by, Roslags-Bro (AB)
   Justina Gustafsdotter (1828 - 1896)
Bredåker no 2, Segersta, Gävleborgs län
   Anna Mathilda Svedberg (1889 - )
   Jonas Ersson Svedberg (1824 - 1895)
   Jonas Svedberg (1892 - )
   Olof Svedberg (1898 - )
   Signe Margreta Svedberg (1901 - )
Bredåker, Segersta, Gävleborgs län
   Sigrid Westling (1826 - )
Bregården, Karlskoga, Värmlands län
   Elias Andersson (1815 - 1895)
Bregårdstorp, Karlskoga, Värmlands län
   Lars Andersson (1757 - 1830)
   Sara Larsdotter (1797 - 1867)
Bregårdstorps ägor, Karlskoga, Värmlands län
   Maria Jansdotter (1759 - 1842)
Bremen, Tyskland
   Carl Jonas Love Almqvist (1793 - 1866)
   Parmen Hilcke (1649 - 1694)
Bremon, Finnerödja (T,R)
   Brita Olofsdotter (1751 - 1817)
Breslau
   Max Formanovsky (1886 - 1949)
Bresätter, Västra Viingåker (D)
   Brita Ersdotter (1720 - )
   Erik Bondesson (1703 - 1779)
   Ingeborg Ersdotter (1663 - 1743)
   Ingrid Bondesdotter (1701 - 1766)
   Lars Bondesson (1706 - 1783)
Bresätterstorp, Västra Viingåker (D)
   Anders Larsson (1780 - )
   Anna Larsdotter (1773 - )
   Carl Larsson (1794 - )
   Greta Larsdotter (1773 - )
   Gustava Larsson (1791 - )
   Lars Larsson (1783 - )
   Maria Larsdotter (1788 - )
   Olof Larsson (1763 - )
   Stina Larsdotter (1767 - )
Bretorp, Östra Vingåker (D)
   Anna Persdotter (1745 - 1806)
   Lars Näsbom (1773 - 1808)
   Per Ersson (1702 - 1795)
   Per Persson (1748 - )
   Sigrid Jönsdotter (1707 - 1780)
   Sigrid Persdotter (1741 - 1821)
Brevens Bruk
   Carl Johan "Charles" Andersson Törner (1858 - 1931)
Brevik (R)
   Anders Enman (1678 - 1743)
   Anna Catharina Elg (1699 - 1789)
Brevik, Torpa (E)
   Johan Svanhals (1668 - 1747)
Brevik
   Lars Alfrid Henriksson (1860 - )
Brevåg(?), Lit
   Olof Jonsson Breman (1711 - 1775)
Brevåg, Lit (Z)
   Arfwid Jonsson (1701 - )
   Erich Jonsson (1708 - )
   Jon Jonsson Breman (1745 - )
   Jon Jonsson (1668 - 1717)
   Jon Jonsson (1704 - )
   Mårten Jonsson (1708 - )
   Märet Arvidsdotter
   Märet Olofsdotter Breman (1748 - )
Brickan, Karlskoga, Värmlands län
   Anna Maria Jern (1939 - )
Brickegården, Karlskoga, Värmlands län
   Anders Jonsson (1831 - 1831)
   Arvid Arvidsson (1736 - 1821)
   Bengta Nilsdotter (1734 - 1802)
   Erik Jonsson (1828 - )
   Jonas Andersson (1790 - )
   Jonas Jonsson (1820 - )
   Jonas Larsson (1748 - 1827)
   Maria Jonsdotter (1787 - )
   Peter Jonsson (1834 - )
   Stina Arvidsdotter (1763 - 1825)
Brickegården, Karlskoga
   Jacob Andersson Lätt (1792 - )
   Stina Johanna Jacobsdotter Lätt (1825 - )
Bricketorp, Karlskoga (S)
   Knut Elof Jern (1929 - 1930)
Bricketorp, Karlskoga, Värmlands län
   Marit Påvelsdotter (1627 - 1707)
Bridgeport, Fairfield, Connecticut, USA
   Alfred H Larson (1894 - )
   Amanda Sofia Gustafsson (1864 - )
   Annie E Larson (1888 - )
   Esther Marie Larson (1890 - )
   Ida Louise Larson (1885 - )
   Oscar Frederick Larson (1886 - 1982)
   Paul Larson (1924 - )
   Stacy P Larson (1892 - )
Bridgeport, Fairfield, Connecticut
   Annabelle M Wallin (1942 - )
   Charles W Wallin (1905 - 1954)
   Frank R Wallin (1903 - 1958)
   Frederick Larson (1920 - )
   Karl Robert Wallin (1875 - 1954)
   Mabel S Pearson (1896 - )
   Maria Wallin
   Robert Norén Wallin (1936 - 2008)
   William H Pearson (1889 - )
Brindberget, Äppelbo, Kopparbergs län
   Carl Johan Nilsson (1883 - )
   Emma Nilsdotter (1873 - 1876)
   Eric Nilsson (1875 - )
   Maria Nilsdotter (1866 - )
   Nils Gustaf Nilsson (1868 - 1868)
   Nils Gustaf Nilsson (1869 - )
   Per Nilsson (1888 - )
Bringetofta, Småland, Jönköpings län
   Carl Henning Ferdinand Claésson (1862 - 1925)
   Gertrud Catharina von Knorring (1762 - 1817)
Brinkstugan, Svärt(un)a, Södermanland
   Brita Lisa Ersdotter (1773 - )
   Karl Erik Eriksson (1831 - 1918)
   Petter Finnman (1775 - 1828)
   Stina Lotta Finnman (1815 - )
Bristol, Gloucestershire
   Ernest A G Pinfield
   Violet L Bergstrom Pinfield (1891 - )
Bristol, Hartford, Connecticut
   Gerhard "Jerry" W Orfield (1920 - 1998)
Bristol
   Elayne Orfield Sevigny
   Laura Orfield DiMauro
   Rose Sansone Orfield (1922 - 2002)
Bro (U)
   Anna Andersdotter (1795 - )
   Hilma Carolina Hedberg (1854 - )
   Johan Petter Lindqvist (1785 - 1855)
Bro prästgård, Bro (U)
   Gustaf Felllenius (1712 - 1773)
Bro, Bohuslän
   Marta Magdalena Petersdotter Kall (1688 - 1767)
Bro, Stockholms län
   Vera Lizzie Gertrud Persson (1927 - 2003)
Bro, Värmland
   Per Lille-Per Larsson till Bro (1510 - 1578)
Bro, Västmanlands län
   Anna "Lisa" Elisabet Andersson (1914 - 1971)
   Anna Alfrida Broström (1891 - 1968)
   Harald Johan Adolf Johansson (1918 - 1996)
Bro, Österfärnebo, Gävleborgs län
   Lars Andersson Grytin (1792 - )
Bro
   Maria Elisabeth Hansdotter Broberg (1880 - )
Broad St. So., Prescott, Pierce County, WI
   Peter Andrew Dobos (1903 - 1970)
Brobacka, Skara stadsförs
   Agnes Ester Angelika Watz (1869 - 1906)
Brobacken, Borgunda
   Johanna Svensdotter Lack (1821 - 1889)
Broby no 12, Kristianstads län
   Jöns Nilsson (1823 - 1893)
Broby no 12, Västra Broby (L)
   Elna Svensdotter (1788 - 1849)
   Johanna Nilsdotter (1834 - )
   Kjersti Nilsdotter (1821 - )
   Per Nilsson (1829 - )
Broby no 13, Västra Broby (L)
   Alma Marie Jönsson (1880 - )
   Axel Bernhard Jönsson (1873 - )
   Edvard Henning Jönsson (1888 - )
   Elna Persdotter (1850 - )
   Emelie Bothilda Jönsson (1876 - )
   Emma Benedikta Jönssson (1874 - 1876)
   Gustaf Viktor Jönsson (1892 - )
   Hilda Charlotte Jönsson (1878 - )
   Karl Oscar Jönsson (1886 - )
   Olga Paulina Jönsson (1882 - )
   Otto William Jönsson (1890 - )
   Sven Nilsson (1827 - )
Broby no 14, Västra Broby (L)
   Bengta Nilsdotter (1819 - 1853)
Broby no 17, Västra Broby (L)
   Bengta Nilsdotter (1819 - 1853)
   Johannes Persson (1853 - )
   Kjersti Nilsdotter (1821 - )
Broby no 17, Västra Broby
   Anders Persson (1848 - 1933)
   Elna Persdotter (1850 - )
   Per Andersson (1799 - 1882)
Broby no 2, Kristianstads län
   Bengta Nilsdotter (1819 - 1853)
Broby no 2, Västra Broby (L)
   Anders Jönsson (1782 - )
   Elsa Jönsdotter (1786 - )
   Jöns Andersson (1744 - 1787)
   Nils Jönsson (1783 - 1858)
Broby no 3, Västra Broby (L)
   Nils Jönsson (1783 - 1858)
Broby no 5, Västra Broby (L)
   Nils Jönsson (1783 - 1858)
Broby no 7, Västra Broby (L)
   Sven Olsson (1743 - 1811)
Broby no 9, Västra Broby (L)
   Anna Svensdotter (1784 - )
   Bengta Svensdotter (1781 - )
   Cherstina Pålsdotter (1756 - 1814)
   Pernilla Svensdotter (1779 - )
Broby, Kristianstads län
   Elna Jönsdotter (1853 - )
   Else Nilsdotter (1836 - )
   Johanna Bondesdotter (1826 - )
   Kjersti Nilsdotter (1821 - )
   Per Jönsson (1855 - )
Broby, Skinnskatteberg (U)
   Jacob Eriksson (1693 - 1740)
Broby, Västra Broby (L)
   Bengta Persdotter (1748 - 1803)
   Cherstina Pålsdotter (1756 - 1814)
   Cherstina Svensdotter (1796 - )
   Dorothea Svensdotter (1777 - )
   Elna Svensdotter (1788 - 1849)
   Jöns Andersson (1744 - 1787)
   Nils Jönsson (1783 - 1858)
   Ola Svensson (1790 - )
   Per Svensson (1793 - )
   Sven Olsson (1743 - 1811)
Broby
   Maria Persdotter (1818 - )
   Nils Peter Persson (1861 - )
   Per Persson (1817 - )
Brockway Twp., Stearns County, MN
   Peter Andrew Dobos (1903 - 1970)
Broddetorp (R)
   Lars Andersson (1750 - 1810)
   Sara Cecilia Johansson (1883 - 1942)
Broddetorp
   Alfrid Andersson (1859 - )
   Anna Carolina Larsdotter Kull (1866 - 1938)
   Gustaf Larsson (1849 - 1850)
   Inga Larsdotter (1821 - 1861)
   Inga Stina Larsdotter (1802 - 1845)
   Johan Mårtensson (1797 - 1849)
   Johanna Isacsdotter (1798 - )
   Lars Olofsson (1799 - 1860)
Broen, Lomma (M)
   Hans Johansson Jung (1816 - 1816)
Brohalla, Borgunda
   Sven Gustaf Eriksson (1853 - 1936)
Brohammar, Lillkyrka, Örebro län
   Johan Olsson (1680 - 1756)
Brohammars by, Norra gården
   Brita Catrina Ersdotter (1827 - 1827)
Brohammars rote och by, Lillkyrka
   Lars Olsson (1714 - )
Broholm, Borgunda
   Johanna Lovisa Storm (1856 - 1912)
Brohus fabrik, Lomma, Malmöhus län
   Per Åkesson (1858 - 1948)
Brohus no 1, Lomma
   Per Åkesson (1858 - 1948)
Brohyttan, Knista
   Agnes Maria Larsson (1863 - )
   Anna Lisa Andersson (1844 - 1915)
   Pehr August Petersson (1860 - )
Brohytte ägor, Norrgården, Knista
   Clara Lovisa Petersson (1830 - )
Brolunda, Södertälje stadsförsamling, Stockholms län
   Vilgot Emanuel Carlsson (1889 - 1946)
Bromma (M)
   Elna Ingvardsdotter (1626 - 1701)
   Harald Trulsson (1664 - 1722)
   Ingvar Trulsson (1658 - 1721)
   Jöns Trulsson (1650 - 1710)
   Truls Ingvardsson (1695 - 1750)
   Truls Jönsson (- 1666)
Bromma kyrkogård
   Nils Andersson Barner (1886 - 1941)
   Stig Rubert Wernström (1915 - 2005)
Bromma, Stockholms län
   Elsa Wilhelmina Barthelsson (1907 - 1985)
   Emma Margareta Brattström (1899 - 1998)
   Jennifer Milena van Asperen (1986 - )
   Johan Gustaf Ludvig Sundberg (1870 - 1963)
   Oscar Julius Henriksson (1866 - )
Bromma, Stockholms stad
   Elin Marta Kristina Holm Rosén (1927 - 1991)
Bromma
   Agneta Lillemor Björkén (1955 - )
   Anna Gunhild Törnlund Holst (1913 - 1987)
   Augusta Mathilda Jonsson (1867 - 1938)
   Erik Verner Kindblad (1898 - 1992)
   Ester Johanna Maria Johansdotter (1887 - 1968)
   Fredrik Pettersson Becker (1838 - 1887)
   Gustaf Adolf Wahlström (1878 - 1950)
   Guy Viktor Bäcker (1945 - )
   Kerstin Gustavsson (1937 - )
   Lars Erik Roland Björkén (1924 - 1999)
   Lars Wilhelm Törn (1940 - )
   Lena Kristina Björkén (1954 - )
   Maria Elisabeth Ericson (1872 - 1959)
   Per Henrik Laurentius Lönnberg (1896 - 1974)
   Pia Christina Elisabeth Jacobsson (1970 - )
   Stina Augusta Levin (1898 - 1984)
Bromstorp, Eker
   Johan Emil Andersson (1870 - )
Bromölla, Ivetofta
   Anna Sabina Pettersson (1913 - 1994)
   Nils Henrik Fält (1905 - 1984)
Bromölla, Kristianstads län
   Gunnar Reinhold Nilsson (1908 - 1998)
   Olga Rosenberg (1895 - 1980)
Bromölla
   John Birger Nilsson (1901 - 1978)
Bronstorp no Östergården, Lillkyrka
   Lars Albert Carlsson Hök (1852 - 1898)
Bronstorp, Lillkyrka
   Anders Andersson (1832 - 1837)
Bronstorp, Skogstorp, Lillkyrka
   Catharina Andersdotter (1825 - 1906)
Bronstorps ägor, Skogstorp, Lillkyrka
   Anna Stina Persdotter (1818 - 1834)
Brookfield, Illinois
   Mary Lucille Joachim (1908 - )
Brooklyn, Kings County, NY
   Joseph Lang (1837 - 1900)
   Lovisa Larsdotter (1854 - 1928)
Brostugan, Bo
   Per Victor Persson Bjur (1868 - )
Brotorp, Länna (D)
   Anders Christophersson (1759 - )
   Brita Christophersdotter (1760 - 1817)
   Brita Ersdotter (1732 - 1761)
   Cajsa Christophersdotter (1765 - )
   Christopher Ersson (1724 - 1795)
Brotorpet, Oppeby (E)
   Anders Nilsson (1762 - )
Broungs, Stenkyrka (I)
   Margareta Jacobsdotter (1666 - 1712)
   Margareta Olofsdotter (1701 - )
   Olof Mårtensson (1674 - 1704)
Broxvik, Gränna
   Åke Ulfsparre af Broxvik d ä (1597 - 1667)
Bruareslätten, Mjäldrunga
   Andreas Larsson (1771 - )
   Catrina Jonasdotter (1774 - 1837)
   Kierstin Bengtsdotter (1763 - 1820)
   Lars Magnusson Viding (1792 - )
   Magnus Magnusson Viding (1793 - )
brukare av Vojen
   Mikael Henriksson (15 - )
Bruket, Svartnäs, Svärdsjö (W)
   Eric Båth (1796 - 1844)
   Johanna Christina Båth (1849 - )
Bruket?
   Sophia Thunberg (1823 - )
Bruksbacken, Haddebo bruk, Svennevad, Örebro län
   Anna Cajsa Bock (1784 - )
   Jan Eriksson Bock d ä (1756 - 1836)
   Jan Jansson Bock d y (1789 - 1840)
Bruksägorna, Tysslinge, Örebro län
   Anders Andersson Sjögren (1786 - )
   Lena Andersdotter Sjögren (1783 - )
   Olof Andersson Sjögren (1781 - 1782)
Brunby, Skuttunge (C)
   Lars Larsson (1770 - )
Brunflo (Z)
   Agnes Persdotter (1796 - )
   Anders Andersson (1816 - )
   Anders Matsson (1795 - 1810)
   Anders Persson Gerdlund (1792 - )
   Anders Persson (1793 - )
   Anna Aronsdotter (1723 - 1810)
   Anna Stina Andersdotter (1833 - )
   Brita Matsdotter (1798 - )
   Carin Andersdotter (1755 - 1827)
   Carl Ulfsparre af Broxvik (1718 - 1771)
   Gertrud Nilsdotter (1762 - 1846)
   Greta Märta Andersdotter (1829 - )
   Ingeborg Andersdotter (1821 - )
   Ingeborg Nilsdotter (1755 - )
   Johannes Andersson (1827 - )
   Juliana Olsdotter (1822 - )
   Jöns Mathsson (1793 - )
   Jöns Pärsson (1736 - )
   Kerstin Larsdotter (1795 - 1837)
   Margareta Persdotter (1788 - )
   Maths Pehrsson (1760 - 1840)
   Per Andersson (1758 - >1846)
   Per Andersson (1819 - )
Brunflo el Stockholm?
   Carolina Planting-Bergloo (1797 - 1853)
Brunflo, Jämtlands län
   Björn Rune Sören Jonsson (1949 - )
   Erik Ansgar Jonsson (1923 - 1983)
   Inger Elisabeth Eriksson (1952 - )
   Lars Roger Eriksson (1954 - )
   Olaus Johansson Blomgren (1856 - 1937)
   Per Andersson (1752 - 1821)
Brunflo, Östersund
   Armika Planting-Bergloo (1687 - 1719)
   Gerda Kristina Jonsson (1912 - 1990)
Brunflo, Östersunds kn, Jämtland
   Johan Mauritz Sjöberg (1907 - 1984)
Brunflo
   Anders Planting-Bergloo (1699 - 1719)
   Johan Gabriel Planting-Bergloo (1792 - 1792)
   Johan Törnsten (1738 - 1796)
   Lovisa Cecilia Sundberg (1738 - 1815)
   Peter Gropman (1681 - 1719)
Brunn, Hedesunda, Gävleborgs län
   Stina Jonsdotter Sjöblom (1865 - )
Brunna, Hedemora
   Anna Karolina Lundvik (1857 - 1941)
   Lundviks Per Danielsson (1816 - 1881)
   Per Wallin (1854 - 1917)
Brunna, Lena, Uppsala län
   Anders Gustaf Jansson (1872 - )
Brunnby (M)
   Marna Niklasdotter (- 1695)
Brunne no 1, Gudmundrå, Västernorrlands län
   Sonja Göransson (1921 - )
   Stig Göransson (1920 - 2012)
Brunneby (E)
   Anna Mattsdotter
   Jacob Hero (1656 - 1710)
Brunneby, Östergötland
   Hans Lydertsson Svede (- 1682)
   Sigrid Matilda Creutz (1892 - 1929)
Brunneby
   Siri Viola Elisabet Nilsson Nykvist (1929 - )
   Ture Anton Reinhold Nilsson (1919 - 1997)
Brunnhem (R)
   Anna Cajsa Pettersdotter (1851 - )
   Anna Christina Dunder (1847 - )
   Augusta Pettersdotter (1857 - )
   Cajsa Johansdotter (1827 - )
   Clara Fredrika Dunder (1851 - 1853)
   Clara Sophia Pettersdotter (1860 - 1946)
   Gustaf Johansson (1848 - )
   Gustafwa Lovisa Pettersdotter (1863 - 1869)
   Inga Christina Pettersdotter (1846 - 1934)
   Johan August Pettersson (1865 - )
   Johan Wilhelm Lundin (1855 - )
   Johanna Mathilda Pettersdotter (1854 - 1936)
   Johannes Bengtsson (1814 - )
   Maja Cathrina Johansdotter (1849 - 1856)
   Maja Magnusdotter (1826 - 1868)
   Maria Cathrina Dunder (1843 - )
   Maria Jonsdotter (1810 - )
   Pehr Lundin (1838 - )
   Petter Olofsson (1814 - 1893)
Brunnsg 77, Nyköping
   John Anders Strömberg (1948 - )
Brunnsvägen 10, Ryssby
   Bengt Lennart Holm (1938 - )
Brunnsängsvägen 4, IX, Södertälje
   Conny Jonsson (1952 - )
Brunsbo, Östervåla (U,C)
   Anna Ersdotter (1837 - )
   Anna Lena Ersdotter (1814 - 1835)
   Maria Ersdotter (1833 - )
Brunsjötorp på Helltorpsfallet, Grythyttan
   Anna Gråberg (1837 - )
   Carl Gråberg (1804 - 1839)
   Eric Johan Andersson (1862 - 1863)
   Johanna Matilda Andersdotter (1860 - 1865)
Brunsjötorp, Grythyttan
   Greta Larsdotter (1804 - )
Brunskog, Värmland
   Johannes Olsson (1853 - 1918)
Brunskog, Värmlands län
   Kristina Dahlström (1867 - )
Bryssel, Belgien
   Edvard Fortunatus von Baden-Rodemachern (1565 - 1600)
   Maria von Eicken (1569 - 1636)
Bryssel
   Carl Eugen von Württemberg (1728 - 1793)
   Cecilia Vasa (Gustavsdotter) (1540 - 1627)
Bryttby ägor, Film (C)
   Anders Wikman (1778 - )
   Catharina Wikman (1781 - )
   Johannes Wikman (1772 - )
   Olof Wikman (1764 - )
   Stina Wikman (1768 - )
Brånsta no 1, Kumla, Örebro län
   Axel Enar Ekstrand (1911 - )
   Börje Agaton Ekstrand (1916 - )
   Ella Alice Ekstrand (1916 - )
   Erik Lennart Ekstrand (1913 - )
   Eva Nilsdotter (1795 - 1885)
   Maria Charlotta Ekstrand (1876 - 1888)
Brånsta no 1, Kumla
   Karl Gustav Ekstrand (1909 - 1984)
Brånsta no 3, Norrgården, Kumla
   Karl Alfred Karlsson (1879 - 1879)
Brånäs
   Brita Leijonhufvud (Eriksdotter) (1514 - 1572)
Bråtabygget, Lerbäck, Örebro län
   Anna Mathilda Olsson (1840 - 1842)
   Clara Lovisa Olsson (1847 - 1847)
Bråten, Bondstorp (F)
   Anders Magnus Spets (1846 - )
   Hans August Spets (1850 - 1857)
   Johan Isak Nyqvist (1841 - 1900)
   Johanna Spets (1843 - )
   Maria Christina Hansdotter (1836 - )
Bräcka
   Peter Persson (1758 - 1815)
Bräcke (Z)
   Karl Johan Eriksson (1884 - 1953)
Bräcke, Håsjö
   Edit Kristina Johansson (1895 - 1982)
Bräcke, Hällesjö (Z)
   Brita Larsdotter Amrin (1792 - )
   Brita Nilsdotter (1751 - 1821)
   Magnus Larsson Amrin (1789 - )
   Maria Helena Larsdotter Amrin (1796 - )
   Pehr Larsson Amrin (1783 - )
Bräcke, Revsund
   Nils Holmberg (1792 - 1869)
Bräcke
   Jonas Olofsson Knorp (1827 - 1903)
Bräcksta, Dannemora (C)
   Anders Ersson Bräck (1788 - )
   Anna Ersdotter Bräck (1785 - )
   Erik Ersson Bräck (1782 - )
Bräkne-Hoby, Blekinge län
   Ulla Yvonn Elisabeth Fält (1953 - )
Bräkneryd, Gladsax (L)
   Giesa Catharina Palmblad (1730 - 1806)
Brämaregården, Göteborgs och Bohus län
   Bengt Gunnar Engelbrektsson (1961 - )
Brändabo, Torsås (H)
   Kjerstin Börjesdotter (1742 - 1802)
Brändbolstad, Sund, Åland
   Anders Mauritz Lindqvist (1865 - )
   Anna Catharina Lindqvist (1792 - 1792)
   Anna Ulrica Gester (1801 - 1801)
   Beata Cajsa Jansdotter (1794 - 1842)
   Carl Gustaf Lindqvist (1822 - 1829)
   Carl Johan Lindqvist (1825 - )
   Carolina Wilhelmina Lindqvist (1820 - )
   Catharina Nordling Gester (1758 - 1815)
   Cyrenius Walfrid Lindqvist (1860 - 1861)
   Dotter Lindqvist (1867 - 1867)
   Eva Cajsa Isaksdotter (1816 - 1816)
   Ewa Sophia Lindqvist (1825 - 1845)
   Fredrica Lindqvist (- 1827)
   Gustaf Lindqvist (1793 - 1836)
   Jan Olof Lindqvist (1818 - )
   Johan Isak Isaksson (1816 - )
   Johan Lindqvist (1757 - 1815)
   Julia Wilhelmina Lindqvist (1861 - )
   Karl Alfred Karlsson (1856 - )
   Karolina Kristina Lindqvist (1869 - )
   Matilda Serafia Lindqvist (1870 - )
   Olof Lindqvist (1794 - 1821)
   Victoria Elisabeth Lindqvist (1855 - )
   Wilhelm Lindqvist (1798 - 1846)
Bränna, Horn, Östergötland
   Hans Hansson (1744 - 1816)
Bränna, Undersåker
   Chjerstin Nilsdotter (1761 - )
   Nils Nilsson (1760 - )
Brännebacken, Karlskoga, Värmlands län
   Anders Olsson (1670 - 1748)
   Annika Olsdotter (1666 - )
   Elin Olsdotter (1672 - )
   Gunnar Påvelsson (1630 - )
   Jöns Olofsson (1658 - )
   Karin Olsdotter (1669 - 1709)
   Karin Påvelsdotter (1634 - )
   Kerstin Olsdotter (1660 - 1747)
   Marit Påvelsdotter (1627 - 1707)
   Mats Olsson
   Olof Olsson (1574 - )
   Olof Påvelsson (1632 - )
   Påvel Olofsson (1605 - 1682)
   Påvel Påvelsson (1636 - )
Brännegården, Dala (R)
   Stina Bengtsdotter (1764 - 1803)
Bränningsberg, Marum (R)
   Anna Charlotta Krusell (1849 - )
   Anna Lisa Bergström (1824 - 1912)
Brännkyrka, Liljeholmen Karlsborg
   Herman Richard Mertzig (1884 - 1977)
Brännkyrka, Stockholm
   Ingeborg Antoinetta Blomberg (1899 - 1987)
   Ingegärd Malvina Skog (1896 - 1966)
   Johanna Olofsdotter (1835 - 1917)
   Rolf Sven Einar Kinnestrand (1944 - )
   Ulf Ekstrand (1949 - 2010)
Brännkyrka, Stockholms län
   Hans Teodor Snellman (1902 - )
   Johan Gustaf Emanuel Snellman (1910 - )
   Sven Lennart Eriksson (1947 - )
Brännkyrka
   Elsa Wilhelmina Lindberg (1887 - )
   Kjell Erik Olryd (1946 - 1998)
   Maria Olsdotter (1861 - 1890)
   Odal Snellman (1870 - )
Brännsjötorp, Kvistbro, Örebro län
   Anders Olsson (1805 - 1843)
   Anna Andersdotter (1736 - 1813)
   Anna Britta Ersdotter Skager (1823 - )
   Anna Maria Olsdotter (1807 - )
   Anna Persdotter (1802 - 1835)
   Carl Ersson Sager (1835 - 1835)
   Carolina Ersdotter Skager (1837 - 1843)
   Carolina Olsdotter (1813 - )
   Erik Johan Ersson Stål (1829 - )
   Erik Olsson Skager (1803 - 1883)
   Johan Ersson Skager (1840 - 1855)
   Maja Ersdotter (1779 - 1857)
   Olof Ersson Jern Skager (1832 - )
   Olof Folkesson (1741 - 1810)
   Olof Olsson (1766 - 1854)
   Olof Olsson (1801 - )
   Peter Ersson Skager (1826 - )
   Peter Olsson (1823 - 1829)
   Stina Lisa Olsdotter (1810 - )
   Ulrica Olsdotter (1815 - 1818)
Bränntorp, Flen, Södermanlands län
   Kerstin Gustafsdotter (1735 - )
   Maria Andersdotter (- 1740)
Bränntorp, Flen
   Erik Oljeqvist (1738 - 1809)
Bränntorp, Horn, Östergötland
   Anders Carlsson (1789 - 1833)
   Hans Peter Jarl (1820 - 1870)
   Ingeborg Andersdotter (1765 - )
   Ingrid Gustafsdotter (- 1770)
Brönneslöv no 6 o 7, Borlunda, Bosarp (M)
   Anders Isacsson (1822 - )
   Bengta Isacsdotter (1817 - )
   Elna Isacsdotter (1828 - )
   Hanna Isacsdotter (1819 - )
   Marna Isacsdotter (1825 - )
Brösarp (L)
   Anders Nilsson (1706 - 1777)
   Bengta Jönsdotter (1758 - 1819)
   Brita Matthisdotter Malm (1711 - 1772)
   Hanna (1749 - )
   Hans Andersson (1713 - 1778)
   Ingar Håkansdotter (- >1750)
   Ingar Matthisdotter (1771 - )
   Kerstina Månsdotter (1723 - 1792)
   Mattias Michelsson Malm (1677 - 1725)
   Måns Arvidsson (1690 - 1750)
   Nils Matthisson (1775 - )
   Ola Persson (1786 - )
   Per Olsson (1751 - 1831)
Brösarp by, Brösarp (L)
   Bolla Månsdotter (1660 - 1715)
   Kerstina Isaksdotter (- 1695)
   Måns Trulsson (1614 - 1702)
Brösarp no 1, Brösarp (L)
   Anders Larsson (- 1743)
   Kerstina
Brösarp no 3, Brösarp (L)
   Arvid Larsson (1640 - 1730)
   Bolla Månsdotter (1660 - 1715)
   Ingar Håkansdotter (- >1750)
   Kerstina Månsdotter (1723 - 1792)
   Matthis Andersson (1740 - 1802)
   Måns Arvidsson (1690 - 1750)
Brösarp
   Sven Sjölin (1790 - 1826)
Brösta, Arnäs
   Christina Olofsdotter Widenström (1757 - 1834)
   Eric Johan Lindqvist (1856 - 1856)
   Jonas Lundqvist (1779 - 1849)
   Jonas Wilhelm Lindqvist (1845 - )
   Matthias Valentin Lindqvist (1846 - )
   Olof Magnus Lindqvist (1852 - 1852)
   Sara Erica Lindqvist (1848 - )
   Sara Stina Johansdotter Widenström (1790 - 1855)
   Ulrica Christina Lindqvist (1850 - )
Bröttorp, Kalmar län
   Arvid Hammarskjöld (1626 - 1678)
Bua Bengtsgård, Hyssna (P)
   Anna Hansdotter (1687 - 1765)
   Elin Hansdotter (1705 - )
   Ella Andersdotter (1653 - 1694)
   Hans Bengtsson (1645 - 1712)
   Öjer Hansson (1683 - 1761)
Bua, Hyssna (P)
   Bengt Hansson (1608 - 1692)
Buc, Yvelines, Île-de-France, France
   Geoffrey Sten Adams (1906 - 1979)
Buchsweiler
   Charlotte Christine Magdalene Johanna von Hanau-Lichtenberg (1700 - 1726)
Buddetorp, Västra Vingåker (D)
   Anders Larsson (1699 - 1733)
   Brita Persdotter (1701 - 1786)
Bullarby, Naverstad (O)
   Carl Fredrik Gädda (1786 - 1859)
Bulltorp, Viby, Örebro län
   Anders Gustaf Andersson (1846 - )
   Carl Gustaf Andersson (1836 - 1843)
   Emilia Augusta Andersdotter (1848 - 1855)
   Frans Leonhard Andersson (1840 - )
   Ida Charlotta Andersdotter (1843 - )
Bulten, Östervåla (U,C)
   Anna Lena Ersdotter (1814 - 1835)
   Lena Jansdotter (1787 - 1822)
   Stina Ersdotter (1815 - )
Burdick, Morris, Kansas
   Henry (Hans) Westling (1866 - )
Burehomen, Bureå sn, Skellefteå (AC)
   Jakob Andersson Bure (1450 - )
Burev, Sundsvall
   Märta Teresia Jonsson Sjödin (1911 - 2002)
Bureå sn, Skellefteå (AC)
   Anders Andersson Burman (1460 - )
   Anders Andersson (1460 - )
   Anders Mosesson
   Anders Olofsson Bure (1425 - )
   Anna Mosesdotter (1505 - )
   Appolonia Mosesdotter
   Brita Jakobsdotter Bure (1475 - )
   Carl Jakobsson Bure (1475 - )
   Elin Jakobsdotter Bure (1475 - )
   Herse Falesson Bure (1250 - )
   Jakob Andersson Bure (1450 - )
   Jakob Mosesson
   Karin Jakobsdotter Bure (1475 - )
   Karin Olofsdotter Bure (1580 - 1642)
   Karl Mosesson (1510 - 1559)
   Maria Jakobsdotter Bure (1480 - )
   Moses Jacobsson Bure (1480 - )
   Olof Andersson
   Olof Hersesson (1380 - )
Bureå, Skellefteå
   Anna Fredrica Burstedt (1849 - )
   Beda Amalia Karlsson (1897 - )
   Bengt Leander Karlsson (1892 - 1898)
   Clara Amalia Burstedt (1862 - )
   Erik Burstedt (1791 - 1856)
   Johan Valfrid Karlsson (1888 - 1953)
   Karl Alexander Karlsson (1894 - 1903)
   Lilly Johanna Karlsson (1900 - 1900)
   Maria Augusta Söderlund (1884 - 1972)
   Maria Erica Burstedt (1830 - )
   Olof Valfrid Karlsson Burstedt (1854 - )
   Signe Kristina Karlsson (1905 - )
   Viktor Söderlund (1882 - 1883)
Burge, Eksta (I)
   Anna Margareta Boberg (1836 - 1914)
   Arvid Petter Timoteus Höglund (1879 - )
   Katrina Margreta Eriksdotter Norrgård (1816 - 1884)
   Petter Höglund (1842 - 1909)
Burhöjden, Säfsnäs
   Jan Jansson (1798 - )
Burlington
   Lauretta Sablosky
Burlöv (M)
   Bengta Nilsdotter (1862 - 1890)
Burlöv
   Elise Olsson (1884 - )
Burs (I)
   Alma Kathrina Lindström (1879 - )
   Anna Augusta Lindström (1856 - )
   Cathrina Pehrsdotter Lingström (1820 - )
   Christina Lorentina Lindström (1833 - )
   Israel Pehrsson Lingström (1823 - )
   Jöns Jönsson (1786 - 1809)
   Lars Bahrström (1777 - 1809)
   Lars Johannes Lindström (1850 - )
   Lars Larsson Lindström (1808 - 1863)
   Magdalena Hofbuss (1753 - 1818)
   Maria Carlsdotter Hofbuss (1777 - 1854)
   Olof Johan Gustafsson (1831 - 1862)
   Pehr Lingström (1765 - 1837)
Burtneek, Livland
   Elisabeth Jacobine Guleke (1781 - 1809)
Burtnieki, Latvia
   Friedrich Ernst Guleke (1785 - 1844)
Burträsk
   Abraham Anders Häggström (1702 - 1780)
   Margareta Forsman (1690 - 1772)
Burvik, Knutby (C,AB)
   Anders Ersson (1746 - )
   Anders Jöransson (1681 - 1750)
   Brita Ersdotter (1862 - )
   Erik Andersson (1723 - 1772)
   Erik Ersson (1753 - )
   Margta Ersdotter (1751 - )
   Mats Ersson (1748 - 1806)
   Olof Ersson (1760 - 1761)
Busarve, Roma (I)
   Ingri Catharina Persdotter (1744 - 1818)
   Maria Charlotta Persdotter (1813 - 1888)
Butterfield, Watonwan County, Minnesota, USA
   Matthew Roy Curley (1901 - 1970)
Buttle (I)
   Elsa Christensdotter (1740 - 1822)
   Elsa Greta Pehrsdotter Östergren (1780 - )
   Nils Nilsson (1784 - )
   Per Båtelsson (1746 - 1778)
Buvall, Skee, Göteborgs och Bohus län
   Johan Otto Gustafsson (1872 - 1954)
By 1:24, Edsele, Ramsele
   Anna Stina Johansson Wahl (1853 - 1907)
   Jonas Algot Jonsson (1888 - 1966)
By Edsele
   Cajsa Brita Larsdotter (1825 - 1846)
   Gabriel Larsson (1805 - 1843)
   Maria Matsdotter (1794 - 1888)
By Skattegård, Öttum (R)
   Anders Bengtsson (1761 - 1804)
By, Kopparbergs län
   Anders Andersson Lind (1784 - 1840)
   Anders Gabrielsson Pilt (1726 - 1773)
   Anna Andersdotter (1751 - 1794)
   Brita Andersdotter (1754 - )
   Christina Andersdotter (1767 - )
   Christina Herou (1782 - 1854)
   Christina Lind (1804 - 1809)
   Elin Margareta Jonsson (1911 - 2001)
   Elisabeth Andersdotter (1676 - 1748)
   Eric Christoffersson Herou (1748 - 1803)
   Gabriel Andersson (1765 - )
   Helena Nilsdotter (1623 - 1686)
   Jacob Andersson Fornstedt (1757 - )
   Jacob Lind (1809 - 1811)
   Kerstin Jacobsdotter (1725 - 1792)
By, Värmlands län
   Johannes Andersson (1863 - 1904)
By
   Anders Jansson (1805 - 1843)
   Stina Jansdotter Eklund (1806 - )
Bygdeå, Västerbottens län
   Anders Eliasson Sturk (1756 - 1825)
   Anna Greta Andersdotter (1787 - )
   Elias Gustaf Andersson (1785 - )
   Elias Gustaf Andersson (1791 - )
   Johan Fredric Andersson (1788 - )
   Magdalena Johansdotter (1757 - )
   Nina Atalia Eugenia Larsson (1907 - 1992)
   Petrus Andersson (1793 - )
   Ulrica Andersdotter (1793 - )
Bygården, Edsele
   Ernst Georg Hellström (1894 - 1982)
Bygården, Lanna, Hidinge
   Gustaf Larsson (1869 - 1871)
Bygärdet, Bäcklund, Örebro
   Lars Gustaf Liljeblad (1870 - 1952)
Byn no 2 Utanvids, Segersta, Gävleborgs län
   Elin Lydia Andersson (1900 - )
Byn no 2, Hedesunda, Gävleborgs län
   Anders Olsson (1829 - )
   Anna Ersdotter (1799 - 1875)
   Karin Olsdotter (1841 - 1926)
   Olof Olsson Lejon (1800 - 1851)
   Olof Olsson Lindqvist (1824 - )
Byn, Fors
   Nils Olof Lundin (1862 - 1935)
Byn, Hedesunda, Gävleborgs län
   Anders Larsson (1709 - 1789)
   Anders Olsson (1762 - )
   Anders Olsson (1776 - )
   Anders Olsson (1803 - )
   Anna Olsdotter (1759 - )
   Anna Olsdotter (1796 - )
   Anna Olsdotter (1805 - 1894)
   Anna Olsdotter (1838 - 1921)
   Annika Persdotter (1693 - 1771)
   Brita Andersdotter (1774 - 1829)
   Brita Jonsson (1815 - )
   Brita Olsdotter (1798 - 1799)
   Christina Andersdotter (1741 - 1812)
   Christina Olsdotter (1769 - )
   Eric Olsson (1827 - 1905)
   Ingeborg Olsson (1764 - )
   Jonas Simonsson (1779 - 1839)
   Margareta Olsdotter (1772 - 1773)
   Olof Olsson (1732 - 1805)
   Olof Olsson (1766 - 1810)
   Simon Jonsson (1813 - )
   Simon Olsson (1778 - )
   Stina Olsdotter (1794 - 1799)
   Stina Olsdotter (1806 - )
   Stina Olsdotter (1822 - 1880)
Bynom, Hallen
   Jacob Olofsson Hammarberg Roman (1707 - 1773)
Byringe, Länna (D)
   Catharina Danielsdotter (1721 - 1797)
   Catharina Larsdotter (1753 - )
   Daniel Larsson (1764 - )
   Erik Larsson (1750 - )
   Kerstin Larsdotter (1745 - )
   Lars Ersson (1723 - 1797)
   Lars Larsson (1758 - )
   Maria Larsdotter (1755 - )
   Per Larsson (1762 - )
Byringe, Länna, Nyköpings län
   Maria Larsdotter (1755 - )
Byrsta no 1 Mellangården, Kumla
   Gustaf Persson (1831 - )
Byrsta no 1, Kumla
   Maria Ljungqvist (1874 - )
   Olof Adolf Persson (1872 - )
Byrsta no 2:24, Kumla
   Lars Gottfrid Larsson (1884 - 1964)
Byrsta no 3, Kumla
   Axel Verner Bylow (1888 - 1943)
   Gustaf Evert Örnell (1923 - )
   Gustaf Gustafsson Örn(ell) (1853 - 1939)
   Karl Elof Örnell (1902 - 1953)
   Karl Oskar Örnell (1881 - 1955)
   Signe Margareta Örnell (1886 - 1913)
   Siv Ingegerd Örnell (1923 - 2011)
   Sofia Viktoria Bylow (1882 - 1903)
   Torsten Charles Örnell (1911 - 2005)
Byrsta ägor, Kumla
   Per Bülow (1849 - 1927)
Byrsta, Kumla, Örebro län
   Anna Olsdotter (1815 - 1889)
   Nils Olsson (1811 - )
   Stina Kajsa Olsdotter (1813 - )
Byrsta, Kumla
   Anna Helena Gustafsson Björk (1897 - 1981)
   Karin Linnéa Örnell (1952 - )
   Karl Axel Bylow (1924 - 1995)
   Nancy Maj-Lis Maria Bylow (1926 - 1997)
   Sofia Persson (1870 - 1922)
Byrsta
   Per Bülow (1849 - 1927)
Byrstatorp?
   Johan Eriksson
Bysala, Hed (U)
   Catharina Persdotter Norström (1742 - 1810)
   Christina Ericsdotter (1712 - 1782)
   Eric Olsson (1781 - )
   Johan Olsson (1787 - 1806)
   Lars Jansson (1810 - 1814)
   Olof Olsson (1776 - )
   Olof Persson (1742 - 1821)
   Olof Persson (1796 - 1806)
   Per Persson (1798 - 1800)
   Petter Olsson (1773 - 1806)
Byske
   Hanna Viktoria Karlsson (1878 - )
   Maria Elisabeth Ericson (1872 - 1959)
Bysta, Asker
   Klas Åkesson Tott (1525 - 1590)
Bysta, Kumla
   Kerstin Olsdotter (1748 - )
Bålnäs säteri, Malexander, Boxholm (E)
   Elisabeth Christina Stråle af Sjöared (1723 - )
Bålnäs, Malexander, Östergötland
   Brita Stråle af Sjöared (1683 - 1748)
   Carl Stråle af Sjöared (1649 - 1724)
   Elisabet Lindeskyld (1654 - 1728)
   Johan Carl Stråle af Sjöared (1690 - 1764)
   Maria Stråle af Sjöared (1684 - 1769)
Bånghammars station
   Anders Gustaf Olsson Bolin (1844 - 1927)
Bånneråd, Östra Vingåker (D)
   Anders Ersson (1774 - 1825)
   Anders Nilsson (1752 - )
   Anna (- 1698)
   Anna Nilsdotter (1744 - )
   Brita Cajsa Andersdotter (1802 - 1862)
   Brita Ersdotter (1770 - 1813)
   Brita Nilsdotter (1749 - )
   Erik Andersson (1797 - )
   Erik Nilsson (1738 - 1796)
   Karin Nilsdotter (1741 - )
   Kerstin Nilsdotter (1756 - 1830)
   Kerstin Olsdotter (1741 - 1792)
   Lars Månsson (1660 - 1742)
   Lars Nilsson (1735 - )
   Måns (- 1698)
   Nils Larsson (1706 - 1764)
   Olof Ersson (1781 - )
   Stina Andersdotter (1798 - )
   Ulrika Andersdotter (1806 - )
   Ulrika Ersdotter (1764 - )
Bårfåna
   Eric Jonsson (1823 - 1876)
Bårslöv (M)
   Vilma Viola Birgitta Nordström (1901 - )
Båräng, Alnö, Medelpad, Västernorrlands län
   Frans Oscar Häggman Flur (1862 - 1921)
   Johan Efraim Andersson Häggman (1864 - 1938)
Båstad (L)
   Bengta Jönsdotter (1804 - 1871)
   Carolina Gustava Nilsson (1837 - 1926)
   Christina Cecilia Holmberg (- 1825)
   Gerda Nathalia Pålsson (1874 - )
   Gertrud Jönsdotter (1729 - 1795)
   Greta Christina Sandberg (1800 - 1874)
   Gunilla Christina Holmberg (1765 - )
   Gustaf Edvard Pålsson (1868 - 1946)
   Gustaf Sandberg (- 1795)
   Hans Jönsson (1725 - 1783)
   Hans Jönsson (1734 - )
   Helena Sandberg (1804 - 1825)
   Ingrid Sandberg (1798 - 1800)
   Johan August Pålsson (1838 - 1865)
   Johan Wilhelm Pålsson (1866 - 1867)
   Johanna Maria Sandberg (1796 - )
   Jöns Hansson Hök (1700 - 1775)
   Jöns Påhlsson (1709 - 1760)
   Karl Pålsson (1840 - )
   Katarina Sandberg (1803 - 1803)
   Kierstin Larsdotter (1683 - )
   Kierstina Påhlsdotter (1705 - 1760)
   Lovisa Amalia Nilsson (1840 - )
   Ludvig Emil Pålsson (1871 - 1935)
   Nathalia Christina Nilsson (1834 - 1870)
   Nils Pettersson (1792 - 1863)
   Ola Jönsson (1742 - )
   Ola Olsson Sandberg (1760 - 1835)
   Ola Peter Pålsson (1829 - 1871)
   Olof Petter Nilsson (1828 - 1860)
   Paulina Sofia Nilsson (1824 - 1864)
   Per Påhlsson
   Pernilla Gustava Sandberg (1809 - )
   Påhl Jönsson (1725 - 1763)
   Påhl Olsson (1802 - 1870)
   Påhl Påhlsson (- 1725)
   Sofia Mathilda Pålsson (1852 - )
   Thomas Johansson Holmberg (1731 - 1803)
Båstad no 103, Båstad (L)
   Ellida Maria Pålsson (1882 - 1884)
Båstad
   Carolina Gustava Nilsson (1837 - 1926)
   Enok Feldt (1896 - 1982)
   Nils Evert Pålsson (1835 - 1931)
Båtsmansbacken no 12, Jönköpings Kristina, Jönköpings län
   Carl Herman Andersson Almqvist (1862 - )
Båtsmansbacken, Jönköpings Kristina, Jönköpings län
   Stina Johannesdotter (1819 - 1889)
Bäck (R)
   Annika Larsdotter (1749 - 1806)
   Lars Olofsson (1748 - 1811)
Bäck, Fellingsbro
   Eric Jonsson (1823 - 1876)
Bäck, Hallsberg (T)
   Frans Wilhelm Persson (1831 - )
   Per Larsson Halling (1788 - 1833)
Bäck, Lillkyrka, Örebro län
   Catharina Larsdotter (1792 - 1862)
Bäck, Skellefteå landsförsamling
   Albertina Söderlund (1854 - )
   Erik Ersson (1841 - )
   Fredrika Ersdotter (1836 - )
   Helena Kristina Söderlund (1843 - 1843)
   Johan Söderlund (1845 - )
   Marta Johanna Ersdotter (1830 - )
   Olof Anton Söderlund (1846 - 1846)
   Ulrika Ersdotter (1828 - )
Bäck, Vårdnäs, Östergötlands län
   Anna Ingesdotter (1766 - )
   Brita Ingesdotter (1768 - )
   Brita Ingesdotter (1769 - )
   Carl Ingesson Färdig (1756 - 1790)
   Catharina Johanna Ingesdotter (1763 - )
   Christina Andersdotter (1757 - )
   Christina Ingesdotter (1754 - )
   Inge Jonsson (1725 - 1793)
   Kerstin Ingesdotter (1759 - )
   Kerstin Larsdotter (1688 - 1754)
   Lars Ingesson (1752 - )
   Maria Ingesdotter (1761 - )
Bäck, Ödeby, Örebro län
   Anders Larsson (1783 - )
   Eric Larsson (1796 - )
   Lars Öberg (1786 - 1842)
   Maja Stina Larsdotter (1791 - )
   Pehr Munther (1789 - )
Bäckalunda 13, Örebro
   Oskar Robert Bäcker (1866 - 1912)
Bäckatorp, Hallsberg (T)
   Cherstin Larsdotter (1775 - )
Bäckatorp, Hallsberg
   Anna Cajsa Nilsdotter (1813 - 1906)
Bäckatorp, Samsala ägor, Hallsberg
   Lovisa Olsdotter (1847 - 1929)
Bäckedalen, Finnerödja (T,R)
   Lars Jacobsson (1717 - 1793)
Bäckelid, Nyed, Värmland
   Karl Emil Israelsson (1865 - 1926)
Bäcken, Borgunda
   Maria Andersdotter (1807 - 1862)
Bäcken, Nysund (T,S)
   Maria Andersdotter (1692 - 1767)
Bäcken, Rådene
   Johannes Andersson (1835 - 1840)
   Stina Olofsdotter (1823 - 1903)
Bäcketorp, Hallsberg
   Anders Gustaf Gullberg (1869 - 1934)
Bäcketorp, Kumla, Örebro län
   Gerda Amalia Olsson Gullberg (1883 - 1966)
Bäcketorp, Ljusnarsberg
   Augusta Karlsdotter (1864 - 1943)
Bäcketorp, Lockenkil, Kil, Örebro
   Nils Gustaf Larsson (1910 - 1988)
   Nils Larsson (1874 - 1952)
   Stina Lotta Larsdotter (1835 - 1914)
Bäcketorp, Nysund (T,S)
   Kerstin Olofsdotter (1697 - 1735)
Bäcketorp, Samsala ägor, Hallsberg
   Anna Cajsa Nilsdotter (1813 - 1906)
Bäcketorp, Samsala, Hallsberg
   Mathilda Albertina Olsson (1860 - 1905)
Bäcketorp, Sköllersta, Örebro län
   Anna Lisa Larsdotter (1801 - 1852)
   Brita Stina Larsdotter (1781 - )
   Gossebarn Larsson (1780 - 1780)
   Karin Jonsdotter (1752 - 1799)
   Lars Larsson (1777 - )
   Lars Olofsson (1748 - 1785)
   Lisa Larsdotter (1725 - 1781)
   Olof Larsson (1784 - )
Bäcketorp, Svennevad
   Amanda Alfhilda Augusta Hellström (1852 - 1853)
   Stina Lisa Larsdotter (1823 - 1857)
Bäckgården, Norra Vånga (R)
   Anders Mattisson (1628 - 1701)
   Håkan Svensson (1692 - 1730)
   Ingierd Andersdotter (1664 - 1739)
Bäcklund, Örebro
   Signe Maria Albertina Liljeblad Nordberg (1884 - )
Bäcklunda Arboga
   Sonja Margareta Fredlund (1912 - 1979)
Bäcklunda, Arboga Stadsförsamling
   Carl Johan Bäcker (1862 - 1947)
   Nils Gösta Bergström (1914 - )
Bäcklunda, Löksätter, Asker
   Oskar Emil Svedberg (1891 - 1969)
Bäcklunda
   Oskar Edvin Becker (1909 - 1910)
Bäckmanstorp, Svennevad
   Karl Gustaf Bäckman (1810 - )
Bäcks kvarn, Vintrosa
   Amanda Sofia Gustafsson (1864 - )
Bäcks ägor, Hallsberg (T)
   Anna Andersdotter (1741 - 1797)
Bäcks, Endre (I)
   Lars Bexén (1738 - )
Bäcktorp, Hjulsjö, Örebro län
   Carl Erik Gerlström (1869 - 1930)
   Per Gustaf Gerlström (1806 - 1872)
Bäcktorp, Mellan Falla, Kils församling, Örebro
   Lovisa Persdotter (1830 - 1916)
   Pehr Eric Ersson (1835 - 1920)
Bäcktorps ägor, Hjulsjö, Örebro län
   Per Gustaf Gerlström (1806 - 1872)
Bähner, Eksta (I)
   Nils Dahlström Hultberg (1781 - 1862)
Bälinge, Södermanlands län
   Anna Erika Olsson (1877 - 1974)
   August Reinhold Olsson (1875 - 1939)
   Augusta Sofia Olsson (1860 - 1877)
   Carl Axel Olsson (1870 - )
   Carolina Christina Olsson (1864 - )
   Catharina Olsdotter (1818 - )
   Elvira Maria Olsson (1881 - 1949)
   Emma Albertina Olsson (1868 - )
   Hedvig Sofia Olsson (1832 - )
   Johan August Olsson (1830 - )
   Johan Victor Olsson (1873 - )
   Mathilda Charlotta Olsson (1862 - )
   Mathilda Sofia Andersdotter (1841 - 1882)
   Olof Arvid Olsson (1879 - 1881)
   Olof Axel Olsson (1835 - 1929)
   Selma Wilhelmina Olsson (1866 - )
Bällsta, Frösö (Z)
   Christina Olofsdotter (1765 - 1821)
   Märeth Nilsdotter (1723 - 1784)
   Nils Olofsson (1751 - )
   Olof Persson (1724 - 1790)
   Pehr Olofsson (1748 - )
Bällsta, Frösö
   Carl Planting-Bergloo (1755 - 1788)
   Christina Olofsdotter (1765 - 1821)
Bämmelsbo, Vårdnäs, Östergötlands län
   Inge Jonsson (1725 - 1793)
   Lars Jonsson (1729 - )
Bänkaryd, Almesåkra, Jönköpings län
   Anders Gustaf Almqvist (1831 - )
   Anders Johan Svensson (1817 - 1870)
   Carl Johan Petersson Almqvist (1847 - 1877)
   Cathrina Svensdotter (1814 - )
   Claes Johan Fredrik Andersson (1844 - )
   Inga Lena Svensdotter (1802 - )
   Johanna Sofia Andersdotter (1848 - 1848)
   Johannes August Andersson (1852 - )
   Johannes Magnus Andersson (1842 - 1842)
   Lena Cathrina Andersdotter Almqvist (1822 - 1905)
   Lena Jonasdotter (1782 - 1851)
   Lena Sofia Andersdotter (1849 - )
   Maja Petersdotter (1818 - 1854)
   Pehr Adolph Andersson (1847 - 1847)
   Pehr August Petersson Almqvist (1844 - 1852)
   Per Adolph Andersson (1843 - 1844)
   Peter Magnus Håkansson (1815 - 1874)
   Sara Lisa Svensdotter (1812 - 1875)
   Sven Gustaf Andersson (1842 - 1842)
   Sven Svensson (1779 - 1844)
Bännarbyängen, Dannemora (C)
   Sara Greta Ekengren (1816 - 1879)
Bänntorp, Bo, Örebro län
   Brita Larsdotter (- 1724)
Bärbo, Södermanlands län
   Olof Fredriksson (1819 - )
   Sven Helge Alexis Johansson (1910 - 1987)
Bärby ägor, Västerås Lundby (U)
   Lisa Samuelsdotter (1784 - 1785)
   Lovisa Samuelsdotter (1789 - 1941)
   Samuel Samuelsson (1786 - 1787)
   Stina Ersdotter (1718 - 1796)
Bärle, Gäringe, Västra Vingåker (D)
   Ingrid Jonsdotter (1627 - 1719)
   Mårten (1606 - 1695)
Bärle, Västra Vingåker (D)
   Anna Nilsdotter (1723 - 1792)
   Ingrid Jonsdotter (1701 - 1777)
   Jon Nilsson (1732 - )
   Nils Månsson (1696 - 1771)
Bärsta no 5, Stora Mellösa, Örebro län
   Per Erik Jonsson Blom Björkman (1834 - )
Bärsta, Hackvad
   Greta Olofsdotter (1771 - )
   Lars Peter Larsson (1842 - )
   Maja Lotta Larsdotter (1838 - 1847)
Bäsksele, Vilhelmina
   Cajsa Lisa Hansdotter (1804 - )
Bästekille, Södra Mellby (L)
   Sven Persson (1760 - 1828)
Bästekille, Södra Mellby
   Bertha Nilsdotter (1785 - 1863)
   Elna Nilsdotter (1788 - 1824)
   Lars Nilsson (1808 - 1864)
Böhle, Kjula, Södermanlands län
   Johan Erik Olsson (1826 - )
   Olof Fredrik Ersson (1794 - 1837)
Böhlen no 1, Ramsele
   Lisa Stina Abramsdotter (1835 - 1908)
Böhlen, Ramsele
   Barbro Hilma Johanna Lidén Molund (1919 - 1952)
   Brita Maria Rydstedt (1858 - )
   Brita Persdotter (1797 - )
   Jöns Jehard Strömqvist (1933 - 2007)
   Per Alge Lidén (1923 - 1996)
   Sara Lisa Danielsdotter (1828 - )
Böhmen, Tyskland
   Johan Planting (1587 - 1688)
Böle nr 1
   Eskil Pålsson (- 1667)
Böle nr 2
   Per Eskilsson (- 1758)
Böle, Långsele
   Eskil Eskilsson (- 1709)
Böle, Ragunda (Z)
   Anders Johan Matsson (1845 - 1908)
   Gertrud Olofsdotter (1718 - 1807)
Böle
   Eskil Eskilsson (- 1709)
   Hans Persson (1737 - 1779)
   Per Eskilsson (- 1758)
Bölen, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
   Cajsa Märtha Abramsdotter (1832 - 1884)
Bölen
   Anders Eriksson (1575 - 1640)
   Anders Knutsson (1630 - 1699)
   Brita Danielsdotter (1699 - 1772)
   Brita Persdotter (1732 - 1822)
   Elisabeth Nilsdotter (1671 - 1761)
   Erik Olofsson (16 - )
   Erik Persson (1530 - 15)
   Ingel Andersson (1668 - 1742)
   Ingrid Olofsdotter (1605 - 1670)
   Johan Eriksson (- 1717)
   Knut Andersson (1605 - 1670)
   Lisa Persdotter (1723 - 1778)
   Nils Johansson (1707 - 1790)
   Olof Persson (16 - )
   Per Giflöghsson (1500 - )
   Per NN (15 - )
   Per Pålsson (1695 - 1777)
   Sjul Eriksson (1572 - 1641)
Bönan, Gävle
   Ann-Catrin Westling
   Nils Verner Westling (1953 - )
Böne (P)
   Maria Carolina Winding (1802 - )
Bördstorp, Godegård
   Johanna Mathilda Johansdotter (1859 - )
   Johanna Sophia Ulriksdotter (1836 - 1917)
   Oskar Fredrik Johansson (1859 - 1866)
Börgöls bruk, Risinge (E)
   Catharina Helena Andersdotter Stark (1744 - 1775)
Börje
   Carl Johan Frithiof Liljeblad (1859 - 1943)
Börjelslandet, Luleå
   Maria Persdotter (1739 - )
Börringe (M)
   Måns Larsson (1769 - )
Börrum (E)
   Johan Petter Dahl (1804 - )
Börsbo Staffan
   Stina Svensdotter Lack (1823 - 1879)
Börsholm, Stora Mellösa
   Carin Olofsdotter (1730 - 1805)
Börstorp, Regna
   Ernst Emil Petersson (1874 - )
Börtingberg, Stensele, Västerbottens län, Lappland
   Anna Maria Andersdotter (1828 - 1901)
   Eric Johan Jonsson Löfdahl (1832 - 1920)
Bösarp
   Per Jeppsson (1759 - 1834)
California from Havana, Cuba
   Helen Anna Bergstrom (1899 - 1980)
California, America
   Brita Linnea Eldh (1907 - 2000)
   Syster Elise Persson (1881 - 1958)
California, USA
   Paul Otto Huselid (1929 - 2001)
California
   Olga Lindahl Nielsen Torpegaard (1893 - 1990)
   Otto G Nielsen
   Richard G Mafera
Cambridge, Isanti County, Minnesota, USA
   Beverly Ann Larson (1936 - )
   Effie Hannah Oaklund (1897 - 1985)
Camp Pike co 18
   Nimrod Emanuel Hall (1893 - 1925)
Canada
   Johan Artur Sjödin (1886 - 1911)
   Karen Olryd Figueroa (1982 - )
   Per Elias Isaksson (1904 - )
Cannstatt
   Wilhelm I von Württemberg (1781 - 1864)
Cap d'Antibes (Eden Roc)
   Britt Mary-Ann Swärd (1948 - )
Carl J
   Rut Linnéa Svensson (1903 - )
   Stig Bertil Svensson (1923 - )
Carl Johan
   Eggart Isidor Englund (1898 - )
Carlsberg, Götlunda, Örebro län
   Cajsa Lisa Jansdotter (1807 - 1850)
   Carl Eric Nilsson (1835 - 1852)
   Jan Peter Nilsson (1838 - 1843)
   Jan Peter Nilsson (1847 - 1849)
   Johanna Nilsson (1841 - 1847)
   Lars August Nilsson (1850 - )
   Nils Carlsson (1812 - )
   Wilhelmina Nilsdotter (1844 - )
Carlsborg, Sjörup (M)
   Anders Persson (1853 - )
   Bengta Persdotter (1848 - 1849)
   Kerstin Persdotter (1845 - 1906)
   Nils Persson (1850 - )
Carlslund 4, Brannekeby, Nyköpings Sankt Nicolai
   Anna Andersdotter (1804 - )
Carlstorp, Ås (R)
   Erik Larsson (1745 - 1824)
Carlstorp
   Anna Lovisa Pettersson (1840 - 1916)
   Gustaf Pettersson (1844 - )
   Johannes Pettersson (1837 - )
   Jonas Persson (1805 - )
   Stina Olofsdotter (1809 - 1891)
Carlstorps torp, Hästhagen, Korsberga, Skaraborgs län
   Carl Gustaf Carlgren (1807 - 1870)
Carmel, Indiana
   Donald L Wilson
Carrol, New Hampshire
   Carl Gerhard Orfield (Orrfeldt) (1893 - 1962)
Carstenshult, Grythyttan, Örebro län
   Anna Andersdotter Räf (1790 - )
Carstorp, Ås (R)
   Andreas Eriksson (1781 - )
   Lars Eriksson (1778 - )
   Nils Eriksson (1786 - )
   Nils Eriksson (1788 - )
Cedar, Jefferson, Iowa
   Cyrus D Bailey (1848 - )
Centralvägen 2, Flista, Stockholm
   Ingrid Elisabet (Petronella) Gudmundsson Ribbesten (1914 - 2003)
Ceres 11, St Nikolai, Stockholm
   Anna Sofia Jonsdotter (1856 - 1921)
Cesis, Latvia
   Johann Christoph Pegau (1715 - 1772)
   Johanna Dorothea Pegau (1749 - 1790)
   Leonhard Johann Karl Heerwagen (1787 - )
   Susanna Scherer (1768 - 1852)
Champagne-Ardenne, Frankrike
   Eskil Christiernsen (1100 - 1182)
Chapel Royal, St. James Palace, London
   Gustaf VI Adolf Oscar Fredrik Wilhelm Olaf Bernadotte (1882 - 1973)
   Louise Alexandra Marie Irene Mountbatten (1889 - 1965)
Charlottenlund Hörsta ägor, Kumla, Örebro län
   Charlotta Persdotter (1838 - 1926)
   Johan Lundblad (1835 - 1929)
Chasseneuil
   Ludvig den Fromme (778 - 840)
Chernigov, Ukraina
   Killikya Dithmarchen von Dithmarschen (1031 - 1060)
Chernihiv, Ukraina
   Killikya Dithmarchen von Dithmarschen (1031 - 1060)
Chester
   Paul Orfield
Chesterton, Porter County, Indiana, USA
   Bernice Hill Wallin (1911 - 2009)
   Herman Wallin (1893 - 1976)
Chicago (Districts 1251-1500), Cook, Illinois
   Elise Olsson (1884 - )
Chicago Ward 33, Cook (Chicago), Illinois
   Elise Olsson (1884 - )
Chicago, Cook County, Illinois, United States
   Gustaf Walfrid Magnuson (1878 - )
   Helen Anna Bergstrom (1899 - 1980)
   Sören Peter Hansen Ringer (1869 - 1925)
Chicago, Cook, Illinois
   Albert Theodor Bergström (1866 - 1940)
   Grace Bergstrom (1917 - )
   Henri Albert Theodor Bergstrom (1893 - 1893)
   Marisa/Maud? Grunden Bergstrom (1872 - )
   Violet L Bergstrom Pinfield (1891 - )
Chicago, Illinois, the USA
   Edward August Magnuson (1910 - )
   Johan Alfrid Wallgren (1870 - )
Chicago, Illinois, United States
   Anders Petter Skog (1846 - )
   Gustava Eugenia Kihlberg (1849 - )
Chicago, Norra Amerika
   Ernst Birger Stranne (1884 - )
Chicago
   Albert Theodor Bergström (1866 - 1940)
   Betty M Magnuson (1909 - )
   Henri Albert Theodor Bergstrom (1893 - 1893)
   Juul Roy Magnuson (1915 - )
Chippenham, England
   Hilda Elizabeth Bergstrom (1903 - )
Chippenham, Wilts., England
   Arthur Theodore Bergstrom (1897 - 1992)
   Esther Mary Bergstrom (1901 - )
Christiania, Norway
   Bodil Maria Bloch (1755 - 1828)
Christiansborgs slott, Köpenhamn
   Sofia Magdalena av Danmark (1746 - 1813)
Christineberg eller Gristorp, Skrumpetorp, Godegård
   Ulrik Jacobsson (1810 - 1889)
Christineberg, Skrumpetorp, Godegård
   Carl Gustaf Bergström (1839 - 1899)
Christinelundsvägen 50, 713 30 Nora
   Sven-Gunnar Pettersson (1944 - )
Christinetorp, V Vingåker
   Anna Brita Carlsson (1854 - 1854)
   Carl Gustaf Olsson (1825 - 1861)
   Carl Johan Carlsson (1856 - 1874)
   Inga Stina Carlsson (1848 - 1848)
Christinetorp, Västra Vingåker, Södermanland
   Jenny Sofia Persson (1883 - 1970)
Civilingejör KTH
   Carl Ludvig Olsson (1980 - )
Claesborg, Våmb, Skaraborgs län
   Johan August Persson (1851 - 1897)
   Johanna Lovisa Larsdotter (1867 - )
Clark Station (near Gary)
   Evelyn Sandine Charlson (1913 - 2007)
Clear Creek County
   Anders Petter Johannesson Nägling (1842 - 1888)
Clemens rote no 312 B, Lunds stadsförsamling
   Amalia Theresia Andersson (1876 - 1877)
   Elina Catharina Olsson (1837 - 1882)
   Emil Ferdinand Andersson (1874 - 1956)
   Ida Charlotta Egelina Andersson (1868 - 1878)
   Ivar Waldemar Andersson (1878 - 1879)
Clifton Av, Chicago
   Albert Theodor Bergström (1866 - 1940)
Clifton, York, England
   Guy le Brun (1295 - )
Clyde, Cloud County, KS
   Lars Erik Larsson (1837 - 1910)
Coalmont, Tennessee
   Roy Eugene Stotz (1919 - 1993)
Coburg, Tyskland
   Ernst II August Karl Johannes Leopold Alexander Eduard Sachsen-Coburg-Gotha (1818 - 1893)
   Gustaf Adolf Oscar Fredrik Artur Edmund Bernadotte (1906 - 1947)
   Sibylla Calma Marie Alice Bathildis Feodora av Sachsen-Coburg-Gotha (1908 - 1972)
Colditz, Leipzig, Sachsen, Tyskland
   Karl Gottlieb Schreiber (1769 - 1832)
Colorado
   Catherine Lilly Westling (1894 - 1919)
Connecticut, USA
   Amanda Sofia Gustafsson (1864 - )
   Gertrude Larson (1888 - )
   Mabel S Pearson (1896 - )
   Peter Pearson (1853 - )
   William H Pearson (1889 - )
Connecticut
   Elayne Orfield Sevigny
Connectiut, Norra Amerika
   Anna Lovisa Gustafsson (1858 - )
Cook County, Chicago
   Albert Theodor Bergström (1866 - 1940)
   Carolina Carrie Asp Peterson (1869 - )
   Mary Christine Bergstrom (1871 - 1950)
   Werner Peterson (1867 - )
Cook, Illinois
   Anna Bergstrom (1899 - )
   Johan Emil Andersson (1870 - )
Copenhagen-New York
   Hans Westling (1834 - 1896)
Copenhagen
   Inger Yvonne Erreboe Wolthers (1914 - 1977)
Corbeil, Champagne-Ardenne, Frankrike
   Mauger Malger de Normandie (967 - 1040)
Corbeil, Marne, Champagne-Ardenne, Frankrike
   Mauger Malger de Normandie (967 - 1040)
Corbeil, Marne, Champagne, Frankrike
   Guillaume de Corbeil (1017 - 1060)
Council Bluffs, Pottawattamie Co, Iowa
   Mary Lucille Joachim (1908 - )
   William Carl (Carl Gustaf) Forsberg (1898 - 1975)
Court House, Durand, Pepin County, WI
   Mayme Evangeline Stein (1916 - 2000)
   Peter Andrew Dobos (1903 - 1970)
Coventry
   Fred Sansone
Crane’s Roost Nursing Home in Aztec, New Mexico
   Pauline F Wendell Stotz (1917 - 2009)
Crosby, Crow Wing County, Minnesota
   Elanore Hegman (1930 - 1930)
   Warren John Hegman (1928 - )
Crow Wing County, Minnesota, Minnesota
   Marian Armeda Hegman (1933 - )
Crow Wing County, Minnesota
   Delmer Eugene Hegman (1930 - 2002)
   Elanore Hegman (1930 - 1930)
   Ralph Douglas Hegman (1928 - )
   Richard Carrol Hegman (1927 - )
Cuauhtémoc, Distrito Federal, Mexico
   Clara Garcia Roxas (1887 - 1982)
Cuernavaca, Mexico
   Arne Valdemar Olryd (1919 - 2001)
   Maria de la Paz Lacayo Garcia (1919 - 1995)
Cypern
   Erik Ejegod Svendsen (1056 - 1103)
Daglysa under no 13, Trönö, Gävleborgs län
   Nils Andersson (1826 - )
Daglysa, Trönö
   Karin Persdotter (1825 - 1876)
   Nils Andersson (1826 - )
Daglösa 1, Trönö, Gävleborgs län
   Karin Persdotter (1825 - 1876)
Dagsnäs säteri, Bjärka (R)
   Maria Larsdotter (1754 - 1845)
Dagsnäs, Bjärka (R)
   Maria Larsdotter (1754 - 1845)
   Nils Persson (1763 - 1828)
Dahl
   Peter Larsson (1787 - )
Dahlbyn, Ore (W)
   Britta Jansdotter (1796 - )
Dahlfors, Ore (W)
   Anders Ersson (1793 - 1832)
Dal
   Anders Nilsson (1713 - 1738)
Dala (R)
   Anders Larsson (1875 - )
   Cathrina Persdotter (1779 - )
   Johannes Bengtsson (1767 - 1830)
   Jonas Håkansson (1745 - 1806)
   Jonas Larsson (1777 - 1810)
   Karin Jonsdotter (1782 - 1838)
   Lars Pehrsson (1764 - )
   Maria Andersdotter (1750 - 1814)
   Maria Christoffersdotter (1779 - 1845)
   Stina Bengtsdotter (1764 - 1803)
Dala till Huljesten, Stenstorp
   Olof Andersson Lätt (1782 - 1842)
Dala, Borna, Skaraborg
   Anders Olofsson (1810 - 1883)
   Maria Andersdotter (1814 - )
   Maria Kristina Andersson (1846 - 1935)
Dala, Skaraborg
   Anders Bengtsson (1779 - 1779)
   Christin Bengtsdotter (1777 - 1778)
   Maria Olofsdotter (1782 - )
Dala, Skaraborgs län
   Christina Persdotter (1840 - )
   Maria Andersdotter (1823 - 1902)
Dala
   Anders Andersson (1835 - 1911)
   Anna Charlotta Andersdotter (1866 - 1953)
   August Andersson (1862 - 1951)
   Beda Teresia Johannesdotter (1895 - )
   Cajsa Johansdotter (1822 - )
   Carl Axel Johansson (1880 - 1959)
   Carl Johansson (1825 - )
   Gustaf Erik Johansson (1889 - 1936)
   Hilma Axelina Johansson-Tretten Blomdahl (1882 - 1954)
   Johan Alfrid Andersson (1863 - 1942)
   Johan August Frithioff (1850 - 1928)
   Johanna Andersdotter (1832 - )
   Johanna Svensdotter Lack (1821 - 1889)
   Johanna Victoria Johansson Rask (1887 - 1960)
   Johannes Andersson (1844 - 1847)
   Johannes Andersson (1849 - 1891)
   Nils Gustaf Johansson (1898 - 1970)
   Oskar Birger Söderkvist (1896 - 1976)
   Per Andersson Kjellén (1839 - 1901)
Dalanshult, Jämshög, Blekinge län
   Hanna Sunesdotter (1779 - 1845)
Dalarö (AB)
   Mary Gunvor Wernström (1919 - 2005)
Dalarö, Stockholms län
   Johan Gustaf Ludvig Sundberg (1870 - 1963)
Dalby (M)
   Anders Hansson Lundqvist (1835 - )
   Anders Larsson Nyström (1810 - )
   Anna Andersdotter (1851 - )
   Anna Andersson (1849 - 1850)
   Anna Rasmusdotter (1726 - 1804)
   Bengt Andersson (1847 - )
   Bengta Andersdotter (1850 - )
   Elna Andersdotter (1835 - 1888)
   Hans Klemmedsson (1656 - 1754)
   Hans Lundqvist (1859 - 1867)
   Henning Andersson (1894 - )
   Ingar Jönsdotter (1728 - 1801)
   Johanna Andersson (1892 - )
   Jonas Larsson (1802 - )
   Jöns Andersson (1840 - )
   Jöns Matsson (1682 - 1740)
   Jöran Persson (1765 - 1766)
   Karna Rasmusdotter (1665 - 1720)
   Kjerstina Andersdotter (1836 - )
   Lars Andersson (1838 - )
   Nils Larsson (1807 - )
   Olu Jöransdotter (- 1767)
   Per Andersson (1842 - )
   Per Rasmusson (1724 - 1785)
   Rasmus Hansson (1702 - 1773)
Dalby no 33, Dalby (M)
   Hans Nilsson Lind(qvist) (1793 - 1853)
Dalbäcken, Bjurtjärn
   Lena Winqvist Carlsdotter (1806 - 1896)
   Nils Gustaf Vinqvist (1825 - 1874)
Dalhem (I)
   Nils Olofsson (1760 - 1822)
Dalkarlsberget, Nora (T)
   Peter Olsson Gös (1804 - 1831)
Dalkarlshyttan, Nora, Örebro län
   Abraham Persson (1806 - )
   Anders Persson Qvick (1815 - )
   Anna Charlotta Wallin (1849 - 1849)
   Anna Lotta Wallin (1840 - 1840)
   Anna Qvick (1820 - )
   Brita Andersdotter (1793 - 1829)
   Brita Maria Qvick (1818 - )
   Carl Fredrik Wallin (1844 - 1844)
   Carolina Qvick (1827 - )
   Charlotta Qvick (1833 - )
   Greta Persdotter (1805 - 1805)
   Gustaf Wallin (1841 - )
   Israël Qvick (1825 - )
   Johan Erik Wallin (1845 - 1845)
   Johanna Qvick (1830 - )
   Johanna Wallin (1837 - )
   Lars Erik Qvick (1838 - 1840)
   Lars Erik Wallin (1846 - 1848)
   Lars Larsson (1784 - 1808)
   Lovisa Qvick (1829 - )
   Maria Ulrika Dalbom (1834 - )
   Per Persson Qvick (1817 - 1886)
   Peter Jansson Qvick (1780 - 1848)
   Stina Cajsa Qvick (1821 - )
   Ulrica Qvick (1823 - )
Dalköpinge
   Zacharias Josefsson (1804 - 1850)
Dallas, Texas
   Austin I Forsberg (1901 - 1972)
Daln, Karlskoga
   Jacob Andersson Lätt (1792 - )
Dalsberga, Folkärna, Kopparbergs län
   Maria Axelia Danielsson (1897 - )
Dalsmund, Karlskoga
   Lisa Sofia Pettersdotter (1800 - 1886)
Dalsmunds ägor, Karlskoga
   Anders Jonsson (1829 - )
Dalstigen, Stadsäga 1487, Kumla
   Karl Josef Örnell (1888 - 1965)
Dalstorp (P)
   Johanna Jönsdotter (1812 - 1887)
Dalstorp, Götlunda, Örebro län
   Edith Viktoria Fröjd (1898 - 1966)
   Gunnar Paulus Eriksson (1903 - 1970)
Dalstorp, Lunger, Götlunda, Örebro län
   Ludvig Teodor Fröjd (1889 - 1890)
Dalstorp, Lunger, Götlunda
   Hulda Carolina Persdotter (1858 - 1938)
Dalstorp, Södra Lunger, Götlunda, Örebro län
   Anna Lisa Eriksson (1915 - 2004)
   Edith Viktoria Fröjd (1898 - 1966)
   Ludvig Teodor Fröjd (1889 - 1890)
   Oskar Bernhard Elisson (1906 - 1962)
   Per Erik Fröjd (1851 - 1922)
   Sven Georg Ericsson (1911 - 1997)
Dalstorp, Södra Lunger, Götlunda
   Conrad Georgii Fröjd Eriksson (1887 - 1970)
   Nenni Conceria Fröjd (1895 - 1980)
   Teodora Cecilia Fröjd (1891 - 1982)
Dalum, Västra Götaland
   Matts Uddsson (Vinstorpa) (1300 - 1331)
   Udd Brudsson (Kraam) (1250 - )
Dalåsen, Bjurtjärn, Värmlands län
   Catharina Jonsdotter (1751 - 1787)
   Catharina Svensdotter (1723 - 1769)
   Elsa Svensdotter (1728 - )
   Erik Jonsson (1760 - 1762)
   Jonas Ersson (1724 - 1812)
   Karin Persdotter (1699 - 1761)
   Maria Svensdotter (1739 - )
   Sven Jonsson (1698 - 1759)
   Sven Svensson (1732 - )
Damkärr, Lännäs, Örebro län
   Anders Gustaf Jonsson (1821 - 1822)
   Anders Petter Larsson (1825 - )
   Christina Nilsdotter (1791 - )
   Lars Nilsson (1794 - 1796)
   Nils Nilsson (1799 - 1800)
   Stina Lisa Andersdotter (1818 - )
Dammen, Södra Villie (M)
   Anna Larsdotter (1845 - )
   Boel Larsdotter (1817 - 1858)
   Elna Larsdotter (1856 - )
   Måns Larsson (1848 - )
Dammen, Södra Villie, Malmöhus län
   Nils Larsson Valfrid (1852 - 1916)
Dammen, Västra Vingåker (D)
   Ingrid Larsdotter (1720 - 1773)
Dammkärr, Lilla Mellösa (D)
   Jonas Jansson (1744 - 1822)
Dammkärr, Österåker (D)
   Anna Stina Persdotter (1807 - )
   Per Persson (1778 - 1807)
Dammstugan, Västra Vingåker (D)
   Kerstin Ersdotter (1754 - )
Dammstugan
   Erik Olsson
Dammängen, Håltorps ägor, Tjällmo, Östergötland
   Anna Elisabeth Spetz (1818 - )
   Eric Magnus Spetz (1815 - )
   Johannes Johansson Spetz (1824 - )
   Maja Stina Spetz (1821 - )
Dampetorp, Lerbäck, Örebro län
   Carl Stålberg (1851 - )
   Jacob Stålberg (1816 - 1851)
Damsjötorp, Viker
   Anna Charlotta Olsdotter Werelius (1849 - 1925)
Danderyd, Stockholms län
   Alexander Erik Hubertus Bertil Bernadotte (2016 - )
   Amanda Charlotta Christina Lindahl (1863 - 1922)
   Anna Elisabeth Lidholm (1977 - )
   Anna Mathilda Lindqvist (1862 - )
   Bror Sture Tollin (1914 - 1979)
   Carl Robertson Benckert (1883 - 1964)
   Charlotta Josefina Lindahl (1855 - 1856)
   Emma Sofia Elisabet Ericson Tornblad (1885 - 1943)
   Erik Robert Lindahl (1860 - 1861)
   Hilda Eleonora Lindahl (1862 - )
   Ingegärd Clara Margareta Nyqvist (1893 - 1961)
   Israeli Acrelius (1629 - )
   Johan (Jan) Göransson Zetterberg (1777 - 1823)
   Knut Erik Lindahl (1862 - 1862)
   Lars Martin Lidholm (1974 - )
   Maj Beatrice Tollin (1915 - 1991)
   Maria Cecilia Benckert (1956 - )
   Nicolas Paul Gustaf O''Neill (2015 - )
   Sara Charlotta Benckert (1959 - )
   Thure Knut Erik Lindahl (1869 - 1870)
Danderyd, Stocksunds kn, Stockholms län
   Emma Christina Eriksson (1867 - 1947)
   Tycho Emanuel Aurén Erikson (1870 - 1955)
Dangsered
   Ida Gustava Carlsson (1870 - )
Danmark (C)
   Anna Cajsa Andersdotter (1816 - )
   Carl Erik Ersson (1844 - )
   Erik Ersson (1817 - )
   Lovisa Andersdotter (1820 - 1820)
   Ulrica Andersdotter (1822 - )
Danmark, Jylland, Jelling
   Gorm den gamle Hardeknudsson av Danmark (- 958)
Danmark
   Anders Larsson (1826 - )
   Björn Haraldsen Järnsida (1105 - 1134)
   Erik Ejegod Svendsen (1056 - 1103)
   Erik Nielsen Gyllenstierna (- 1448)
   Erik Oskar Hellqvist (1949 - )
   Ernst Johan Nilsson (1893 - )
   Hebbla Albrektsdotter Bydelsbak (1425 - 1480)
   Hjalmar Charles Alfred Kreipke (1872 - 1938)
   Johan Fritiof Olofsson (1896 - 1964)
   Johan Olander Persson (1875 - )
   Karl Viktor Nilsson (1895 - )
   Peder Klausson Fleming (1330 - 1406)
   Påvel Nielsen (1536 - 1620)
   Sofia Mathilda Pålsson (1852 - )
   Svend I Tveskägg av Danmark (Haraldsson) (960 - 1014)
   Thorgunna Vagnsdotter (1025 - 1080)
   Thrugot Ulfsen Fagerskind av Galizia (1022 - 1070)
   Valdermar II Valdermarsen (1170 - 1241)
   Wera Madsen Nägling (1910 - 1994)
   Ålof Ragnarsdotter (821 - 850)
Danmora
   Stina Lindahl (1791 - )
Dannemora (C)
   Anders Jansson Wreth (1751 - )
   Anders Lönnqvist
   Anders Söderbom (1715 - 1778)
   Andreas Nilsson (1753 - )
   Anna (1717 - 1793)
   Anna Andersdotter (1769 - )
   Anna Eriksson (1891 - 1970)
   Anna Greta Molin (1820 - )
   Anna Jansdotter Wennberg (1795 - )
   Anna Jansdotter (1777 - )
   Anna Maria Nilsdotter (1804 - )
   Anna Nilsdotter (1744 - )
   Anna Olofsdotter (1745 - )
   Barnet Söderbom (1746 - )
   Brita Greta Hallerström (1777 - 1802)
   Brita Stina Nilsdotter (1806 - 1821)
   Cajsa Jansdotter (1779 - )
   Carl Wikman (1818 - )
   Christina Johansdotter (1724 - )
   Eric Jansson Bräck (1756 - 1790)
   Eric Nilsson (1756 - )
   Eric Söderbom (1744 - 1791)
   Greta Andersdotter (1746 - 1831)
   Hans Persson (1685 - 1738)
   Jan Erik Molin (1828 - 1889)
   Jan Jansson (1776 - )
   Jan Nilsson (1745 - 1790)
   Jan Wendberg (1763 - 1822)
   Johan Andersson (1739 - )
   Johan Fredrik Hallerström (1790 - )
   Johan Hansson Wret (1715 - 1766)
   Johan Nilsson (1809 - )
   Johan Wennberg (1808 - )
   Johanna Christina Smedberg (1797 - 1861)
   Karin (1736 - )
   Karin Eriksdotter
   Lars Hallerström (1742 - 1811)
   Maija Nilsdotter (1748 - )
   Maja Greta Jansdotter (1783 - )
   Maja Persdotter Moberg (1772 - 1849)
   Margareta Åkerlind (1748 - 1812)
   Margreta (1711 - 1765)
   Margta Andersdotter (1686 - 1765)
   Maria Ericsdotter (1747 - 1821)
   Nicolaus Nilsson (1750 - )
   Nils Gustaf Nilsson (1811 - )
   Nils Jansson (1707 - 1781)
   Nils Jansson (1773 - 1825)
   Olof Nilsson (1809 - )
   Per Nilsson (1762 - )
   Per Persson Moberg (1737 - 1772)
   Peter Buss (1751 - 1812)
   Sara (1669 - )
   Sara Andersdotter
   Sophia Nilsdotter (1818 - )
   Stina Caisa Hallerström (1788 - )
   Stina Cajsa Molin (1830 - )
   Stina Jansdotter (1786 - )
   Ulrica Lowisa Hallerström (1786 - )
Dannemora hälsobrunn, (C)
   Jakob Anders Ulfsparre af Broxvik (1774 - 1820)
Danviks hospital och Sicklaö
   Agnes Teresia Albertina Johanson (1883 - 1967)
Danviks hospital, Nacka, Stockholms län
   Fritz Friedrich August Binner (1858 - 1938)
   Gustaf Wilhelm Binner (1856 - 1922)
Danzig
   Anton Truhart (1726 - 1784)
Daretorp (R)
   Anders Johansson (1798 - )
   August Alfred Andersson (1859 - )
   Gustaf Andersson (1820 - )
   Gustaf Wilhelm Edvinsson (1872 - 1934)
   Johanna Andersdotter (1823 - )
   Karl August Larsson (1859 - )
   Lovisa Andersdotter (1827 - 1852)
   Maria Andersdotter (1800 - )
Daretorp, Skaraborgs län
   Maria Charlotta Forsström (1823 - )
Daretorp
   Gertrud Valborg Linnéa Johansson (1895 - )
   Hilda Charlotta Gran (1876 - )
Darien, Fairfield, Connecticut
   Viola Ruth Anderson Wallin (1906 - 2005)
Darmstadt
   Auguste Wilhelmine Maria von Hessen-Darmstadt (1765 - 1796)
   Charlotte Christine Magdalene Johanna von Hanau-Lichtenberg (1700 - 1726)
   Friederike von Hessen-Darmstadt (1752 - 1782)
   Georg Wilhelm von Hessen-Darmstadt (1722 - 1782)
   Karl II von Mecklenburg-Strelitz (1741 - 1816)
   Karoline Henriette Christiane Luise von Pfalz-Zweibrücken (1721 - 1774)
   Karoline Luise von Hessen-Darmstadt (1723 - 1783)
   Ludwig I von Hessen und bei Rhein (1753 - 1830)
   Ludwig IX von Hessen-Darmstadt (1719 - 1790)
   Ludwig VIII von Hessen-Darmstadt (1691 - 1768)
   Luise Henriette Karoline von Hessen-Darmstadt (1761 - 1829)
   Maximilian I Joseph von Bayern (1756 - 1825)
Davidstorp, Almesåkra, Jönköpings län
   Anna Catharina Svensdotter (1776 - )
   Johan Fredrik Almqvist (1833 - )
   Johanna Almqvist Hagtorn (1836 - 1909)
   Johannes Svensson (1807 - )
   Johannes Svensson (1809 - )
   Jonas Magnus Svensson (1804 - )
   Pehr Johan Andersson Almqvist (1809 - 1876)
   Sara Helena Svensdotter (1784 - )
   Sven Svensson (1779 - 1844)
De gifte sig INTE i Stugun enl Stuguns Vigda 1835, end ett par vigdes.
   Ingeborg Johansdotter (1807 - 1905)
   Olof Olofsson (1805 - 1887)
Dede, Follingbo (I)
   Judith Hansdotter Christensen (1664 - 1732)
Degeberga (L)
   Anders Christoffersson (1849 - )
   Anna Mattsson (1861 - 1929)
   Anna Månsdotter (1845 - 1901)
   Bengta Andersson (1877 - 1878)
Degeberga no 20, Degeberga (L)
   Dagmar Sylvia Dorothea Håkansson (1901 - )
   Ester Anna Maria Håkansson (1893 - )
   Johan Håkansson (1898 - 1898)
   Malte Harry Håkansson (1891 - )
Degerby Storgård, Hilleshög, Stockholm (AB)
   Fredrik Pettersson Becker (1838 - 1887)
Degerfors
   Monica Karlsson (1954 - )
Degerforsen, Nysund (T,S)
   Christina Johansdotter (1720 - 1764)
Degersel, Råneå (BD)
   Margareta Henriksdotter (1716 - )
Degerselet no 13, Råneå, Norrbottens län
   Johan Andersson Stare (1727 - 1808)
   Lisbeta Persdotter (1727 - 1808)
Degerselet, Råneå, Norrbottens län
   Anders Johansson Stare (1752 - 1838)
   Christoffer Johansson Stare (1768 - 1854)
   Johannes Johansson Stare (1756 - )
   Lisbeta Persdotter (1727 - 1808)
   Maria Johansdotter Stare (1771 - )
   Pehr Johansson Spegel (1755 - 1792)
Degla säteri, Lommaryd (F)
   Adolf Bernhard Munthe (1799 - 1807)
   Gertrud Catharina von Knorring (1762 - 1817)
   Martin Lorentz Munthe (1762 - 1819)
Deje, (Bo) Svennevad, Örebro län
   Anders Olofsson (1746 - 1813)
   Anders Ånnarsson (1711 - )
   Anna Ånnarsdotter (1717 - )
   Anund Andersson (1672 - 1747)
   Brita Larsdotter (- 1724)
   Brita Ånnarsdotter (1712 - )
   Brita Ånnarsdotter (1722 - )
   Kerstin Anundsdotter (1718 - 1789)
   Kerstin Olofsdotter (1739 - 1815)
   Lars Ånnarsson (1705 - )
   Maria Olofsdotter (1754 - )
   Nils Olofsson (1753 - )
Deje, Svennevad, Örebro län
   Kerstin Anundsdotter (1718 - 1789)
   Olof Nilsson (1716 - 1777)
   Olof Olofsson (1743 - 1778)
Delfshaven (Zuid-Holland)
   Johannes van Asperen (1844 - )
Delfshaven, Holland
   Cornelis van Asperen (1850 - 1917)
Delft, Holland
   Aegje Arijsdr van Burgerhout (- 1674)
   Catharina Elizbeth Platzius (- 1807)
   Catherine Jaqueline Freni (1762 - 1834)
   Cornelis Jansz van der Brugge (1720 - )
   Doutje Volkertsdr van Asperen (1808 - )
   Elisabeth Poels (1817 - 1892)
   Elizabeth Volkertsdr van Asperen (1806 - 1811)
   Elizabeth Volkertsdr van Asperen (1818 - )
   Gabe Volkertsz van Asperen (1825 - )
   Jan Aelbrechtsz
   Jan Jansz van der Brugge (1632 - 1702)
   Jan Jansz van der Brugge (1663 - )
   Jan Jansz (1570 - 1600)
   Jannetje Jansdr van der Brugge (1783 - 1853)
   Jannetje Volkertsdr van Asperen (1823 - )
   Johannes Christoffer Schimmel (1771 - 1834)
   Johannes Volkertsz van Asperen (1816 - 1897)
   Meinsje Jansdr (- 1649)
   Pernette Philippine Schimmel (1793 - 1849)
   Pieter Volkertsz van Asperen (1813 - )
   Pieter Volkertsz van Asperen (1820 - )
   Tanneken Willems
   Volkert Volkertsz van Asperen (1811 - )
Delft, in de Oude Kerk
   Johannes Schimmel (- 1785)
Delhi-Kathmandu
   Carl Philip Svärd Olsson (1987 - )
Delperöd, Rörum (L)
   Gesa Catharina Mettegang (- 1747)
Delperöds kvarn, Rörum sn
   Nils Larsson (1776 - 1847)
Delperöds kvarn, Vitaby s:n
   Bolla Gudmundsdotter (1779 - 1850)
Delsbo
   Anders Norgren (1807 - 1886)
   Olof Westring (1862 - 1950)
Demmin
   Guttorm Eriksson (1625 - 1663)
den Haag
   Wilhelmine Friederike Alexandra Anna Luise von Oranien-Nassau (1828 - 1871)
   Åke Vilhelm Hjalmar Hammarskjöld (1893 - 1937)
den Horn, Zuid-Holland
   Meinsje Jansdr (- 1649)
Denver City, Arapahoe, Colorado
   Sofia Nagling (1830 - 1903)
Denver, Colorado
   Charlotte H Westling (1895 - 1991)
Detroit Lakes
   Merilyn Mona Hutches (1929 - 2001)
Diamond Valley, Morris, Kansas
   Henry (Hans) Westling (1866 - )
died at her home at Shelton Academy, Nebraska
   Ethel Lindahl Hutches (1904 - 1934)
Dikli, Diklu pagasts, Koceni, Latvia
   Herman Otto Ludwig Guleke (1854 - 1912)
Dille no 1, Ås, Jämtlands län
   Brita Olofsdotter (1851 - 1911)
   Erik Eriksson (1844 - 1911)
   Georg Alexis Mahlberg (1908 - )
   Per Erik Mahlberg (1905 - )
Dille no 2, Ås, Jämtlands län
   Georg Anshelm Mahlberg (1889 - )
   Gretha Cajsa Eliasdotter Mahlberg (1845 - 1906)
Dillnäs, Södermanland
   Anna Dillström (1760 - 1809)
Dimbo, Skaraborgs län
   Annika Andersdotter (1797 - 1855)
   Elin Maria Edvinsson (1895 - )
   Ida Josefina Wetterlind (1873 - 1940)
   Kjerstin Andersdotter (1788 - )
   Maja Andersdotter (1809 - 1870)
Dimboholm, Dimbo, Skaraborgs län
   Agnes Viktoria Edvinsson (1913 - )
Dingtuna, Västmanlands län
   Abraham Samuelsson (1776 - 1776)
   Adolf Gunnar Hedberg (1887 - )
   Anders Samuelsson (1780 - )
   Brita Andersdotter (1748 - 1824)
   Brita Johansdotter (1760 - )
   Brita Stina Samuelsdotter (1778 - 1779)
   Carl Adolf Hedberg (1859 - )
   Carl Axel Lindqvist (1862 - 1863)
   Carl Ivar Hedberg (1886 - )
   Edla Sofia Berglind (1862 - )
   Eric Ersson (1712 - 1784)
   Eric Ersson (1738 - 1798)
   Erik Alfons Gelin (1901 - )
   Erik Persson Jäder (1787 - 1832)
   Gustaf Georg Branting (1712 - )
   Gustaf Ture Hedberg (1899 - )
   Harald Eugén Gelin (1910 - )
   Johan Edvin Hedberg (1889 - )
   Lovisa Augusta Lindqvist (1855 - )
   Lovisa Samuelsdotter (1789 - 1941)
   Lovisa Wilhelmina Jäder (1825 - 1899)
   Märta Sofia Hedberg (1901 - )
   Peter Ersson Jäder (1763 - 1816)
   Sophia Jäder (1828 - )
   Sven Paul Gelin (1898 - 1923)
Dingtuna?
   Maja Ersdotter (1798 - )
Dingtuna
   Carl Johan Carlsson (1867 - 1953)
   Johanna Augusta Blomqvist (1867 - )
   Samuel Samuelsson (1750 - 1816)
Djeknehyttan, Avesta, Kopparbergs län
   Karolina Viktoria Engberg (1883 - 1884)
   Karolina Viktoria Engberg (1885 - 1885)
Djupa, Segersta, Gävleborgs län
   Olof Svedberg (1877 - 1888)
Djupmyra, Arboga stadsförsamling
   Lars Albert Larsson (1867 - 1899)
Djuprämmen, Rämmen (S)
   Margareta Elisabet Tångring (1836 - 1916)
Djurröd (L)
   Bengta Nilsdotter (1862 - 1890)
   Ola Bengtsson (1800 - 1845)
Djurskog, Östervallskog, Värmlands län
   Anna Simonsdotter (1842 - 1853)
   Böret Simonsdotter (1784 - 1810)
   Börit Olsdotter (1757 - 1834)
   Lena Simonsdotter (1840 - 1856)
   Maret Hansdotter (1760 - 1841)
   Maria Andersdotter (1875 - 1835)
   Marit Andersdotter (1815 - 1885)
   Nils Andersson Haglund (1877 - )
   Sarus Simonsson (1869 - 1883)
   Simon Claesson (1754 - 1836)
   Simon Simonsson (1793 - 1886)
Djurslanda husartorp no 90, Fallen, Östra Nerikes sqvadron, Regna
   Anders Peter Karlsson (1850 - )
   Elin Maria Teiler (1868 - 1959)
   Mathilda Tejler (1855 - 1855)
Djurslanda, Regna (E)
   Carl August Pettersson (1863 - 1939)
Dobrilugk, Preussen, (Polen) Tyskland
   Herman Richard Mertzig (1884 - 1977)
Dodds Twp., Nelson County, North Dakota, USA
   Leonard Floyd Fisk (1930 - )
Dombäck, Grundsunda, Västernorrlands län (Y)
   Johan Olof Olofsson (1863 - 1920)
Dombäck
   Johan Olof Olofsson (1863 - 1920)
Dordrecht, Holland
   Cornelis van Asperen (1850 - 1917)
   Johanna Christina Kampman
   Volkert Teunisz van Asperen (1781 - 1849)
Dorotea, Lappland
   Katarina Kristina Johansdotter (1801 - 1868)
   Zakarias Berndt Arndt (1802 - 1857)
Dorotea
   Amanda Nilsson (1870 - 1938)
   Anna Jonsdotter (1752 - )
   Catharina Pehrsdotter (1775 - 1798)
   Elias Pehrsson (1768 - )
   Olof Olofsson (1816 - 1899)
   Pehr Salmonsson (1733 - )
   Salmon Pehrsson (1763 - )
Dottevik, Arvika landsförsamling, Värmlands län
   Esther Regina Lindberg (1901 - 1922)
Doudzogir
   Juliane Wilhelmine Truhart (1791 - 1836)
Douglas County
   Brita Stina Fred Olsdotter (1831 - 1912)
Dover, Strafford County, New Hampshire
   Hazel F (Barnes) Evans (1903 - 1999)
Dragshult, Kvenneberga socken, Småland
   Catharina Eleonora Krusell (1761 - )
   Dorothea Christina Netherwood (1738 - 1768)
   Erik Adolf Krusell (1768 - )
   Jean Gustav Krusell (1764 - )
   Karl Magnus Krusell (1762 - )
Dragshult, Kvenneberga, Småland
   Fredrik Wilhelm Krusell (1766 - 1804)
Draktorp, Berg (U)
   Anders Persson (1807 - )
   Anna Catharina Persdotter (1825 - 1826)
   Brita Larsdotter (1755 - 1826)
   Brita Persdotter (1814 - 1871)
   Brita Stina Persdotter (1798 - 1798)
   Catharina Andersdotter (1783 - 1850)
   Eric Persson (1812 - )
   Jeremias Persson (1830 - )
   Johan Adolf Berglind (1850 - )
   Johan Persson (1820 - 1822)
   Johan Persson (1822 - )
   Lars Fredric Engström (1810 - 1847)
   Lisa Andersdotter (1780 - )
   Maria Andersdotter (1775 - 1812)
   Pehr Ersson (1780 - 1853)
   Per Gustaf Engberg (1846 - )
   Petter Berglind (1817 - )
Draktorp, Björsbo ägor, Berg (U)
   Eric Matsson Kohlberg (1722 - 1813)
   Pehr Ersson (1761 - 1813)
Drammen
   Bodil Maria Bloch (1755 - 1828)
   Christian Nerdrum (1781 - 1829)
   Søfren Bloch Nerdrum (1780 - 1842)
Drettinge
   Haqvinius Canuti (1530 - 1600)
Drothem, Östergötlands län
   Karin Maria Amalia Jonsson (1916 - 1996)
Drothem
   Catarina Olofsdotter (1783 - )
   Catharina Palmqvist (1765 - 1826)
Drottninggatan 32, Örebro
   Ulrika Matilda Svärd (1876 - 1961)
Drottninggatan 49, Örebro
   Johan Arvid Kämpe (1897 - 1977)
Drottninggatan 72, Örebro Nikolai
   Karin Kristina Sten (1893 - 1967)
   Karl Oskar Steen (1891 - 1951)
Drottninggatan 72, Örebro
   Carl Johan Sten (1864 - 1935)
Drottninggatan no 24, Örebro
   Arvid Leander Larsson (1860 - 1944)
Drottninggatan no 3, Örebro Nikolai
   Anna Maria Larsson (1871 - )
Drottninggatan no 6-8, Örebro Nikolai
   Anna Maria Larsson (1871 - )
Drottninggatan no 61, Örebro
   Anna Charlotta Andersson (1843 - )
Drottningholm vid Stockholm
   Eric Jonsson Landberg (1772 - 1826)
Drottningholm, Stockholm
   Johan Preutz (1764 - )
Drottningholms slott, Stockholm
   Eric Gustav Ludvig Albert Bernadotte (1889 - 1918)
   Gustav V Oscar Adolf Bernadotte (1858 - 1950)
   Madeleine Thérèse Amelie Josephine Bernadotte (1982 - )
   Oscar Carl August Bernadotte (1859 - 1953)
Drottningholmsgatan 15, Sankt Göran, Stockholm (AB)
   Anders Frithiof Hult (1869 - 1937)
Dru ...?
   Erik Andersson (1807 - 1864)
Drängstorp, Västra Karup, Kristianstads län
   Bengta Jönsdotter (1804 - 1871)
Drättinge, Gammalkil
   Jonas Nicolai Kylander (1566 - 1630)
DSV, KTH, Stockholms universitet
   Carl Philip Svärd Olsson (1987 - )
   Carl Wilhelm Svärd Olsson (1986 - )
Dufvedalen, Karlskoga
   Maria Persdotter (1798 - )
Duluth, St. Louis County, Minnesota
   Ben Pietrowski (1982 - )
   Breanna Lundin (1988 - )
   Christine Olafson
   Debra Jean Hagman (1956 - )
   Diane Marie Hagman Lund (1954 - 2005)
   Eric James Lundin (1990 - )
   Faith Alexandra Schadewald (2002 - )
   James Howard Lundin (1960 - )
   Jennifer Rae Pietrowski (1979 - )
   Kathy Ann Hagman (1962 - )
   Keri Ann Lund (1978 - )
   Melissa Rae Lund (1980 - )
   Ronald Ernest Pietrowski
   Ruth E Edström (1910 - )
   Stephen Paul Hagman (1951 - )
   Tanya Marie Lund Schadewald (1974 - )
   Timothy Michael Lund (1997 - 2011)
   Zachary Taylor Lund (1997 - )
Durlach
   Johann Friedrich von Brandenburg-Ansbach (1654 - 1686)
   Johanna Elisabeth von Baden-Durlach (1651 - 1680)
Duvestubbe, Allerum (M)
   Karna Nilsdotter (1690 - 1766)
   Pernilla Tuvesdotter (1713 - 1782)
   Truls Tuvesson (1729 - )
   Tuve Jönsson (1685 - 1747)
Duvestubben
   Marna Tuvesdotter (1724 - 1783)
Dvärsätt (Fanbyn)
   Anders Tyrisson (- 1737)
Dvärsätter
   Anna Andersdotter (- 1719)
Dybeck, Vånga (L)
   Bertha Thomasson (- 1757)
Dybäck, Vånga (L)
   Fredrik Thomasson von der Lücht (1725 - 1809)
Dynningeberg, Kumla
   Elna Emilia Örnell (1895 - 1967)
Dynningeberg
   Gustaf Gustafsson Örn(ell) (1853 - 1939)
Dyrbord, Boskulla rote, Bo, Örebro län
   Per Victor Persson Bjur (1868 - )
Dyrbord, Knutstorp, Bo, Örebro län
   Amalia Sofia Bjur (1872 - 1917)
Dzerbene, Latvia
   Johanna Dorothea Pegau (1749 - 1790)
Dälperöd Gård, Rörum
   Sven Sjölin (1790 - 1826)
Dälperöd, Rörum, Kristianstads län
   Gudmund Nilsson (1818 - 1886)
   Nils Johan Sjölin Svensson (1822 - 1907)
Dämshult, Asby
   Leonhard Hindric Rääf i Småland (1745 - 1810)
Döbelnsgatan 2, Sankt Johannes, Stockholm
   Karl Ulrik Vidgren (1884 - 1946)
Döbelnsgatan 52, Stockholm
   Carl Gustaf Forsström (1889 - 1970)
Döbelnsgatan 87, 4tr, Stockholm Johannes
   Alfred Bernhard Berntsson Allander (1870 - 1927)
   Ester Cecilia Jakobsson (1879 - 1966)
   Märta Kristina Allander (1913 - 1978)
Döbelnsgatan 87, 4tr, Stockholm
   Erik Allander (1910 - 1976)
Döderhult
   Anna Lena Moberg (1770 - 1831)
Döderhults kyrka
   Arvid Hammarskjöld (1626 - 1678)
Dömös, Komárom-Esztergom, Ungern
   Bela I Arpád av Ungern (1016 - 1063)
Dönsby, Karris sn, Nyland, Finland
   Katarina Henriksdotter Danske
Dörarp, Ljungby, Kalmar län
   Gustaf Olofsson Stenbock (1441 - 1492)
Dörfles (Saksen-Hildburghausen)
   Johann Georg Andres
Döviken no 1, Ragunda
   Elling Eugén Karlsson (1928 - )
   Eva Hjördis Viktoria Karlsson (1924 - 2004)
   Gulli Kristina Karlsson (1917 - 2007)
   Hilda Kristina Jonsson (1888 - 1959)
   John Folke Carlsson (1925 - 2002)
   John Herbert Karlsson (1921 - 1922)
Döviken, Hammarstrand, Ragunda
   Karl Oskar Helmer Vedin (1914 - 1989)
Döviken, Krångede, Ragunda
   Hilda Kristina Jonsson (1888 - 1959)
   Per Viktor Karlsson (1886 - 1955)
Döviken, Ragunda (Z)
   Anders Johan Matsson (1845 - 1908)
   Anders Johan Rizén Dahlén (1849 - 1916)
   Anders Jonas Rizén (1854 - 1859)
   Anna Margreta Johansdotter (1829 - 1915)
   Brita Christina Larsdotter (1865 - )
   Brita Ersdotter (1793 - 1878)
   Brita Katarina Johansdotter (1817 - 1880)
   Carl Johan Johansson (1824 - )
   Christina Salomonsdotter (1843 - 1901)
   Daniel Johansson Back (1837 - 1925)
   Erik Karlsson (1858 - )
   Erik Magnus Larsson (1862 - )
   Erika Lisa Matsdotter (1843 - 1920)
   Ingrid Erica Rizén (1857 - 1897)
   Johan Ersson (1795 - 1870)
   Lars Johan Larsson (1858 - 1875)
   Lisa Johansdotter (1815 - 1900)
   Lisa Stina Rizén (1851 - 1857)
   Margareta Elisabet Karlsdotter (1855 - 1939)
   Maria Andersdotter (1824 - )
   Maria Justina Karlsdotter (1864 - )
   Salomon Johan Jonsson (1876 - )
   Salomon Jonsson (1868 - 1875)
Döviken, Ragunda
   Anna Margreta Johansdotter (1829 - 1915)
   Brita Christina Ersdotter (1842 - 1867)
   Cajsa Lisa Olofsdotter (1819 - 1908)
   Christina Regina Gissler (1836 - )
   Daniel Johansson Back (1837 - 1925)
   Elling Eugén Karlsson (1928 - )
   Eric Johansson (1819 - 1847)
   Eric Nilsson Lundquist (1836 - 1912)
   Erik Olof Nilsson Sillrén (1852 - )
   Erika Ersdotter (1848 - 1848)
   Eva Hjördis Viktoria Karlsson (1924 - 2004)
   Ingrid Stina Johansdotter (1821 - 1903)
   Jonas Johansson Back (1835 - 1914)
   Jonas Marcellus Nilsson (1864 - 1949)
   Lars Petter Nilsson (1859 - )
   Lisa Johanna Lundquist (1867 - 1953)
   Magnus Johansson (1832 - 1838)
   Maria Catharina Ersdotter (1864 - )
   Nils Johan Westin (1849 - )
   Nils Petter Johansson (1827 - 1900)
Dövstumsinstitutet i Härnösand
   Jenny Christina Nilsson (1885 - 1918)
Ebbetorp
   Per Hammarskjöld (1614 - 1671)
Ed (AB)
   Agneta Katarina Altén (1789 - 1837)
   Anna Kristina Brattström (1892 - 1983)
   Carl Gustaf Almqvist (1768 - 1846)
   Elsa Linnéa Brattström (1905 - 1970)
   Emma Margareta Brattström (1899 - 1998)
   Fredrika Emerentia Westerberg (1757 - 1808)
   Hilda Viktoria Brattström (1896 - 1972)
   Hilma Viktoria Brattström (1903 - 1993)
   Maria Gunhild Brattström (1886 - 1911)
   Martin Altén (1729 - 1811)
   Tekla Matilda Brattström (1889 - 1974)
Ed (S)
   Anders Stabel (1654 - 1716)
Ed (Y), Ön
   Agneta Katarina Altén (1789 - 1837)
   Erik Pehrsson (1798 - 1877)
Ed säteri, Voxtorp, Jönköpings län
   Eufrosyne Gustafva Monthan (1824 - 1897)
Ed, Stockholms län
   Gustaf Fridolf Almqvist (1814 - 1886)
Ed, Voxtorp (F)
   Jakob Fredrik Ridderborg (1802 - 1863)
   Maria Magdalena Monthan (1807 - 1868)
Ed, Västernorrlands län, Ångermanland
   Anna Magdalena Elisabet Vik (1883 - 1951)
   Brita Gretha Stenklyft Vestin (1860 - 1940)
Ed
   Carl Olof Häggqvist (1886 - )
   Claes Hindrik Fries (1778 - 1849)
Eda (S)
   Anders Andersson (1839 - 1840)
   Anders Bengtsson (1824 - )
   Anders Bryntesson (1782 - 1785)
   Anders Bryntesson (1791 - )
   Anders Nilsson (1794 - 1798)
   Anna Jonsdotter (1815 - 1840)
   Bengt Edvard Bengtsson (1864 - 1935)
   Elin Ersdotter (1759 - )
   Erik Bryntesson (1788 - )
   Johan Petter Hagström (1839 - )
   Karin Bengtsdotter (1840 - )
   Karin Bryntesdotter (1777 - )
   Karin Nilsdotter (1793 - 1874)
   Karin Olsdotter (1830 - )
   Kerstin Andersdotter (1764 - 1804)
   Kerstin Bryntesdotter (1785 - )
   Maria Bengtsdotter (1828 - )
   Maria Bengtsdotter (1861 - )
   Nils Olsson (1764 - 1809)
   Olof Andersson (1786 - 1858)
   Olof Olsson (1837 - )
   Per Bengtsson (1836 - )
   Per Bryntesson (1794 - )
   Vilhelm Bengtsson (1890 - 1895)
Eda
   Karl Helmer Frischenfeldt (1884 - 1964)
Ede kronogårds torp, Västra Vingåker (D)
   Anna Persdotter (1758 - )
   Erik Larsson (1800 - 1869)
Ede no 3, Fors
   Edit Kristina Jonsson (1908 - )
Ede no 3, Västerede, Fors
   Erik Gunnar Jonsson (1910 - 1911)
   Gertrud Ulrika Lundquist (1885 - 1910)
   Jonas Elof Jonsson (1881 - )
   Märta Brita Jonsson (1892 - )
Ede, Delsbo (X)
   Christina Catharina Norgren (1814 - )
   Johan Norgren (1810 - )
   Johanna Norgren (1808 - )
Ede, Fors (Z)
   Anny Amrén (1897 - )
   Axel Amrén (1893 - 1894)
   Axel Teodor Amrén (1895 - )
   Jonas Rudolf Amrén (1902 - )
Ede, Fors
   Ingeborg Olofsdotter Lundin (1824 - 1871)
   Olof Johan Amrén (1891 - )
Ede, Hammerdal (Y)
   Ebba Planting-Bergloo (1776 - 1777)
Ede, Västra Vingåker (D)
   Karin Bondesdotter (- 1730)
   Karin Persdotter (1683 - 1754)
Ede
   Björn Stensson
   Olof Hansson (1580 - 1630)
   Olof Olofsson (1604 - 1695)
   Per Stensson (1620 - 1686)
   Sten Björnsson (1590 - 1632)
   Sven Persson Hökberg (1649 - 1731)
Edeby, Danmark (C)
   Per Gustaf Pettersson Sten (1815 - )
Edefors, Norrbottens län
   Klara Elvira Jonsson Lundmark Nilsson (1906 - 1996)
Edenryd 5, Ivetofta, Kristianstads län
   Anna Sabina Pettersson (1913 - 1994)
Edet, Rudskoga, Värmlands län
   Björn Nilsson (<1581 - <1665)
   Elin Andersdotter (1581 - <1665)
Edet?
   Mathilda Gustafsdotter Wallgren (1843 - 1894)
Edgewood, Maryland
   James Edward "Jim" McDonnell (- 2013)
Edi, Voxtorp, Jönköpings län
   Elias Christoffer Monthan (1762 - 1830)
Edsberg (enl hfl)
   Kerstin Larsdotter (1782 - 1843)
Edsberg, Sollentuna (AB)
   Göran Göransson (1733 - 1799)
Edsberg, Örebro län
   Carolina Lundgren (1855 - 1898)
   Erik Johan Andersson (1840 - 1885)
   Karl Johan Nilsson (1886 - )
   Lars Fredrik Andersson Wall (1830 - 1887)
   Peter Jönsson Åkerbom (1739 - 1788)
Edsberg
   Brita Jönsdotter (1791 - 1825)
   Ejnar Emanuel Pettersson (1899 - 1973)
   Emil Lennart Sohlberg (1828 - )
   Erik Johan Aronsson (1857 - )
   Inga Pia Viola Sohlberg (1950 - )
   Josefina Mårtensson (1865 - )
Edsbergs förs
   Maria Gottfrida Jansson (1898 - 1987)
Edsborg
   Axel Vilhelm Fallkvist (1877 - 1919)
   Signe Lovisa Becker (1891 - 1969)
Edsbro (AB)
   Brita Mattsdotter (1721 - )
   Erik Andersson (1723 - 1772)
Edsele, Sollefteå kn
   Harald Albert Persson Gejbo (1908 - 1998)
   Leif Kennet Gejbo (1948 - )
   Matts Sören Gejbo (1960 - )
   Märtha Greta Persdotter (1784 - 1871)
   Ture Emanuel Jonsson (1919 - 2005)
Edsele, Västernorrlands län
   Abram Nilsson (1842 - )
   Augusta Jansson (1885 - )
   Brita Greta Andersdotter (1850 - 1936)
   Bror Otto Persson (1895 - 1987)
   Edla Paulina Jonsson (1915 - 1996)
   Elias Albin Nilsson (1885 - )
   Hugo Arnqvist (1898 - )
   Jöns Arnqvist (1869 - )
   Margareta Persdotter (1874 - )
   Nils Abramsson (1814 - 1899)
   Per Olsson (1843 - 1902)
   Sara Greta Olofsdotter (1808 - )
   Tage Arnqvist (1896 - 1915)
   Tora Karolina Klasson (1902 - 1996)
Edsele
   Abraham Sehlstedt (1776 - 1833)
   Alf Leo Sidén (1928 - )
   Anna Maja Ersdotter (1802 - )
   Augusta Jansson (1885 - )
   Bengt Ambrosius Sidén (1916 - )
   Brita Gabrielsdotter (1774 - 1822)
   Brita Greta Nathanaëlsdotter (1844 - )
   Dordi Persdotter (1778 - )
   Elise Karolina Göransson (1879 - 1964)
   Erik Italo Sidén (1917 - )
   Hans Olof Wikström (1872 - 1951)
   Harald Albert Persson Gejbo (1908 - 1998)
   Iris Gullvår Sidén (1919 - )
   Johan Hadar Sidén (1911 - 1990)
   Johan Petter Sidén (1890 - 1957)
   Jon Carlsson (1811 - 1857)
   Lars Andersson (1775 - )
   Lars Gabrielsson (1825 - )
   Lars Moberg (1814 - 1885)
   Maria Matsdotter (1794 - 1888)
   Maria Regina Gabrielsdotter (1828 - )
   Matilda Sofia Sidén (1896 - )
   Märta Dagny Ingegärd Sidén Frestadius (1921 - )
   Märtha Greta Ersdotter (1828 - )
   Olof Albert Persson (1876 - 1910)
   Olof Larsson (1810 - 1889)
   Per Persson
   Ralf Baltzar Sidén (1928 - )
   Sara Gabrielsdotter (1830 - )
   Sara Maria Jacobsdotter (1781 - )
   Siv Hillevi Sidén (1930 - )
   Stina Brita Gabrielsdotter (1824 - )
   Sven Åke Sidén (1924 - )
   Tord Ejsten Sidén (1926 - )
Edselegården, Edsele
   Frans Eugen Tellström (1912 - 2000)
Edst...?
   Margta Ersdotter (1810 - )
Edstorp, Amneharad, Skaraborgs län
   Bengt Bengtsson (1720 - 1791)
Edstuga, Bollnäs, Gävleborgs län
   Anna Albertina Andersson (1891 - 1893)
   Emma Katrina Andersson (1897 - 1897)
   Johan Viktor Andersson (1896 - 1896)
   Karl Gunnar Andesson (1894 - 1894)
   Svea Adelia Andersson (1904 - 1982)
Eemnes, Holland
   Wilhelmine Johanna Richshoffer (1899 - 1985)
Efversta, Glanshammar
   Marja Nilsdotter (1769 - 1770)
Egeby ägor, Tysslinge, Örebro län
   Catharina Larsdotter (1752 - 1773)
   Johan Jonsson Boberg (1741 - 1810)
   Stina Johansdotter (1772 - 1773)
Egeby ägor/Latorps ägor, Tysslinge, Örebro län
   Stina Johansdotter (1772 - 1773)
Egeby, Tysslinge, Örebro län
   Stina Johansdotter Boberg (1776 - )
Egeby
   Helena Jonsdotter (1751 - )
Egendom No 29 E Bergsgatan, Göteborgs Masthugg-Haga-Östra Haga
   Brita Maja Olofsdotter Skogsberg (1829 - )
Eger, Ungern
   Marie Anna Wilhelmina von Baden-Rodemachern (1655 - 1702)
Egersta ägor, Tysslinge, Örebro län
   Daniel Persson (1690 - 1751)
Egersta ägor, Tysslinge
   Carl Werelius Elg (1801 - 1828)
Egersta, Tysslinge, Örebro län
   Anna Stina Carlsdotter (1784 - )
   Brita Nilsdotter (1759 - )
   Catharina Nilsdotter Egerström (1769 - 1835)
   Daniel Nilsson (1772 - )
   Lars Johansson Boberg (1779 - )
   Nils Nilsson (1756 - 1758)
   Nils Nilsson (1762 - )
   Olof Nilsson (1763 - )
   Petter Nilsson (1765 - )
Egersta, Tysslinge
   Carl Victor Karlsson Elg (1827 - 1883)
Egersta
   Carl Jonsson (1743 - 1812)
Eggelstad no 16, Tolånga (M)
   Anders Andersson (1860 - )
   Bengta Persdotter (1808 - 1858)
   Elna Andersdotter (1834 - 1846)
Egnahemsvägen 11, 517 34 Bollebygd
   Gun Margareta Elisabet Becker (1934 - )
Ehrendal, Frustuna, Södermanland
   Brita Christina Blom (1798 - 1873)
Ehrenfriedersdorf, Chemnitz, Sachsen, Tyskland
   Carl Gottlieb Basler (1754 - 1835)
Eisleben
   Philip Crusius (1597 - 1676)
Ejdergatan 8B/Karlsson, 416 68 Göteborg
   Lisbeth Eva-Marie Olsson (1957 - )
Ek
   Jan Peter Jansson (1845 - )
   Maja Lisa Jansdotter (1817 - )
Ekastorp, Södra Rörum
   Johanna Botilda Olsson (1880 - )
Ekbacken, Tjärstad (E)
   Regina Antonsdotter (1783 - 1829)
Eke (I)
   Mårten Jacobsson Frigsarve (Fisk) (1762 - 1807)
Ekeberg, Hidinge
   Anders Larsson (1833 - 1918)
   Anna Lovisa Larsdotter (1825 - 1914)
   Augusta Charlotta Larsdotter (1842 - 1843)
   Augusta Charlotta Sjöberg (1859 - )
   Carl Oscar Sjöberg (1861 - )
   Gustaf Adolf Sjöberg (1865 - 1939)
   Gustaf Larsson (1837 - 1843)
   Lars Larsson d y (1800 - 1855)
   Pehr Christian Sjöberg (1870 - )
Ekeberg, Knista
   Anna Jönsdotter (1731 - 1799)
   Anna Lisa Ersdotter (1808 - )
   Erik Larsson (1765 - 1836)
   Fredric Ersson (1821 - 1827)
   Jacob Eriksson (1817 - )
   Johannes Eriksson (1814 - 1884)
   Stina Maria Ersdotter (1804 - )
Ekeberg, Lillkyrka
   Petter Ersson Becker (1806 - 1885)
Ekeberg, Närke
   Margareta Leijonhufvud (Eriksdotter) (1516 - 1551)
Ekeberg, Västra Vingåker (D)
   Anna Nilsdotter (1723 - 1792)
   Ingrid Jonsdotter (1701 - 1777)
   Jon Nilsson (1732 - )
   Nils Månsson (1696 - 1771)
   Nils Nilsson (1742 - )
Ekebergaback 4, Farsta sjukhus
   Elvira Sofia Nägling (1889 - 1977)
Ekebergs ägor, Hallsber (T)
   Karl Johan Hall (1847 - 1935)
Ekeby (C,AB)
   Karin Larsdotter (1711 - )
Ekeby (I)
   Per Rasmusson (1649 - 1732)
Ekeby (T)
   Anders Andersson (1725 - 1768)
   Anders Larsson (1749 - )
   Anders Nilsson (1768 - )
   Anders Olsson (1801 - )
   Anders Peter Olsson (1822 - )
   Anna Brita Olsdotter (1781 - )
   Anna Larsdotter (1746 - )
   Anna Lovisa Olsdotter (1825 - )
   Anna Olofsdotter (1707 - 1775)
   Brita Nilsdotter (1759 - )
   Brita Persdotter (1740 - )
   Conrad Louis Widmark (1772 - )
   Erik Larsson (1737 - )
   Ingeborg Svensdotter (1758 - )
   Ingrid Persdotter (1770 - 1817)
   Johan Fredrik Widmark (1771 - )
   Johan Persson (1733 - )
   Jonas Erik Widmark (1769 - )
   Karin Larsdotter (1686 - 1767)
   Karin Larsdotter (1751 - )
   Kerstin Larsdotter (1714 - 1774)
   Kerstin Månsdotter (1761 - 1827)
   Lars Jönsson (1710 - 1753)
   Lars Larsson (1740 - )
   Lars Nilsson (1685 - 1756)
   Lars Nilsson (1740 - )
   Lars Persson (1744 - )
   Maja Lena Olsdotter (1783 - )
   Maria Persdotter (1717 - 1759)
   Maria Svensdotter (1755 - )
   Nils Andersson (1720 - )
   Nils Larsson (1716 - 1767)
   Nils Nilsson (1742 - 1811)
   Nils Nilsson (1752 - )
   Nils Olsson (1790 - )
   Olof Eklund Olsson (1792 - 1864)
   Olof Olsson (1820 - )
   Olof Persson (1736 - )
   Per Johansson (1713 - 1755)
   Per Larsson (1741 - )
   Per Larsson (1743 - )
   Stina Cajsa Olsdotter (1795 - )
   Stina Cajsa Olsdotter (1828 - )
   Sven Larsson (1730 - 1806)
Ekeby Hjersta, Almby, Örebro län
   Anna Viktoria Liljeblad (1887 - 1966)
Ekeby no 2, Almby, Örebro län
   Per Johan Olsson Eklind (1837 - )
Ekeby no 3, Ekeby (T)
   Brita Svensdotter (1790 - 1862)
   Kerstin Månsdotter (1761 - 1827)
Ekeby no 3, Stora Mellösa, Örebro län
   Jonas Andersson Ekholm (1809 - )
Ekeby ägor, Kumla
   Karl Josef Örnell (1888 - 1965)
Ekeby ägor, Stora Mellösa, Örebro län
   Anders Gustaf Blom (1835 - )
   Anna Christina Ekholm (1839 - )
   Britta Stina Persdotter (1803 - 1865)
   Carl Johan Ekholm (1843 - 1843)
   Elin Charlotta Blom (1877 - )
   Johan Blom (1871 - 1871)
   Johanna Wahlstedt (1836 - 1877)
   Jonas Andersson Ekholm (1809 - )
Ekeby ägor, Torshälla (D)
   Per Persson (1732 - 1764)
Ekeby, Almby, Örebro län
   Anders Persson (1818 - 1819)
   Margaretha Persdotter (1788 - 1814)
Ekeby, Bjuv, Skåne
   Mariette Birgitta Ann-Charlotte Rexéus (1944 - 2003)
Ekeby, Ganthem (I)
   Christina Jonsdotter (1741 - 1791)
Ekeby, Hallsberg
   Brita Cajsa Olsdotter (1836 - 1927)
Ekeby, Kumla (T)
   Cajsa Olofsdotter (1749 - 1830)
Ekeby, Malmöhus län
   Albin Ossian Boklund (1895 - 1968)
   Alfred Svensson (1892 - 1987)
   Anna Maria Persdotter (1879 - )
   Edvin Bernhard Svensson (1890 - 1891)
   Edvin Tage Svensson (1894 - 1990)
   Hanna Bengtsdotter (1845 - 1930)
   Ida Persdotter (1875 - )
   Johanna Svensson (1864 - 1942)
   Justina Botilla Svensdotter (1876 - 1878)
   Matilda Svensson (1861 - 1933)
   Olof Svensson (1866 - 1940)
   Pehr Jönsson (1862 - 1948)
   Peternilla Persdotter (1873 - )
Ekeby, Skedvi/Hallstahammar, Västmanlands län
   Jonas Magnusson (1815 - )
Ekeby, Stora Mellösa, Örebro län
   Carin Olofsdotter (1730 - 1805)
   Johan Kling (1873 - 1925)
   Olof Olofsson (1730 - )
   Per Olofsson (1733 - )
Ekeby, Svedvi, Västmanlands län
   Axel Karlsson (1864 - )
   Per Reinhold Karlsson (1859 - 1864)
Ekeby, Söderby-Karl, Stockholms län, Uppland
   Justina Gustafsdotter (1828 - 1896)
Ekeby, Åker (D)
   Brita Jansdotter (1738 - 1770)
Ekeby, Örebro län
   Abram Larsson (1821 - )
   Anders Olofsson (1810 - )
   Anders Olsson (1823 - )
   Anders Olsson (1823 - )
   Anna Cajsa Andersdotter (1801 - )
   Anna Cajsa Danielsdotter (1777 - )
   Anna Danielsdotter (1702 - )
   Anna Inga Olofsdotter (1805 - )
   Anna Larsdotter (1732 - )
   Anna Lovisa Andersdotter (1823 - 1867)
   Anna Lowisa Olsdotter (1830 - )
   Anna Lovisa Persdotter (1827 - )
   Anna Ophalia Ekstrand (1865 - )
   Anna Persdotter (1759 - 1816)
   Artur Eklind (1876 - 1950)
   Astrid Linnéa Ström (1913 - 1997)
   Cajsa Bengtsdotter (1737 - 1789)
   Carl August Johansson (1870 - 1927)
   Catharina Larsdotter (1757 - 1824)
   Clara Gustava Olsdotter (1837 - )
   Daniel Danielsson (1768 - )
   Daniel Larsson (1730 - )
   Emelia Sofia Johansdotter (1871 - 1943)
   Eva Sofia Carlsdotter (1839 - 1911)
   Gustaf Erik Ersson (1822 - )
   Gustaf Gustafsson (1787 - )
   Hanna Mathilda Eklind (1866 - )
   Hilma Sofia Ekstrand (1866 - )
   Ida Matilda Johansson (1856 - 1893)
   Johanna Sophia Olsdotter (1835 - )
   Johannes Eklind (1868 - )
   John Martin Johansson (1901 - 1901)
   Jonas Erik Ström (1825 - )
   Jonas Jonsson (1811 - 1889)
   Karin Larsdotter (1739 - 1752)
   Karl Sigvard Sjöqvist (1910 - 1953)
   Kerstin Danielsdotter (1772 - )
   Kerstin Larsdotter (1735 - )
   Kjerstin Olsdotter (1798 - )
   Knut Hjalmar Björkman (1897 - 1964)
   Lars Danielsson (1760 - )
   Lars Olsson (1799 - )
   Lars Olsson (1828 - )
   Lars Peter Larsson (1831 - )
   Lars Svensson (1694 - )
   Lisa Nilsdotter (1797 - )
   Margareta Larsdotter (1723 - )
   Maria Charlotta Eklind (1870 - )
   Maria Charlotta Olsdotter (1832 - )
   Maria Larsdotter (1743 - )
   Matts Eklind (1873 - )
   Nils Sune Kenny Eriksson (1955 - )
   Olof Gustafsson (1795 - )
   Olof Larsson (1763 - 1836)
   Olof Olofsson (1801 - )
   Olof Olsson d y (1825 - )
   Olof Olsson (1779 - 1819)
   Pehr Jönsson (1713 - 1774)
   Per Johan Gustafsson (1855 - 1924)
   Stina Cajsa Persdotter Sundström (1799 - 1872)
   Stina Lotta Olofsdotter (1814 - )
   Sven Ivar Teofil Stålberg (1902 - 1972)
Ekeby?
   Jöns Jönsson (1727 - )
Ekeby
   Carl Johan Larsson (1859 - )
   Elsa Kristina Sellin Friberg (1886 - 1968)
   Elsbetha Ersdotter (1735 - )
   Emilia Augusta Larsdotter (1851 - )
   Greta Stina Andersdotter (1824 - )
   Josephina Wilhelmina Lindberg Sjöqvist (1879 - 1951)
   Karl Sigvard Sjöqvist (1910 - 1953)
   Lars August Larsson (1849 - 1891)
   Lars Larsson (1822 - )
   Lars Victor Larsson (1853 - 1856)
   Lars Victor Larsson (1857 - )
   Olof Eklund Olsson (1792 - 1864)
   Olof Persson (1723 - )
   Per Larsson (1832 - 1912)
   Sofia Larsson (1863 - 1949)
   Stina Cajsa Andersdotter (1822 - 1865)
   Stina Kajsa Gustafsdotter (1826 - 1892)
Ekebylöt, Torshälla (D)
   Annika Persdotter (1762 - 1763)
   Brita Persdotter (1764 - )
   Catharina Persdotter (1760 - )
   Per Persson (1732 - 1764)
Ekebys, Stenkyrka (I)
   Anna Margareta Persdotter (1815 - )
   Carin Persdotter (1732 - 1781)
   Cathrina Erasmidotter (1752 - 1817)
   Nils Larsson (1738 - 1777)
Ekeled, Nykyrka (F,R)
   Johan Gustaf von der Luft (1824 - )
Ekelid, Oppeby (E)
   Per Larsson Engman (1750 - )
Ekenäs Östregård, Vetlanda (F)
   Carl Gunnar Stork (1882 - )
   Carl Hugo Stork (1885 - )
Ekenäs Östregård, Vetlanda
   Anna Josefina Rydin (1875 - 1974)
   Carl August Strahl (1877 - 1877)
   Johan Adolf Strahl (1849 - )
   Johan August Strahl (1880 - )
Ekenäs, Tjärstad (E)
   Catharina Samuelsdotter (1757 - 1809)
Ekenäs, Vetlanda (F)
   Carl Anton Strahl (1859 - )
   Gerda Mathilda Strahl (1892 - )
   Gerda Sofia Linnea Strahl (1889 - 1890)
Eker, Örebro län
   Astrid Linnéa Ström (1913 - 1997)
   Augusta Linnéa Johansson (1888 - 1946)
   Cherstin Olsdotter (1720 - 1797)
   Erik Emanuel Karlsson (1899 - )
   John Emanuel Ström (1917 - 2002)
Eker
   Carl Johan Karlsson (1858 - 1939)
   Carolina Liljeblad (1830 - 1914)
   Elin Sofia Andersdotter (1875 - 1876)
   Hulda Maria Andersdotter (1868 - )
   Johan Emil Andersson (1870 - )
   Karl Arvid Karlsson (1885 - 1954)
   Lena Catharina Persdotter (1826 - )
   Maria Greta Abrahamsdotter (1810 - )
   Maria Ulrika Larsdotter (1835 - 1914)
   Pehr Larsson (1741 - )
Ekers by, Eker
   Erik Jansson (1798 - 1853)
Ekers by
   Anders Abrahamsson (1807 - 1880)
Ekersby no 3, Eker
   Anders Abrahamsson (1807 - 1880)
   Catharina Olsdotter (1805 - 1869)
   Elin Sofia Andersdotter (1875 - 1876)
   Hulda Maria Andersdotter (1868 - )
   Israel Ersson (1846 - )
Ekersgatan 3, Örebro
   Erik Persson Sterner (1872 - )
Ekerön
   Maja Gustafva Tollin (1813 - )
Ekesjö (F)
   Augusta Amanda Mowitz (1864 - )
   Hulda Emilia Mowitz (1867 - 1880)
Ekesjö, Almesåkra, Jönköpings län
   Anna Lena Andersdotter Almqvist (1808 - 1808)
Ekesjö, Jönköpings län
   Johanna Mathilda Emanuelsdotter (1843 - 1902)
Ekestugan, Nyköpings Sankt Nicolai
   Anna Lotta Landberg (1842 - 1918)
   Eric Jonsson Landberg (1772 - 1826)
   Johan Peter Landberg (1804 - 1846)
Ekhem, Kullerstad, Östergötlands län
   Ernst Gunnar Karlsson (1893 - 1948)
   Ester Ottilia Munter (1892 - 1937)
Ekhem, Åby Norrgård, Kullerstad, Östergötlands län
   Ernst Gunnar Karlsson (1893 - 1948)
Ekholmen, Gunnarsnäs (P)
   Ruderberg (1761 - 1761)
   Cajsa Ruderberg (1749 - 1824)
   Gabriel Lundbom (1750 - 1812)
   Olof Georg Lundbom (1772 - 1844)
Ekholmen, Veckholm, Uppsla län
   Karl VIII Knutsson Bonde (1409 - 1470)
Eklund, Länna (D)
   Anders Christophersson (1782 - )
   Anders Persson (1785 - 1786)
   Anna Christophersdotter (1778 - 1781)
   Anna Persdotter (1794 - )
   Brita Christophersdotter (1760 - 1817)
   Brita Persdotter (1786 - )
   Catharina Persdotter (1801 - )
   Christopher Christophersson (1769 - )
   Greta Persdotter (1796 - )
   Maria Persdotter (1786 - )
   Olof Christophersson (1775 - )
   Per Christophersson (1767 - )
   Per Persson (1805 - )
   Stina Christophersdotter (1772 - )
   Stina Persson (1790 - )
Eklunda Nolgården, Ullervad, Skaraborgs län
   Anna Stina Jansdotter (1826 - )
Ekolsund
   Sofia Vasa (Gustavsdotter) (1547 - 1611)
Ekorreg 10, Västra Frölunda
   Jonas Eringis (1912 - 1991)
   Kajsa-Stina Eriksson (1922 - 2009)
   Sten Gunnar Eriksson (1958 - )
Ekshärad, Värmlands län
   Karin Jönsdotter (1829 - )
Ekshärad
   Håkan Samuelsson Wiklund (1830 - )
   Julia Sundqvist (1970 - 1921)
Eksjö (F)
   Adolf Bernhard Munthe (1799 - 1807)
   Anders Samuel Räf (1884 - )
   Anna Brita Ingegärd Siwerz (1914 - 2001)
   Anna Ingrid Margareta Siwerz (1906 - 1960)
   Anna Josefina Rydin (1875 - 1974)
   Carl Ludvig Munthe (1795 - 1860)
   Catharina Maria Antoinette Munthe (1793 - )
   Charlotta Rebecka Cassel (1734 - 1793)
   Charlotte Juliana Munthe (1790 - )
   Ebba Mariana Charlotta Storckenfeldt (1896 - 1986)
   Ida Eleonora Elise Sjöberg (1862 - 1903)
   Johan Peter Movitz (1836 - 1916)
   Knut Vilhelm Hammarskjöld (1818 - 1891)
   Martin Arnold Munthe (1797 - 1875)
   Martin Lorentz Munthe (1762 - 1819)
   Oskar Olof Fredrik Siwerz (1908 - 1910)
   Thure Wilhelm Munthe (1802 - )
Eksjö stadsförsamling (F)
   Anna Lovisa Carolina Benckert (1876 - 1948)
   Carl Anton Strahl (1859 - )
   Johan Georg Munthe (1792 - 1870)
Eksjö stadsförsamling, Jönköpings län
   Gösta Harald Tegner (1943 - )
   Ida Eleonora Elise Sjöberg (1862 - 1903)
Eksjö stadsförsamling
   Anna Brita Ingegärd Siwerz (1914 - 2001)
Eksjö, Almesåkra, Jönköpings län
   Catharina Danielsdotter (1774 - 1784)
   Ingrid Danielsdotter (1783 - 1852)
   Nils Danielsson (1781 - 1784)
   Pehr Johan Andersson Almqvist (1809 - 1876)
Eksjö, Almesåkra
   Jonas Magnus Andersson Gran (1805 - )
Eksjö, Jönköpings län
   Oskar Paul Lennart Siwerz (1912 - 1999)
Eksta (I)
   Adik Peter Hultberg Höglund (1817 - 1868)
   Amalia Wilhelmina Serafia Höglund (1872 - )
   Anders Alfred Höglund (1854 - )
   Anna Elisabeth Eriksdotter (1806 - 1871)
   Anna Lisa Memsen (1778 - 1833)
   Anna Margareta Boberg (1836 - 1914)
   Anna Susanna Maria Höglund (1845 - 1926)
   Carl Olof Niclas Höglund (1859 - )
   Catharina Elisabeth Friström (1742 - 1803)
   Elisabeth Maria Boberg (1855 - )
   Eric Ericsson Norrgård Silker (1781 - )
   Eric Ericsson Silker (1745 - 1789)
   Eric Johan Ekström (1805 - 1878)
   Erik Eriksson Westberg (1803 - )
   Johan Silker (1777 - 1826)
   Katrina Margreta Eriksdotter Norrgård (1816 - 1884)
   Nils Dahlström Hultberg (1781 - 1862)
   Olof Ericsson (1804 - )
   Olof Niclas Höglund (1850 - 1852)
   Olof Persson Höglund (1777 - 1805)
   Petter Höglund (1842 - 1909)
   Sara Elisabeth Höglund (1803 - 1803)
Ektorp, Nacka, Stockholms län
   Maria Kristina Pettersson Bergman (1901 - 1970)
Ekvallsg 21 B, kv Fliten 4, Eskilstuna Fors (D)
   Olle Borgh (1931 - 2007)
   Olof Gustaf Borgh (1896 - 1973)
Ekängsgatan 4, Örebro (föräldrarnas fastighet)
   Agnes Amalia Becker (1890 - 1949)
Ekängsgatan 4, Örebro
   Britta Lena Danielsdotter (1778 - )
   Carl Johan Bäcker (1862 - 1947)
   Svea Viola Fredlund (1925 - 1945)
Elberfeld
   Emelie Wülfing (1836 - 1888)
   Gustaf Ferdinand Jagenburg (1833 - )
Elbing, Preussen
   Simon Persson Göthe (1601 - 1630)
Elbingerode, Braunsweig, Tyskland
   Elisabet Doms (1626 - 1699)
Eldsberga (N)
   Anders Andersson (1860 - )
Eldsberga
   Beata Maria Agrell (1776 - 1847)
   Hans Peter Cöster (1762 - 1845)
Eldselet Ramsele
   Anna Stina Olofsdotter (1833 - 1910)
   Carl Leonard Jonsson (1860 - 1887)
   Henny Amalia Jonsson (1893 - 1959)
   Jonas August Jonsson (1892 - 1892)
   Per Leonard Jonsson (1891 - 1891)
Eldselet, Ramsele
   Alma Helena Nilsson (1886 - )
   Alva Regina Jonsson (1903 - 1903)
   Anna Ottilia Nilsson (1900 - )
   Axel Emanuel Jonsson (1866 - 1867)
   Axel Emanuel Nilsson (1896 - )
   Axel Jonsson (1868 - 1878)
   Beda Johanna Jonsson (1897 - )
   Carl Uno Nilsson (1927 - )
   Ester Elisabet Jonsson (1899 - )
   Ester Johanna Jonsson (1894 - 1894)
   Hilding Emanuel Jonsson (1898 - )
   Jenny Christina Nilsson (1885 - 1918)
   Jonas Walfrid Jonsson (1874 - 1874)
   Karl Hjalmar Nilsson (1891 - )
   Lars Albert Rystedt (1897 - 1903)
   Marta Teresia Nilsson (1906 - )
   Nia Johanna Nilsson (1900 - )
   Nils Albin Jonsson (1856 - 1930)
   Otto Valfrid Jonsson (1901 - )
   Sven Albert Nilsson (1898 - 1916)
   Vilma Charlotta Nilsson (1889 - )
Eldwalla, Glanshammar
   Carl Gustaf Andersson (1819 - )
Eldvalla
   Erik Frithiof Karlsson (1859 - 1930)
Elfstorp, Amneharad, Skaraborgs län
   Maria Swensdotter (1724 - 1811)
Elfvik, Gillberga (S)
   Per Simonsson
Elgesta ägor, Kil
   Mathilda Lovisa Olsdotter (1855 - )
Elgåsen, Nysund (T,S)
   Johan Eliasson Sjöberg (1798 - 1860)
Eling Västra, Götaland, Sweden
   Selma Johnson (1874 - 1956)
Eling, Skaraborgs län
   Beda Emilia Andersdotter (1876 - 1952)
   Gustafva Amanda Andersdotter Gullberg (1876 - 1901)
Eling
   Alma Josefina Andersdotter (1874 - 1876)
Elinnerud
   Brita Maria Salomonsdotter (1776 - 1853)
Elling Västra, Götaland, Sweden
   Alfrida Johnson (1870 - 1949)
Ellinge
   Christina Lind (1807 - )
Elliot Hospital, Manchester, New Hampshire
   Lillian E Orfield Mafera (1926 - 2010)
Ellis Island, New York
   Trinidad Eugenio Lacayo (1873 - 1944)
Elltorp no 2, Kumla, Örebro län
   Anny Cecilia Sköld Eklund (1896 - 1975)
   Johan August Larsson (1860 - 1932)
Elltorp, Kumlaby ägor, Kumla
   Ran Sture Sköld (1916 - 1938)
Ellvalla ägor, Glanshammar
   Catharina Ersdotter (1796 - 1885)
   Lars Liljeblad (1795 - 1850)
Elmeboda
   Samuel Elmström
Elmtomta Sörgård no 3, Ask, Linköping
   Emma Kristina Söderström (1865 - 1947)
Elofs Valunda, Visnum (S)
   Cajsa Petersdotter (1796 - )
   Salomon Larsson Blixt (1810 - 1899)
Elofsgården, Finnerödja (T,R)
   Anders Henricsson (1711 - 1793)
Elshult, Färgaryd (N/F)
   Helena Jönsdotter (1762 - 1767)
   Helena Jönsdotter (1767 - )
   Ingierd Jönsdotter (1772 - )
   Johannes Ellström (1769 - )
   Maria Jönsdotter (1764 - 1767)
Eltnäset Berg (Z)
   Anders Planting-Bergloo (1699 - 1719)
   Anna Maria Planting-Bergloo (1690 - 1760)
   Brita Regina Planting-Bergloo (1697 - 1702)
   Börje Planting-Bergloo (1696 - 1697)
   Catarina Planting-Bergloo (1691 - 1691)
   Catharina Planting-Bergloo (1686 - 1691)
   Magdalena Planting-Bergloo (1692 - 1714)
   Sofia Planting-Bergloo (1693 - 1695)
Eltnäset Berg , Elsnäset, Berg (Z)
   Alexander Johan Planting-Bergloo (1688 - 1758)
Eltnäset, Berg (Z)
   Armika Planting-Bergloo (1687 - 1719)
Elvesta ägor, Kumla, Örebro län
   Ingrid Elisabet Sagefors (1925 - 2009)
Elvesta ägor, Kumla
   Anders Gustaf Andersson (1833 - )
   Anna Kajsa Lundvall (1814 - 1823)
   Catharina Svensdotter (1777 - 1833)
   Erik Lundvall (1770 - 1828)
   Johan Erik Lundvall (1819 - )
   Johanna Carolina Lundvall (1808 - 1809)
   Maja Stina Lundvall (1810 - )
   Per Eric Andersson (1831 - )
Elvingegården, Skallmeja (R)
   Maja Greta Johansdotter (1844 - )
Ely, White Pine County, Nevada
   Henning Ferdinand Hegman (1895 - 1982)
Emergency Room, Berlin, Washington
   Richard A Orfield (1924 - 1995)
Emtheden, Varnum (S)
   Axel Ludvig Karlsson (1866 - 1926)
   Johanna Larsdotter Wallman (1812 - 1853)
   Jonas Jonsson (1790 - 1873)
   Sara Larsdotter (1797 - 1867)
   Sofia Ulrika Karlsdotter (1869 - )
   Viktor Emanuel (1875 - 1876)
Emthyttan, Skinnskatteberg (U)
   Anna Gustafsdotter (1704 - )
   Elisabeth Gustafsdotter (1707 - )
   Greta Bagge (1807 - 1889)
   Gustaf Andersson (1669 - 1738)
   Karin Gustafsdotter (1713 - )
   Margareta Andersdotter (1724 - )
   Mathias Andersson (1730 - 1796)
   Olof Gustafsson
   Sara Andersdotter (1672 - 1740)
   Sara Gustafsdotter
Endre (I)
   Anna Paulsdotter (1730 - 1783)
   Anna Rasmusdotter (1755 - 1827)
   Antonetta Sophia Grevesmèuhlen (1750 - 1788)
   Clas Hansson (1754 - 1817)
   Elsabe Enequist (1705 - 1790)
   Gertrud Rasmusdotter (1667 - 1742)
   Hans Classon (1725 - 1797)
   Hans Larsson (1733 - 1812)
   Hans Olofsson (1670 - )
   Jacob Hansson (1772 - )
   Johannes Hansson (1774 - 1826)
   Katarina Persdotter (1707 - 1786)
   Kerstin Olofsdotter (1681 - )
   Lars Hansson (1706 - 1789)
   Lars Hansson (1761 - 1820)
   Maja Stina Clasdotter (1780 - 1855)
   Maria Erasmidotter (1729 - 1793)
   Nils Rasmusson (1733 - 1803)
   Olof Olofsson (1714 - 1746)
   Olof Rasmusson Enderdahl (1740 - 1800)
   Per Jacobsson (1718 - 1756)
Enebacken, Sventorp, Skövde
   Maria Greta Fredriksdotter Krusell (1797 - )
Enebacken, Sventorp
   Catharina Fredriksdotter Krusell (1802 - 1837)
   Fredrik Wilhelm Krusell (1766 - 1804)
Eneby ägor, Hardemo, Örebro län
   Brita Larsdotter (1798 - 1837)
   Carl Larsson (1830 - )
   Kerstin Jönsdotter (1888 - 1861)
   Lars Larsson En (1797 - )
   Lovisa Larsdotter En (1836 - 1837)
   Oskar Svärd (1862 - )
Engelbrekt, Stockholms stad
   Adèle Emelie Jagenburg (1869 - 1960)
   Albert Hjalmar Theodor Watz (1871 - 1935)
   Ann-Marie Andersson (1912 - 1967)
   Anna Sofia Åslund (1864 - 1941)
   Emelie Fredrika Sofia Aschan (1846 - 1943)
   Gun Barbro Holm (1923 - 2007)
   Gunhild Vilhelmina Sundkvist (1930 - 2002)
   Gustaf Alrik Nyqvist (1883 - 1962)
   Hermann Theodor Benckert (1841 - 1922)
   Ingela Bodil Sternberg (1945 - )
   Karl Gylfe Tallrot (1915 - 2002)
   Linnéa Amalia Åberg Nägling (1911 - 2003)
   Märta Hildegard Pettersson Wahlström (1899 - 1970)
   Per Walter Östman (1946 - )
   Rut Maria Filling (1905 - 1994)
Engelbrektsviken, Göksholm, Stora Mellösa, Örebro län
   Berta Regina Cecilia Björkman (1903 - )
   Dorotea Maria Wilhelmina Björkman (1900 - 1987)
   Elsa Linnéa Kristina Björkman (1905 - )
Engelbrektsvägen 22, 692 00 Kumla
   Asta Teresia Becker Syrén Rommeland (1919 - 2008)
   Axel Eugen Becker (1895 - 1951)
   Johan Valdemar Rommeland (1916 - 1982)
Engelbrektsvägen 24 i Kumla
   Elsa Sofia Larsson (1895 - 1970)
Engelbrektsvägen 24
   Ester Elisabet Becker (1901 - 1970)
Engelsborg, Rönninge
   Emma Teresia Malmberg (1887 - 1959)
England, Gainsborough
   Svend I Tveskägg av Danmark (Haraldsson) (960 - 1014)
England
   Björn Steinarsson (850 - 890)
   Per Herman Östrand (1841 - )
   Ålof Ragnarsdotter (821 - 850)
Enköping
   Anna Mattsdotter
   Catharina Nordling Gester (1758 - 1815)
   Gustaf Halvard Sundberg (1902 - 1903)
   Hans (Svede) Svedenhielm (1670 - )
   Hans Lydertsson Svede (- 1682)
   Johan Gustaf Ludvig Sundberg (1870 - 1963)
   Johan Hilbert Emanuel Sundberg (1898 - 1979)
   Olof Edur Gjersvold (1911 - 2005)
   Ruth Ulla Birgitta Blomgren (1826 - 2007)
Enköpings-Näs, Uppsala län
   Ulrika Gustafva Wilhelmina von Post (1820 - 1910)
Enskede, Stockholms stad
   Elin Malvina Pettersson Barner (1885 - 1963)
   Ingrid Marianne Barner (1950 - )
   Nils Börje Barner (1917 - 1971)
   Nils Claes-Göran Barner (1946 - )
   Signe Wilhelmina Wernström (1883 - 1969)
Enskede
   Arnold Falkman (1913 - 1969)
   Brita Ingeborg Nilsson Falkman (1922 - 2008)
   Engla Paulina Hildegard Hagtorn Almqvist (1870 - 1941)
   Erik Birger Olsson (1893 - 1969)
   Helena Antoinette van Asperen (1954 - )
   Johan Kling (1873 - 1925)
   Kerstin Marianne Nilsson Sillrén (1927 - 2004)
Enskededalen
   Kurt Åke Kock (1920 - 1993)
Enåker, Västmanlands län
   Arvid Robert Altén (1885 - 1960)
   Eric Ersson (1842 - )
   Sara Jansdotter (1811 - 1873)
   Stig Charles Tallrot (1922 - 1989)
Enånger
   Nils Andersson (1826 - )
Equador
   Dayana Törnlund
Eriksberg, Norrköpings Borg
   August Helmer Karlsson (1888 - 1955)
Eriksberg, Skälf, Norrköpings Borg
   Betty Maria Karlsson (1892 - 1970)
   Birgit Maria Constance Karlsson (1924 - )
   Bror Erland Julius Teiler (1912 - 2001)
   Carl August Pettersson (1863 - 1939)
   Dotter Karlsson (1937 - 1937)
   Elof Hilding Karlsson (1908 - 1993)
   Flickebarn Karlsson (1916 - 1916)
   Karin Solveig Anita Karlsson (1939 - )
   Karl Elof Tage Karlsson (1912 - 1912)
   Karl Gösta Henry Karlsson (1909 - 1981)
   Otto Axel Wilhelm Karlsson (1897 - )
Eriksberg
   Kierstin Bengtsdotter (1763 - 1820)
   Magnus Viding (1765 - )
   Per Andersson (1766 - 1779)
Eriksbergsvägen 5, Kumla
   Ingvar Emanuel Larsson (1926 - 1976)
Eriksbol, Rudskoga, Värmlands län
   Anders Petter Jonsson (1825 - )
   Aron Jonsson (1829 - )
   Carl Jonsson (1834 - 1835)
   Johannes Jonsson (1823 - )
   Jonas Larsson (1789 - )
   Jonas Larsson (1792 - 1866)
   Lars Eriksson (1723 - 1763?)
   Lars Jonsson (1765 - 1844)
   Maja Lisa Jonsdotter (1820 - 1888)
   Margareta Persdotter (1659 - 1751)
   Maria Ersdotter (1792 - 1860)
   Maria Lisa Jonsdotter (1818 - 1819)
   Stina Cajsa Jonsdotter (1827 - )
Eriksdal, Näshulta, Södermanland
   David Hjalmar Pettersson (1882 - 1954)
   Elin Malvina Pettersson Barner (1885 - 1963)
   Sabina Carolina Olsdotter Werelius (1842 - 1931)
Eriksdal, Örebro Nikolai
   Augusta Carolina Sköld (1863 - )
   Carl August Sköld (1869 - 1869)
   Maria Catrina Persdotter (1826 - 1870)
   Mathilda Maria Sköld (1866 - 1867)
   Olof Sköld (1831 - )
Eriksdal, Örebro
   Sofia Albertina Bäcker (1875 - 1909)
Eriksfält, Malmö
   Olof Gustaf Gillert Johansson (1920 - 2000)
Eriksfält, Malmöhus län
   Pernilla Mari Nöremark (1971 - )
   Åsa Linda Johansson (1974 - )
Eriksro, Hammarby (AB)
   Karl Gustaf Fredrik Gunnar Hasselhuhn (1877 - 1944)
Erikstorp, Västra Vingåker (D)
   Ingrid Persdotter (1751 - )
Errarp no 2, Barkåkra (L)
   Boel Svensdotter (1748 - 1814)
   Kersti Svensdotter (1757 - )
Errarp no 2, Barkåkra
   Per Svensson (1760 - )
   Peter Persson (1813 - )
Errarp, Barkåkra, Kristianstads län
   Ajda Siunnesdotter (1740 - )
   Anders Nilsson (1781 - )
   Anna Niklasdotter (1745 - 1809)
   Anna Nilsdotter (1777 - )
   Annis Mårtensdotter (1703 - )
   Boel Svensdotter (1748 - 1814)
   Bore Persdotter
   Elna Äbbasdotter (1716 - 1738)
   Gudmund Svensson (1753 - )
   Hanna Nilsdotter (1784 - )
   Helena Siunnesdotter (1746 - )
   Ingeborg Mårtensdotter (1701 - 1759)
   Jöns Mårtensson (1697 - )
   Jöns Mårtensson (1705 - )
   Jöns Siunnesson (1743 - )
   Jöns Svensson (1750 - )
   Kersti Siunnesdotter (1723 - 1792)
   Kersti Svensdotter (1757 - )
   Kerstina Nilsdotter (1778 - )
   Lars Mårtensson (1709 - )
   Lars Svensson (1745 - )
   Margaretha Nilsdotter (1783 - )
   Margaretha Siunnesdotter (1725 - 1797)
   Mårten Pålsson Möller (- 1720)
   Nils Siunnesson (1751 - )
   Ola Siunnesson (1748 - )
   Per Mårtensson (1715 - )
   Per Svensson (1760 - )
   Sissela Nilsdotter (1793 - 1794)
   Siunne Jönsson (1786 - 1821)
   Siunne Mårtensson (1699 - 1768)
   Son Siunnesson (1741 - )
   Sven Larsson (1719 - 1799)
   Sven Nilsson (1786 - )
   Tyre Siunnesdotter (1729 - )
Errarps mölla, Barkåkra (L)
   Nils Svensson (1747 - 1807)
Ersbo, Frösve, Skaraborgs län
   Tyra Maria Bergqvist Öhlander (1902 - 1950)
Ersgård, Visnum (S)
   Lars Wallman (1808 - 1809)
Erstorp, Västra Vingåker (D)
   Anders Andersson (1762 - )
   Anna Andersdotter (1706 - 1757)
   Anna Andersdotter (1771 - )
   Anna Mårtensdotter (1732 - )
   Lars Andersson (1759 - )
   Lars Mårtensson (1742 - )
   Mårten Mårtensson (1707 - 1775)
   Per Andersson (1766 - 1779)
Ervalla fs, Örebro län
   Anna Lovisa Andersdotter (1866 - 1943)
   Axel Julius Pettersson (1898 - 1956)
Ervalla hammar, Ervalla (T)
   Anna Catharina Färna (1758 - 1762)
   Brita Färna (1753 - )
   Catharina Färna (1771 - )
   Flickebarn Färna (1769 - 1769)
   Johan Henricsson Färna (1725 - 1794)
   Johannes Färna (1756 - 1757)
   Son Färna (1766 - 1766)
Ervalla hammar, Ervalla, Örebro län
   Johannes Fernelius (1761 - )
   Mårten Fernelius (1764 - 1825)
Ervalla, Näsby, Örebro län
   Olof Olsson (1746 - )
   Stina Olsdotter (1748 - )
Ervalla, Örebro län
   Anders Larsson (1735 - )
   Anders Larsson (1736 - 1789)
   Anders Olsson (1763 - )
   Anna Andersdotter (1774 - )
   Anna Catharina Andersdotter (1764 - 1794)
   Anna Catharina Andersdotter (1803 - 1846)
   Anna Catharina Larsdotter (1794 - 1824)
   Anna Johansdotter (1711 - 1773)
   Anna Larsdotter (1739 - 1801)
   Anna Sofia Israelson (1863 - 1909)
   Axel Ingvar Gustavsson (1920 - )
   Brita Jonsdotter (1731 - )
   Catharina Andersdotter (1779 - 1849)
   Catharina Persdotter (1732 - 1795)
   Catharina Persdotter (1739 - )
   Christina Andersdotter (1741 - 1790)
   Christina Färna (1751 - )
   Christina Johansdotter (1763 - )
   Christina Nilsdotter (1764 - )
   Flickebarn Färna (1767 - 1767)
   Jan Jansson (1727 - 1783)
   Johan Olsson (1817 - 1874)
   Johanna Liljeblad (1823 - )
   Lars Hansson (1708 - 1755)
   Lars Nilsson (1762 - )
   Maja Ersdotter (1803 - )
   Maria Olofsdotter (1735 - 1777)
   Nils Larsson (1734 - 1819)
   Olof Andersson (1789 - 1850)
   Olof Larsson (1723 - 1791)
   Olof Olsson (1770 - 1846)
   Olof Persson (1691 - 1766)
   Peter Andersson (1769 - 1793)
   Signe Elisabet Larsson (1912 - 2005)
Ervalla
   Eric Ersson (1785 - )
   Erik Persson (1804 - 1860)
   Ester Alice Larsson (1914 - 2002)
   Israel Larson (1831 - 1896)
   Johan Olsson (1817 - 1874)
   Karl Emil Israelsson (1865 - 1926)
   Lars Olofsson (1694 - 1757)
   Sara Olsdotter (1844 - )
   Stina Lotta Larsdotter (1835 - 1914)
   Stina Olsdotter (1816 - 1906)
Eskebjerg, på Hindsholm
   Toke Skjalmsen Hvide (1085 - 1145)
Eskekärra No 2, Näsum, Kristianstads län
   Nils Svensson Fält (1865 - 1926)
   Sven Svensson (1805 - 1881)
   Walborg Svensdotter (1867 - 1949)
Eskekärra No 4, Näsum (L)
   Ellen Viktoria Olsson (1898 - )
   Herman Svante Olsson (1899 - 1899)
Eskekärra, Näsum, Kristianstads län
   Anders Larsson (1823 - )
   Malena Svensdotter (1868 - 1947)
Eskelhem (I)
   Barent Eliasson (1726 - 1771)
   Christen Eliasson (1712 - 1757)
   Elias Christensson (1676 - 1744)
   Elias Eliasson (1721 - 1766)
   Ingrid Eliasdotter (1729 - 1776)
   Kerstin Eliasdotter (1723 - 1772)
   Kerstin Persdotter (1689 - 1757)
   Maria Eliasdotter (1718 - 1748)
   Pehr Eliasson (1715 - 1739)
Eskilstorp, husarboställe no 62, Svennevad
   Anna Maria Gustafsson (1898 - )
   Emma Appolonia Gustafsson (1889 - )
   Esther Ingeborg Gustafsson (1900 - )
   Johan Gottfrid Gustafsson (1896 - )
   Signe Linnea Hildegard Gustafsson (1891 - )
   Sven Adolf Gustafsson (1893 - )
Eskilstorp, Vintrosa fs, Örebro län
   Anders Andersson (1832 - 1837)
   Pehr Eric Ersson (1835 - 1920)
Eskilstuna Fors, Södermanland
   Julius Reinhold Holmström (1897 - )
   Karolina Josefina Pettersson (1864 - 1923)
   Per Holger Holmström (1904 - )
   Sara Johanna Regina Holmström (1899 - )
Eskilstuna Fors, Södermanlands län
   Greta Lovisa Forsmark (1822 - )
   Johan Verner Karlsson Werner (1873 - 1929)
   Kurt Gerhard Filling (1910 - )
   Lars Richard Bergqvist (1904 - 1969)
   Oscar Alfred Filling (1907 - )
   Rut Maria Filling (1905 - 1994)
Eskilstuna Kloster (D)
   Augusta Andersson (1863 - 1942)
   Johan Emil Hall (1869 - 1951)
Eskilstuna Kloster, Södermanlands län
   Ann-Mari Werner-Wahlberg (1931 - )
Eskilstuna Kloster
   Berta Bernhardina Holmström (1882 - )
   Ingrid Elisabet (Petronella) Gudmundsson Ribbesten (1914 - 2003)
   Irenes Remigius Holmström (1879 - )
   Olga Maria Holmström (1885 - )
   Sigrid Lucia Regina Vesterström (1878 - 1910)
Eskilstuna slott, Eskilstuna
   Maria Kristina av Pfalz (1561 - 1589)
Eskilstuna, Södermanland län
   Brita Persdotter (1764 - )
   Johan Ludvig Sundblad (1785 - )
   Rut Tilly Margareta Blom Wallin (1909 - 1992)
Eskilstuna, Södermanland
   Eleonora Wilhelmina Johansson Lindberg (1879 - 1940)
   Lars Petter Reinhold Eriksson (1853 - )
Eskilstuna, Södermanlands län
   Johan Verner Karlsson Werner (1873 - 1929)
   Per Erik Nilsson (1830 - )
Eskilstuna
   Anna Mathilda Holmström (1866 - )
   Brita Margareta Nolén (1893 - 1977)
   Carl Almqvist (1788 - )
   Elfrida Charlotta Pettersson (1874 - 1911)
   Emilia Maria Frössén Watz (1871 - 1944)
   Evert Evald Andersson (1908 - 1973)
   Ida Lovisa Holmström (1868 - )
   Ingrid Elisabet (Petronella) Gudmundsson Ribbesten (1914 - 2003)
   Johan Reinhold Holmström (1839 - 1901)
   Johan Reinhold Holmström (1874 - )
   Maria Blomberg
   Rut Irma Elisson (1918 - )
Eslöv
   Johannes Ljungberg (1777 - 1849)
   Ädla Elfrida Eklund (1891 - 1969)
Espenäs, Karlskoga, Värmlands län
   Anna Andersdotter (1797 - 1800)
   Anna Maria Jonsdotter (1846 - )
   Erik Andersson (1802 - )
   Maria Andersdotter (1766 - )
Esphult
   Bengta Johansdotter (1859 - 1883)
   Ola Bengtsson (1828 - 1876)
Esplunda, Glanshammar (T)
   Kerstin Larsdotter (1724 - 1767)
Espsäter, Hidinge, från Vintrosa
   Lars Larsson d y (1800 - 1855)
Espås, Segerstad
   Inga Larsdotter (1827 - )
   Johannes Larsson (1832 - )
   Kajsa Larsdotter (1822 - )
Esterna (AB)
   Anders Jansson (1781 - 1852)
   Anders Matsson (1792 - )
   Anna Cajsa Matsdotter (1776 - )
   Mats Hansson (1810 - )
   Mats Matsson (1783 - 1795)
Estland
   Karl den Döve (1165 - 1220)
   Otto Feldhusen (- 1699)
Estuna (AB)
   Carl Erik Victor Fredlund (1861 - 1864)
Esztergom, Komárom-Esztergom, Ungern
   Bela I Arpád av Ungern (1016 - 1063)
   Richeza Adelaide (1018 - 1052)
Esztergom, Komarom Esztergom, Ungern
   Lanka av Ungern ÁRPÁD(házi) (1050 - 1095)
Ettack, Velinga (R)
   Maria Kajsa Jonsdotter (1851 - 1912)
Eureka, Humboldt County, California
   Pettersson (- 1910)
   Carolina Larsdotter (1834 - 1922)
Eureka, Utah(?), Nord-Amerikas Förenta Stater
   Pehr Olofsson (1866 - )
Europa
   Wipert/Wibert de Nantes (860 - 883)
Evensäter, Färgelanda (P)
   Anna Stina Hesselroth (1705 - 1743)
Evergreen Memorial Park, Seattle
   Josefina Albertina Israelsson (1868 - 1958)
Everlöv (M)
   Ingar Jönsdotter (1778 - 1860)
   Mårten Asmundsson (1786 - 1863)
   Nils Andersson (1860 - )
Eversta
   Marja Albrechtsdotter (1723 - 1801)
Everöd
   Sissa Lassdotter (1798 - )
Exeter, Rockingham, New Hampshire
   Lillian Jeanette Guinea Orfield (1896 - 1930)
f antec.
   Eric Larsson (1808 - )
Fabriken, Ramundeboda
   Gustaf Alfrid Eklund (1861 - 1914)
Fabriksgatan 25, Örebro
   Anders Robert Larsson (1862 - 1957)
Fabriksgatan 3, Skurup
   Elsa Alexandra Feldt (1922 - )
Fada
   Nicolas Dubois (- 1672)
Fagerberget, Gåsborn (S)
   Per Gustav Tångring (1834 - 1888)
Fagerbjörks ägor, Viby (T)
   Anders Persson (1792 - 1864)
Fagereke, Torsås (H)
   Anders Andersson (1786 - 1856)
   Anders Nilsson (1743 - )
   Anna Maria Andersdotter (1818 - )
   Cajsa Andersdotter (1829 - 1880)
   Håkan Andersson (1832 - )
   Maria Andersdotter (1780 - )
   Nils Andersson (1779 - )
   Per Andersson (1777 - )
   Stina Persdotter (1791 - 1854)
   Sven Andersson (1817 - 1817)
   Ölfving Andersson (1834 - )
Fagerhult, Kalmar län
   Nils Sigvard Nilsson (1920 - 1999)
Fagerlandsvallen, Häggenås
   Emma Margreta Persdotter (1865 - )
   Per Johansson (1817 - 1862)
Fagerlöt, Håfvesta, Hackvad
   Ida Larsdotter (1852 - )
Fagermotorp
   Anders Olsson (1734 - )
   Erik Olsson (1741 - 1742)
   Gustaf Olsson (1737 - 1743)
   Olof Andersson (1712 - )
Fagersta, Torsåker (X)
   Anna Larsdotter (1751 - 1751)
   Brita Larsdotter (1757 - 1758)
   Cherstin Larsdotter (1757 - 1758)
   Jacob Jorisson Francois (1689 - 1754)
   Jacob Larsson (1746 - 1752)
   Lars Persson (1720 - 1771)
   Margta Larsdotter (1753 - 1835)
   Peter Larsson (1748 - 1809)
Fagersta, Torsåker, Gävleborgs län
   Brita Jacobsdotter (1724 - 1758)
Fageråsen, Ölme, Värmlands län
   Anders Andersson (1842 - 1844)
   Olof Gustaf Andersson (1847 - 1850)
Fahlun
   Hans Östling (1805 - )
Fairmount cemetery, Denver
   Anna Charlotte Ockerman Almquist (1905 - 1993)
   Nils Ture Erik Palmér Almquist (1904 - 1996)
   Sofia Nagling (1830 - 1903)
Faktorigatan no 8b, Örebro
   Georg Hellfrid Liljeblad (1889 - )
Faktorigatan no 9, Örebro
   Georg Hellfrid Liljeblad (1889 - )
   Ingrid Charlotta Fallqvist (1899 - 1900)
Faktorigatan, Örebro
   August Georg Liljeblad (1864 - 1896)
Faleby, Östra Korsvik, Foss, Göteborgs och Bohus län
   Elin Kristina Jönsson (1894 - 1934)
Falkenberg, Hallands län
   Carl Johan Larsson (1877 - 1959)
   Johan Algot Larsson (1881 - )
Falkenå, Kräklinge
   Augusta Maria Stenberg (1888 - 1951)
Falkmansgatan 5B, Malmö
   Gottfrid Fritz (1910 - 1983)
Falköping
   Anna Nora Maria Blom (1918 - 1992)
   Gunnar Åke Schärdin (1929 - 1985)
   Magnus (Andreas) Gröning (1716 - 1795)
   Margit Ingeborg Viktoria Blom Sund (1910 - 1963)
Falköpings stadsförs
   Frans Vilhelm Persson (1885 - 1966)
Falla i Torpa sn, Östergötland
   Jonas Adam Duse (1691 - 1751)
Falla ägor, Kil
   Kristina Andersdotter (1880 - 1892)
Falla, Horn, Östergötland
   Anders Carlsson (1789 - 1833)
   Anders Jonsson (- 1794)
   Carl Andersson (1757 - 1831)
   Ingeborg Larsdotter (1720 - 1780)
Falla, Lerbäck (T)
   Catharina Persdotter Grell (1724 - 1810)
Falla, Lerbäck
   Lovisa Jacobsdotter (1780 - )
Falla, Undenäs, Skaraborgs län
   Catharina Andersdotter (1736 - 1815)
Falla
   Carl Carlsson
   Petter Carlsson
Fallet vid Kåhult, Lyrestad (R)
   Carolina Pettersdotter (1861 - )
   Fredrik Pettersson (1859 - )
   Maja Cajsa Pettersdotter (1850 - 1851)
   Maria Pettersdotter (1852 - 1869)
   Nicolaus Pettersson (1864 - )
   Sara Pettersdotter (1857 - 63)
Fallet, Norrby, Västmanlands län
   Anders Gustaf Andersson (1828 - )
   Anders Larsson (1764 - 1837)
   Anna Larsdotter (1757 - 1801)
   Anna Lovisa Andersdotter (1860 - )
   Brita Ersdotter (1769 - 1845)
   Brita Larsdotter (1770 - )
   Cajsa Andersdotter (1801 - 1868)
   Catharina Ingwalsdotter (1731 - 1802)
   Clara Andersdotter (1863 - 1863)
   Ida Sofia Andersdotter (1856 - )
   Johanna Mathilda Andersdotter (1859 - 1859)
   Johanna Sofia Andersdotter (1834 - 1863)
   Lars Andersson (1730 - 1787)
   Lars Gustaf Andersson (1870 - )
   Sara Stina Carlsdotter (1835 - 1876)
   Stina Cajsa Andersdotter (1832 - 1834)
Fallhytta
   Eric Olsson (1771 - 1812)
Falls ägor, Sköllersta (T)
   Jonas Persson (1769 - 1773)
Falltorp, Bertilstorp, Kvistbro
   Carl Adolf Carlsson (1835 - 1915)
   Carolina Andersdotter (1842 - 1915)
Falsterbobruk
   Reinhold Moberg (1774 - 1847)
Falu Kristine (W)
   Emma Margareta Brattström (1899 - 1998)
Falu l, Stora Kopparberg
   Hilma Erika Eriksson (1887 - )
Falun (W)
   Elisabeth Hansdotter (1691 - 1769)
   Johan Moraeus (1672 - 1742)
   Johan Persson Sundling (- 1740)
Falun
   Anton Hjalmar Johansson (1870 - 1936)
   Hans Hansson Säterberg (1735 - )
familjegrav på Uppsala gamla kyrkogård
   Bo Gustaf Hjalmar Hammarskjöld (1891 - 1974)
familjegraven i Västerås domkyrka
   Simon Döpken (1586 - 1625)
Fanby, Helgum, Västernorrlands län
   Alfred Augustinus Eriksson (1883 - 1891)
   Johan Olof Eriksson (1841 - 1919)
   Olof Berglin (1850 - )
Fanbyn, Stöde (Y)
   Gullik Persson (1645 - 1729)
Fanbyn, Sundsjö (Z)
   Carolina Planting-Bergloo (1797 - 1853)
Fanthyttan, Lindesbergs stadsförs, Örebro län
   Matts Ersson Lindberg (1758 - 1810)
Farhult?
   Hanna Jönsdotter (1782 - 1841)
Faringe, Uppsala län
   Katarina Erengislesdotter Tre Sjöblad (1350 - 1405)
Faringe
   Klas Didrik Breitholtz (1712 - 1783)
Farmington, N.M
   Marie Joanne Stotz (1952 - )
Farsta, Stockholms stad
   Filip Lindfors (1915 - 1972)
   Siri Margareta Andersson (1915 - 1971)
Farsta
   Olof Lennart Rosén (1924 - 1988)
   Oscar Ferdinand Larsson (1892 - 1980)
Fasterna (AB)
   Anders Hansson (1817 - 1819)
   Anders Jansson (1781 - 1852)
   Anna Andersdotter (1742 - 1818)
   Anna Stina Hansdotter (1811 - )
   Cajsa Lena Hansdotter (1820 - )
   Fredrika Hansdotter (1829 - )
   Jan Erik Hansson (1814 - )
   Lovisa Albertina Hansdotter (1823 - )
   Maja Lena Hybinette (1779 - 1854)
Fastigheten Solhem, Gungvala no 1, Asarum, Blekinge län
   Olof Svensson (1880 - 1969)
Fattiggården Hee, Hörby
   Sigrid Johnsson (1898 - 1908)
Fattiggården, Arboga stadsf
   Johanna Desideria Eriksson (1887 - )
Fattiggården, Bollnäs
   Anna Larsdotter (1844 - 1880)
Fattiggården, Gärdshyttan, Hammar (T)
   Lovisa Andersdotter (1826 - 1905)
Fattiggården, Götlunda, Örebro län
   Carl August Jacobsson (1864 - 1882)
Fattiggården, Kullsta, Ragunda (Z)
   Jonas Johansson Back (1835 - 1914)
Fattiggården, Torpstång, Götlunda, Örebro län
   Anna Brita Larsdotter (1841 - 1911)
Fattiggården, Östby, Ockelbo
   Karin Jönsdotter (1820 - 1916)
Fattighjon, Backa Mosstorp, Visnum (S)
   Brita Jonsdotter (1771 - 1846)
Fattighusen, no 60-63, Lunds Domkyrkoförsamling
   Jöns Andersson (1826 - 1891)
Fattighusen, no 60-63
   Jöns Andersson (1826 - 1891)
Fattighuset, Bjärka (R)
   Brita Gabrielsdotter (1788 - 1848)
Fattighuset, Bo, Örebro län
   Johanna Sophia Boo (1840 - 1922)
Fattighuset, Bo
   Anna Kajsa Olsdotter (1814 - 1889)
Fattighuset, Dala
   Beda Teresia Johannesdotter (1895 - )
   Mathilda Andersdotter (1853 - 1930)
Fattighuset, Flen, Södemanlands län
   Anna Gustafsdotter (1751 - 1827)
   Erik Olsson (1667 - 1759)
Fattighuset, Gärdslöv (M)
   Hanna Trulsdotter (1820 - )
Fattighuset, Hakarp (F)
   Britta Stina Månsdotter (1801 - 1888)
Fattighuset, Hallsberg, Örebro län
   Kajsa Larsdotter (1799 - 1881)
   Olof Jönsson (1804 - 1880)
Fattighuset, Hammar (T)
   Lovisa Andersdotter (1826 - 1905)
Fattighuset, Hardemo, Örebro län
   Brita Larsdotter (1798 - 1837)
Fattighuset, Istrum
   Mathilda Gustafsdotter Wallgren (1843 - 1894)
Fattighuset, Kila (D)
   Catharina Andersdotter (1689 - 1770)
Fattighuset, Knista (T)
   Petter Persson (1786 - 1859)
Fattighuset, Kumla
   Nils Nilsson (1806 - 1889)
Fattighuset, Kumlaby ägor, Kumla, Örebro län
   Brita Jonsdotter (1776 - 1857)
   Carl Fredrik Gabrielsson (1819 - 1900)
   Christina Andersdotter (1823 - 1884)
Fattighuset, Kumlabys ägor, Kumla
   Inga Sophia Abrahamsdotter (1798 - 1859)
Fattighuset, Kättilstad (E)
   Inga Bong (1818 - 1899)
Fattighuset, Längbro
   Brita Ersdotter (1795 - 1866)
Fattighuset, Nymö (L)
   Helga Elisabet Granqvist (1912 - )
Fattighuset, Rinkaby, Örebro län
   Anna Persdotter (1799 - 1866)
Fattighuset, Rådene, Skaraborgs län
   Kajsa Larsdotter (1823 - 1916)
Fattighuset, Skurup (M)
   Elna Larsdotter (1817 - 1873)
   Lars Persson (1809 - 1870)
Fattighuset, Stenkvista (D)
   Stina Gustafsdotter (1764 - 1746)
Fattighuset, Stora Mellösa, Örebro län
   Anders Gustaf Blom (1835 - )
Fattighuset, Täby
   Johan Eric Jonsson (1805 - 1890)
Fattighuset, Viby (T)
   Anna Catharina Jansdotter (1806 - 1890)
   Catharina Ericsdotter (1769 - 1852)
Fattighuset, Vintrosa
   Augusta Elisabeth Gustafsson (1875 - )
   Edla Augusta Jansson (1843 - 1926)
   Pehr Andersson (1831 - 1907)
   Pehr Svensson (1788 - 1867)
Fattighuset, Västra Stenby (E)
   Eva Persdotter Berg (1838 - 1914)
Fattighuset, Östra Vingåker (D)
   Anna Persdotter (1745 - 1806)
   Brita Ersdotter (1710 - 1795)
   Sigrid Persdotter (1741 - 1821)
Fattigjorden, Eksta (I)
   Olof Niclas Höglund (1850 - 1852)
Fattigjorden, Stjärnarve grund, Eksta (I)
   Petronella Mårtensdotter (1778 - 1850)
Fattigstugan, Brunnhem (R)
   Ingrid Jonsdotter (1805 - 1877)
Fattigstugan, Grolanda
   Anna Cajsa Johansdotter Bredin (1841 - )
Fattigstugan, Gärdserum
   Brigitta Rebecca Memsen (1738 - 1819)
Fattigstugan, Hofdesta no 4, Sankt Ilian (U)
   Johan Fredrik Lundqvist (1807 - 1903)
Fattigstugan, Kinne-Kleva (R)
   Brita Andersdotter (1736 - 1801)
Fattigstugan, Rådene
   Alma Evelina Johansdotter (1869 - 1917)
   Johannes Pettersson (1833 - 1896)
Fattigstugan, Sankt Ilian (U)
   Anders Otto Carlbom (1867 - 1873)
   Emma Christina Carlbom (1870 - 1877)
   Johan August Lundqvist (1876 - 1876)
Fattigstugan, Skallmeja (R)
   Stina Christophersdotter (1780 - )
Fattigstugan, Skinnskatteberg (U)
   Anna Matsdotter (1775 - 1827)
Fattigstugan, Skultuna (U)
   Anna Jansdotter Nacke (1786 - 1866)
Fattigstugan, Tensta (C)
   Margreta Olsdotter (1796 - 1843)
Fattigstugan, Torsåker (D)
   Anna Christina Oljeqvist (1768 - 1832)
Fattigstugan, Torsås (H)
   Karin Larsdotter (1744 - 1787)
Fattigstugan, Värsås
   Catharina Fredriksdotter Krusell (1802 - 1837)
Fattigstugan, Öttum (R)
   Bengt Andersson (1791 - 1844)
   Jonas Andersson (1788 - )
   Kierstin Andersdotter (1795 - )
   Stina Andersdotter (1787 - )
Fattigvårds och Arbetsinrättningen, Ausås
   Peter Persson (1813 - )
Fellingsbro (T)
   Anders Kihlberg (1843 - )
   Augusta Elisabeth Kihlberg (1838 - )
   Brita Nilsdotter (1773 - 1843)
   Catharina Carolina Kihlberg (1833 - )
   Catharina Ersdotter (1813 - )
   Charlotta Ulrika Kihlberg (1845 - 1849)
   Gustaf Ivar Lundgren (1874 - )
   Jacob Broström (1768 - )
   Jan Jansson Kihlberg (1750 - 1816)
   Johan Classon (1721 - 1756)
   Karl Edvard Lundgren (1877 - )
   Maria Jansdotter (1783 - )
   Maria Olsdotter Kihlberg (1720 - )
   Per Gustaf Kihlberg (1810 - 1862)
   Wilhelmina Kihlberg (1835 - )
Fellingsbro, Örebro län
   Alice Karlsson (1902 - )
   Anna Broström (1764 - 1839)
   Anna Greta Karlsson (1923 - )
   Anna Larsdotter (1759 - )
   Anna Lisa Eriksson (1915 - 2004)
   Astrid Inga Elisabet Ericsson (1926 - 2009)
   Axel Verner Söderholm (1882 - )
   Bengt Olof Larsson (1955 - )
   Brita Alice Karlsson (1924 - )
   Brita Stina Fernelia (1761 - )
   Cajsa L Rockström (1774 - 1860)
   Carin Andersdotter (1727 - 1804)
   Carl Åkerström (1806 - )
   Edit Ingeborg Karlsson (1900 - 1996)
   Elin Karlsson (1895 - )
   Elsa Mariana Andersson (1888 - 1981)
   Erik Gösta Larsson (1912 - 1985)
   Erik Hjalmar Karlsson (1898 - )
   Ernst Emil Petersson (1874 - )
   Frida Mathilda Lundgren (1875 - 1926)
   Gus (Gustaf) Forshey (Forsberg) (1859 - 1932)
   Johanna Eugenia Hane (1865 - )
   Kerstin Ingegärd Karlsson (1926 - )
   Lars Gustaf Östman (1814 - 1856)
   Mårten Fernelius (1764 - 1825)
Fellingsbro?
   Brita Andersdotter (1769 - )
Fellingsbro
   Abraham Andersson (1745 - 1796)
   Anders Larsson (1842 - )
   Anna Lena Ersdotter (1838 - 1893)
   Anna Lena Nyström (1856 - 1926)
   Anna Mathilda Larsdotter (1859 - 1862)
   Anna Sofia Larsdotter (1847 - )
   Anna Stina Ersdotter (1807 - 1859)
   Anna Stina Larsdotter (1838 - 1844)
   Carl Erik Lambert Andersson (1885 - 1937)
   Carl Erik Larsson (1852 - )
   Carl Erik Svanerud (1874 - 1951)
   Carl Frithiof Carlsson (1879 - 1969)
   Carl Johan Jansson (1858 - 1860)
   Carl Pehrsson (1818 - )
   Catharina Bengtsdotter (1719 - )
   Conrad Georgii Fröjd Eriksson (1887 - 1970)
   Edit Ingeborg Karlsson (1900 - 1996)
   Emma Vasell Fernqvist (1877 - 1950)
   Eric Jonsson (1823 - 1876)
   Fredrik Larsson (1856 - )
   Hilda Karolina Sarén (1865 - 1961)
   Ida Lovisa Larsdotter (1860 - 1862)
   Ing-Marie Kristina Stäring Johansson (1948 - )
   Jan Eric Bergström (1824 - 1859)
   Jan Eric Jansson (1855 - 1858)
   Jenny Eleonora Aronsson (1889 - )
   Johan Bergström (1792 - 1864)
   Johanna Desideria Eriksson (1887 - )
   Johanna Larsdotter (1845 - 1847)
   Karolina Ersdotter (1850 - 1856)
   Lars Ersson (1812 - 1861)
   Lars Larsson (1762 - )
   Lars Larsson (1840 - )
   Lars Pehrsson (1815 - )
   Maija Lotta Ersdotter (1843 - 1861)
   Stina Cajsa Ersdotter Bergström (1834 - 1864)
   Sven Eskil Berner Larsson (1891 - 1961)
Femern
   Mikael Hammarskjöld (1618 - 1645)
Femsjö, Hallands län, Småland
   Paul Johannes Fröberg (1899 - 1997)
Femsjö?
   Håkan Sånesson (1780 - 1828)
Fensbol, Bäcken, Fryksände, Värmlands län
   Gunn Hildeborg Persson (1936 - 2005)
   Odöpt flickebarn Persson (1940 - 1940)
Fensbol, Fryksände, Värmlands län
   Greta Uppvall (1916 - 1968)
   Karl Gustaf Edvin Persson (1913 - 1983)
Fernbo
   Greta Ersdotter (1794 - 1847)
   Maria Landgren (1802 - 1868)
Fet, Akershus, Norway
   Johan Peter Nerdrum (1813 - 1887)
   Karen Gulbrandsdatter Skielver (1695 - 1775)
   Karen Olsdatter Nerdrum (1690 - 1776)
   Kirsten Olsdatter Nerdrum (1694 - 1771)
   Kirsti Olsen (1694 - )
   Maren Brynhildsdatter (1663 - 1707)
   Marthe Olsdatter Nerdrum (1700 - )
   Ole Pedersen Nerdrum (1658 - 1735)
   Ole Pedersen Nerdrum (1777 - 1824)
   Peder Olsen Nerdrum (1692 - 1746)
   Peder Olsen Nerdrum (1753 - )
   Petronelle Marie Nerdrum (1822 - 1882)
   Sigrid Olsdatter Nerdrum (1704 - 1773)
Fetebo, Hovmantorp (G), Småland
   Brita Juliana Branting (1730 - 1730)
   Catharina Branting (1715 - )
   Christina Regina Branting (1719 - )
   Gustaf Georg Branting (1712 - )
   Lovisa Christina Branting (1723 - )
   Sara Catharina Branting (1721 - )
Fiefall, Rumskulla (H)
   Johannes Eriksson (1829 - 1912)
Fiefall, Rumskulla, Kalmar län
   Samuel Eriksson (1827 - 1895)
Fieholm torp, Rumskulla (H)
   Carolina Eriksdotter (1833 - )
Fiholms gods (utanför Eskilstuna), Södermanland
   Erik Oxenstierna (Axelsson) (1624 - 1656)
Filborna
   Elina Hansdotter (1829 - 1907)
Filipstad (S)
   Barbro Jonsdotter Fernell (1626 - 1697)
   Cajsa Andersdotter (1776 - 1860)
   Jon Persson (1585 - 1667)
   Olof Eskilli Petræus (- 1635)
   Petter Persson Knöppel (1694 - 1756)
   Zacharias Olavi Petræus (1607 - 1690)
Filipstad, Värmlands län
   Alma Olivia Vesterberg (1854 - )
   Gabriel Lundbom (1750 - 1812)
   Maria Rundqvist (1687 - 1756)
   Olavus Petræus
Filipstad
   Carin Håkansdotter (1781 - 1868)
Fillinge no 1, Medåker
   Bertil Valdemar Ericsson (1926 - 1981)
Film (C)
   Anders Wikman (1778 - )
   Anna Eriksson (1891 - 1970)
   Carin Swensdotter (1742 - )
   Christina Söderbom (1779 - 1855)
   Jan Andersson (1818 - )
   Maria Johansdotter Bayard (- 1717)
   Olof Wikman (1737 - )
   Samuel Rundstedt (1792 - 1846)
   Simon Dubois
Film, Uppsala län
   Adolf Fredrik Gustafsson (1849 - )
   Anders Ekengren (1819 - )
   Anders Lindman (1840 - )
   Anna Cajsa Öhrnberg (1811 - )
   Anna Ersdotter (1755 - )
   Anna Greta Ström (1781 - )
   Brita Maja Ström (1792 - )
   Brita Ström (1756 - )
   Caisa Skånberg (1754 - )
   Cajsa Ström (1784 - )
   Carl Olof Eld (1822 - 1870)
   Carl Wikman (1818 - )
   Eric Lindman (1756 - 1810)
   Eric Lindman (1811 - 1870)
   Eric Ström (1795 - 1850)
   Frants Trana (1730 - 1800)
   Greta Andersdotter (1746 - 1831)
   Greta Stina Andersdotter (1824 - )
   Greta Stina Grönblad (1827 - )
   Jacob Ström (1788 - )
   Maja Lisa Ström (1786 - 1786)
   Margreta Larsdotter (1728 - 1808)
   Maria Ekengren (1824 - )
   Per Hagman (1772 - 1818)
Film, Uppsala, Uppsala län
   Gustaf Melker Spetz (1897 - 1966)
   Hilda Linnéa Molin Palm (1903 - 1987)
   Klas Adolf Palm (Kjörling) (1873 - 1913)
Film, Uppsala
   Anna Andersdotter (1710 - )
   Joan Magnus Hertzell (1796 - )
   Maria Johansdotter Bayard (- 1717)
   Stina Ström (1754 - )
   Sven Jansson (1903 - 1938)
Film
   Margreta Larsdotter (1728 - 1808)
Fingärde, Sundborn (W)
   Anna Hansdotter Sätherberg (1760 - )
   Brita Hansdotter Sätherberg (1758 - 1761)
   Brita Hansdotter Sätherberg (1770 - )
   Catrina Hansdotter Sätherberg (1765 - )
   Christina Hansdotter Sätherberg (1768 - )
   Hans Hansson Sätherberg (1763 - )
   Malena Matsdotter (1736 - 1776)
Finland?
   Mickel Kristoffersson Brase (1574 - 1637)
Finland
   Aino Becker (1915 - 1991)
   Alli Marja Anneli Svärd (1942 - )
   Anders Juwel (1758 - 1809)
   Anna Sigfridsdotter Laulajainen (1595 - 1694)
   Anton Georg Rimmius (1756 - 1790)
   Brita Matsdotter (1590 - 1666)
   Carl Magnus Krusell d ä (1691 - 1759)
   Eric Jansson Bräck (1756 - 1790)
   Erik Lax (1740 - 1807)
   Frosti Karasson av Kvenland (210 - 274)
   Henrik Finne
   Jacob Andersson Kailainen (1590 - )
   Jokul Frostasson av Finland (240 - )
   Kunigunda (Künna) von Maydell a d H Kotz (1545 - 1579)
   Marta Katarina Schärdin (1925 - 2005)
   Mickel Henriksson
   Måns Mikaelsson (Finne) (1570 - 1628)
   Nils Finne (1500 - 1560)
   Olof Carlsson Rynning (1762 - )
   Påhl Larsson Kukkoinen (1600 - )
   Sigfrid Finne (1580 - 1652)
   Snär Jokulsson (275 - 301)
   Ulfard Ulfardsson Rosendal (1310 - )
Finnbergsgruvan, Grythyttan
   Anders Andersson Räf (1758 - 1827)
Finnbo, Norrbärke
   Gustaf Alfred Östling (1869 - )
Finnebäck, Karlskoga (S)
   Elin Persdotter (1679 - 1750)
   Erik Håkansson (1670 - 1740)
   Lars Ersson (1713 - 1775)
Finnekumla (P)
   Erland Larsson Kafle
   Metta Svensdotter Ribbing (1545 - 1613)
   Sven Knutsson Ribbing till Fästered (1537 - 1577)
Finnerödja (T, R)
   Lena Jonsdotter (1783 - )
   Maria Larsdotter (1751 - )
   Per Emil Ulriksson (1862 - 1881)
   Selma Christina Ulriksdotter (1866 - 1878)
   Sven Svensson (1752 - )
Finnerödja (T,R)
   Anders Andersson (1767 - 1840)
   Anders Henriksson (1820 - )
   Anders Svensson (1780 - )
   Aron Henriksson (1845 - 1857)
   Brita Nilsdotter (1713 - )
   Brita Persdotter (1794 - 1828)
   Cajsa Månsdotter (1725 - 1760)
   Carl Jonsson (1810 - )
   Erik Henriksson (1818 - )
   Erik Svensson (1791 - )
   Greta Svensdotter (1793 - 1827)
   Gustaf Gustafsson (1755 - 1827)
   Gustaf Svensson (1714 - 1797)
   Gustaf Svensson (1782 - )
   Henrik Jansson (1783 - )
   Jacob Olofsson (1753 - 1826)
   Jan Gustafsson (1767 - 1767)
   Johan Larsson (1790 - )
   Johanna Henriksdotter (1822 - )
   Johannes Henriksson (1823 - )
   Johannes Jonsson (1806 - )
   Jonas Carlsson (1766 - 1828)
   Jonas Larsson (1757 - )
   Jonas Svensson (1780 - )
   Karin Jonsdotter (1721 - 1810)
   Lena Ersdotter (1736 - 1818)
   Margareta Olofsdotter (1747 - 1810)
   Maria Greta Henriksdotter (1813 - )
   Maria Sophia Olofsdotter (1831 - 1831)
   Olof Henriksson (1828 - )
   Olof Jacobsson (1791 - 1860)
   Olof Svensson (1775 - )
   Sara Clara Henriksdotter (1825 - )
   Sara Eriksdotter (1675 - 1761)
   Sara Jansdotter (1760 - 1838)
   Sara Jansdotter (1789 - )
   Sara Maja Henriksdotter (1841 - 1857)
   Semina Henriksdotter (1826 - )
   Stina Andersdotter (1764 - )
   Stina Bengtsdotter (1757 - 1801)
   Stina Cajsa Eriksdotter (1838 - )
   Stina Cajsa Henriksdotter (1815 - )
   Stina Hansdotter (1763 - 1825)
   Stina Nilsdotter (1726 - )
   Stina Svensdotter (1785 - )
   Sven Svensson (1787 - )
Finnerödja?
   Per Wilhelm Eriksson (1875 - )
Finnerödja
   Carl Silfverin (1861 - 1871)
   Erik Hjalmar Eriksson (1869 - )
   Gustaf Ringström (1829 - 1874)
   Gustava Silfverin (1855 - 1901)
   Johanna Albertina Andersson (1864 - )
   Karl Johansson (1848 - )
   Nanny Sofia Eriksson (1866 - )
   Per Erik Eriksson (1844 - 1917)
   Teodor Jansson Finnström (1859 - )
Finnfallet, Hammar, Örebro län
   Jan Jansson (1801 - )
Finnfara no 2, Bollnäs, Gävleborgs län
   Brita Pehrsdotter (1769 - 1820)
   Mickel Jonsson (1765 - 1825)
   Per Mickelsson (1803 - )
Finnfara, Bollnäs
   Anna Hugg (1859 - )
   Anna Jonsdotter (1862 - )
   Anna Olsdotter (1838 - 1849)
   Brita Hugg (1869 - )
   Brita Olsdotter (1830 - )
   gossebarn Jonsson (1860 - 1860)
   Johan Hugg (1854 - 1854)
   Johannes Hugg (1855 - 1900)
   Jonas Hugg (1858 - 1858)
   Jonas Hugg (1862 - )
   Jonas Olsson Westlin (1827 - )
   Karin Olsdotter (1833 - )
   Kerstin Hugg (1872 - )
   Kerstin Jonsdotter (1865 - )
   Olof Hugg (1851 - )
   Olof Olsson (1844 - )
   Per Hugg (1876 - )
Finnforsen 1:6, Ramsele
   Brita Lisa Jonsdotter (1873 - 1951)
Finnforsen 11 1/2 Seland
   Anna Elisabet Rystedt (1901 - 1931)
   Johan Artur Rystedt (1903 - 1989)
   Jonas Elof Rystedt (1906 - 1924)
   Per Konrad Rystedt (1908 - 1991)
Finnforsen, Ramsele
   Allan Teofil Rystedt (1912 - 1993)
   Anna Cajsa Rydstedt (1863 - )
   Anna Elisabet Rystedt (1901 - 1931)
   Axel Peter Larsson Rydstedt (1879 - )
   Brita Lisa Jonsdotter (1873 - 1951)
   Daniel Peter Rydstedt (1859 - )
   Gunhild Karolina Rystedt (1916 - 1997)
   Jonas Elof Rystedt (1906 - 1924)
   Lars Gunnar Rystedt (1916 - 1977)
   Lars Johan Rydstedt (1868 - 1869)
   Lars Johan Rydstedt (1872 - 1928)
   Lisa Margretha Rydstedt (1869 - )
   Märtha Johanna Rydstedt (1866 - )
   Olof Otto Rystedt (1914 - 1921)
   Sara Christina Rydstedt (1861 - )
Finnforsen
   Göta Maria Rystedt (1910 - 1986)
Finnhult, Grythyttan, Örebro län
   Anders Andersson Räf (1794 - 1854)
Finnhult, Västra Vingåker (D)
   Lars Larsson (1766 - )
Finninge, Västra Vingåker (D)
   Elin Jonsdotter (- 1691)
   Erik Ersson (1734 - )
   Hustru (- 1676)
   Jon Jonsson
   Jon Karlsson (- 1690)
   Jöns Jonsson (- 1674)
   Karin Jonsdotter
   Karin Jönsdotter (1673 - )
   Kerstin Jonsdotter (1643 - 1720)
   Lars Jonsson (- 1716)
   Marit Andersdotter (1682 - )
   Nils Andersson (1678 - 1719)
   Olof Ersson (1729 - )
   Per Ersson (1731 - )
Finninge, Västra Vingåker
   Anna Ersdotter (1737 - 1812)
   Anna Olsdotter (1763 - )
   Ellen Davida Vilhelmina Ekholm Björk (1901 - 1953)
   Erik Olsson (1703 - 1772)
   Erik Olsson (1760 - )
   Ingrid Olsdotter (1765 - )
   Johanna Sofia Blom (1853 - 1931)
   Jon Karlsson (- 1690)
   Jöns Jonsson (- 1674)
   Karin Jonsdotter
   Kerstin Hansdotter (1732 - 1757)
   Olof Olsson (1767 - )
Finnkärret, Finnerödja (T, R)
   Carl Fredrik Ulriksson (1876 - 1878)
   Emma Augusta Ulriksdotter (1871 - )
   Johanna Eriksdotter (1835 - 1881)
   Per Emil Ulriksson (1862 - 1881)
   Selma Christina Ulriksdotter (1866 - 1878)
Finnstad
   Brita Holstensdotter (1728 - )
   Holsten Månsson (1755 - 1810)
   Magnus Holstensson
Finnstorp Västergård, Västra Vingåker, Södermanlands län
   Carl August Hjelm (1830 - )
   Petter Hjelm (1791 - 1849)
Finnstorp, Västra Vingåker (D)
   Anna Andersdotter (1710 - 1776)
Finnåker bruk, Fellingsbro (T)
   Johan Classon (1721 - 1756)
   Maria Jansdotter Kihlberg (1754 - )
Finshyttan, Järnboås
   Karl Arvid Vasell (1887 - )
Finshögst, Ore (W)
   Christina Catharina Ersdotter (1786 - )
   Rebecca Andersdotter (1761 - 1802)
Finska församlingen, Stockholm stad
   Anna Charlotta Mathilda Benckert Alrutz (1848 - 1925)
   Karl Gösta Pettersson (1913 - 1994)
Finspång (E)
   Hindrich Servasson Herou (1615 - 1668)
   Willem Gilliusson de Besche (1573 - 1629)
Finspångs bruk, Finspång (E)
   Jan Lusset dit Le Galan (1595 - )
Finspångs järnvägsstation, Risinge
   Hilda Lovisa Sturk (1861 - )
Finsta, Finsta gård, Uppland
   Birgitta "den heliga" Birgersdotter (1303 - 1373)
Firenzuola, Italien
   Friedrich II av Sicilien (1194 - 1250)
Fish Lake Twp., Chisago County, Minnesota, USA
   Clarice D'Mae Lind (1936 - )
   Mildred Evelyn Swanson (1903 - 1979)
   Reuben Jonas Lind (1895 - 1979)
Fiskartorpet, Norra Mos ägor, Kumla, Örebro län
   Christina Charlotta Lundqvist (1824 - )
   Jonas Eric Lundqvist (1828 - )
   Lars Axel Lundqvist (1822 - )
Fiskbro, Ljusnarsberg
   Anders Andersson Bock (1677 - 1743)
   Eric Bock (1730 - 1812)
   Erik Andersson Bock (1715 - 1783)
   Johan Andersson Bock (1700 - 1739)
   Johan Johansson Bock (1732 - 1802)
   Kerstin Eriksdotter
   Kerstin Jansdotter (1677 - 1752)
Fiskinge no 5, Asker, Örebro län
   Anna Birgit Emilsson (1927 - )
   Barbro Linnéa Örnell (1922 - 2003)
Fiskinge no 5, Asker
   Ester Gunborg Emilsson (1919 - )
   Ingrid Maria Emilsson (1914 - )
   Margit Sofia Emilsson (1912 - )
Fiskmanstorp, Sköllersta, Örebro län
   Carl Axel Einar Danielsson (1893 - 1966)
   Siri Maria Eklind (1898 - 1973)
Fiskmanstorp, Sköllersta
   Sven Göte Andersson (1924 - 1979)
Fittja, Upplands län
   Catharina Ström (1715 - 1758)
Fivelstad, Östergötlands län
   Anna Maria Olsson (1880 - 1962)
   Katarina Petersdotter Porse (1311 - 1346)
Fjehle, Bollnäs
   Anna Ersdotter (1848 - 1849)
   Anna Ersdotter (1850 - )
   Brita Ersdotter Hugg (1858 - )
   Karin Ersdotter (1854 - )
   Kerstin Ersdotter (1845 - )
Fjelie, Lomma, Malmöhus län
   Christian Månsson Liljewalk (1653 - 1726)
Fjelie, Malmöhus län
   Hanna Svensdotter (1784 - 1830)
Fjelkinge
   Knut Knutsson (1830 - )
   Nilla Persdotter (1828 - )
   Nils Knutsson (1856 - 1935)
Fjellgatan 1, Oslo
   Algot Vilhelm Svärd (1900 - 1979)
Fjenneslev kyrka, sedan överförd till Sorø kloster
   Toke Skjalmsen Hvide (1085 - 1145)
Fjenneslev, Sjælland, Danmark
   Helena Guttormsdotter (1175 - 1212)
   Sune Hvide (1140 - 1186)
Fjenneslev, Sorø amt
   Toke Skjalmsen Hvide (1085 - 1145)
Fjerlöf, Gumlösa
   Anders Jönsson (1823 - 1890)
Fjugesta 5, Knista
   Carl Aron Larsson (1845 - 1926)
Fjugesta no 6 Norrgården, Edsberg, Örebro län
   Anna Winqvist (1860 - 1931)
Fjugesta, Edsberg
   Ejnar Emanuel Pettersson (1899 - 1973)
Fjugesta, Knista
   Carl Johan Gustafsson (1869 - 1949)
   Mauritz Rudolf Vilhelmsson Schultz (1869 - 1929)
Fjugesta
   Eva Marianne Becker (1950 - )
   Karl Erik Eliasson (1862 - 1939)
   Maj-Lis Viola Sohlberg (1934 - )
   Maria Gottfrida Jansson (1898 - 1987)
Fjäl, Lit (Z)
   Märet Arvidsdotter
Fjälkestad (L)
   Olof Palm (1868 - )
Fjälkinge, Kristianstads län
   Alma Granqvist (1885 - 1980)
   Anna Viola Ingegärd Knutsson (1918 - )
   Arvid Birger Andersson (1908 - )
   Axel Alarik Nilsson (1907 - 1965)
   Joel Knutsson (1879 - )
   John Vilhelm Folke Knutsson (1919 - )
   Syster Rut Hillevi Knutsson (1920 - )
Fjälkinge
   Gustaf Erik Johansson (1890 - 1967)
   Sven Bengtsson (1805 - )
Fjällbacka
   John Richard Stranne (1878 - )
Fjällbohög, Edsele
   Lars Gabrielsson (1825 - )
Fjället, Berg (R)
   Anders Andersson (1798 - )
Fjälls, Endre (I)
   Anna Rasmusdotter (1755 - 1827)
Fjällsjö, Ramsele-Edsele, Sollefteå kn, Västernorrlands län
   Anders August Vestman (1889 - )
   Anders Reinhold Sederwall (1818 - 1905)
   Anna Britta Jonsson (1935 - )
   Anna Gunhild Törnlund Holst (1913 - 1987)
   Anna Märta Abrahamsdotter (1861 - 1927)
   Göta Matilda Jonsson (1917 - 2003)
   Jonas Magnus Nilsson Engerot (1882 - 1975)
   Sara Dorotea Larsdotter (1817 - 1897)
   Sara Magdalena Svensdotter (1847 - )
   Sven Erik Jonsson (1935 - )
Fjällsjö, Västernorrlands län
   Anders Johan Mattsson Forsberg (1848 - )
   Anna Kajsa Andersdotter (1844 - )
   Jenny Margareta Johansson (1889 - 1983)
   Jonas Walfrid Jonsson Widström (1875 - 1952)
   Margaretha Carolina Ersdotter Sellgren (1874 - )
   Matts Andersson (1822 - )
   Måns Larsson (1819 - )
   Nils Albin Jonsson (1856 - 1930)
   Nils Fredric Ramstedt (1825 - )
   Sara Greta Johansdotter (1828 - )
Fjällsjö
   Eivor Sonja Margareta Hägesten (1941 - )
   Fred Gunnar Hägesten (1944 - )
   Karl Olof Sören Olsson (1935 - )
   Per Olsson (1906 - )
   Ulla Lorence Törnlund (1932 - )
Fjälsta Mellangården, Ytterselö (D)
   Carl Jansson (1781 - 1785)
   Jan Jansson (1731 - 1791)
   Margareta Ersdotter (1788 - )
   Margareta Isacsdotter (1739 - 1785)
Fjärdhundra, Simtuna
   Hilma Erika Altén Lundin (1883 - 1971)
Fjärestad, Malmöhus län
   Karl Johan Eklund (1893 - 1977)
Fjärilsplan 2, 611 00 Nyköping 3
   Nils Erik Lennart Frischenfeldt (1942 - )
Fjärilsplan 2, 611 63 Nyköping
   Nils Erik Lennart Frischenfeldt (1942 - )
Fjärlöv 2, Gumlösa
   Per Gustaf Jönsson (1867 - 1940)
Flackarp (M)
   Anders Persson (1870 - )
   Lars Simonsson (1829 - )
   Margaretha Hansdotter (1845 - 1940)
Flakeberg (R)
   Anna Stina Bengtsdotter (1828 - )
   Christina Bengtsdotter (1842 - )
   Johanna Bengtsdotter (1830 - )
   Johannes Linnarsson (1840 - )
Flakeberg, Skaraborgs län
   Anna Natalia Linnarsson (1875 - )
   Carl Emil Linnarsson (1874 - )
   Carl Emil Linnarsson (1874 - 1918)
   Henia Sofia Linnarsson (1877 - )
   Maria Josefina Linnarsson (1868 - )
   Mathilda Linnarsson (1871 - )
Flaten, Seglora (P)
   Anna Hansdotter (1687 - 1765)
   Britta Gabrielsdotter (1714 - )
   Ebba Gabrielsdotter (1712 - )
   Ella Gabrielsdotter (1710 - )
   Gabriel Nilsson (1671 - 1765)
   Hans Gabrielsson (1715 - )
   Karin Gabrielsdotter (1708 - )
   Kerstin Gabrielsdotter (1720 - )
   Maria Gabrielsdotter (1725 - )
   Maria Gabrielsdotter (1730 - )
   Nils Gabrielsson (1717 - )
   Sven Gabrielsson (1723 - 1798)
Flatenberg, Norrbärke, Kopparbergs län
   Adrian Westberg (1831 - )
   Anders Andersson (1748 - 1804)
   Andrietta Maria Westberg (1829 - 1830)
   Brita Cathrina Persdotter (1804 - )
   Christina Maria Persdotter (1802 - )
Flathult, 440 23 Nårunga
   Bengt Ingvard Olsson (1934 - )
   Fredrik Wilhelm Alexis Bergengren (1841 - )
Flathult
   Jenny Sofia Elisabet Bergengren (1844 - 1923)
Flatmon, Offerdal
   Pär Andersson (1702 - 1775)
Flemin Township, Aitkin, Aitkin County, Minnesota
   Ezra Anselm Hegman (1896 - 1974)
Fleming Township, Aitkin County, Minnesota
   Hazel Hagman (1907 - )
   Paul Wilhelm Hagman (1901 - 1970)
Fleming Township, Aitkin, Aitkin County, Minnesota
   Ezra Anselm Hegman (1896 - 1974)
   Stella Viola Forsmark (1901 - 1991)
Fleming Townsip, Aitkin, Aitkin County, Minnesota, USA
   Erika Elisabet Eklund (1862 - 1925)
   Frans Oscar Häggman Flur (1862 - 1921)
   Herman George Hegman (1897 - 1868)
   Ottilia Eugenia Elisabet Häggman Flur (1886 - 1908)
Fleming, Aitkin County, Minnesota
   Esther Hegman (1902 - )
Fleming, Aitkin county, Minnesota
   Olga Hegman (1904 - )
Fleming, Aitkin, Minnesota (own home)
   Frans Oscar Häggman Flur (1862 - 1921)
   Johan Efraim Andersson Häggman (1864 - 1938)
Fleming, Aitkin, Minnesota
   Agnes Hageman (1909 - )
   Alice Hageman (1905 - )
   Frans Oscar Häggman Flur (1862 - 1921)
   Johan Efraim Andersson Häggman (1864 - 1938)
   Ralph D Hegman (1929 - )
   Stella Viola Forsmark (1901 - 1991)
Fleminggatan 29, Kungsholm
   Aina Mary Linnéa Kindblad (1918 - 2011)
Flen, Södermanland
   Wilhelm Carl Ludwig Bernadotte (1884 - 1965)
Flen, Södermanlands län
   Axel Elon Larsson (1912 - 2005)
   Axel Torbjörn Larsson (1946 - )
   Carl Edward Larsson (1977 - )
   Erik Niclas Torbjörn Larsson (1875 - )
   Ingrid Elisabet Sagefors (1925 - 2009)
   Kurt Lennart Bernhardsson (1941 - )
   Rosa Maria Elisabet Larsson Bernhardsson (1843 - 2002)
   Svea Maria Pettersson (1920 - 2006)
Flen
   Gustaf Nilsson (1709 - 1772)
   Hanna Elisabet Larsdotter (1893 - 1981)
   Karin Ersdotter (1711 - 1787)
Flena ägor, Gunnilbo, Västmanlands län
   Anders Andersson (1839 - 1845)
   Anders Källberg (1813 - )
   Anna Stina Andersdotter (1850 - 1905)
   Elisabet Andersdotter (1784 - 1864)
   Johan Jansson (1818 - )
   Johan Källberg (1783 - 1852)
   Per Eric Andersson (1830 - )
Fleninge (M)
   Petter Hallbäck (1848 - 1929)
Flenmo, Lilla Mellösa (D)
   Anders Jonsson (1768 - )
   Brita Jonsdotter (1764 - )
   Catrina Jonsdotter (1753 - )
   Erik Jonsson (1762 - 1813)
   Greta Jonsdotter (1773 - )
   Jonas Jonsson (1759 - )
   Jöns Jonsson (1758 - 1758)
   Lars Jonsson (1702 - 1744)
   Lars Jonsson (1755 - )
   Märta Jonsdotter (1726 - 1761)
   Olof Jonsson (1766 - )
Flenshults säteri, Karlstorp
   Johan Carl Ahlgren (1753 - 1834)
Flintlåsvägen 11, 191 54 Sollentuna (Wikman)
   Sven Olof Bäcker (1944 - )
Flisby (F)
   Carl Edvard Magnus Annell (1859 - 1943)
   Emma Matilda Leontina Johansdotter (1850 - 1883)
   Nils Magnus Annell (1818 - 1883)
   Sven Johan Zakrisson (1828 - )
Flisby, Jönköpings län
   Anna Lovisa Strahl (1853 - 1916)
   Johan Axel Annell (1849 - 1906)
Fliseryd
   Karl Emil Petersson (1864 - )
Flo
   Christina Bengtsdotter (1842 - )
   Dea Greta Mathilda Sjödin (1862 - 1933)
Floda (D)
   Anders Andersson (1632 - 1716)
   Anders Larsson
   Anders Olsson (1705 - 1777)
   Anna Olsdotter (1690 - )
   Anna Persdotter (1716 - 1794)
   Beril Olofsson (- 1584)
   Elin (1629 - 1716)
   Johan Olofsson (1745 - )
   Kerstin Nilsdotter (1697 - 1756)
   Kerstin Olofsdotter (1737 - 1803)
   Kerstin Persdotter (1715 - 1787)
   Lars Eriksson (1655 - 1733)
   Lars Larsson (1691 - 1743)
   Maria Nilsdotter (1796 - )
   Maria Olofsdotter (1721 - )
   Marit Nilsdotter (1694 - 1762)
   Nils Andersson (1661 - 1729)
   Nils Larsson (1716 - 1769)
   Nils Persson (1765 - 1853)
   Olof Andersson (1733 - )
   Olof Matsson Näsström (1721 - )
   Olof Olofsson (1747 - )
   Per Olsson (1683 - 1759)
Floda, Katrineholm
   Per Arne Pettersson (1915 - 1982)
Florida, USA
   Leila L Bascom (1927 - 2007)
Florida
   Bill Lundin
   Britt Mary-Ann Swärd (1948 - )
   Chester Arthur Swanson (1922 - 1982)
   James Elwood Swanson (1926 - 1978)
   Richard Francis Swanson (1931 - 1992)
Flugsågen, Bollnäs
   Margta Westling (1875 - 1961)
Flyn 1:46 Ramsele
   Hilma Johanna Tellström (1889 - 1963)
Flyn, Ramsele
   Anna Cajsa Näslund (1841 - 1877)
   Anna Christina Nilsdotter (1866 - 1940)
   Anna Henrietta Flylander (1895 - )
   Anna Margareta Berglin (1910 - 1910)
   Brita Charlotta Nilsdotter (1876 - )
   Brita Lisa Nilsdotter (1872 - 1875)
   Cecilia Charlotta Vikström (1898 - 1962)
   Eric Nilsson (1868 - )
   Erik Alvar Berglin (1903 - 1937)
   Frida Matilda Berglin (1894 - 1925)
   Göta Maria Rystedt (1910 - 1986)
   Henrik Jonas Flylander (1856 - 1923)
   Johanna Viktoria Berglin (1910 - 1911)
   Magdalena Priska Flylander (1899 - 1984)
   Margaretha Nilsdotter (1874 - )
   Mickel Jönsson (1680 - 1719)
   Mårten Mårtensson Vikström (1842 - 1908)
   Nils Johan Nilsson (1870 - 1875)
Flyn
   Anders Persson (1675 - 1734)
   Elias Sjulsson (16 - )
   Elias Sjulsson (16 - )
   Erik Persson (1540 - 16)
   Erik Persson (1540 - 16)
   Gunilla Jönsdotter (1680 - 1751)
   Jöns Mikaelsson (1648 - 1685)
   Karin Andersdotter (1704 - 1754)
   Mikael Persson (1622 - 1682)
   Märta Andersdotter (1625 - 1649)
   Per Eriksson (1568 - 1650)
   Per Sigbiörsson (1510 - 157)
   Per Sigbiörsson (1510 - 157)
   Sjul Eriksson (1572 - 1641)
Flyten, Västanfors, Västmanlands län
   Brita Olofsdotter Stare (1682 - 1760)
   Karin Olofsdotter Stare (1684 - 1685)
   Karin Olofsdotter Stare (1686 - 1686)
   Kerstin Olofsdotter Stare (1691 - )
   Olof Olofsson Stare (1693 - )
flytt från Kil till Nora
   Anders Peter Fallqvist (1839 - )
flytt till Gymninge ägor, Tysslinge
   Jacob Andersson Lätt (1792 - )
flyttar från Hedvig Eleonora, Stockholm, till Ringarum (E)
   Hanna Mathilda Karlsson (1876 - )
Flyttar från Sörby, Almby till Hästhagen, Almby
   Stina Svensdotter (1769 - )
Flyxhult, Seglora (P)
   Lars (1580 - 1668)
Flåten, Ervalla, Örebro län
   Anders Andersson (1762 - 1763)
   Anders Larsson (1735 - )
   Anna Andersdotter (1774 - )
   Anna Jansdotter (1857 - 1938)
   Anna Larsdotter (1739 - 1801)
   Brita Andersdotter (1777 - )
   Christina Andersdotter (1741 - 1790)
   Christina Andersdotter (1771 - )
   Christina Andersdotter (1784 - )
   Johan Andersson (1782 - 1782)
   Lars Andersson (1761 - 1761)
   Lars Andersson (1764 - 1768)
   Lars Hansson (1708 - 1755)
   Maria Andersdotter (1767 - )
   Maria Olsdotter (1707 - 1785)
   Olof Andersson (1769 - )
Flåten, Ervalla
   Vilhelmina Jansdotter (1862 - 1945)
Flåthen, Ervalla, Örebro län
   Anders Janzon (1852 - 1930)
   Anders Olby (1886 - 1973)
   Anna Jansdotter (1857 - 1938)
   Anna Olby (1888 - 1963)
   Anna Olsdotter (1834 - )
   August Jansson (1854 - )
   Bror Elis Andersson (1894 - 1896)
   Carl Jansson (1850 - 1921)
   Catharina Andersdotter (1779 - 1849)
   Catharina Jansdotter (1844 - 1845)
   Christina Jansson (1845 - 1920)
   Elisabeth Toll (1883 - 1973)
   Eva Britta Louise (1907 - )
   Ingrid Maria Christina Janzon (1903 - )
   Johan Jansson (1848 - 1867)
   Johan Olsson (1817 - 1874)
   John Jansson Barr Olby (1881 - )
   Karin Anna Cecilia Janzon (1905 - )
   Olof Jansson (1842 - )
   Olof Olsson (1770 - 1846)
   Selma Elisabeth Eriksson (1855 - 1894)
   Sten Olby (1891 - 1986)
   Stina Olsdotter (1816 - 1906)
   Sven Olby (1879 - 1944)
   Vilhelmina Jansdotter (1862 - 1945)
Fläckebo, Västmanlands län
   Anna Maria Bergström (1887 - 1918)
   Elin Vilhelmina Persdotter (1896 - )
   Ingrid Maria Olsson (1915 - )
Flädabo, Norrbärke (W)
   Susanna Hansdotter (1661 - 1732)
Flädie (M)
   Hanna Hansdotter (1773 - )
   Margreta Andersdotter (1782 - 1839)
Flättna, Jönåker, Södermanlands län
   Christer Larsson Siöblad (1485 - 1551)
Fnysinge no 1 ägor, Altuna (C)
   Anna Lovisa Larsson (1855 - 1893)
   Anna Serena Altén (1890 - 1968)
   Arvid Robert Altén (1885 - 1960)
   Hilma Erika Altén Lundin (1883 - 1971)
   Karl Gustaf Altén (1880 - 1941)
   Lars Hilmer Altén (1887 - 1955)
Fogelvik, Bro fs
   Mathias Larsson Stranne (1817 - 1886)
Foggia, Italien
   Isabella av England (1214 - 1241)
Fole (I)
   Gertrud Jacobsdotter
Folkatorp, Kumla, Örebro län
   John Ragnar Johansson (1907 - 1967)
Folkatorp, Kumla
   Signe Katarina Sandahl (1896 - 1991)
Folkenäs, Kristianstad
   Malena Andersson (1856 - 1943)
Folkorna
   Anna Augusta Vestlund (1864 - )
Folkskolan, Bitterna, Skaraborgs län
   Signe Ragnhild Hagström (1886 - )
Folkskolan, Ljunghem
   Gunnar Ivar Frithioff (1910 - 2000)
   Iwar Methodius Frithioff (1864 - 1943)
   Johanna Kristina Malmqvist (1828 - 1912)
   Karin Linnea Frithioff (1904 - 1999)
   Margareta Kristina Frithioff (1907 - 2000)
Folkärna, Kopparbergs län
   Anders Persson Gerlström (1835 - 1867)
   Axel Daniel Danielsson (1873 - )
   Johan Victor Johansson (1880 - 1881)
   Johanna Åsberg (1841 - )
Follingbo (I)
   Lars Nilsson Neogard (1683 - 1758)
   Vendela Göransdotter Bachér (1695 - 1765)
Fontrevault, Frankrike
   Isabelle Taillefer av Angouléme (1188 - 1246)
Forestville
   Judy Orfield Fontaine
Formetorp, Kalvsvik, Kronoborgs län
   Hans Gustaf Branting (1720 - 1781)
   Maria Magdalena Lagervall (1728 - 1780)
Fornbohyttan, Lindesbergs landsförsamling, Örebro län
   Johanna Matilda Gerlström (1862 - 1927)
Fornhöjdsvägen 35 II, Södertälje
   Tommy Lennart Forsström (1947 - 2013)
Forreryd, Göteryd (G)
   Andreas Petersson (1814 - 1882)
Forring, Skodborg, Danmark
   Paul Andersen Kalleso (1843 - )
Fors (Z)
   Anders Petter Andersson Amrén (1853 - )
   Anders Ulfsparre af Broxvik (1729 - 1785)
   Anna Elisabet Ulfsparre af Broxvik (1728 - )
   Brita Jonsdotter (1725 - 1813)
   Börje Mikael Ulfsparre af Broxvik (1726 - 1773)
   Ingrid Brita Isaksdotter (1859 - )
   Karin Gulliksdotter (1693 - 1778)
   Lars Nilsson (1718 - 1765)
Fors Hemman Tunafors fabrik, Eskilstuna
   Agnes Elisabeth Johansson (1883 - )
   David Leander Johansson (1888 - 1959)
   Ester Susanna Johansson Wahlberg (1885 - 1952)
Fors, Bohuslän
   Axel Hugo Blom (1896 - )
Fors, Brattfors (S)
   Petter Persson Knöppel (1694 - 1756)
Fors, Jämtlands län
   Anders Petter Andersson Amrén (1853 - )
   Ingrid Brita Isaksdotter (1859 - )
   Isak Petter Amrén (1884 - 1948)
   Kristina Katarina Amrén (1890 - )
   Nils Westling (1871 - 1938)
Fors, Västerfärnebo (U)
   Margaretha Andersdotter (1708 - 1778)
Fors
   Anders Andersson Bergqvist (1831 - )
   Anna Maria (Pettersson) Eriksson (1872 - 1953)
   Gertrud Ulrika Lundquist (1885 - 1910)
   Greta Antoinetta Lucia Holmström (1902 - )
   Ingeborg Olofsdotter Lundin (1824 - 1871)
   Jonas Elof Jonsson (1881 - )
   Lars Olsson Stranne (1848 - )
   Olof Lundin (1857 - 1860)
Forsa (X)
   Johan Matsson Frodlin (1694 - 1767)
   Magnus Erici (- 1562)
Forsbacka, Valbo, Gävleborgs län
   Johanna Hedlund (1783 - 1866)
   Jöns Hedlund (1742 - 1812)
   Kerstin Persdotter (1739 - 1817)
Forsby
   Carl Magnus Krusell (1791 - 1830)
   Maria Andersdotter (1787 - 1872)
Forserum, Almesåkra
   Maja Lena Carlsdotter (1820 - 1841)
   Sven Gustaf Andersson Almqvist (1816 - 1896)
Forshyttan, Brattfors (S)
   Christina Olofsdotter (- 1765)
Forshälla, Göteborgs och Bohus län
   Anders Andersson (1860 - )
   Claes Memsen (1667 - 1727)
Forshälla
   Anna Margareta Memsen (1693 - 1711)
   Elsa Memsen (1691 - 1711)
   Ulrika Årrhane (1681 - 1713)
Forsmark (C,AB)
   Barbro Dubois (1691 - )
   Gottfred Dubois (1688 - 1745)
   Johan Dubois (1685 - )
   Maria Dubois (1683 - 1689)
   Maria Dubois (1690 - 1690)
   Maria Dubois (1693 - 1693)
   Maria Dubois (1694 - )
Forsmark
   Claes Dubois (- 1697)
   Gerard de Besche (1585 - 1656)
   Jacob J Gille (1730 - 1764)
   Johan (Jean) Dubois
   Katarina Kruses
   Kattlin (Gottfridsdotter) Tilman (- 1711)
   Margareta Holm (1722 - )
   Simon Dubois
Forsmarks bruk, Forsmark (C,AB)
   Gottfred Dubois (1688 - 1745)
   Martin Galan (1625 - 1687)
   Mattias Mårtensson Galon (1652 - )
   Zacharias Mårtensson Galon (1647 - )
Forsmarks bruk, Forsmark
   Maria Dubois (1683 - 1689)
Forsmarks bruk
   Gottrid Tillman (1626 - 1700)
Forsmo, Ed, Västernorrlands län, Ångermanland
   Olof Petter Persson Vestin (1859 - 1947)
Forsmo, Junsele
   Frida Matilda Berglin (1894 - 1925)
Forsmo, Ramsele
   Anders Petter Ersson Sellgren (1885 - )
   Beda Kristina Ersdotter Sellgren (1889 - )
   Brita Margareta Mattsdotter (1851 - 1936)
   Eric Jacobsson Sellgren (1846 - 1900)
   Henrik Matias Ersson Sellgren (1894 - 1895)
   Inga Erika Ersdotter Sellgren (1900 - )
   Nils August Ersson Sellgren (1896 - )
   Nils Oskar Ersson Sellgren (1894 - 1894)
   Olof Leander Ersson Sellgren (1887 - )
Forsmo
   Anders Erik Göransson (1848 - 1899)
Forsnäs 1, Ådals-Liden
   Erik Henrik Sjölén (1899 - 1899)
   Henrik Henriksson Sjölén (1835 - 1901)
   Henrik Peter Henriksson Sjölén (1872 - 1947)
   Sara Maria Ersdotter Sellgren (1879 - 1936)
Forsnäs 1:60, Ådals-Liden
   Alvi Katarina Nordin (1930 - 1970)
   Olof Hilbert Sjölén (1920 - 1969)
Forsnäs, Forssa (D)
   Johan Oskar Olsson (1887 - 1959)
Forsnäs, Ådals-Liden, Västernorrlands län
   Anders Olof Nordin (1879 - 1941)
Forsnäs, Ådals-Liden
   Anders Nilsson (1830 - )
   Anders Nilsson (1844 - )
   Anders Olof Hansson (1873 - )
   Anna Greta Nilsdotter (1821 - )
   Anna Karolina Hansdotter (1859 - )
   Anna Karolina Salmonsson (1851 - )
   Cajsa Dorothea Nilsdotter (1825 - )
   Hans Nilsson (1834 - )
   Henrich Peter Hansson (1867 - )
   Ingrid Katarina Persdotter (1846 - 1923)
   Magnus Nilsson (1846 - )
   Magnus Salmonsson (1865 - 1868)
   Märta Stina Nilsdotter (1818 - 1825)
   Nils Anders Nilsson Nordin (1844 - 1938)
   Nils Anders Salmonsson (1856 - )
   Nils Erik Hansson (1862 - )
   Nils Nilsson Forslund (1792 - 1869)
   Olof Peter Nilsson (1837 - )
   Per Arvid Persson
   Peter Salmonsson (1865 - )
   Sara Maria Hansdotter (1864 - )
   Stina Brita Nilsdotter (1840 - )
   Zacharias Nilsson (1828 - )
Forsnäs, Ådalsliden
   Agnes Berglin (1901 - 1981)
   Anders Olof Nordin (1879 - 1941)
   Erik Julius Nordin (1881 - 1883)
   Hans Olof Nilsson (1852 - )
   Hulda Kristina Nordin (1891 - 1896)
   Inga Karolina Nordin (1883 - 1971)
   Maria Helena Nordin (1876 - )
   Nils Anders Nilsson Nordin (1844 - 1938)
   Nils Erik Nilsson (1823 - )
   Nils Peter Nordin (1874 - 1883)
   Nils Peter Nordin (1886 - )
   Petronella Viktoria Nordin (1889 - 1889)
Forss socken
   Erik Johan Lundquist (1876 - 1900)
Forssa bruk, Östra Vingåker (D)
   Daniel Indebetou (1772 - 1818)
   Hedvig Christina Arosenius (1816 - 1880)
   Johanna Sophia Arosenia (1774 - 1859)
   Magdalena Sophia Reuter (1773 - 1819)
   Petrus Arosenius (1758 - 1830)
Forstby, Mälby, Västerfärnebo (U)
   Sara Larsdotter (1763 - 1829)
Forstby, Västerfärnebo (U)
   Anders Ersson (1749 - 1786)
Forsuma, Torpa, Västmanlands län
   Bengt Olov Pettersson (1932 - )
   Jean Robert Pettersson (1896 - 1935)
   Rolf Yngve Pettersson (1934 - )
Forsvik, Örebro län
   Wilhelm Larsson (1845 - 1921)
Forsvik, Örebro
   Karl Gustaf Leander Larsson (1885 - 1899)
Forsviks gjuteri, Undenäs, Skaraborgs län
   Anna Lovisa Andersdotter (1846 - 1927)
Forsviks träpappersmassefabrik, Undenäs, Skarasborgs län
   Anna Lovisa Andersdotter (1846 - 1927)
   Carl Johan Mothander (1852 - 1929)
   Clara Amalia Berglund (1849 - 1889)
Forsyboda, Fellingsbro
   Karl Olofsson Tångring (1826 - 1911)
Fosie, Malmö
   Bo Jörgen Persson (1966 - )
   Johan Anders Persson (1869 - 1957)
Foss, Bråland
   Axel Johan Frh von Köhler (1746 - 1831)
Foss
   Gunilla Bratt
   Jonas Memsen (1692 - 1766)
Fossö, Älvsborgs län
   Olga Maria Johansson (1885 - )
Framnäs, Arboga stadsförsamling
   Carl Gustaf Gustafson (1868 - 1936)
Frankfurt-am-Main, Tyskland
   Karl den Skallige av Frankrike (823 - 877)
   Ludwig Eugen von Württemberg (1731 - 1795)
   Margareta av Sicilien (1237 - 1270)
   Marie-Auguste von Thurn und Taxis (1706 - 1756)
Frankfurt am Main, Tyskland
   Christoffer Björkman Adlerflycht (1650 - 1729)
   Sofia Magdalena von Günderode (1661 - 1723)
Frankhyttan, Tunaberg (D)
   Jean Nicolasson Oudart (1628 - 1695)
Frankrike, Hammar, Närke
   Emilia Susanna Widén (1876 - 1971)
Frankrike
   Carl Hammarskjöld (1622 - 1653)
   Hindrik Jansson Bock Rimstad (1781 - 1807)
   Hucbald II van Ostrevant (845 - 895)
   Mauger Malger de Normandie (967 - 1040)
Frauenstadt, Sachsen, Tyskland
   Göran Swebilius Adlerberg (1662 - 1706)
Freden, Umeå stadsförsamling, Västerbottens län
   Pehr August Grenholm (1824 - )
Frederic Polk County, Wisconsin
   Oliver G Stotz (1928 - 1996)
Frederic, Wisconsin
   "Mrs Oliver" Stotz
   Elsa Elvira (Elsie) Forsberg Stotz (1894 - 1978)
Fredericia, Vejle, Denmark
   Hans Marcusen Nielsen Ringer (1787 - )
   Inger Hansdotter (1795 - )
   Jens Hansen Ringer (1827 - )
Frederiksberg, Danmark
   Björn Haraldsen Järnsida (1105 - 1134)
Fredric, Wisconsin
   Elsa Elvira (Elsie) Forsberg Stotz (1894 - 1978)
Fredriksberg, Norra Mellby, Kristianstads län
   Sven Nilsson (1827 - )
Fredriksberg, Säfsnäs (W)
   Anna Eliasdotter Tångring (1756 - 1756)
   Elias Göransson Tångring (1722 - 1766)
   Elias Tångring (1753 - 1809)
   Göran Hansson (1673 - 1739)
   Jonas Samuelsson Hedberg (1691 - 1761)
   Katarina Eliasdotter Tångring (1759 - 1792)
   Katarina Tångring (1757 - 1758)
   Lena Olofsdotter (1683 - 1751)
   Margareta Eliasdotter Tångring (1762 - 1846)
   Olof Tångring (1791 - 1871)
Fredriksberg, Vättlösa (R)
   Carl Magnusson (1829 - )
   Emerentia Jansdotter (1755 - 1831)
Fredriksberg, Örebro
   Amanda Josefina Berger (1865 - 1891)
   August Georg Liljeblad (1864 - 1896)
Fredriksberg
   Anna Cajsa Johansdotter Bredin (1841 - )
Fredrikshall, Skara stadsförsamling (R)
   Greta Svensdotter (1791 - 1841)
Fredrikshamn
   Jonas Österling (1689 - 1739)
Fredsberg (R)
   Axel Laurentius Bergström (1887 - )
   Johannes Munther (1822 - 1886)
   Stina Lisa Andersdotter (1816 - 1880)
Fredsberg, Skaraborgs län
   Elsa Naemi Bergström (1899 - )
   Karl Ludvig Johansson (1866 - )
Fredsberg
   Per Gustaf Andersson (1818 - )
Fredsgatan 34, Örebro
   Sven Alf Artur Zetterqvist (1911 - 2001)
Fredsgatan 46 (p 6), Örebro
   Malkolm Robert Wallin (1850 - 1941)
   Stina Maja Persdotter (1823 - 1885)
Freiburg im Breisgau
   Ludwig Wilhelm Karl Friedrich Berthold von Baden (1865 - 1888)
Freienfeld, Franken
   Christer Samuel Duse (1656 - 1711)
Fremont, Rockingham, New Hampshire
   Perley Albert Twombly (1917 - )
   Rosemary Helen Orfield (1922 - )
Frenninge
   Bertha Jönsson (1863 - 1903)
Fresta no 4, Alunda, Uppsala län
   Bror Gösta Blomgren (1896 - )
Fresta no 4, Alunda, Uppsala
   Karl Gustaf Harald Blomgren (1889 - 1965)
Fresta, Stockholms län
   Svea Viktoria Sundkvist (1911 - 1994)
Freudenstadt
   Eugénie de Beauharnais (1808 - 1847)
Fridensborg, Åsbro
   Elsa Paulina Thunqvist Kulin (1893 - 1980)
Fridhem 8, Björnbo 6, Gävle
   Alfrid Andersson (1859 - )
Fridhem, Mörkö
   Carl Fredrik Johan Karlsson (1869 - )
Fridhem, Södertälje
   Carl Fredrik Johan Karlsson (1869 - )
Fridhemsgatan 8, Kumla
   Karl Elof Örnell (1902 - 1953)
Fridley, Anoka County, Minnesota, USA
   Cecelia Elizabeth Johnson (1893 - 1976)
   Theodore Olson (1888 - 1971)
Fridley, Minnosta
   Janis McKay Babcock (1970 - )
Frids...?
   Helena Christina Jansdotter (1841 - )
Fridsborg, Vintrosa
   Eva Christina Vinqvist (1860 - 1949)
Friel (R)
   Anna Charlotta Gustafsdotter (1865 - )
Friggeråker, Skaraborgs län
   Ellen Vilhelmina Wallgren (1886 - 1951)
Friheten under Torp, Skatelöv, Kronobergs län
   Ernst Fritiof Gustafsson (1880 - 1949)
   Hulda Johanna Gustafsson (1886 - )
   Wendela Charlotta Gustafsson (1883 - )
Friisgatan 14A, Malmö
   Irene Elisabet Jonsson (1914 - 1999)
Frikshald, Østfold, Norway
   Mathilde Margrethe Meyer (1811 - 1886)
Frimansgården, Fjällåkra, Broddetorp (R)
   Alfred Larsson (1855 - 1863)
   Anders Larsson (1858 - 1858)
   Anders Larsson (1859 - 1860)
   Anna Carolina Larsdotter Kull (1866 - 1938)
   Augusta Mathilda Larsdotter (1863 - 1935)
   Carl Johan Larsson (1877 - 1959)
   Gustaf L-Son Levin (1851 - 1925)
   Hilma Christina Larsdotter (1873 - 1946)
   Inga Larsdotter (1821 - 1861)
   Johanna Lovisa Larsdotter (1867 - )
   Jonas Larsson (1870 - )
Fristad, Älvsborg
   Gunnar Nilsson Gylta till Påtorp (1354 - 1430)
   Märta Gunnarsdotter Gylta (1382 - 1430)
   Märta Olofsdotter Oxehufvud till Hellerup (1370 - )
Fristad
   Kerstin Bengtsdotter Kompan (1410 - 1459)
Fristaden, Eskilstuna, Södermanlands län
   Carolina Gustava Nordewall (1791 - )
   Ebba Pamela Nordewall (1794 - )
   Eskil Nordewall (1788 - )
   Fredrica Catharina Branting (1756 - 1797)
   Friederica Sophia Nordewall (1786 - 1855)
   Lovisa Nordewall (1797 - 1797)
   Thorborg Catharina Nordewall (1793 - )
Fritsla (P)
   Anna Svensdotter (1758 - 1841)
   Catharina Andersdotter (1732 - 1793)
   Hans Svensson (1750 - 1823)
   Sven Gabrielsson (1723 - 1798)
Fritsla Berget, Fritsla (P)
   Anna Svensdotter (1758 - 1841)
   Catharina Andersdotter (1732 - 1793)
   Edela Hansdotter (1789 - 1851)
   Hans Svensson (1750 - 1823)
   Sven Gabrielsson (1723 - 1798)
Fritsla Månsagård, Fritsla (P)
   Hans Svensson (1750 - 1823)
Fritzdalen, Norrköpings Borg
   Gerda Viktoria Landelius (1886 - 1980)
   Maj-Lis Viktoria Karlsson (1915 - )
   Stig Erik Ragnvald Karlsson (1913 - )
   Torgerd Henny Viktoria Karlsson (1911 - 1912)
Froarp 3/Tostarp 1
   Bengt Ingvard Olsson (1934 - )
   Jöns Olsson (1893 - 1973)
Frogesta, Ekeby, Örebro län
   Augusta Karlsson (1858 - 1943)
   Johan August Aldén (1881 - )
From New York to Liverpool
   Sara Bergstrom (1890 - )
Frommesta no 2, Ekeby, Örebro län
   Cajsa Bengtsdotter (1737 - 1789)
   Catharina Larsdotter (1757 - 1824)
   Olof Olofsson (1801 - )
Frommesta, Ekeby, Örebro län
   Ingrid Jönsdotter (1741 - 1815)
   Karin Larsdotter (1739 - 1752)
   Lars Olofsson (1803 - 1804)
   Olof Olsson (1779 - 1819)
Fru Alstad no 21
   Jeppa Persson (1794 - )
   Jöns Persson (1790 - )
   Karna Persdotter (1792 - )
   Karna Persdotter (1801 - )
   Sissa Persdotter (1791 - )
   Sissa Persdotter (1797 - )
   Sissa Persdotter (1799 - )
Fru Alstad
   Hanna Persdotter (1804 - 1855)
   Jöns Jönsson (1814 - )
Frustuna, Södermanland
   Carl Eric Finnman (1801 - )
   Greta Lisa Finnman (1805 - )
   Isak Hansson Stark (1799 - 1865)
   Jan Petter Finnman (1806 - )
Fruvallsinge, Björsäter (E)
   Anders Alfred Jarl (1842 - 1913)
   Eva Charlotta Jarl (1877 - )
Fryele, Jönköpings län
   Johan Arvid Gunnar Syrén (1903 - 1985)
Fryggesboda, Lindesberg, Örebro län
   Erik Andersson (1757 - 1828)
   Maja Andersdotter (1761 - )
Frykerud, Värmlands län
   Johan August Larsson (1860 - 1932)
Fryksdal, Värmlands län
   Jonas Svensson (1700 - 1790)
Fryksände, Rådom (S)
   Björn Nilsson (1610 - )
   Bonde Nilsson (1530 - )
   Ingiel Stensdotter (1590 - 1660)
Fryksände, Värmlands län
   Anna Mathilda Persson (1891 - 1920)
   Anna Ottilia Persson (1895 - 1912)
   Anna Stina Hagström (1845 - 1894)
   August Jonsson Salin (1867 - )
   Dagmar Cecilia Persson (1909 - 1911)
   Ester Kristina Persson (1893 - )
   Ester Margareta Persson (1939 - )
   Gottfrid Leonard Persson (1898 - )
   Gunilla Karolina Persson (1906 - )
   Gustaf Waldemar Persson (1901 - 1911)
   Helga Persdotter (1726 - 1774)
   Inge Lennart Persson (1938 - )
   Ivar Björnsson (1632 - <1721)
   Jöns Björnsson (1713 - 1768)
   Karl Persson (1889 - 1911)
   Karolina Olsson (1870 - )
   Lydia Maria Persson (1904 - )
   Marit Larsson (1856 - 1933)
   Odöpt flickebarn Persson (1940 - 1940)
   Paul Waldemar Persson (1902 - )
   Per Larsson (1852 - 1927)
   Per Olsson (1854 - 1910)
Fryksände, Östmark (S)
   Anna Jönsdotter
   Björn Ivarsson (1685 - 1739)
   Dordi Olofsdotter
   Guro Nilsdotter (1689 - 1774)
   Helga Klementsdotter (- 1701)
   Helga Klemetsdotter (1632 - 1720)
   Ingeborg Månsdotter
   Ivar Björnsson (1632 - <1721)
   Jöns Larsson
   Jöns Olofsson
   Karin Nilsdotter (- <1680)
   Lars Jönsson
   Nils Björnsson (- <1707)
   Nils Nilsson (1654 - 1719)
   Nils Nilsson (1684 - 1729)
från "Västergötland" till Masungsbacken, Bo (T)
   Lars Pehrsson Sturk (1755 - 1817)
från Almby till Gölunda
   Olof Orrfelt (1799 - 1857)
från Arboga stadsf till Södra Mos no 3, Kumla
   Axel Eugen Becker (1895 - 1951)
från Aspenäs, Lännäs till Västra Vingåker
   Per Victor Karlsson (1860 - 1886)
från Assertorp soldatboställe till pag 247
   Maria Olofsdotter (1797 - 1869)
från Avesta till Garpenberg
   Jan Eric Westlund (1811 - )
från Axberg till Förlund no 3a, Hovsta
   Carl Victor Karlsson Elg (1827 - 1883)
från Bodarne till Knista
   Albert Reinhold Eugène Watz (1830 - 1903)
från Boo till Korptorpskvarn, Svennevad
   Lars Pehrsson Sturk (1755 - 1817)
från Boo till Strängnäs
   Anders Petter Winqvist (1834 - 1904)
från Broddetorp tillbaka till Häggum
   Inga Larsdotter (1821 - 1861)
från Brännkyrka till Trångsund, Huddinge
   Johanna Olofsdotter (1835 - 1917)
från Bäcken till Smedstorp, Rådene
   Petter Andersson (1805 - 1875)
från Bäcken till sonen
   Peter Larsson Pilt (1805 - 1884)
från Dala till Stenstorp
   Ingrid Olofsdotter (1790 - 1809)
från Dals-Ed till Tranemo
   Anna Emilia Viktoria Johansson (1890 - 1975)
från Danderyd till Adolf Fredrik
   Carl Gustaf (Charley) Lindahl (1857 - 1944)
från Dimbo till Bäcken (På allmän mark)
   Peter Larsson Pilt (1805 - 1884)
från Ede till Svanvik, Västra Vingåker
   Lars Larsson (1766 - )
från Ekeberg till Sörgård, Knista by
   Stina Andersdotter (1780 - )
från Ekeby till Sköllersta
   Carl Johan Gustafsson (1869 - 1949)
från Espås, Håkanstorp, till Stenstorp
   Cathrina Olofsdotter (1800 - 1842)
från Fagerlöt, Hackvad, till Knista
   Lars Persson (1815 - )
från Filipstad till Båräng,Alnö, Medelpad
   Frans Oscar Häggman Flur (1862 - 1921)
från Frötuna, Götlunda, till Stora Mellösa
   Karl Johansson (1848 - )
från Gårdstugan, Borgunda, till Brobacken
   Maria Olofsdotter (1797 - 1869)
från Gåsinge (D) till Lundby, Viby
   Albert Reinhold Eugène Watz (1830 - 1903)
från Gällersta till Ekeby
   Stina Cajsa Andersdotter (1822 - 1865)
från Gälsbo till St Skattegården, Borgunda
   Kjerstin Olofsdotter (1789 - 1849)
från Gävle till Hille
   Alfrid Andersson (1859 - )
från Götlunda till ?
   Jan Petter Pehrsson (1824 - )
från Götlunda till Berga, Fellingsbro
   Jan Pehrsson (1767 - )
från Hallsberg till Kumla
   Pehr Gustaf Hallberg (1849 - 1906)
från Hallsbergs station, Kumla
   Pehr Gustaf Hallberg (1849 - 1906)
från Hidinge till Östra Via, Vintrosa
   Carin Olofsdotter (1702 - 1788)
   Lars Pehrsson (1731 - 1792)
från Hovmansgården, Marka till Amerika
   Johanna Larsdotter Bredin (1831 - )
från Hovsta till Axberg
   Carl Victor Karlsson Elg (1827 - 1883)
från Husartorpet, Lunds ägor, Kumla, Hovsta till Axberg
   Carl Victor Karlsson Elg (1827 - 1883)
från Hvarf till Assertorp soldatboställe, Borgunda
   Carl Svensson Lack (1833 - 1870)
från Häggum till Backgården, Torbjörnsgården, Stenstorp
   Olof Andersson Lätt (1782 - 1842)
från Kellegården, Skövde lands, till Gudhem
   Emma Christina Johansdotter Wallgren (1848 - 1943)
från Kil till Lännäs
   Carl Johan Gustafsson (1869 - 1949)
   Karl Oskar Gustavsson (1913 - 1990)
från Klara till rote 28
   Emilia Augusta Eriksdotter (1873 - 1961)
från Lidstorp, Boskulla, Bo, till Amsterdam, Bo
   Lena Lotta Björnram Sturk (1784 - 1861)
från Lilla Skattegården till Assertorp, Borgunda
   Lars Olofsson (1793 - 1838)
från Lyckeby, Lösen, Blekinge, till Maria Magdalena, Stockholm
   Karl Johan Pettersson (1849 - 1933)
från Långsele till Härnösand
   Hans Erik Eriksson (1837 - 1911)
från Lännäs till Ekeby
   Carl Johan Gustafsson (1869 - 1949)
från Marielund, Bo, till Lidstorp, Bodskulla, Boo
   Lena Lotta Björnram Sturk (1784 - 1861)
från Mellösa till Götlunda
   Petter Jansson Dunder Lång (1800 - 1850)
från Motala till Örebro
   Alva Maria Lindqvist (1877 - 1957)
från Nora till Almby
   Carl Victor Karlsson Elg (1827 - 1883)
från Norrmalm till 29 Maigatan (p 404)
   Malkolm Robert Wallin (1850 - 1941)
från Nyby till Greningen, Lit
   Carl Johansson (1815 - 1894)
från Nysund till Baggetorps ägor
   Anders Sköld (1782 - 1856)
från Parkudden, Södra Mos no 3 till Löfåsen no 1, Kumla
   Carl Johan Bäcker (1862 - 1947)
från Ragunda till Sundsjö
   Margareta Sophia Grenholm (1826 - )
från Revsund, Jämtland, till Ragunda
   Margareta Sophia Grenholm (1826 - )
från Råberga, Täby, till Östra Granhammar no 5 o 6, Vintrosa
   Kerstin Andersdotter (1818 - 1856)
från Sandhäll, Götlunda, till Arboga
   Wilhelm Larsson (1865 - )
från Sanna Rote Bäck till Almby
   Stina Svensdotter (1769 - )
från Shelton cemetery 1934 till Wyuka cemetery 1946
   Ethel Lindahl Hutches (1904 - 1934)
från Sköldinge till Stockholm
   Anna Sofia Kullberg (1841 - 1926)
från Sköllersta till Fiskinge, Asker
   Emil Magnus Isaksson (1887 - )
   Johanna Maria Larsdotter (1865 - )
från Slyte by, Lillkyrka, till Glanshammar
   Lars Olsson (1714 - )
från Sprakaregården, Borgunda till Ramstorp
   Elin Bengtsdotter (1761 - 1801)
från Sprakaregården, Borgunda, till Gälsbo, Borgunda
   Elin Bengtsdotter (1761 - 1801)
från Stenstorp till Nolheden, Borgunda
   Sven Jonsson Lack (1796 - 1837)
från Stenstorp till Sjogerstad
   Olof Andersson Lätt (1782 - 1842)
från Stockholm till Halmstad
   Anders Laurentius Altin (1899 - 1986)
från Stommen, Borgunda, till Espås, Håkanstorp
   Cathrina Olofsdotter (1800 - 1842)
från Stommen, Borgunda, till Gårdstugan
   Maria Olofsdotter (1797 - 1869)
från Svennevad till Gossebo, Sköllersta
   Petter Larsson Sturk (1780 - )
från Sventorp till Torsby
   Amanda Carolina Andersdotter (1859 - 1942)
från Torsåker (Y) till Götlunda
   Carl Anders Andersson (1867 - 1889)
från Warola till Lysingsbacken, Borgunda
   Carl Svensson Lack (1833 - 1870)
från Varv till Stenstorp
   Anders Larm (1776 - )
från Viby till Västra Vingåker
   Albert Reinhold Eugène Watz (1830 - 1903)
från Vidåker, Västra Vingåker till Presttorp, Ramundeboda
   Albert Reinhold Eugène Watz (1830 - 1903)
från Yxta no 1, Hofsta till Gräve
   Carl Victor Karlsson Elg (1827 - 1883)
från Åsen, Lundby ägor, till Fagerlöt, Hackvad
   Lars Persson (1815 - )
från Örebro till Hackås
   Axel Leander Axelsson (1887 - 1925)
från Örebro till Hovsta
   Carl Victor Karlsson Elg (1827 - 1883)
från Örebro till Kälkesta no 3, Kvistbro
   Lars Peter Larsson (1842 - )
från Örebro till Sto
   Emilia Augusta Eriksdotter (1873 - 1961)
Fräkne 8, Slottsstaden, Malmö
   Agnes Albertina Ekberg (1885 - 1954)
Frällan?
   Brita Nilsdotter Furugren (1739 - )
Frälsegården, Högsböle, Berg (R)
   Anders Larsson (1744 - )
Frälsegården, Kärsta by
   Stina Hansdotter (1798 - )
Frändefors, Älvsborgs län, Dalsland
   August Ferdinand Berg (1874 - 1953)
   Gabriel Dusinius (1695 - 1739)
   Olavus Dusinius (1660 - 1714)
   Stina Cajsa Dusin (1731 - )
Fränninge (M)
   Anders Andersson (1810 - )
   Hanna Nilsdotter (1763 - 1847)
   Jöns Mårtensson (1765 - 1790)
   Per Håkansson (1767 - 1821)
Fräntorp, Västra Vingåker (D)
   Brita Persdotter (1673 - 1743)
   Jöns Josiasson (1669 - 1739)
Fröatorp, Örkened (L)
   Kjersta Jönsdotter (1790 - 1851)
Fröddesboda, Fellingsbro
   Anna Stina Larsdotter (1838 - 1844)
   Pehr Gustaf Larsson (1850 - )
   Petrus Larsson (1849 - 1849)
Fröderyd
   Göran Lorentz Bergengren (1789 - 1853)
   Maria Elisabet Öhrström (1709 - 1789)
Frödinge, Kalmar län
   Ingrid Cecilia Karlsson (1910 - 2003)
Fröjel (I)
   Anna Christina Stenberg (1795 - )
   Caisa Olofsdotter Klintberg (1779 - )
   Christina Tjunander (1757 - 1843)
   Eva Christina Memsen (1787 - 1841)
   Fredrik Fredriksson Stenberg (1752 - 1805)
   Greta Klintberg (1751 - 1831)
   Jöns Jacobsson Hofbuss (1755 - 1789)
   Magdalena Hofbuss (1753 - 1818)
   Maria Charlotta Stenberg (1793 - )
   Olof Klintberg (1748 - 1805)
   Per Stenberg (1793 - 1869)
Fröjered, Skaraborgs län
   Anna Matilda Andersson (1880 - 1958)
   Anna Stina Karlgren (1834 - 1873)
   Catharina Eriksdotter (1788 - )
   Gustaf Karlgren (1847 - )
   Gustafva Karlgren (1844 - )
   Hilma Charlotta Zetterberg (1867 - )
   Johannes Karlgren (1839 - )
   Lotta Karlgren (1837 - )
Fröjered
   Brita Maria Karlgren (1831 - )
   Eva Bengtsdotter (1805 - 1889)
   Lars Pehrsson Sturk (1755 - 1817)
Frösaråsen, Säfsnäs (W)
   Elisabet Jonsdotter (1724 - 1767)
Fröslöv 20, Valleberga
   Anders Fritz (1876 - 1942)
Frösthult, Västmanlands län
   Anna Lovisa Larsson (1855 - 1893)
   Lars Andersson (1824 - 1895)
Frösve (R)
   Erik Valdemar Löfberg (1893 - 1968)
   Gustafva Elisabeth Käll (1889 - 1965)
Fröswi ägor, Romfartuna (U)
   Sara Larsdotter (1763 - 1829)
Frösvi, Österåker (D)
   Anna Charlotta Persdotter (1804 - 1806)
Frösvidahl, Kil, Örebro län
   Anders Peter Fallqvist (1839 - )
Frösvidal, Kil, Örebro län
   Lovisa Landström (1800 - 1857)
Frösvik, Östra Ryd, Stockholms län
   Johan (Jan) Göransson Zetterberg (1777 - 1823)
Frösö sjukhus
   Johan Alfred Tellström (1911 - 1943)
   Martin Mattsson (1877 - 1958)
Frösö Skans, Jämtlands län (Z)
   Börje Månsson Skeckta (1623 - 1670)
Frösö, Jämtlands län
   Isak Byström (1825 - )
   Kjell Chister Molander (1947 - )
   Nils Sigvard Nilsson (1919 - 2005)
   Ralph Henrik Molander (1955 - )
Frösö, Knytta (Z)
   Carl Planting-Bergloo (1755 - 1788)
Frösö, Kungsgården (Z)
   Carl Gustaf Hammarskjöld (1662 - 1729)
   Hedvig Ulfsparre af Broxvik (1667 - 1754)
Frösö, Öne (Z)
   Carl Gustaf Hammarskjöld (1662 - 1729)
Frösö
   Måns Olofsson (1759 - )
   Märeth Nilsdotter (1723 - 1784)
   Olof Olofsson (1756 - )
   Olof Persson (1724 - 1790)
Frösön (Z)
   Armika Ulfsparre af Broxvik (1715 - )
Frösön
   Elisabeth Andersdotter (1870 - )
   Nils Sigvard Nilsson (1919 - 2005)
Frötuna (AB)
   Carl Erik Victor Fredlund (1861 - 1864)
   Erik Fröberg (1725 - 1778)
   Ida Mathilda Fredlund (1864 - )
Frövi bruk, Näsby, Örebro län
   Brita Lena Fernelius (1795 - 1802)
   Johan Fernelius (1801 - 1802)
   Lovisa Fernelius (1807 - )
   Maria Charlotta Fernelius (1798 - 1800)
   Maria Charlotta Fernelius (1803 - )
   Mårten Fernelius (1764 - 1825)
Frövi brukNäsby, Örebro län
   Anna Greta Fernelius Forsmark (1791 - )
Fulltofta, Malmöhus län
   Eva Kerstin Karina Landin (1972 - )
Fulltofta
   Matilda Högberg (1877 - 1950)
Fullösa (R)
   Anders Carlgren (1765 - 1828)
   Frans Gustaf Grönlund (1851 - )
   Maria Persdotter (1764 - 1838)
Funbo, Uppsala län
   Eva Christina Sköld (1862 - )
   Simon Emanuel Blomberg (1868 - 1932)
Funderset 1, Södra Rörum, Malmöhus län
   Jöns Olsson (1893 - 1973)
Funderset 2, Södra Rörum, Malmöhus län
   Emma Elin Olsson (1896 - 1913)
   Hanna Nilsdotter (1856 - 1936)
   Ola Åkesson (1842 - 1930)
Funderset no 4, Södra Rörum, Malmöhus län
   Anders Nilsson Rydholm (1866 - 1929)
   Bengta Nilsdotter (1862 - 1890)
   Nils Peter Nilsson (1870 - 1951)
Funderset, Södra Rörum, Malmöhus län
   Elna Nilsdotter (1825 - )
   Maria Olsson (1889 - 1890)
Furhult under Dagsnäs, Bjärka (R)
   Maria Larsdotter (1754 - 1845)
F